Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό θέμα με τον λογαριασμό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θα γράψω αρκετά αλλά επειδή το ποσό είναι μεγάλο θα παρακαλούσα για την υπομονή σας.

Ξεκινάω με το ιστορικο. Τον Αυγουστο ειδα πως στην περιοχή μου ο ΟΤΕ δίνει VDSL 50. Εκανα αμέσως αίτηση και στις 30 Αυγουστου με συνέδεσαν. Η γραμμή όμως συνδεόταν στα 13-14 και κάθε βράδυ μετα τις 9 επεφτε στα 7-8. Το άφησα 3-4 μέρες μήπως διορθωθεί και επικοινώνησα με τον ΟΤΕ. Μου ειπαν οτι δηλώθηκε βλάβη και θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Μετα απο 2 μέρες με πήρανε και μου είπαν πως η γραμμή δεν σηκώνει 50αρα και πως αν θέλω θα την κάνουν 30. Τους ρώτησα 3 φορές αν η 30αρα ειναι το ιδιο μπορω να ακυρωσω το συμβολαιο και μου ειπαν ναι χωρις καμια χρεωση. Ζητησα λοιπόν να γινει 30αρα. Περίμενα παλι 2 μερες και ξανά τα ιδια. Επικοινωνω με την Cosmote και τους λεω πως θα την ακυρωσω. Μου είπαν πρεπει να παω σε καταστημα. Πήγα την επόμενη μερα στο κατάστημα της Παλλήνης και ρώτησα ξανα τους υπαλληλους εκει αν θα έχω χρέωση. Υπέγραψα την ακυρωση και εφυγα. 1μιση μηνα μετά ο γείτονάς μου εβαλε VDSL και λογω βραχυκυκλώματος ηρθε συνεργειο και αλλαξε ολα τα καλώδια της γειτονιας. Ο γείτονας συνδέθηκε στα 26 οπότε ξανα έκανα αιτηση για 30αρα. Ενεργοποιήθηκε στις 21/10.

Πριν λοιπόν απο μερικές μέρες μου ήρθε στο email ο λογαριασμός. Σύνολο €293,50!! Στην αναλυτική κατάσταση έχει τα εξης

Πάγιο για την 50αρα που ακυρωσα 14 Ευρω
Πάγιο για την 30αρα που με εριξαν (με μεγαλη καθυστερηση καθως εγινε 14 Σεπτεμβρη) 22 Ευρω
Πάγιο για κλήσεις προς Διεθνή 6 ευρω
Κλήσεις εκτός παγιου 9 Ευρω (ΟΚ αυτο ειναι σωστό, τις εκανα τις κλήσεις)
Ενεργοποίηση της 50αρας 30 ευρω
Οφειλή για διακοπή 102 ευρω

Συνολο 181 Ευρω

Στον ιδιο λογαριασμό έχει τις χρεώσεις της νεα γραμμής (30αρα, 21/10).
30 η ενεργοποίηση
26 Ευρω ο κάθε μήνας x2 μηνες

Σύνολο 55 Ευρω.

Οσον αφορά τα 55 δεν εχω ενστάσεις. Είναι η γραμμή που χρησιμοποιώ τώρα και θα πληρωθούν κανονικά. Το θέμα μου ειναι τα 181 (συν το ΦΠΑ πάει 224) τα οποία πολλάκις με διαβεβαίωσαν πως δεν θα πληρώσω καθώς η Cosmote δεν μου παρείχε την υπηρεσία που αγόρασα. Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μην πληρώσω τα κερατιάτικα και να μην μεινω χωρίς ιντερνετ;

ΥΓ. Τον λογαριασμό των 55 ευρω τον αναφέρω απλά για να έχετε εικόνα. Φυσικά και θα τον πληρώσω καθώς χρησιμοποιώ την υπηρεσία.

ΥΓ 2. Μπορώ να απευθυνθώ στην Ε.Ε.Τ.Τ. ή στον Συνήγορο του Πολίτη σε περίπτωση που δεν βγάλω ακρη;


Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στα δύο μπορείς και έγω που έβαλα οτε vdsl 30  δεν μου πήραν ενεργοποιήση  

έκανες αίτηση σαν νέος πελάτης ή είχες ήδη adsl ote 

άκου και εγω τώρα να βάλω vdsl 50 καιθ μετά να αλλάξω σε 30 θα χρεωθώ για αναβάθμιση δεν χρεώνουν αλλα για υποβάθμιση σε χρεώνουν αλλά αν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα που δεν επιλύεται ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να μην σε χρεώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το προβλημα ειναι στις γραμμες του σπιτιου σου το οτι δεν σηκωνει 50αρα εισαι εσύ υπαίτιος ,αν το πρόβλημα ειναι στο καφάο και στην κολώνα σαφώς και δεν έχεις ευθύνη εσύ ,και να απευθυνθεις και στην Ε.Ε.Τ.Τ. αλλα και στον Συνήγορο του Πολίτη ,στέλνεις fax με το προβλημα και μετά απο 20-25 ημέρες σε καλουν για διευθετηση του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Περιοχή? Έχουν βάλει τις καινούριες καμπίνες στη γειτονιά σου?

 

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=111206&d=1353965146&thumb=1

http://s12.postimg.org/8hujawiq5/IMAG0592.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά έχεις ελένξει την γραμμή σου απο κάτω μέχρι τη πρίζα σου 

γιατί αν δεν έχεις καλή γραμμή δεν φταίει ο οτε οπως είπαν πάνω και οι φίλοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Ηταν νεα γραμμή εντελώς. Δεν ειχα πριν ουτε adsl ουτε vdsl. Το θεμα ειναι πως το πρόβλημα ηταν απο αυτους (αφου ηρθε και εργολαβος και αλλαξε τις γραμμες σε ολη τη γειτονια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως πριν απο οποιαδηποτε αλλη κινηση σου να μιλησεις με ΟΤΕ πρωτα?

Ενδεχεται με τις αλλαγες που εγιναν ο 1ος λογαριασμος να μην ενημερωθηκε για την ακυρωση της 50αρας ατελως, λοω των προβληματων που προεκυψαν και να πρεπει να δρομολογηθει πιστωση ή ακομα και να εχει δρομολογηθει ηδη να περαστει σε επομενο λογαριασμο και να μην το γνωριζεις.

Μιλα πρωτα μαζι τους και αν δεν δεχθουν την αποχρεωση δες το τοτε μεσω ΕΕΤΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μιλα πρωτα μαζι τους και αν δεν δεχθουν την αποχρεωση δες το τοτε μεσω ΕΕΤΤ

Θα συμφωνούσα αν δεν του έβγαζαν μούφα διαθεσιμότητα για 50αρι (αρχικά) και μετά πάλι μούφα διαθεσιμότητα για 30αρι.

 

Που ξόδευψε χρόνο για να δει τι φταίει που δεν πιάνει 50/30 και στην τελική να μην έχει διαθεσιμότητα και να πρέπει να κάτσει να συνενοηθεί τώρα και για τους λανθασμένος λογαριασμούς, ε όχι!

 

Αν καθόταν και πρόστιμο από την ΕΕΤΤ ακόμα καλύτερα, ας πρόσεχαν, δουλειά τους ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εεττ η ίδια ορίζει και αναφέρει πως δεν είναι αρμόδια σε καμία περίπτωση για οικονομικά ζητήματα (το αναφέρει στον πρόσφατο κώδικα δεοντολογίας καθώς συνοπτικά και εδώ).
Έλεος με τις μπαρούφες και την παραπληροφόρηση σε αυτό το forum... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Το 1ο και βασικό που προτεινα και θεωρώ πως έπρεπε να είχε κάνει εξ αρχής ο ts είναι να μιλήσει με τον ΟΤΕ διότι ενδέχεται να πρέπει να δρομολογηθεί ή να έχει ήδη δρομολογηθεί πίστωση.

Εάν απο ΟΤΕ αρνηθούν να αποχρεωσουν τα τέλη πρόωρης σαφέστατα και μπορεί να προβεί σε καταγγελία μέσω ΕΕΤΤ διότι αφορά κομμάτι μη ορθής παροχής υπηρεσιών και αποτέλεσμα χρέωση ποσού που ενημερώθηκε ότι δεν θα χρεωθεί.

Καμιά παραπληροφόρηση, ειδικά όταν την αναφορά την δίνουν κάποιοι όπου ενδεχομένως ή δουλειά τους εδώ και χρόνια έχει άμεση σχέση με τα όσα έχουν αναφερθεί έδω.

 

Ο ts τελικά τί έκανε και ποιο το αποτέλεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...