Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sndev είπε

τοτε αστο εντελως μη πιασεις το 2 δεν υπαρχει λογος οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω 

Στη θεση σου θα το βαζα στην ακρη κ θα το ξαναπροσπαθουσα σε αλλη φαση αργοτερα, στα videogames κ ειδικά στα story telling πολλές φορες παιζει ρολο σε τη mood είμαστε εκεινη τη περίοδο 

Έχεις απόλυτο δίκιο, αυτό θα κάνω. 

Κάνω και ένα break από το gaming, γιατί είχα κάψει 3 single player παιχνίδια. Τους προηγουμένους μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα πουλήσει το ps4 πριν βγει το tlou2 και έτσι δεν το έπαιξα.
Το έπαιξα τώρα στο ps5. Το παιχνίδι είναι ΣΟΚ. Ξενέρωσα πολύ στα μισά περίπου(όσοι το έπαιξαν νομίζω θα καταλάβουν) αλλά στο τέλος κατάλαβα πόσο χρειαζόταν να το δούμε και αυτό.
Είναι το πρώτο παιχνίδι (ή μάλλον η πρώτη σειρά παιχνιδιών) που προτείνω σε όσους μπαίνουν τώρα στον κόσμο των βιντεοπαιχνιδιών καθώς δείχνει και με το παραπάνω τι μπορεί να σου δώσει ένα βιντεοπαιχνίδι, κάτι που διαφέρει από το μπαμ μπαμ μπουμ μπουμ για πιτσιρίκια για να περνάει απλά η ώρα.
Για τα δικά μου γούστα το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών :D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petran91 είπε

Είχα πουλήσει το ps4 πριν βγει το tlou2 και έτσι δεν το έπαιξα.
Το έπαιξα τώρα στο ps5. Το παιχνίδι είναι ΣΟΚ. Ξενέρωσα πολύ στα μισά περίπου(όσοι το έπαιξαν νομίζω θα καταλάβουν) αλλά στο τέλος κατάλαβα πόσο χρειαζόταν να το δούμε και αυτό.
Είναι το πρώτο παιχνίδι (ή μάλλον η πρώτη σειρά παιχνιδιών) που προτείνω σε όσους μπαίνουν τώρα στον κόσμο των βιντεοπαιχνιδιών καθώς δείχνει και με το παραπάνω τι μπορεί να σου δώσει ένα βιντεοπαιχνίδι, κάτι που διαφέρει από το μπαμ μπαμ μπουμ μπουμ για πιτσιρίκια για να περνάει απλά η ώρα.
Για τα δικά μου γούστα το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών :D

Και εγώ στην ίδια φάση ήμουν και το έπαιξα στο PS5. Το ξαναξεκίνησα στο καπάκι με το που το τερμάτισα να το πάω πιο ήρεμα αυτή τη φορά, να χαζέψω πιο πολύ κ.τ.λ. Το παιχνίδι δεν υπάρχει, είναι λόγος να αγοράσεις την κονσόλα ΜΟΝΟ για αυτό. Παιχνίδι που να σου κάνει γιογιό έτσι τα συναισθήματα σου για τους ήρωες του δεν έχει ξαναπεράσει. Λίγο τα της ομοφυλοφιλίας να πρόσεχαν παραπάνω (σε λίγο θα θεωρούμε τους ομοφυλόφιλους πλειοψηφία όπως το πάνε games/σειρες/ταινίες) αν θέλω να του βρω ψεγάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ ότι είναι παιχνίδι που συστείνεται ανεπιφύλακτα.

θα πρέπει να ρωτήσεις τον υποψήφιο παίκτη αν του αρέσουν τα δράματα και το roller coaster συναισθημάτων, επικεντρωμένο όμως στο δράμα.

Δεν έχουν όλοι το στομάχι και τη ψυχική διάθεση και αντοχή για τέτοιες εμπειρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2021 στις 11:39 ΠΜ, panther_512 είπε

Δεν θεωρώ ότι είναι παιχνίδι που συστείνεται ανεπιφύλακτα.

θα πρέπει να ρωτήσεις τον υποψήφιο παίκτη αν του αρέσουν τα δράματα και το roller coaster συναισθημάτων, επικεντρωμένο όμως στο δράμα.

Δεν έχουν όλοι το στομάχι και τη ψυχική διάθεση και αντοχή για τέτοιες εμπειρίες.

Αν έχεις παίξει το πρώτο και έχεις πάρει μέρος σε όλες τις αποφάσεις σαν παίκτης, το δεύτερο συστήνεται με πάθος και είναι φυσικό επακόλουθο να το δεις και αυτό.

Μιλάμε για παιχνιδάρα, για εμένα στο πάνθεον σαν κάποια από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν υπάρξει, αν εξαιρέσεις τις woke ηλιθιότητες στις οποίες επικεντρώθηκε η Naughty Dog λόγω ατζέντας.

Παίζει με τα συναισθήματά σου διαρκώς και το μόνο παράδειγμα στο οποίο έχω νιώσει αντίστοιχα θυμό, στεναχώρια και ξενέρωμα με την εξέλιξη αυτού που βλέπω είναι η σειρά The Walking Dead.

Spoiler

Σαν off topic να σημειώσω ότι όπως διαβάζω και στα reviews και το παιχνίδι TWD είναι πολύ δυνατό με όλα τα DLC.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Armoral είπε

Αν έχεις παίξει το πρώτο και έχεις πάρει μέρος σε όλες τις αποφάσεις σαν παίκτης, το δεύτερο συστήνεται με πάθος και είναι φυσικό επακόλουθο να το δεις και αυτό.

Μιλάμε για παιχνιδάρα, για εμένα στο πάνθεον σαν κάποια από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν υπάρξει, αν εξαιρέσεις τις woke ηλιθιότητες στις οποίες επικεντρώθηκε η Naughty Dog λόγω ατζέντας.

Παίζει με τα συναισθήματά σου διαρκώς και το μόνο παράδειγμα στο οποίο έχω νιώσει αντίστοιχα θυμό, στεναχώρια και ξενέρωμα με την εξέλιξη αυτού που βλέπω είναι η σειρά The Walking Dead.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Σαν off topic να σημειώσω ότι όπως διαβάζω και στα reviews και το παιχνίδι TWD είναι πολύ δυνατό με όλα τα DLC.

 

Έχοντας παίξει και τα δύο παιχνίδια, μόνο το πρώτο συστεινω ανεπιφύλακτα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα 2 last of us παιχνίδια,μόνο το δευτερο ειναι το αμφιλεγόμενο της σειρας.

Αρα το πρώτο προτείνεται και στον περισοτερο κοσμο με μεγαλυτερη άνεση/σιγουριά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου άρεσε σαν παιχνίδι το πρώτο, ο δεύτερο είναι βελτιωμένο σε όλα τα επίπεδα.

Το κομμάτι της ιστορίας του είναι αμφιλεγόμενο.(όχι για μένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Last of Us 2 Fan Points Out Amazing JJ Detail..

https://gamerant.com/the-last-of-us-2-jj-detail-sleeping-awake/

Πολλα έχουν λεχθεί για το 2ο μέρος, για την εμμονή τους στη λεπτομέρεια δεν μπορεί να τους αμφισβητήσει κανεις εκεί στη ND...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως το εβγαλα προχθες με permadeath(achievement γαρ) στο normal...Ενα θα πω παλι καλα που το εβαλα ανα κεφαλαιο γιατι εγραψα αρκετους θανατους..Οσο επαιζα αυτο το playthrough αφησα παλι να δω τα cinematics και να ξαναζησω την εμπειρια, δυστυχως συνεχιζει να με χαλαει η μανεστρα απο καποια πραγματα.

Ο λογος που γραφω δεν ειναι για να το κραξω απλα ειπα να αναφερω και εγω την δικη μου εμπειρια, γιατι οπως ειπα το ξαναεπαιξα το παιχνιδι εχοντας περασει καιρος απο το πρωτο playthrough με την ελπιδα να δω καποια πραγματα με αλλο ματι δυστυχως για μενα δεν εγινε κατι τετοιο.

Επισης αρχισα παλι(στο καπακι) το παιχνιδι στο grounded επιπεδο και μπορω να πω οτι ειναι σαν να παιζεις αλλο παιχνιδι βεβαια δεν το συνιστω να παιχτει με permadeath(εξου και εγω που το εβγαλα στο νορμαλ επιπεδο) γιατι θα χρειαστειτε τουλαχιστον 2-3 κοντρολερ στην ακρη.Πραγματικα στο δυσκολοτερο επιπεδο το παιχνιδι σε βαζει σχεδον συνεχεια σε mood επιβιωσης που αυτο το πραγμα το ενιωσα στα προηγουμενα playthrough εντονα μονο στον ratking και ειδικα οταν επαιζα με permadeath εκει ψοφησα τουλαχιστον 10 φορες και μαλιστα στο normal επιπεδο..Δεν θελω να φανταστω πως θα ειναι εκει οταν φτασω στο grounded.

Τελος αν και σεναριακα με χαλανε καποια πραγματα και δεν ειναι του γουστου και το τι περιμενα απο το σικουελ δεν μπορω να παραβλεπω οτι προκειται για παιχνιδαρα γιατι εστιαζω πολυ στο gameplay.Δυστυχως με χαλασε τοσο πολυ το σεναριο που πραγματικα δεν εχω ορεξη να δω κανενα cinematic ειδικα τωρα που το παιζω στο καπακι.Πραγμα που δεν συνεβη με το πρωτο παιχνιδι(απο οσο θυμαμαι) γιατι οσες φορες και να το ειχα παιξει καθομουν και εβλεπα ολα τα βιντεακια του και δεν εκανα κανενα skip..Τεσπα ισως φταιει οτι το επαιξα στο καπακι το επομενο playthrough και να ειναι ιδεα μου.

Ps.Παιχτε το παιχνιδι οπωσδηποτε στο grounded mode.

Επεξ/σία από icenex
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, icenex είπε

Εγω παντως το εβγαλα προχθες με permadeath(achievement γαρ) στο normal...Ενα θα πω παλι καλα που το εβαλα ανα κεφαλαιο γιατι εγραψα αρκετους θανατους..Οσο επαιζα αυτο το playthrough αφησα παλι να δω τα cinematics και να ξαναζησω την εμπειρια, δυστυχως συνεχιζει να με χαλαει η μανεστρα απο καποια πραγματα.

Ο λογος που γραφω δεν ειναι για να το κραξω απλα ειπα να αναφερω και εγω την δικη μου εμπειρια, γιατι οπως ειπα το ξαναεπαιξα το παιχνιδι εχοντας περασει καιρος απο το πρωτο playthrough με την ελπιδα να δω καποια πραγματα με αλλο ματι δυστυχως για μενα δεν εγινε κατι τετοιο.

Επισης αρχισα παλι(στο καπακι) το παιχνιδι στο grounded επιπεδο και μπορω να πω οτι ειναι σαν να παιζεις αλλο παιχνιδι βεβαια δεν το συνιστω να παιχτει με permadeath(εξου και εγω που το εβγαλα στο νορμαλ επιπεδο) γιατι θα χρειαστειτε τουλαχιστον 2-3 κοντρολερ στην ακρη.Πραγματικα στο δυσκολοτερο επιπεδο το παιχνιδι σε βαζει σχεδον συνεχεια σε mood επιβιωσης που αυτο το πραγμα το ενιωσα στα προηγουμενα playthrough εντονα μονο στον ratking και ειδικα οταν επαιζα με permadeath εκει ψοφησα τουλαχιστον 10 φορες και μαλιστα στο normal επιπεδο..Δεν θελω να φανταστω πως θα ειναι εκει οταν φτασω στο grounded.

Τελος αν και σεναριακα με χαλανε καποια πραγματα και δεν ειναι του γουστου και το τι περιμενα απο το σικουελ δεν μπορω να παραβλεπω οτι προκειται για παιχνιδαρα γιατι εστιαζω πολυ στο gameplay.Δυστυχως με χαλασε τοσο πολυ το σεναριο που πραγματικα δεν εχω ορεξη να δω κανενα cinematic ειδικα τωρα που το παιζω στο καπακι.Πραγμα που δεν συνεβη με το πρωτο παιχνιδι(απο οσο θυμαμαι) γιατι οσες φορες και να το ειχα παιξει καθομουν και εβλεπα ολα τα βιντεακια του και δεν εκανα κανενα skip..Τεσπα ισως φταιει οτι το επαιξα στο καπακι το επομενο playthrough και να ειναι ιδεα μου.

Ps.Παιχτε το παιχνιδι οπωσδηποτε στο grounded mode.

Μου απομενει κανενα διωρο για να το ολοκληρωσω στο Grounded (το πρωτο μου ηταν στο survival, παλι δεν ειχα hearing mode..). Σε αυτα τα επιπεδα δυσκολιας το παιχνιδι σου δινει το απολυτο αισθημα αγωνιας επιβιωσης, πιανω τον εαυτο μου να χανω καποια βολη και να σιχτιριζω για τα χαμενα πυρομαχικα. Με αυτη την εννοια, ανεξαρτητα απο τις οποιες ενστασεις για το σεναριο, προσωπικα χωρις να θελω να επεκταθω, τα εχω γραψει περυσι, ανηκω σε αυτους που δεν ειχαν πολλα θεματα ουτε σε αυτο το πεδιο, το παιχνιδι ειναι απολαυση. Το ζεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα ανά ένα-δυο χρονια ένα playthrough το χτυπάω το πρώτο. Το δεύτερο ούτε με το ζόρι δεν μπορώ να το παίξω κανονικά, παρόλα αυτά φορτώνω μερικά εκπληκτικά στημένα encounters και γουστάρω την ζωή μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...