Προς το περιεχόμενο

Ο πρώτος μου υπολογιστής/παιχνιδομηχανή


Kostas.karras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μοιραστώ κι εγώ τα δικά μου.ATARi 2600 με 2-3 κασσέτες,κάπου στο 90 μάλλον;το '85 είμαι.Έπαιζα με τον πατέρα μου διπλά,μάλλον και γι'αυτόν το είχε πάρει τώρα που το σκέφτομαι.

Παράλληλα έφερνε απ'τη δουλειά του,προγραμματιστής είναι,ότι ήταν αχρείαστο.Κάτι 286-386 ήταν.Θυμάμαι ακόμα τη μνήμη στο post να ανεβαίνει μέχρι το 32768.32mb ram δλδ.Πρέπει να είχε και 16 κάποιο,και έπαιζα αυτό http://imgur.com/a/qlwEU αλλά σε ega colours,4 χρώματα δηλαδή.Αυτό και το lakers vs celtics,ανατριχιάζω που το σκέφτομαι,παιχνιδάρα.

Όλα σε dos εννοείται.Πάταγα cd games enter,cd bball enter,bball για να τρέξει το exe και έλιωνα. :P,δεν ήξερα κάτι άλλο.Μετά που πήραμε έγχρωμη οθόνη,16 χρώματα,έπαθα πολιτισμικό σοκ.Lemmings αργότερα,άλλη παιχνιδάρα.Και εποχές νομίζω 486,λογικά είχε και windows 95,phantasmagoria σε 7 cd!

 

 

Μετα που εγραφες bball ομως, αν δεν ειχες τις απαντησεις στις ερωτησεις για τις ομαδες, δεν εμπαινες να παιξεις!!!

 

Χαχαχαχα!

 

Ποτε δε ειχα τις απαντησεις και οταν εμπαινα, εγραφα παντα την ιδια απαντηση, τον αριθμο 12 μεχρι να βγαλει την ερωτηση που ηταν σωστη! Πριν κανα μηνα το επαιξα! Το καλυτερο μπασκετακι σε dos με πληρες ροστερ 5 προς 5! :-) :-) :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο πρώτος μου υπολογιστής είναι ένας Amstrad CPC 6128 με πράσινη οθόνη. ... και τον έχω ακόμα απο το 1986. Λειτουργεί κανονικά ακόμη, αν και το περισσότερο χρόνο τον περνάει στη κορυφή ένος έπιπλου στο υπνοδωμάτιο πλέων.

 

20150913_123136.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω με εναν 286 στα 12 ξεκινησα το 89..

Προφανως με 5.25 δισκετα+ 3.5, 40mb σκληρο.

Προφανως το rick dangerous κ το prehistoric τα χα λιωσει..

Η μεγαλυτερη εντυπωση παντως σε γραφικα μου την ειχε κανει το monkey island με τα 256 χρωματα(τα υπολοιπα ηταν μονοχρωμα/τετραχρωμα η 16χρωμα...), μολις το πρωτοειδα θεωρησα οτι ηταν πραγματικα μαγικο..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτες ηταν εποχες! Μπραβο ρε παιδια δωστε ιστοριες να γουσταρουμε! Δωστε παλιακοτητες! Θυμηθηκα τωτα που συνεδεα το στερεοφωνικο (εξοδος ηχου-ακουστικα) με το line in της καρτας ηχου και εκανα εγγραφη απο τις κασσετες μου στα windows 3.1 σε wave τα τραγουδια μου και παντα μου εδινε οριο μνημης νομιζω καπου στα 2.5 λεπτα το καθε ενα... Ποσα mb το καθενα επιανε και μετα αφου γεμιζε ο δισκος μου, ακουγα τραγουδια απο το pc και μου φαινοταν τοσο εξωπραγματικο ολο αυτο!  Εννοειται ουτε λογος για mp3 και τετοια εξωγηινα πραγματα τοτε... :-)

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες ηταν εποχες! Μπραβο ρε παιδια δωστε ιστοριες να γουσταρουμε! Δωστε παλιακοτητες!

ΕΕΕ  πάρτο το '94! Από αυτό έμαθα την internazionale!

http://imgur.com/a/L1Ixc

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πρωτη παιχνιδομηχανη ηταν το sega mega drive εξου εκανα την πρωτη μου επαφη με τα rpg και ελιωσα 1 καλοκαιρι στο shining force. Πρωτο pc ηταν pentium1  στα 133 mhz 1.2GB HDD x8 cd sony και supervga 2Mb με 8mb ram. Πρωτα παιχνιδια ηταν nbalive.need for speed και το genecyst το πρωτο λειτουργικο emulator του sega mega drive σε DOS.

ΥΓ1: Ακόμα παιζω shining force 1 και 2 σε emulator (Gens)

YΓ2: Ας είναι καλα 1 φιλαρακι που πηγαινε πολυτεχνειο και ειχε ακρες και γρηγορο ιντερνετ να μου βρει emulator και roms γιατι τοτε με 36kbps ησουν τυχερός.Dial up και αγιος ο Θεος! Ο ρε φιλε τι μου θυμισατε.

Αυτες ηταν αγνες εποχες τωρα συνγχρονιζουμε στα 18 - 19 mbps και γρινιαζουμε!

ΥΓ3: Το πρωτο game που επαιξα ποτε σε pc ηταν το prince of persia σε commodor με πρασινη οθόνη

 

_zpsaanmjihx.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο pc το 1993

 

486 (με Turbo mode 66 ή 100mhz)

8 ή 16 mb ram (μπορεί να κάνω και λάθος)

200 mb hdd

 

δούλευε ακόμα αλλά τον σουτάρισα πρόσφατα λόγω χώρου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τον Amstrad είχα Amiga 500 για πολλά χρόνια, τη οποία δυστηχώς δεν τη έχω πλέον :-( Φοβερές αναμνήσεις απο εκείνη τη εποχή, τι παιχνιδάρες κυκλοφορούσαν ... ποίο να πρωτοθυμηθείς.. Απλά να αναφέρω οτι εγώ είχα λιώσει κυριολεκτικά το Speedball 2.. Απειρες ατέλειωτες ώρες στο παιχνίδι αυτό. Και σε πολλά άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο παιχνιδι που ειχα παιξει στον καινουργιο μου (τοτε) υπολογιστη, που με την αγορα του  μου ειχαν κανει δωρο μια δισκετα 5.25  360kb με 10 παιχνιδια μεσα! :-)

 

https://www.youtube.com/watch?v=uZDG4dlU5uY

 

Τα υπολοιπα ηταν:   chess    digger     invaders   kong    pacman    pango    pump    zaxxon.....

 

Η΄μου λειπει ενα παιχνιδακι, η΄παντα ηταν 9.... :-D

 

Τι  μαγεια ηταν αυτη... :wub:

 

Και μετα ηρθαν και τα καλυτερα απο prince of persia μεχρι indiana jones και ολα οσα εχουν ξανα ειπωθει πιο πισω  κτλ κτλ ...

 

Μου φαινεται θα΄πρεπε να βρισκομασταν οσοι περισσοτεροι μπορουμε και να κανουμε μια ομαδικη  ψυχοθεραπεια! :P

 

Ελα ρε insomnia κλεισε μας εναν χωρο να κανουμε μια ολοημερη συγκεντρωση, με τα ταμπελεκια μας στο στηθος με το nickname μας, να  φαμε να πιουμε να τα πουμε ολα, να γνωριστουμε απο κοντα και να ξεθυμανουμε! Σαν ραντεβου στα τυφλα θα ειναι!Και θα παιζει μουσικη ολο το βραδυ απο ολα τα retro παιχνιδια ετσι για την  πλυση εγκεφαλου! :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pong, Atari 2600 (woody το μεγάλο , από τα πρώτα) , cpc 6128 ως παιδί . 

Μετά παύση λόγω σπουδών . 

Μετά το τέλος των σπουδών ... Pentium 166MMX, Pentium 2 350 MHz , Pentium 3 500 MHz ,

Pentium 3 800 MHz , 

Athlon XP 1600+ που έσκιζε στην εποχή του

Athlon XP 2000+ το χειρότερο ναυάγιο ever

Pentium 4 2,4GHZ

Pentium 4 3 GHz

 

Μετά .... 6-7 socket 775, i5 750 , i5 4670 , Ι3 6100 .......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μηχάνημα που είχα σε ηλικία 10 ετών  ήταν ενα pendium 3 στα 1,7  αν θυμάμαι καλά, είχε ραμ 32mb  και κάρτα γραφικών με μνήμη επίσης 64mb (το πρόβλημα του στα παιχνίδια ήταν η μνήμη τότε στα άλλα ήταν καλά) το πρώτο λειτουργικό ήταν φυσικά τα windows 98   και δεν ήθελα μετά στον καινούριο μου υπολογιστή να βάλω τα xp  έλεγα πως θα τα μάθω ήθελα πάλι τα 98, ο οποίος μετά ήταν ένας ολοκαίνουριος υπολογιστής με pendium 4 στα 2,66 μνήμη 512  και κάρτα γραφικών εκεί υστερούσε πάρα πολύ και πολλά παιχνίδια έβγαζαν μαύρη οθόνη δεν τα έπαιζε, είχε μια nvidia 450  στα 128mb  μετά έβαλα την fx5200 πάλι 128mb ίσα ίσα να παίξει τα παιχνίδια,  και μετά ξανά έβαλα πάλι μια άλλη την nvidia 7600gs η οποία δεν μ άρεσε δεν είδα τεράστια  διαφορά όσο θα ήθελα το crysis με δυσκολία το έπαιξε, και το dirt δεν το έτρεξε καν,  ποιο παλιά είχα σαν παιδί από τα 5 μου άρχισα κιόλας, να παίζω gameboy  είχα εκείνο το παλιό την γκαζουκα με τις 4 μπαταρίες, ένα κουτί ολόκληρο ήθελε και το τι μπαταρία έφαγε δεν λέγεται, το έχω ακόμα αν και είχα βάλει κάτι μπαταρίες ότι να ναι έσκασαν και γέμισε υγρά παίζει με δυσκολία   μετά πήρα το color  και μετά δεν πήρα άλλο. Από υπολογιστές η συνέχεια μετά είναι πάρα πολύ μεγάλη με πολλές αλλαγές σε κάρτες γραφικών άλλους επεξεργαστές άλλες μητρικές λάθη πολλά καταστροφές, και έφτασα στο μηχάνημα που έχω σήμερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο μηχάνημα που είχα σε ηλικία 10 ετών  ήταν ενα pendium 3 στα 1,7  αν θυμάμαι καλά, είχε ραμ 32mb  και κάρτα γραφικών με μνήμη επίσης 64mb (το πρόβλημα του στα παιχνίδια ήταν η μνήμη τότε στα άλλα ήταν καλά) το πρώτο λειτουργικό ήταν φυσικά τα windows 98   και δεν ήθελα μετά στον καινούριο μου υπολογιστή να βάλω τα xp  έλεγα πως θα τα μάθω ήθελα πάλι τα 98, ο οποίος μετά ήταν ένας ολοκαίνουριος υπολογιστής με pendium 4 στα 2,66 μνήμη 512  και κάρτα γραφικών εκεί υστερούσε πάρα πολύ και πολλά παιχνίδια έβγαζαν μαύρη οθόνη δεν τα έπαιζε, είχε μια nvidia 450  στα 128mb  μετά έβαλα την fx5200 πάλι 128mb ίσα ίσα να παίξει τα παιχνίδια,  και μετά ξανά έβαλα πάλι μια άλλη την nvidia 7600gs η οποία δεν μ άρεσε δεν είδα τεράστια  διαφορά όσο θα ήθελα το crysis με δυσκολία το έπαιξε, και το dirt δεν το έτρεξε καν,  ποιο παλιά είχα σαν παιδί από τα 5 μου άρχισα κιόλας, να παίζω gameboy  είχα εκείνο το παλιό την γκαζουκα με τις 4 μπαταρίες, ένα κουτί ολόκληρο ήθελε και το τι μπαταρία έφαγε δεν λέγεται, το έχω ακόμα αν και είχα βάλει κάτι μπαταρίες ότι να ναι έσκασαν και γέμισε υγρά παίζει με δυσκολία   μετά πήρα το color  και μετά δεν πήρα άλλο. Από υπολογιστές η συνέχεια μετά είναι πάρα πολύ μεγάλη με πολλές αλλαγές σε κάρτες γραφικών άλλους επεξεργαστές άλλες μητρικές λάθη πολλά καταστροφές, και έφτασα στο μηχάνημα που έχω σήμερα

 

 

Χιλια συγνωμη που θα σε πληγωσω και θα σου ταραξω τα ομορφα παιδικα χρονια αλλα δεν τα θυμασαι φιλε μου καλα τα πραγματα...

Κατ΄αρχην ο μεγαλυτερος pentium 3 ηταν tualatin στα 1.4 ghz...

 

Απο΄κει και περα βγηκαν οι pentium 4  που ο πρωτος ηταν στα 1.3-1.4 νομιζω και ηταν ενα ψοφημι...Και με την μνημη σε σχεση με τα γραφικα (32mb,64 mb) μαλλον τα λες αναποδα κι επισης η καρτα γραφικων nvidia 450 στα 128mb κτλ μαλλον απο το "Επιστροφη στο μελλον" την πετυχες σε pentium 3 και με τοσο ληψη μνημη!Και agp! :P

Με μεγαλη δοση αστειου στα λεω ολα αυτα και καθολου ειρωνικα,μην παρεξηγηθω!!!Απλα μαλλον δεν τα θυμασαι καλα και τα εχεις μπερδεψει... :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1o ολοδικο μου μηχανημα ηταν αυτο:

 

c128d.jpg

 

2ο εννοειται αυτο:

 

amiga500.jpg

 

Και μετα απο παρατεταμενη αποχη γιατι χρονο και λεφτα μου τα τρωγαν τα μηχανακια αυτο:

 

pg-46-playstation-2.jpg

 

Στο ενδιαμεσο ειχα στην κατοχη μου κατι Atari Lynx, Gameboy, Master System και Megadrive αλλα δεν φτουρησαν πολυ. Μετα το PSX βεβαια εχουν περασει σχεδον τα παντα απο την κατοχη μου.

 

1ο PC για την σχολη ενα Pentium απλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιλια συγνωμη που θα σε πληγωσω και θα σου ταραξω τα ομορφα παιδικα χρονια αλλα δεν τα θυμασαι φιλε μου καλα τα πραγματα...

Κατ΄αρχην ο μεγαλυτερος pentium 3 ηταν tualatin στα 1.4 ghz...

 

Απο΄κει και περα βγηκαν οι pentium 4  που ο πρωτος ηταν στα 1.3-1.4 νομιζω και ηταν ενα ψοφημι...Και με την μνημη σε σχεση με τα γραφικα (32mb,64 mb) μαλλον τα λες αναποδα κι επισης η καρτα γραφικων nvidia 450 στα 128mb κτλ μαλλον απο το "Επιστροφη στο μελλον" την πετυχες σε pentium 3 και με τοσο ληψη μνημη!Και agp! :P

Με μεγαλη δοση αστειου στα λεω ολα αυτα και καθολου ειρωνικα,μην παρεξηγηθω!!!Απλα μαλλον δεν τα θυμασαι καλα και τα εχεις μπερδεψει... :-)

Ναι ο pendium 3 ηταν οντως τοσο δεν τον θυμαμαι καν, μονο θυμαμα οτι ηταν pendium 3 και ειχε ραμ 32mb και μια καρτα γραφικων με 64mb video ram  αλλα για τον επομενο υπολογιστη ειχε μεσα εναν pendium 4 στα 2,66 soket 478  ram 512  και μια καρτα γραφικων 450 ολα αυτα σε καινουριο μηχανημα οχι στο παλιο,  τον αγορασα τον υπολογιστη απο μαγαζι, 850Ε ειχαμε δωσει τοτε, καπου το 2002 ηταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...