Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση του σπασμένου Touch Screen σε ένα Samsung Galaxy S3


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς ότι θα θυσίαζες την αυθεντική OLED οθόνη σου για μια αμφιβόλου ποιότητας TFT-LCD???

Τι εννοείς ότι «δεν θα αντέξει και σιγουρα θα βρομισει».  Ότι αν γίνει ότι δείχνει το Νο2 βίντεο που δεν χρησιμοποιεί υγρή κόλλα, το digitizer δεν θα αντέξει στον χρόνο?

Αν ισχύει αυτό τότε 2,5 χρόνια τώρα τα 3 κινητά τηλέφωνα που τους άλλαξα σπασμένο πλαστικό εξωτερικό κάλυμμα θα είχαν τινάξει τα πέταλα..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία…

Αν πας στο  ebay και αναζητήσεις πχ «digitizer for samsung galaxy s3» θα σου βγάλει τα παραπάνω αποτελέσματα του λινκ.

Ποιο είναι τελικά το digitizer του s3 και ποιο το πλαστικό?

Επίσης θέλω να σας δείξω δυο διαφορετικά βίντεο.

 

Το ένα από αντικατάσταση σπασμένου γυαλιού σε ένα S3.  

Εδώ ο «μάστορας» χρησιμοποιεί και της παναγιάς τα μάτια (θου κύριε)

Υγρές Κόλλες  UV, υπεριώδης ακτίνες .. μόνο ο Τσακ Νόρις απουσιάζει…

 

Στο δεύτερο βίντεο κάνει την ίδια επισκευή σε ένα S4 με τον τρόπο που έχω διδαχτεί εγώ…

Χωρίς τίποτε από όλα αυτά και έχει ένα λειτουργικό τηλέφωνο!

Γι αυτό έχω κατά μπερδευτεί…

Κάτσε, κάτι σε μπέρδεψε. Και το digitizer με το καλώδιο απο κάτω είναι για σένα και το άλλο που είναι σκέτο τζάμι, απο σένα εξαρτάται πιο θα πάρεις, αν θες να κρατήσεις τα κουμπιά απο το παλιό (τον βλέπεις να τα βγάζει ο άλλος στο βίντεο σου (Τσακ Νόρις) στο 10.20 και να τα κρατάει για το άλλο τζάμι) τότε παίρνεις το σκέτο τζάμι, αν θες να αλλάξεις και το κομμάτι των κουμπιών τότε παίρνεις το άλλο με το καλώδιο.

 

Πλαστικό σε αυτό το κινητό δεν υπάρχει, τι εννοείς; Είναι τι τζάμι απάνω, η oca απο κάτω, το digitizer πιο κάτω και τέλος η lcd.

 

Η σωστή μέθοδος είναι η "Τσακ Νόρις" φυσικά... Βάζεις OCA απο κάτω, αν δεν θες να παιδεύεσαι με δοσολογίες και τα σχετικά υπάρχει OCA και σε μεμβράνη που την βάζεις και μετά περνάς το γυαλί απο πάνω αλλά δεν ξέρω τι κάνει αυτή, δεν έχω βάλει.

Μετά για την μέθοδο που δεν βάζει κόλλα ενδιάμεσα, αφήνεις κενό απο την οθόνη στο γυαλί, τα χρώματα θα χαλάσουν και θα το χτυπάει έχω την εντύπωση πιο πολύ ο ήλιος και δεν ξέρω και αν παίρνει σκουπιδάκια απο κάτω μετά. Γενικά την δεύτερη μέθοδο θα την πρότεινα σε άτομα που σπάνε το κινητό κάθε 10 μέρες, θα τους έδινα 10 γυαλιά, 10 ταινίες και μια βεντούζα, τσακ βγάζεις, τσακ βάζεις, για να μην μπλέκεις :P

Απόφασή σου βέβαια, μπορείς να το αφήσεις χωρίς κόλλα και βλέπεις στο μέλλον αν έχει θέμα να του βάλεις και OCA.

Αν προσέξεις και στο δεύτερο βίντεο έχει OCA, εσύ μιλάς για τα παλιά καλά digitizer που ήταν πακέτο με το έξω γυαλί και τα άλλαζες τσακ μπάμ, αυτά είναι αλλιώς, κανονικά βγάζεις την κόλλα, την αλλάζεις, ξαναβάζεις γυαλί (αν η αφή δουλεύει σωστά εν το μεταξύ).

 

 

Εχω την εντυπωση πως η μεμβρανη του digit δεν θα αντεξει και σιγουρα θα βρομισει απο την παλια loca glue. Πακετο θα επαιρνα εγω (lcd-digi-glass) αλλα φυσικα βγαινει πιο ακριβο.

Σωστός αλλά αν το έχει ο TS με τα κινητά που ξέρεις, μπορεί να το καταφέρει, είτε χωρίς OCA είτε με αν το κινητό έχει οθόνη κομπλέ μετά είναι τζιτζί. Θα έλεγα μόνο αν είναι να δοκιμάσει να βγάλει το γυαλί πριν παραγγείλει τίποτα, αν του βγει και το digitizer δουλεύει κομπλέ και η οθόνη δεν πάθει ζημιά τότε να πάρει σκέτο γυαλί, αν όμως σπάσει τίποτα πάει σε πακέτο όπως λες και εσύ.

 

 

Εννοείς ότι θα θυσίαζες την αυθεντική OLED οθόνη σου για μια αμφιβόλου ποιότητας TFT-LCD???

Τι εννοείς ότι «δεν θα αντέξει και σιγουρα θα βρομισει».  Ότι αν γίνει ότι δείχνει το Νο2 βίντεο που δεν χρησιμοποιεί υγρή κόλλα, το digitizer δεν θα αντέξει στον χρόνο?

Αν ισχύει αυτό τότε 2,5 χρόνια τώρα τα 3 κινητά τηλέφωνα που τους άλλαξα σπασμένο πλαστικό εξωτερικό κάλυμμα θα είχαν τινάξει τα πέταλα..!!!

Μάλλον εννοεί οτι δεν θα σου καθαρίσει τελείως, ή θα αφήσει χουσούρι τέλος πάντων (?). Όπως και να έχει δες αν καταφέρεις να βγάλεις το γυαλί πρώτα γιατί στο βίντεο εύκολο φαίνεται αλλά στην πραγματικότητα δεν θα έλεγα οτι είναι κιόλας... Μετά βλέπεις τι θα πάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει digitizer για το s3 με την κλασσική μορφή, δηλαδή glass με flex cable που κουμπώνει στην μητρική.

Αφού βγει το glass του s3 (πολύ προσεχτικά ζεσταίνουμε την οθόνη όπως είπαν πριν) και καθαρίσουμε την amoled από υπολείμματα κολλάς θα δείτε ότι αν ανοίξετε το κινητό ή αφή δουλεύει κανονικά με το glass εκτός! Αν μπει νέο glass χωρίς loca method θα δουλεύει το κινητό αλλά η ποιότητα της οθόνης δε θα είναι καλή, μέσα θα μαζευτεί σκόνη και γενικά η εμπειρία δε θα είναι όπως πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...