Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εκκίνησης του υπολογιστή! Μήπως φταίει η μητρική;


dimitris_chor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι εχθές ο υπολογιστής μου άνοιγε μια χαρά, ταχύτατος στην εκκίνιση χωρίς να μου δίξει ουδεμιά στιγμή ότι κάτι δεν πάει καλά. Σήμερα προσπαθώντας να τον ανοίξω δεν μου έβγαλε η οθόνη απολύτως τίποτα, παρόλου που ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά δεν κλείνει εάν δεν τον κλείσω εγώ. Μετά απο 2 απενεργοποιήσεις απο την μπρίζα εφόσον ήταν νεκρός και πειράζωντας απο πίσω τα καλώδια ο υπολογιστής κατάφερε και άνοιξε φορτώνωντας το λειτουργικό κανονικά. Μετά απο 2 λεπτα ο υπολογιστής και τα περιφεριακά ήταν νεκρά, να φανταστείτε το πληκτρολόγιο μου είναι φωτιζώμενο και όταν πάτουσα το κουμπί απενεργοποιήσης φωτισμού δεν έκανε απολύτως τίποτα δεν απενεργοποιόταν ο φωτισμός δυλαδή. Έτσι έκανα reset απο το κουμπί που έχει η κεντρική μονάδα και μου έδειξε κάτι γράμματα που κατέβεναν με πολλυ ταχύτητα για περίπου 10 δευτερόλεπτα έδειξε μαύρο και έδειξε μετά κάτι που δεν πολυπρόσεξα το μόνο όμως που καταφερα να δω είναι ότι έλεγε κάτι για Copyright. Η μητρικη μου ειναι της Asus και συγκεκριμένα P5G-MX, για γραφικα χρησιμοποιώ τα onboard της μητρικής.

Υπάρχει περίπτωση να έχασα τα αρχεια που έχω στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή;

Ευχαριστώ και θα χαρώ να βοηθήσετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο πρόβλημα που αντινετωπίζω!

Θα δοκιμάσω όσο πιό άμεσα γίνεται ένα άλλο τροφοδοτικό, αλλά θα ήθελα να κάνω άλλη μία ερώτηση,υπάρχει περίπτωση με βάση αυτά που σας είπα να φταίει η μητρική; Γιατί θα είναι δύσκολο να βρώ το μοντέλο μιας τόσο παλιάς μητρικής, εύχομαι να είναι το τροφοδοτικό, Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει να έχει πρόβλημα η μητρική. Πρώτα όμως ελέγχουμε όλα τα άλλα και στο τέλος την μητρική. Μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτίσω και κάτι άλλο, έαν αλλάξω μητρική θα χρειαστεί format ο υπολογιστής; Επίσης τα άρχεια μου ειναι αποθηκευμένα στον ίδιο δίσκο που βρίσκονται και οι φάκελοι των Windows, εάν βγάλω τον δίσκο καιπάω να τον συνδέσω σε έναν άλλο υπολογιστή θα είναι ορατά τα αρχεία μου;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μέχρι να καταλάβω ότι ο υπολογιστής δεν εκκινίτε σωστα, αναγκάστηκα και τον αποσύνδεσα απο το ρεύμα 4 φορές όχι συνεχόμενες έγειναν ανάμεσα σε δύο μέρες. Υπάρχει περίπτωση να έπαθε βλάβη ο σκληρός δίσκος (να καταστράφηκαν η να διαγραφηκαν αρχεία ή ακόμα και τα ίδια τα Windows);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα σου πω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου . Θα έβγαζα τον δίσκο και θα τον έκανα ένα check με hard disk sentinel σε άλλο pc να δω health και bad sectors . Αν απέκλεια τον δίσκο μετά θα έβγαζα τα πάντα από το tower που συνδέονται με USB να δω αν το boot γίνεται κανονικά . Αν ναι , θα έβαζα το mouse και θα έκανα restart για να δω αν θα γίνει πάλι το boot κανονικά . Το ίδιο για keyboard και λοιπές συσκευές USB μία μία για να εντοπίσουμε μήπως κάποια απο αυτές παίζει στα ρεύματα . Μετά θα έβγαζα και τα coolers μη σου πω. Παρακάτω θα άλλαζα και μια μπαταρία στη μητρική . Τέλος θα κοιτούσα τροφοδοτικό και μητρική αν και μάλλον κάποιο USB στα κάνει εφόσον πειραζοντας τα καλώδια λειτούργησε έστω και για λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μέχρι να καταλάβω ότι ο υπολογιστής δεν εκκινίτε σωστα, αναγκάστηκα και τον αποσύνδεσα απο το ρεύμα 4 φορές όχι συνεχόμενες έγειναν ανάμεσα σε δύο μέρες. Υπάρχει περίπτωση να έπαθε βλάβη ο σκληρός δίσκος (να καταστράφηκαν η να διαγραφηκαν αρχεία ή ακόμα και τα ίδια τα Windows);

Έτσι όπως τα περιγράφεις δεν νομίζω να έπαθε κάτι ο σκληρός σέτοιο βαθμό τουλάχιστον που να μην μπορείς να πάρεις τα αρχεία σου. Δοκιμάζεις πρώτα άλλο τροφοδοτικό και βλέπουμε για την συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς που βοηθήσατε τόσο άμεσα, ήρθε ένας φίλος μου να τον δεί και καταλήξαμε οτί φταίει η κάρτα γραφικών, συγκεκριμένα βλάβη στην θύρα, έτσι εξηγειτε και το κούνημα τον καλωδίων που έδωση μια ολιγόλεπτης διάρκειας ζωής στον υπολογιστη μου! Θέλω εάν σας είναι εύκολο επειδη η κάρτα γραφικών που του έχω είναι δανισμένη για λίγες μέρες ώστε να κάνω την δουλειά μου να μου πείτε ποιες κάρτες γραφικών ειναι συμβατες λογικα παλιας τεχνολογιας με την μητρικη πλακετα Asus P5G-MX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα γραφικών ανεξάρτητη δεν είχα δουλευα με την ενσωματωμενη της μητρικης! Η χρηση μου δεν ειναι απαιτιτικη δεν θα ελαγα ομως οχι εαν υποστηριζε δυνατοτητα 3D αν αυτο ειναι εφικτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...