Προς το περιεχόμενο

Ο πρώτος μου υπολογιστής/παιχνιδομηχανή


Kostas.karras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Insomniacs..

Φτιάχνω αυτο το θέμα για να θυμηθούμε λίγο τα παλιά,να ανταλάξουμε απόψεις,να νοσταλγήσουμε ωραίες εποχες, να θυμούνται οι "παλιοί" και να μαθαίνουν οι νέοι..

Ποιό ηταν λοιπόν το πρώτο σας μηχάνημα και τί σας έχει χαραχτεί στην μνήμη σας απο αυτό?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ καλή ιδέα, αρχίζω εγώ λοιπόν. Το Atari 2600 παίζοντας packman, canyon bomber (ή κάπως έτσι) και άλλα. Πλέον δεν τα θυμάμαι καλά...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..ΑΤΑRI! 

Εγω το θυμαμαι σαν ταινια του 80', ημουν πολυ πιτσιρικάς και έβλεπα τον ξάδερφο κολλημένο με αυτο και δεν με άφηνε να το αγγίζω μιας και του είχα σπάσει ήδη ένα μοχλό   :P


Έν το μεταξύ για όσους δεν το γνώριζαν. ο μοχλός από το sega master system (μία από τις κονσόλες μου) έκανε στο atari.

Δοκιμή απόγνωσης μιας και δεν κράταγαν πολύ οι μοχλοί ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόλαβα και atari, αλλά περισσότερο θυμάμαι σαν πρώτη παιχνιδομηχανή μου το Playstation, και το παιχνίδι που δεν ξεχνάω με τίποτα, το ''ISS Pro evolution''...Η αρχή του pro που-τότε μας φαινόταν τόσο μα τόσο διαφορετικό από το fifa...Και ας είχε ατέλειες, ήταν κάτι άλλο...που μας άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόλαβα και atari, αλλά περισσότερο θυμάμαι σαν πρώτη παιχνιδομηχανή μου το Playstation, και το παιχνίδι που δεν ξεχνάω με τίποτα, το ''ISS Pro evolution''...Η αρχή του pro που-τότε μας φαινόταν τόσο μα τόσο διαφορετικό από το fifa...Και ας είχε ατέλειες, ήταν κάτι άλλο...που μας άρεσε.

Playstation ειχαν όλοι οι φίλοι και ήμουν ο τελευταιός που έκανα αγορά από την παρέα..

Άγορασα πρώτα το gran turismo αυθεντικό ( 20.000 δρχ.) ενα μήνα πριν την αγορα του playstation και μετα τσιπάκι και δοξασι ο θεός.. ;)

Θυμαμαι τότε γυμνασιο πήγαινα και το χαρτζιλίλι για το σχολέιο δεν το έτρωγα και έπαιρνα κάθε βδομάδα ενα cd για το play..

Kάτι άλλο που θυμάμαι από αυτή την εποχή και μου έκανε εντύπωση ήταν η τιμονιέρα, η γωνιά για τετραπλό και το καλώδιο που συνδέαμε δύο playstation  μαζί και παίζαμε command & conquer..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://static.squarespace.com/static/5346c4e3e4b0e4b25f533b45/5350011ee4b0648f51bfe720/5350011ee4b0648f51bfe7d3/1234992786000/nes-duck.jpg?format=original

https://i.ytimg.com/vi/Ev0_hmee2cM/hqdefault.jpg

http://images.pcworld.com/reviews/graphics/148129-cliffall2_b.jpg

 

Αυτά ειδικά με τις πάπιες ήταν κάτσε καλά :P

Και με ένα αεροπλανάκι λευκό η μαύρο θυμάμαι διάλεγες αλλα δεν το βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://static.squarespace.com/static/5346c4e3e4b0e4b25f533b45/5350011ee4b0648f51bfe720/5350011ee4b0648f51bfe7d3/1234992786000/nes-duck.jpg?format=original

https://i.ytimg.com/vi/Ev0_hmee2cM/hqdefault.jpg

http://images.pcworld.com/reviews/graphics/148129-cliffall2_b.jpg

 

Αυτά ειδικά με τις πάπιες ήταν κάτσε καλά :P

Και με ένα αεροπλανάκι λευκό η μαύρο θυμάμαι διάλεγες αλλα δεν το βρίσκω.

Αυτό με τις πάπιες από nintedo  δεν ήταν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο μου pc ηταν το 2003-4 περιπου με εναν p4 τοτε,512 ram, 128mb gpu nvidia και ενα 80 σκληρο και θυμαμαι το πρωτο παιχνιδι που εβαλα ητταν το πρωτο NFS Underground.  Πιο παλια πηγαινα στο σπιτι ενος φιλου και στου ξαδερφου μου , που ειχανε Playstation,pc  και Sega και λιωναμε στα  2 πρωτα Gta που ειχανε βγει και σε crush bandicoot. Καπου θυαμαι να παιζω και fifa/pro, αλλα πολυ αμυδρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο μου pc ηταν το 2003-4 περιπου με εναν p4 τοτε,512 ram, 128mb gpu nvidia και ενα 80 σκληρο και θυμαμαι το πρωτο παιχνιδι που εβαλα ητταν το πρωτο NFS Underground.  Πιο παλια πηγαινα στο σπιτι ενος φιλου και στου ξαδερφου μου , που ειχανε Playstation,pc  και Sega και λιωναμε στα  2 πρωτα Gta που ειχανε βγει και σε crush bandicoot

Pentium 4 στα 3,2 ηταν και το δικο μου πρώτο pc που ακόμα ζει και το έχει μια θεία μου τώρα..

Μου είχαν δώσει και παλιότερα βέβαια ένα pc πιό αρχαίο με παλαιότερη έκδοση από τα windows 98  άν θυμάμαι καλά, και το μόνο που μπορούσα να κάνω σε αυτό, άλλαζα από το menu  την επιλογή c:/ του δίσκου σε a:/ πάταγα μετά  "dir" και μου έβγαζε ένα παιχνίδι σε στύλ pacman με ένα σκουλίκι από ότι θυμάμαι..λολ

gta ήταν κορυφαίο και από το πρώτο που είχε βγάλει και ας ήταν από ψηλά η κάμερα..

crush bandicoot..τι μου θύμησες..πρωτοπόρο παιχνίδι..πολύ λιώσιμο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη παιχνιδομηχανή μου την πήρε ο μπαμπάς μου το γύρω στο '76 (yes I'm THAT old) και είχε μαζί με το Pong ακόμα 1 παιχνίδι. Επόμενη στάση το '90 με έναν Acer 500+. XT στα 4,77MHz και με turbo mode έφτανε τα 8 MHz και σκληρό δίσκο Kalock 10MB (ολόκληρα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη παιχνιδομηχανή μου την πήρε ο μπαμπάς μου το γύρω στο '76 (yes I'm THAT old) και είχε μαζί με το Pong ακόμα 1 παιχνίδι. Επόμενη στάση το '90 με έναν Acer 500+. XT στα 4,77MHz και με turbo mode έφτανε τα 8 MHz και σκληρό δίσκο Kalock 10MB (ολόκληρα).

Αυτα δεν τα πρόλαβα..μαθαινουμε λοιπόν..

Το Acer που αναφερεις ειναι κατι τετοιο με αυτο που εγραψα..

 

 

Μου είχαν δώσει και παλιότερα βέβαια ένα pc πιό αρχαίο με παλαιότερη έκδοση από τα windows 98  άν θυμάμαι καλά, και το μόνο που μπορούσα να κάνω σε αυτό, άλλαζα από το menu  την επιλογή c:/ του δίσκου σε a:/ πάταγα μετά  "dir" και μου έβγαζε ένα παιχνίδι σε στύλ pacman με ένα σκουλίκι από ότι θυμάμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο μου computer ηταν ενα βασισμενο στον επεξεργαστη pentium στα 100 Mhz to 1995.Μητρικη η intel Atlantis με ενσωματωμενη καρτα γραφικων την ATI mach64 2 mb.Αγαπημενη μητρικη των FreeBsd και Linux fans, βρηκα και thread που αναφερεται σε αυτη :

 

http://www.verycomputer.com/200_06cbe3cab1076381_1.htm

 

16mb ram, 1.7 GB ide δισκο Seagate,cd-rom X8,floppy,ενα υπικο παλιου τυπου tower και μια οθονη Nokia 15' . Τα πρωτα games ηταν με την σειρα, Stonekeep, Rise of the Triads, Doom,Phantasmagoria,Daggerfall (απο την σειρα Elder Scrolls)και το game που με ειχε εντυπωσιασει και το ειχα λατρεψει τοτε,το Gabriel Knight,the Beast Within. Εδω και η υπεροχη εισαγωγη στο παιχνιδι :

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωτήριον έτος 1984 ZX spextrum  ,περιοδικό Pixel και ατελείωτες ώρες πληκτρολόγησης και δεν μπορείτε ,οι νεότεροι , να φανταστείτε πόσους συνδιασμούς πλήκτρων μπορείς να πατήσεις με το ένα χέρι ταυτόχρονα  ο οποίος επωλήθη 2 χρόνια αργότερα όσο είχε αγοραστεί ,αυτό σημαίνει διαχρονική αξία :-D :-D 

καθώς μου έκαναν δώρο ένα ΖΧ spectrum +2 με ενσωματομένο κασετοφωνο , κανονικό πληκτρολόγιο και ολόκληρα 128 ΚΒ μνήμης ram τα οποία τα έβλεπες με κόλπο κι οχι απευθείας ( και γκρινιάζουν σήμερα λέγοντας ότι 16 GB δεν  τους φτάνουν για τα απαραίτητα) Λειτουργεί ακόμα  .

 

Σαν φοιτητής είχα ένα Macintosh  LC το οποίο δουλεύει ακόμα όπως την πρώτη μέρα . Αγαπημένη γραμματοσειρά Helvetica

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...