Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση του σπασμένου Touch Screen σε ένα Samsung Galaxy S3


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Το ερώτημα έχει να κάνει με αντικατάσταση του σπασμένου Touch Screen σε ένα Samsung Galaxy S3.

 

Μέχρι τώρα έχω αντικαταστήσει σε κάποια μικρότερα κινητά το σπασμένο Touch Screen και όλα τα ανταλλακτικά που είχα αγοράσει είχαν Touch Screen μαζί με έναν κονέκτορα… όπως η παρακάτω φωτογραφία…

 

Τώρα στο Galaxy S3 ενώ τα Touch Screen που βρίσκω έχουν τον κονεκτορα σε βίντεο για το πώς λύνεις το κινητό και κάνεις αντικατάσταση του Touch Screen δεν δείχνει καμία μα καμία σύνδεση…

 

Αναζητώ κάτι λάθος στο you tube?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

post-93034-0-44190000-1480841290_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το κινητό είναι ας πούμε 3 στρώσεις η όλη οθόνη, κάτω κάτω είναι η LCD, αυτό που δείχνει την εικόνα, μετά απο πάνω είναι το digitizer, μια μεμβράνη που βλέπει που "πατάς", εκεί απο πάνω είναι κόλλα, OCA που κολλάει το digitizer με το γυαλί που πήρες εσύ. Το γυαλί είναι το τελευταίο πράγμα στην οθόνη, για την αλλαγή του όμως πρέπει να βγάλεις την κόλλα απο κάτω, πράγμα όχι και τόσο εύκολο θα έλεγα... Προσοχή μην ζεστάνεις την οθόνη πέραν των 90 βαθμών, θα την κάψεις, γύρω στους 70-80 την ζεσταίνεις και βγάζεις σιγά σιγά.

 

Good luck.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα επισκευαση ποτε στο S3 Touch αλλα σου εχω εδω για S4 νομιζω θα παρεις μια ιδεα

http://www.doctorandroid.gr/2016/04/samsung-galaxy-s4-screen-replace.html?m=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το κινητό είναι ας πούμε 3 στρώσεις η όλη οθόνη, κάτω κάτω είναι η LCD, αυτό που δείχνει την εικόνα, μετά απο πάνω είναι το digitizer, μια μεμβράνη που βλέπει που "πατάς", εκεί απο πάνω είναι κόλλα, OCA που κολλάει το digitizer με το γυαλί που πήρες εσύ. Το γυαλί είναι το τελευταίο πράγμα στην οθόνη, για την αλλαγή του όμως πρέπει να βγάλεις την κόλλα απο κάτω, πράγμα όχι και τόσο εύκολο θα έλεγα... Προσοχή μην ζεστάνεις την οθόνη πέραν των 90 βαθμών, θα την κάψεις, γύρω στους 70-80 την ζεσταίνεις και βγάζεις σιγά σιγά.

 

Good luck.

 

Η απορία μου παραμένει… το δικο μου ανταλλακτικό έχει κονέκτορα…

Το ανταλλακτικό σε όλα τα βίντεο δεν έχει κανέναν κονεκτορα!!!!!! Πως γίνεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ αυτό ακούγεται λογικό…

Και στα 3 Samsung κινητά με σπασμένο το Touch που έχω αντικαταστήσει τέτοιο Touch παρέλαβα και το αντικατέστησα στα κινητά. Αυτό με τις κόλλες κλπ που έβλεπα στα βίντεο δεν είχα ξανά δει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα είναι ενσωματωμένο… και δεν χρειάζομαι όλα αυτά που βλέπω στα βίντεο.. απλά θα ξεσυνδέσω τον κονεκτορα και θα βγάλω προσεκτικά το Touch μαζί με το digitizer… βάζοντας το νέο..? σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, λάθος κατάλαβες, όλα αυτά τα χρειάζεσαι :P Το flex αυτό είναι για τα κουμπιά κάτω, δεν είναι για την αφή της οθόνης. Άρα ζεσταίνεις, βγάζεις την κόλλα, βγάζεις το γυαλί και βάζεις το άλλο, τώρα το αν θα κρατήσεις τα κουμπιά απο το άλλο ή θα βάλεις αυτά δεν το ξέρω, εσύ θα δεις τι σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω βρε παιδιά…

Εγώ μέχρι τώρα έκανα ότι δείχνει το παρακάτω βίντεο

Δηλαδή αφού άνοιξα το κινητό.. αποσύνδεα τον κονέκτορα του touch screen από το κυρίως σώμα του τηλεφώνου.. μετά με θερμότητα ξεκολλούσα το touch screen και επανακολλούσα το καινούργιο που διέθετε κόλλα περιμετρικά του. Στο τέλος συνδέω πάλι τον νέο κονεκτορα.

Τώρα στο S3 αυτά με την υγρή κόλλα δεν καταλαβαίνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το καλό με το S3 είναι οτι η κόλλα του βγαίνει σχετικά εύκολα (αν είχες κανένα Ζχ απλά θα σου έλεγα πέτα την οθόνη και πάρε άλλη), τώρα θέλει ζέσταμα πολύ προσεκτικά για να βγάλεις την κόλλα σιγά σιγά σιγά σιγά σιγά και να μην κάνεις και ζημιά στο digitizer που είναι απο κάτω ή στην lcd. Το να μην κάνεις ζημιά στο digitizer σημαίνει όχι πίεση στην μέσα επιφάνεια, το ίδιο και για την lcd αλλά πρόσθεσε και την ευαισθησία στην θερμοκρασία που δεν πρέπει να περάσει τους 90...

 

Γενικά δηλαδή άλλο πράγμα η αλλαγή γυαλιού όπως στο S3 και άλλο η αλλαγή digitizer - glass που έχουν τα πιο παλιά κινητά. Τώρα είναι πόνος η όλη διαδικασία... Κανονικά θες ειδικό εξοπλισμό για αυτήν την δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω…

Είναι η οθόνη oled… από πάνω είναι ένα αυτοκόλλητο που λέγεται digitizer και από πάνω είναι το πλαστικό διάφανο κάλυμμα που έχει ενσωματωμένα ή όχι τα πλήκτρα αφής (όπου στα πλήκτρα ανήκει ο κονεκτορας?

Αν ισχύει αυτό τότε στο βίντεο που παραθέτω πχ στο galaxy s duos που είναι το digitizer???

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πάνω απο το digitizer είναι το γυαλί που πρέπει να αλλάξεις, απλά κάτω κάτω στο γυαλί έχει τα κουμπιά, αυτά βγάζουν δικό τους σύστημα και καλώδιο, δεν είναι απάνω στο digitizer αυτά, πιο χαμηλά είναι,το digitzier είναι μόνο απάνω απο την οθόνη.

 

Στο duos το digitizer είναι πάνω στο γυαλί, ενσωματωμένο, αλλάζει μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία…

Αν πας στο  ebay και αναζητήσεις πχ «digitizer for samsung galaxy s3» θα σου βγάλει τα παραπάνω αποτελέσματα του λινκ.

Ποιο είναι τελικά το digitizer του s3 και ποιο το πλαστικό?


Επίσης θέλω να σας δείξω δυο διαφορετικά βίντεο.

 

Το ένα από αντικατάσταση σπασμένου γυαλιού σε ένα S3.  

Εδώ ο «μάστορας» χρησιμοποιεί και της παναγιάς τα μάτια (θου κύριε)

Υγρές Κόλλες  UV, υπεριώδης ακτίνες .. μόνο ο Τσακ Νόρις απουσιάζει…

 

Στο δεύτερο βίντεο κάνει την ίδια επισκευή σε ένα S4 με τον τρόπο που έχω διδαχτεί εγώ…

Χωρίς τίποτε από όλα αυτά και έχει ένα λειτουργικό τηλέφωνο!

Γι αυτό έχω κατά μπερδευτεί…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως η μεμβρανη του digit δεν θα αντεξει και σιγουρα θα βρομισει απο την παλια loca glue. Πακετο θα επαιρνα εγω (lcd-digi-glass) αλλα φυσικα βγαινει πιο ακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...