Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Οθόνη!!!


pk21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,


Αγόρασα μια οθόνη (Μεταχειρισμένη από φίλο στο site) και είναι: Asus VE278Q Gaming Monitor.


Το PC που έχω είναι: 


  1. CPU INTEL CORE I7-6700K 4.00GHZ LGA1151
  2. ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS Z170 PRO GAMING RETAIL
  3. PSU CORSAIR HXI SERIES HX850I HIGH-PERFORMANCE ATX 850W 80 PLUS PLATINUM CERTIFIED
  4. 2xVGA ASUS NVIDIA GEFORCE STRIX GTX950 STRIX-GTX950-DC2OC-2GD5-GAMING 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL (ΣεSLI)
  5. RAM G.SKILL F4-2400C15Q-16GRR 16GB (4X4GB) DDR4 2400MHZ RIPJAWS 4 RED QUAD CHANNEL KIT

Την προηγούμενη οθόνη που είχα την είχα συνδέσει με DELOCK 61848 ADAPTER DISPLAYPORT 20PIN TO VGA D-SUB15 αφού η οθόνη είχε μόνο VGA θύρα.


Επειδή δεν είχα καλώδιο Displayport to Displayport αγόρασα ένα από το plaisio (Turbo X). Τώρα το πρόβλημα που είναι. Όταν σύνδεσα την οθόνη (Asus) για πρώτη φορά ο Η/Υ ήταν ανοικτός. Έβαλα την τροφοδοσία ρεύματος και μετά το Displayport. Όλα καλά είχα μια χαρά εικόνα. Έκανα τις ρυθμίσεις μου (ανάλυση, μέγεθος γραμματοσειράς, κλπ). Στο Restart πάλι όλα καλά χωρίς πρόβλημα. Όταν τον έκανα Shut Down και πήγα να πατήσω το κουμπί για την εκκίνηση, τίποτα δεν άνοιγε καθόλου, ούτε τα ανεμιστηράκια. Μόλις βγάλω την οθόνη ανοίγει κανονικά. Μετά ξαναβάζω την οθόνη με το Displayport και λειτουργεί κανονικά και πάλι. Ακόμα όταν την κλείνω την οθόνη από το κουμπί της (On/Off) όχι Standby δεν ανοίγει καθόλου. Βάζω και ξαναβάζω καλώδια ρεύματος και Displayport για να πάρει μπρος μετά από 1000 παρακάλια. Όταν συνδέω την οθόνη (Asus) με το VGA και τον ποιο πάνω αντάπτορα στο Displayport της κάρτας γραφικών  λειτουργεί κανονικά. Μετά από Τερματισμό ξεκινάει κανονικά. Ακόμα και όταν απενεργοποιώ την οθόνη από το κουμπί (On/Off) αυτή ανοίγει κανονικά.


Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται, τι φταίει και πως να το λύσω.


Ευχαριστώ!!!!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...