Προς το περιεχόμενο

Ο πρώτος μου υπολογιστής/παιχνιδομηχανή


Kostas.karras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θυμαμαι σωστα αρχες δημοτικου ημουν που  επρηξα τους δικους μου για playstation...ακομα θυμαμαι να ξυπανει η μανα μου για τη δουλεια γυρω στις 5+ και να με κανει τσακωτο ξυπνιο να παιζω medievil και micro machines xD 

ωραιες εποχες gaming...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποσο ψευτικα, 15 fps max στην καλυτερη, αλλα ποσο τελεια ηταν ολα αυτα!...Νιωθω μια ζεστασια  στην καρδια.. Και μου ερχονται αναμνησεις τις οποιες αισθανομαι σαν να τα ξανα ζω!!! Ε ρε μαγεια...Και ταυτοχρονως μια θλιψη για τα περασμενα μεγαλεια και τον τωρινο υπερκαταναλλωτισμο που πλεον τα εχεις ολα στο πιατο και δεν εκτιμας τιποτα....... :( :( :(

 

Πρωτη επαφη λοιπον με atari 2600  το οποιο ειχε 32 παιχνιδια ενσωματωμενα κι επαιρνε κασσετες απο πανω για αλλα παιχνιδακια...Το λεω αυτο γιατι μετα απο λιγο βγηκαν ολα τα atari με το κιλο τα οποια ειχαν καμια 300αρια παιχνιδια ενσωματωμενα που ηταν 5-6 φορες το καθενα γραμμενο ανα 10-20 αρα στην ουσια καμια 50αρια θα ηταν ολα μαζι!!! Και δεν επαιρναν κασσετα! Η υποδοχη απο πανω ηταν ενα ψεμα!!! :-D

 

Παλιοπαιδα!Τι μου θυμησατε τωρα και με συγκινησατε!!!Θα στριψω τσιγαρο τωρα!!!

 

Μετα ηρθε το 92΄ ο 286 plus hundai στα 8 mhz με turbo στα 12mhz με 1mb ram και δισκετα 5.25  1.2mb!Οθονη εγχρωμη goldstar! Το pc της υπογραφης μου βασικα...170.000 δρχ τοτε στην Στουρναρη... Θυμαμαι τα παντα απο εκεινη την ημερα!Παντου ειχαν το καινουργιο sega τοτε με τον sonic να βαραει ανελεητες κωλοτουμπες! Χωρις σκληρο εννοειται... Αργοτερα με χαρτζιληκοοικονομιες μπηκε σκληρος 70 mb που χαλασε η κεφαλη απο κεραυνο και αντικατασταθηκε απο 210mb που για τοτε ηταν θηριο! 110.000 δρχ τον ειχα παρει ...Μπηκε και drive 3.5  μετα για δισκετα 1.44 και τελος cd rom mitsubisi 4x ταχυτητας!

 

Τα πρωτα παιχνιδια δωρο με το pc... 10 παιχνιδια σε μια δισκετα 5.25  360kb...!!! cat, με μια γατα που επρεπε να ανεβαινει στους σκουπιδοτενεκεδες για να μην την πιασει ο σκυλος και οι αλλες γατες την εριχναν κατω...grave digger κ.α που δεν θυμαμαι.... Τα εχω ολα αυτα και το pc και τις δισκετες εννοειται και το pc πριν κανα 2-3 χρονια που το εβαλα μπροστα ηταν ok... Με dos 4.1 και προσθηκη windows 3.1 for workgroups φυσικα... Οχι παιζουμε!!!    Ααααααααα ξεχασα!  Την αποδειξη απο την αγορα του υπερυπολογιστη μου την εχω ακομα! Κατα κιτρινισμενη πλεον απο τα χρονια,χρυσαφενια για μενα στην καρδια μου... ^_^ ^_^ ^_^

Εισαι απιστευτος,θυμασαι την καθε λεπτομερεια.. sega και sonic... κυριως με sonic μεγαλωσα (και με αλλα πολλα απλως ηταν σημαδιακος στην εφηβια)..ωραια χρονια

αν θυμαμαι σωστα αρχες δημοτικου ημουν που  επρηξα τους δικους μου για playstation...ακομα θυμαμαι να ξυπανει η μανα μου για τη δουλεια γυρω στις 5+ και να με κανει τσακωτο ξυπνιο να παιζω medievil και micro machines xD 

ωραιες εποχες gaming...

Κατι μου θυμιζει το ολο σκηνικο     ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη κονσόλα το κλασικό Atari 2600. Πρώτο PC το 1992, το οποίο είχε αγοραστεί υποχρεωτικά για το συνεργείο του πατέρα μου (αποδείξεις, κλπ.).H/W: 386DX40, 4MB Ram, 5,25" & 3,5" FDD, 80MB HDD, S-VGA κάρτα, Monitor 14" CTX έγχρωμο, Star LC-20 Dot Matrix Printer. S/W: DOS 5.22, Win3.1, Norton Commander. Απο παιχνίδια: Dyna Blaster, UGH!, Grand Prix Circuit (Accolade), Prince of Persia, Battle Chess, F-19 Stealth Fighter, Mah Jongg Solitaire, SimCity. Από τότε (10 χρονών) κόλλησα και χάλασα πολύ χρήμα σε αναβαθμίσεις κλπ. Νομίζω, πως η γενιά μας έζησε τις μεγαλύτερες εξελίξεις στην τεχνολογία και στο internet (dial-up, ΕΠΑΚ, mIRC, Napster, κλπ.). Γαμάτα χρόνια απλά!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι απιστευτος,θυμασαι την καθε λεπτομερεια.. sega και sonic... κυριως με sonic μεγαλωσα (και με αλλα πολλα απλως ηταν σημαδιακος στην εφηβια)..ωραια χρονια

Κατι μου θυμιζει το ολο σκηνικο     ;)

 

 

Δεν καταλαβες φιλε μου καλα... Αν τα πω ολα οσα θυμαμαι θα βγαλει μηνυμα στους mods για full disk space!!! Με τα 1000 ζορια κρατηθηκα να μην πω αλλα γιατι δεν θα το διαβαζε κανενας το βιβλιο που θα εγραφα!!! Ε ρε κατι βραδια εξω να βρεχει χειμωνα καιρο και να παιζω prehistorik 2 που ειχε τα γαματα γραφικα, παιχνιδι για dos αλλα δεν υπηρχαν τα γραφικα του σε στυλ καρτουν!!!

Πρώτη κονσόλα το κλασικό Atari 2600. Πρώτο PC το 1992, το οποίο είχε αγοραστεί υποχρεωτικά για το συνεργείο του πατέρα μου (αποδείξεις, κλπ.).H/W: 386DX40, 4MB Ram, 5,25" & 3,5" FDD, 80MB HDD, S-VGA κάρτα, Monitor 14" CTX έγχρωμο, Star LC-20 Dot Matrix Printer. S/W: DOS 5.22, Win3.1, Norton Commander. Απο παιχνίδια: Dyna Blaster, UGH!, Grand Prix Circuit (Accolade), Prince of Persia, Battle Chess, F-19 Stealth Fighter, Mah Jongg Solitaire, SimCity. Από τότε (10 χρονών) κόλλησα και χάλασα πολύ χρήμα σε αναβαθμίσεις κλπ. Νομίζω, πως η γενιά μας έζησε τις μεγαλύτερες εξελίξεις στην τεχνολογία και στο internet (dial-up, ΕΠΑΚ, mIRC, Napster, κλπ.). Γαμάτα χρόνια απλά!!!

 

Αδελφε παρομοιο ξεκινημα εχουμε!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη κονσόλα το κλασικό Atari 2600. Πρώτο PC το 1992, το οποίο είχε αγοραστεί υποχρεωτικά για το συνεργείο του πατέρα μου (αποδείξεις, κλπ.).H/W: 386DX40, 4MB Ram, 5,25" & 3,5" FDD, 80MB HDD, S-VGA κάρτα, Monitor 14" CTX έγχρωμο, Star LC-20 Dot Matrix Printer. S/W: DOS 5.22, Win3.1, Norton Commander. Απο παιχνίδια: Dyna Blaster, UGH!, Grand Prix Circuit (Accolade), Prince of Persia, Battle Chess, F-19 Stealth Fighter, Mah Jongg Solitaire, SimCity. Από τότε (10 χρονών) κόλλησα και χάλασα πολύ χρήμα σε αναβαθμίσεις κλπ. Νομίζω, πως η γενιά μας έζησε τις μεγαλύτερες εξελίξεις στην τεχνολογία και στο internet (dial-up, ΕΠΑΚ, mIRC, Napster, κλπ.). Γαμάτα χρόνια απλά!!!

Ακριβως,πανω που αρχισε η τεχνολογια να κυλα σαν ρεμα..ευτυχως προλαβαμε λιγο και την αναλογικη τεχνολογια να μπορουμε να ξεχωριζουμε,να κρινουμε..

Τωρα η ψηφιακη θα πληρει ειναι σιγουρο,ομως και στην αναλογικη οπως και στην ψηφιακη υπαρχουν πλεονεκτηματα και μειωνεκτηματα.

Εκει ομως που υστερει ακραδαντα η ψηφιακη ειναι τα "feelings"

 Ε ρε κατι βραδια εξω να βρεχει χειμωνα καιρο και να παιζω prehistorik 2 που ειχε τα γαματα γραφικα, παιχνιδι για dos αλλα δεν υπηρχαν τα γραφικα του σε στυλ καρτουν!!!

prehistorik 2??? googlarω τωρα να δω τι παιζει..

prehistorik 2 

Moυ θυμιζει πολυ ενα παιχνιδι,που δεν θυμαμαι πως λεγετε, ετσι φαση νεάντερταλ που πεταγε τσεκουρια και εκανε πατινι..

Για dos  ομως ε?? καλο φαινεται για τα δεδομενα..θΑ κανεις να το δοκιμασω... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rick dangerus 1 και το 2 που ηταν πολυ καλυτερο, keen 1 ,2,3,4 ,  duke nukem!!!  Και απο ραλακια το μοναδικο που για μενα εβλεπες την ταχυτητα σχεδον πραγματικα ηταν το stunts... Ε ρε κατι καταθλιψεις που με γυροφερνουν!!!... :(  Ανοιξες τον ασκο του pc-αιολου...

Μας ξεκωλιασες Καρρααααααααααααααααααααα!!!Τα χαπια της νοσταλγοκαταθλιψης τωρααααααα!!! :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε κατι καταθλιψεις που με γυροφερνουν!!!... :(  Ανοιξες τον ασκο του pc-αιολου...

Μας ξεκωλιασες Καρρααααααααααααααααααααα!!!

Ειναι να μην σε γυροφερνουν?αξεχαστα χρονια..

 

Rick dangerus 1 και το 2 που ηταν πολυ καλυτερο, keen 1 ,2,3,4 ,  duke nukem!!!  Και απο ραλακια το μοναδικο που για μενα εβλεπες την ταχυτητα σχεδον πραγματικα ηταν το stunts..

ομολογω δεν τα γνωριζω ,αλλα duke nukem??

Ποιος παλιος gamer αναπνεει και δεν το εχει νιωσει στο πετσι του..

 

Τα χαπια της νοσταλγοκαταθλιψης τωρααααααα!!! :-D

Κρατα κατι και για μενα.. τελειωσαν  :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως,πανω που αρχισε η τεχνολογια να κυλα σαν ρεμα..ευτυχως προλαβαμε λιγο και την αναλογικη τεχνολογια να μπορουμε να ξεχωριζουμε,να κρινουμε..

Τωρα η ψηφιακη θα πληρει ειναι σιγουρο,ομως και στην αναλογικη οπως και στην ψηφιακη υπαρχουν πλεονεκτηματα και μειωνεκτηματα.

Εκει ομως που υστερει ακραδαντα η ψηφιακη ειναι τα "feelings"

prehistorik 2??? googlarω τωρα να δω τι παιζει..

Moυ θυμιζει πολυ ενα παιχνιδι,που δεν θυμαμαι πως λεγετε, ετσι φαση νεάντερταλ που πεταγε τσεκουρια και εκανε πατινι..

Για dos  ομως ε?? καλο φαινεται για τα δεδομενα..θΑ κανεις να το δοκιμασω... :-)

 

 

Αυτο που λες παιζει να ειναι ενα απο τα wonder boy. Οχι το monster land, ενα απο τα αλλα 2. Νομιζω οτι ηταν 3

 

 

Το keen που εγραψα πιο πανω λεγεται commander keen νομιζω! Αναλαμπη!!! :-D

 

 

Και το prehistorik 2 και το alone in the dark(αλλη παιχνιδαρα) ειχαν απο τα πρωτα ηχητικα σε soundblaster και οχι απο το ηχειακι που εκανε ειδικα σε κατι μπασα σαν να ειναι ετοιμο να εκραγει!!!

 

 

Αυτο ειναι που λες?

https://www.google.gr/search?q=wonder+boy&client=firefox-b&tbm=isch&imgil=eU_wQKyQBpgiBM%253A%253B8oauGDZz4MaLKM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.arcade-museum.com%25252Fgame_detail.php%25253Fgame_id%2525253D10463&source=iu&pf=m&fir=eU_wQKyQBpgiBM%253A%252C8oauGDZz4MaLKM%252C_&usg=__aliDfMHEirJcCgE-8--byg3mdRc%3D&biw=1280&bih=625&ved=0ahUKEwjkzsTJwuDQAhVDPxoKHQ1oDtYQyjcIiwE&ei=wS5HWKTqIsP-aI3QubAN#imgrc=eU_wQKyQBpgiBM%3A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες παιζει να ειναι ενα απο τα wonder boy. Οχι το monster land, ενα απο τα αλλα 2. Νομιζω οτι ηταν 3

 

 

Το keen που εγραψα πιο πανω λεγεται commander keen νομιζω! Αναλαμπη!!! :-D

 

 

Και το prehistorik 2 και το alone in the dark(αλλη παιχνιδαρα) ειχαν απο τα πρωτα ηχητικα σε soundblaster και οχι απο το ηχειακι που εκανε ειδικα σε κατι μπασα σαν να ειναι ετοιμο να εκραγει!!!

ΝΑΙΙΙ, το wonderboy ηταν... το επαιζα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα....Αυτο,το streetfighter και φυσικα το bubble bubble!Tι μου θυμισες... πολυ κατοσταρικο μου εφαγαν τα γ@μημεν@

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙΙΙ, το wonderboy ηταν... το επαιζα σε μαγαζι με ηλεκτρονικα....Αυτο,το streetfighter και φυσικα το bubble bubble!Tι μου θυμισες... πολυ κατοσταρικο μου εφαγαν τα γ@μημεν@

 

 

Αξιζαν φιλε μου και με το παρα πανω!!! Βρες μου εναν που να εχει τωρα τις ιδιες ψυχικες διαταραχες με εμας παιζοντας call of duty η΄ battlefield η΄ σκατα με φραουλες!!!  Εγω ξεκινησα για πολυ λιγο με 10ρικο(δρχ)  και τα εζησα για τα καλα με 20αρικο και προς το τελος 50αρικο!!!

 

Εν τω μεταξυ αν βαλεις σε pentium 1-3  τωρα dos για να τα παιξεις, τα περισσοτερα θα πηγαινουν γ@μιοντας! Ειχαν αλλο τροπο γραφης οι προγραμματιστες και παιζαν σε συγκεκριμενα mhz και καποια παιχνιδια ειχαν στις ρυθμισεις τους πουτανια για να ριχνεις τα mhz  αν πηγαινε πολυ γρηγρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fujitsu siemens, desktop με celeron στα 1.8ghz με 128mb ram (96 usable, 32 για igpu)

20-40gb σκληρο, cd drive

τσιμπισα οταν πήγαινα 3 λυκιου (22 τωρα εγω) 2 ραμ των 512mb για 5 ευρω η καθε μια, και τον εδωσα οπως ειναι στο λυκειο μου. γιατι το pc που καθομουν ειχε χαλασει :P ισως να ειναι ακομα εκει, θα μου πει ο αδελφος μου οταν παει πρωτη λυκειου του χρονου =D

 

ηταν set pc-ηχεια-monitor viewsonic-πληκτρολογιο-ποντικι

την μπαλα απο το ποντικι την εχω ακομα.

 

καλοκαιρι πριν την πρωτη δημοτικου, το 2001

θυμαμε πως μου ειχανε παρει και το f1 2000 και fifa 2000 να παιζω.

 

απο κονσολα η πρωτη μου ever ηταν μια απο αυτες τις "atari" τις ψευτικες, αλλα η πρωτη μου legit κονσολα που εκαψα μεχρι να καει το ματακι τις ηταν το ps2 με crash bandicoot wrath of contrex που επαιξα και προσφατα σε 720p (downscaled απο 1440p γιατι εχω μικρο μονιτορ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fujitsu siemens, desktop με celeron στα 1.8ghz με 128mb ram (96 usable, 32 για igpu)

20-40gb σκληρο, cd drive

τσιμπισα οταν πήγαινα 3 λυκιου (22 τωρα εγω) 2 ραμ των 512mb για 5 ευρω η καθε μια, και τον εδωσα οπως ειναι στο λυκειο μου. γιατι το pc που καθομουν ειχε χαλασει :P ισως να ειναι ακομα εκει, θα μου πει ο αδελφος μου οταν παει πρωτη λυκειου του χρονου =D

 

ηταν set pc-ηχεια-monitor viewsonic-πληκτρολογιο-ποντικι

την μπαλα απο το ποντικι την εχω ακομα.

 

καλοκαιρι πριν την πρωτη δημοτικου, το 2001

θυμαμε πως μου ειχανε παρει και το f1 2000 και fifa 2000 να παιζω.

 

απο κονσολα η πρωτη μου ever ηταν μια απο αυτες τις "atari" τις ψευτικες, αλλα η πρωτη μου legit κονσολα που εκαψα μεχρι να καει το ματακι τις ηταν το ps2 με crash bandicoot wrath of contrex που επαιξα και προσφατα σε 720p (downscaled απο 1440p γιατι εχω μικρο μονιτορ)

 

 

Μπραβο ρε hacker που μου θυμησες το ποντικι που στην ουσια δεν υπηρχε τοτε! Αργοτερα πηρα ποντικι με μπιλια εννοειται απο κατω και δεν υπηρχε scroll αλλα 3 σκετα κουμπια και το μεσαιο δεν ηταν για τιποτα!!!Ακομα το εχω εννοειται και εμπαινε σε σειριακη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Και μια και πλάκωσε πολλή πιτσιρικαρία στο thread, ως αρχαίος θα παραθέσω και τα δικά μου:

-ZX Spectrum Plus το καλοκαίρι του 1985 (ακόμη φυλάγεται στο κουτί του, σε άριστη κατάσταση, στο πατρικό μου)

-Amiga 500 με 1084S χριστούγεννα του '88, κι αυτή παίζει κανονικότατα, τώρα πια στο κουτί της μαζί με όλα τα συμπράγκαλα, ως και τα χαρτιά της εγγύησης (λέτε να ισχύει ακόμη?)... θυμάμαι ότι την επόμενη χρονιά έδωσα άλλες 10000δρχ για να αγοράσω επέκταση μνήμης 512k, ήταν μαϊμουδέξ αλλά η φθηνότερη που κατάφερα να βρω, η αυθεντική της Commodore έκανε 21000!! :D

-Commodore 128 με 1571, αγοράστηκαν μεταχειρισμένα το 1992, υπάρχουν και λειτουργούν ακόμη τέλεια. Μάλλον το αγαπημένο μου μηχάνημα όλων των εποχών, διότι το λιγουρευόμουν από τα μέσα του '80 που βγήκε, αλλά λόγω κόστους το απέκτησα αρκετά αργότερα, σε λογική τιμή.

 

Από εκεί και πέρα έφαγα φλασιά και άρχισα να μαζεύω πλέον σαν συλλέκτης ό,τι 8μπιτο και 16μπιτο μπορούσα να βρω, από χαρίσματα, αγγελίες, παζάρια, σκουπιδοντενεκέδες, αργότερα κι από το ebay και η συλλογή μου συνεχίζεται ως τώρα, αριθμώντας καμιά 150αριά μηχανήματα. Δίνω κατά καιρούς μερικά για πούλημα κι αγοράζω (πολύ πιο σπάνια πια) άλλα, κυρίως για να κρατήσω κάποιο περιφερειακό, βιβλία ή το software που τα συνοδεύει...

 

Με τα πισιά έμπλεξα (αναγκαστικά) από τα τέλη του '90, επίσης πριν καμιά 10ετία πέρασα μια (σύντομη, ευτυχώς) φάση UNIXο-παράκρουσης με Sun και SGI μηχανάκια σε μια προσπάθεια να αντικαταστήσω πλήρως πισιά και Windows, αλλά γρήγορα διεπίστωσα ότι δεν είναι για καθημερινή/γενική χρήση αυτά τα πράγματα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amstrad cpc 464 με ενσωματωμένο κασετόφωνο το 85 με το φοβερό τότε zx-80 chip, μετά (δεκαετία 90) έμπλεξα με pc, είχα ένα φίλο που είχε ένα 8088 και το είχαμε κάνει αναβάθμιση τότε αλλάζοντας την cpu με την nec v-20, εκεί μου κόλλησε το μικρόβιο, το πρώτο pc που έφτιαξα εγώ εξ' ολοκλήρου ήταν ένα 486 sx στα 40 που αργότερα αναβαθμίστηκε σε dx2 στα 66 σε κουτί απο Ικαρος pc/xt.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μοιραστώ κι εγώ τα δικά μου.ATARi 2600 με 2-3 κασσέτες,κάπου στο 90 μάλλον;το '85 είμαι.Έπαιζα με τον πατέρα μου διπλά,μάλλον και γι'αυτόν το είχε πάρει τώρα που το σκέφτομαι.

Παράλληλα έφερνε απ'τη δουλειά του,προγραμματιστής είναι,ότι ήταν αχρείαστο.Κάτι 286-386 ήταν.Θυμάμαι ακόμα τη μνήμη στο post να ανεβαίνει μέχρι το 32768.32mb ram δλδ.Πρέπει να είχε και 16 κάποιο,και έπαιζα αυτό http://imgur.com/a/qlwEU αλλά σε ega colours,4 χρώματα δηλαδή.Αυτό και το lakers vs celtics,ανατριχιάζω που το σκέφτομαι,παιχνιδάρα.
Όλα σε dos εννοείται.Πάταγα cd games enter,cd bball enter,bball για να τρέξει το exe και έλιωνα. :P,δεν ήξερα κάτι άλλο.Μετά που πήραμε έγχρωμη οθόνη,16 χρώματα,έπαθα πολιτισμικό σοκ.Lemmings αργότερα,άλλη παιχνιδάρα.Και εποχές νομίζω 486,λογικά είχε και windows 95,phantasmagoria σε 7 cd!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...