Προς το περιεχόμενο

iphone 6s vs s7 edge


Thanosf1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το iPhone πάρε αφού δεν αλλάζεις κινητά εύκολα. Επενδύεις σε ένα τεραστειο οικοσύστημα της apple και θα περνεις ενημερώσεις και θα έχεις υποστήριξη για τα επόμενα 4 έτη. Το galaxy για 2 το πολύ και θα Αρχίσει να λαγκαρει μόλις βγει το s8 όπως έγινε και με το s6 εξάλλου.

Ναι αλλά πως θα σέρνεται το κινητό σε 4 χρόνια? Η σωστές αναβάθμισης για εμένα είναι 2 χρόνια αντέ 3 το πολύ γιατί μετά αρχίζει και σέρνεται το κινητό.. δεν είναι τυχαίο που πολλοί δεν πάνε στης νέες εκδόσεις και κρατάνε της πιο παλιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί όπως βλέπεις δεν ψάχνει κάτι μέτριο αλλά το καλύτερο

Αν ήθελε το καλύτερο, εκτιμώ θα σκεπτόταν μεταξύ s7 ή iphone7.

Μάλλον όμως σκέπτεται και το κόστος, οπότε βλέποντας τις απαιτήσεις του που έχουν ήδη αναφερθεί, θεωρώ ότι έχει λάθος προσανατολισμό και καλύπτεται άνετα από οικονομικότερη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το 6s εχει 4.7 οθονη ενω το s7 edge εχει 5.5 . Επισης το s7 edge εχει απιστευτη μπαταρια και δεν συγκρινεται με το 6s. Ειχα 6s plus και το δωσα για s7 edge και μια χαρα μου φαινεται το touchwiz που λένε ολοι για αυτο , ασε που ειναι πολυ μικρότερο απτο 6s plus και πιο ευκολο στη χρηση με ενα χερι. Τελος λογω android κανω πιο ευκολα τη δουλεια μου με μεταφορες αρχειων, τραγουδιων κλπ, ασε που εχει καινουργιο στο σκρουτζ τωρα 530. Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το 6s. Όσο μπορώ να σε βοηθήσω θα σου πω την άποψη μου πάνω σε αυτά τα 2.

1. Αν του βάλεις μια καλή θήκη σιλικόνης που προστατεύει τις γωνίες της οθόνης και μια ζελατίνα θα το έχεις προστρατευμένο το 6s, το s7 edge το έχω δει σε πολλούς είναι απίστευτα εύθραυστο και δε μπορείς να το προστατέψεις και κάπως κατάλληλα χωρίς να το κάνεις σαν πακέτο.  Του κολλητού μου κάπου το ακούμπησε και πιέστηκε και ενώ είναι κάτι σαν μικρή γρατζουνιά στο τζάμι της οθόνης από μέσα κάηκαν 2-3 πιξελ.

2. Σε μπαταρία το 6s δεν είναι όσο καλό είναι το s7 edge, με το ios 10.1.1 είχε πάρα πολύ drain αλλά πλέον φτιάχτηκε με την 10.2 beta 5 που του έβαλα κρατάει αρκετά με wifi. Με 4g αν το έχεις ανοιχτώ και ασχολείσαι αρκετα από 8 το πρωί θα σου κλείσει κατά τις 5 το απόγευμα.

3. Έχει μικρότερη και κατώτερη σε ανάλυση οθόνη το 6s (αλλά καλή) κάτι που δε με βολεύει αλλά το συνήθισα, τουλάχιστον χωράει στη τσέπη (κάτι που το χειμώνα δεν σε απασχολεί αλλά το καλοκαίρι με τα σορτσάκια μετράει), θα προτιμούσα του s7 edge την οθόνη αν έβλεπα ταινίες και βίντεο απ το κινητό. 

4. Θα σου σπάσει τα νεύρα το iphone αν συνήθως κατεβάζεις αρχεία .rar ή word ή ppt κλπ και θες να τα επεξεργάζεσαι και να τα στέλνεις αλλού, αν ασχολείσαι με τέτοια καλύτερα να πας σε android.

5. Το 6s που το σύγκρινα με του φίλου το s7edge είναι πιο γρήγορο και σβέλτο αλλά όχι κάτι το τρομερό, με το nougat που θα πάρει το s7 edge θα γίνει σίγουρα καλύτερο και με ακόμη καλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

6. Η ξεχωριστή κατηγορία που έχει το ios 10 με τα widget στα αριστερά θα σε βοηθήσει πολύ αν είσαι οργανωτικός κλπ, κάτι που μπορείς να το κάνεις και στο s7 βάζωντας widgets αλλά δε θα είναι και τόσο όμορφο και καλά οργανωμένο το περιεχόμενο.

7. Το s7 edge έχει επεξεργαστή exynos στον οποίο δε μπορείς να περάσεις custom rom stock android όταν θα περάσουν τα χρόνια και δε θα αναβαθμίζεται πλέον από τη samsung. 

8. Σε ότι αφορά το service έχουν και οι δυο μάρκες από τα καλύτερα service στην Ελλάδα, αν και νομίζω οτι της Apple υπερτερεί λίγο. Τo samsung s6 μου που το πήγα σε smartech λόγο προβλήματος σε οθόνη μου άλλαξαν οθόνη εντός εγγύησης μέσα σε μια βδομάδα και στη iStorm που είχα πάει παλιότερα ένα 5s μου δώσανε καινούργια συσκευή όχι σφραγισμένη, μόνο συσκευή Refurbished της apple σε μια βδομάδα κι αυτό απ όσο θυμάμαι. Αλλά σίγουρα το να σου δίνουν νέα συσκευή και να μην έχεις το άγχος αν ο τεχνικός είχε πάει για τσίπουρα τη προηγούμενη μέρα είναι στα συν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το 6s. Όσο μπορώ να σε βοηθήσω θα σου πω την άποψη μου πάνω σε αυτά τα 2.

1. Αν του βάλεις μια καλή θήκη σιλικόνης που προστατεύει τις γωνίες της οθόνης και μια ζελατίνα θα το έχεις προστρατευμένο το 6s, το s7 edge το έχω δει σε πολλούς είναι απίστευτα εύθραυστο και δε μπορείς να το προστατέψεις και κάπως κατάλληλα χωρίς να το κάνεις σαν πακέτο. Του κολλητού μου κάπου το ακούμπησε και πιέστηκε και ενώ είναι κάτι σαν μικρή γρατζουνιά στο τζάμι της οθόνης από μέσα κάηκαν 2-3 πιξελ.

2. Σε μπαταρία το 6s δεν είναι όσο καλό είναι το s7 edge, με το ios 10.1.1 είχε πάρα πολύ drain αλλά πλέον φτιάχτηκε με την 10.2 beta 5 που του έβαλα κρατάει αρκετά με wifi. Με 4g αν το έχεις ανοιχτώ και ασχολείσαι αρκετα από 8 το πρωί θα σου κλείσει κατά τις 5 το απόγευμα.

3. Έχει μικρότερη και κατώτερη σε ανάλυση οθόνη το 6s (αλλά καλή) κάτι που δε με βολεύει αλλά το συνήθισα, τουλάχιστον χωράει στη τσέπη (κάτι που το χειμώνα δεν σε απασχολεί αλλά το καλοκαίρι με τα σορτσάκια μετράει), θα προτιμούσα του s7 edge την οθόνη αν έβλεπα ταινίες και βίντεο απ το κινητό.

4. Θα σου σπάσει τα νεύρα το iphone αν συνήθως κατεβάζεις αρχεία .rar ή word ή ppt κλπ και θες να τα επεξεργάζεσαι και να τα στέλνεις αλλού, αν ασχολείσαι με τέτοια καλύτερα να πας σε android.

5. Το 6s που το σύγκρινα με του φίλου το s7edge είναι πιο γρήγορο και σβέλτο αλλά όχι κάτι το τρομερό, με το nougat που θα πάρει το s7 edge θα γίνει σίγουρα καλύτερο και με ακόμη καλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

6. Η ξεχωριστή κατηγορία που έχει το ios 10 με τα widget στα αριστερά θα σε βοηθήσει πολύ αν είσαι οργανωτικός κλπ, κάτι που μπορείς να το κάνεις και στο s7 βάζωντας widgets αλλά δε θα είναι και τόσο όμορφο και καλά οργανωμένο το περιεχόμενο.

7. Το s7 edge έχει επεξεργαστή exynos στον οποίο δε μπορείς να περάσεις custom rom stock android όταν θα περάσουν τα χρόνια και δε θα αναβαθμίζεται πλέον από τη samsung.

8. Σε ότι αφορά το service έχουν και οι δυο μάρκες από τα καλύτερα service στην Ελλάδα, αν και νομίζω οτι της Apple υπερτερεί λίγο. Τo samsung s6 μου που το πήγα σε smartech λόγο προβλήματος σε οθόνη μου άλλαξαν οθόνη εντός εγγύησης μέσα σε μια βδομάδα και στη iStorm που είχα πάει παλιότερα ένα 5s μου δώσανε καινούργια συσκευή όχι σφραγισμένη, μόνο συσκευή Refurbished της apple σε μια βδομάδα κι αυτό απ όσο θυμάμαι. Αλλά σίγουρα το να σου δίνουν νέα συσκευή και να μην έχεις το άγχος αν ο τεχνικός είχε πάει για τσίπουρα τη προηγούμενη μέρα είναι στα συν.

Νομίζω πως καλύπτεις το θέμα από την πλευρά του iPhone. Να προσθέσω πως αυτά με επεξεργασίες word,zip υπάρχουν εφαρμογές στο AppStore πχ iZip και δουλεύουν όπως και στο android. Επίσης πρόβλημα στην μπαταρία με 10.1.1 δεν παρατήρησα εγώ ίσως είναι κάποια εφαρμογή που πέρασες. Τέλος θα συμφωνήσω για την οθόνη του galaxy ότι είναι κορυφαία αλλά και το iPhone έχει παρά πολύ καλή οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...