Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως γίνεται τόσο κόσμος να παίζει Mario και platform games, πως γίνεται τόσοι παίκτες να λιώνουν σε co-op, competitive multiplayer games, πως γίνεται τόσος κόσμος να παίζει παιχνίδια επειδή έχουν διασκεδαστικό κι εθιστικό gameplay; Έλα μου ντε πως γίνεται τέτοια πράγματα εν έτει 2016; 

 Δεν μπορώ να διανοηθώ να παίξω ένα παιχνίδι αν δεν έχει ωραίο gameplay και με αναγκάζει ο developer να ακολουθώ αυστηρά scripted δομές επειδή νομίζει ότι είμαι πίθηκος ή ξεκίνησα να παίζω χθες videogames.

 

 

Μην ασχοληθείτε με το Super Mario Galaxy. Δεν έχει story και  δεν σας ακουμπά!!! 

Θεέ μου...τέτοια διαβάζουν οι Call of Duty users (ναι αυτοί που ειρωνεύεστε) και χασκογελάνε.

Και αυτό, τουλάχιστον στα παλιά (MW, MW2, MW3) είχαν γαμάτο σενάριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Gameplay πάνω από όλα. Τα περισσότερα games που είναι based σε story/graphs με minimal gameplay η διάρκεια τους είναι μονοψήφιος αριθμός και αυτό γιατί πιστεύω  αλλιώς θα κούραζαν. Το μοναδικό μου θέμα με το game είναι ότι δεν έχει auto-aim, ελπίζω σε αυτό να νιώσουν λίγο ότι δεν παίζουμε όλοι κάθε μέρα shooters σε consoles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, η φωτογραφία  που είχε διαρρεύσει τον πριν καιρό, φαίνεται να βγαίνει αληθινή εν τέλει, και να μην αποτελεί "fake".

 

 

imgur.jpg

 

 

 

Εγώ απορώ η παρακάτω τι μπορεί να κρύβει από πίσω.

 

 

the-last-of-us-american-daughters-cover-

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δεύτερη pic είναι λες και είναι έγκυος ,wtf?!

Απλά είναι.

 

Και θα έχει σημασία στο story, άσχημη αν κρίνω το πως γ%$^σαν την ψυχολογία μας στο πρώτο μισάωρο του πρώτου παιχνιδιού με τον θάνατο της μικρής.

 

Και για όσους έχουμε χάσει παιδί είναι λίγο too much...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες, αν και δεν είμαι συχνός θαμώνας εδώ θα παρεμβω μια :P, ούτε εμένα με είχε αγγίξει τόσο το last of us πάντως...όπως και στο uncharted, αν και φχαριστιέμαι την ιστορία, νιώθω ότι πιο πολύ βλέπω cutscenes παρά παίζω...

 

είμαι φαν mgs γενικότερα, οπότε ξέρω καλά να κάνω υπομονή στα cutscenes και να τα απολαμβάνω αν ειναι να εξυπηρετησουν μια δυνατη ιστορια -πραγμα που κανουν και στο last of us, μην φανω αδικος-, αλλά τουλάχιστον εκεί -ακόμα και στο phantom pain που είναι το λιγότερο overall καλό από όλα- το gameplay είναι σε τελείως άλλο επίπεδο, σε προκαλεί συνεχώς και εξελίσσεται όσο προχωρά το παιχνίδι με πολλόύς διαφορετικούς τρόπους... γνκ παιχνίδια σαν τα mgs ή witcher ή ακόμα και πιο απλά τύπου shadow of colossus νομίζω είναι το τέλειο κράμα ανταγωνιστικού/ουσιαστικού gameplay με εξαιρετικό στόρυ και cutscenes που δεν είναι εις βάρος του actual gaming...

 

από last of us και uncharted, tomb raider και γενικά όλα τα συναφή, το μόνο που μου μένει είναι ένα scripted σχεδόν μηχανικό ''εύκολο'' gameplay με μηδενικό σχεδόν challenge + μια ομολογουμένως καλοσκηνοθετημένη και καλογραμμένη ιστορία... διάολε, είναι παιχνίδια που μπορεί να τα παίζω με τη δικιά μου και της αφήνω το χειριστήριο όταν είναι να σηκωθώ από το καναπέ για λίγο και να ανταπεξέρχεται στο ''challenge'' :P :p

 

θα το παίξω προφανώς το δεύτερο γτ η ιστορία μου αρέσει και θέλω να δώ που το πάει, αλλά όχι αγορά, 1-2 ενοικιάσεις το πολύ και θα το τερματίσω σε 2 σαββατοκύριακα, όπως και πχ το πρόσφατο uncharted...

 

δε το λέω το παραπάνω για να παρεξηγηθώ με τους σκληροπυρηνικούς φαν του παιχνιδιού -άλλωστε το ξαναλέω ότι μου αρέσει πολύ η ιστορία και σε συναισθηματικό και σε καθαρά storytelling επίπεδο- αλλά προσωπικά βαριέμαι λίγο πλέον να παίζω παιχνίδια με τόσο scripted δομές...

 

μακάρι στο καινούριο να είναι λίγο πιο μπροστά σε αυτό το κομμάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To gameplay του The last of us για μενα ειναι 10/10(μιλαω για το hard και ανω) οπως και ολα τα υπολοιπα. Ο ορισμος του 10ριου κατ'εμε το συγκεκριμενο παιχνιδι.

Ισα ισα προσπαθουσε να σου πει την ιστορια μεσα απο το παιχνιδι-gameplay(εδω θυμισε λιγο half life) περιοριζοντας τα cutscenes(Aν εξαιρεσουμε το πρωτο μερος που ηταν για να σε βαλει στο παιχνιδι).

 

Προσωπικα μου αρεσουν τα scripted και πιο κλειστα παιχνιδια. Τα προτιμω απο τα open world γιατι τα τελευταια δεν μπορουν να δωσουν ποιοτικο pace(κατι που ηταν το Α και το Ω στο TLOU) και επομενως συνηθως αποτυγχανουν να μεταδωσουν και τα αναλογα συναισθηματα και αυτο που θελει να πει ο ''ποιητης''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν βγει ποτέ είναι το TLOU, και η πλάκα είναι ότι στην Naughtydog δεν περίμεναν να έχει τέτοια απήχηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σου φαίνεται εύκολο παίξε το TLOU σε Grounded, αν το έπαιξες στο normal συμφωνώ ότι τείνει προς το εύκολο σαν game.

 

Στο Normal είναι «σχεδόν» Uncharted (που κι αυτό βέβαια δεν είναι εύκολο σε Crushing/Brutal).

 

Όποιος θέλει να ζήσει πραγματικά survival εμπειρία (limited resources κλπ.), επιβάλλεται να παίξει σε Survivor και άνω...

 

Όποιος θέλει απλά να δει το story, ας παίξει σε Easy/Normal, απλά μετά να μην παραπονιέται ότι του σερβίρανε "reskinned Uncharted". :)

 

 

Προσωπικα μου αρεσουν τα scripted και πιο κλειστα παιχνιδια. Τα προτιμω απο τα open world γιατι τα τελευταια δεν μπορουν να δωσουν ποιοτικο pace(κατι που ηταν το Α και το Ω στο TLOU) και επομενως συνηθως αποτυγχανουν να μεταδωσουν και τα αναλογα συναισθηματα και αυτο που θελει να πει ο ''ποιητης''.

 

Προσωπικά τα εκτιμώ περισσότερo τα (ημι)γραμμικά σε αυτή την γενιά με τον καταιγισμό των open world... κράζανε όλοι για μικρή διάρκεια στην προηγούμενη και μπουκώσαμε στα open world collectathons.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...