Προς το περιεχόμενο

Αγορά Macbook από νέο κατάστημα


changlee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πρόκειται να αγοράσω ένα νέο Macbook από ένα κατάστημα το οποίο δεν έχω αγοράσει ξανά κάτι άλλο. Κοινώς δεν τους γνωρίζω, ούτε πάω από σύσταση, αλλά για το κόστος.

 

Πως μπορώ να διασφαλίσω την ασφαλή αγορά της συσκευής; Να την ανοίξω πχ μπροστά του; Πως επαληθεύουμε ένα νέο Mac;

 

Έχω μόνο έναν iMac το οποίο το έχω πάρει μεταχειρισμένο από φίλο. Δεν έχω ξαναπάρει νέο macbook...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πρόκειται να αγοράσω ένα νέο Macbook από ένα κατάστημα το οποίο δεν έχω αγοράσει ξανά κάτι άλλο. Κοινώς δεν τους γνωρίζω, ούτε πάω από σύσταση, αλλά για το κόστος.

 

Πως μπορώ να διασφαλίσω την ασφαλή αγορά της συσκευής; Να την ανοίξω πχ μπροστά του; Πως επαληθεύουμε ένα νέο Mac;

 

Έχω μόνο έναν iMac το οποίο το έχω πάρει μεταχειρισμένο από φίλο. Δεν έχω ξαναπάρει νέο macbook...

Αρχικά θα πάρεις απόδειξη!

Στην απόδειξη θα πρέπει να αναγράφει τον τύπο του μηχανήματός σου και το Serial Number του.

Μόλις ανοίξεις το Mac θα πας στο μενού του Finder και θα επιλέξεις: >About this Mac.

Στην καρτέλα Service θα κάνεις κλικ εκεί που λέει Check my service and support coverage status.

Εκεί θα ελέγξεις ότι το μηχάνημά σου έχει την πλήρη κάλυψη από θέμα εγγύησης κλπ.

Αφού πάρεις την επιβεβαίωση ότι όλα είναι ΟΚ, είσαι άρχοντας!  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω κάποιο κατάστημα να δεχτεί να ανοίξεις το μηχάνημα για να το ελέγξεις! Σίγουρα έχεις δίκαιο αλλά η πολιτική κανενός καταστήματος δε το επιτρέπει αυτό!

Πολύ απλά πίσω στο αυτοκόλλητο θα δεις serial αριθμό θα μπεις online και θα κάνεις check το status του μηχανήματός. Και βέβαια θα δεις ότι είναι σφραγισμένο.

Αν πάρεις απόδειξη αγοράς, αυτομάτως αποδεικνύεις αγορά και έχεις κάθε νόμιμο δικαίωμα, αν στην έσχατη σε "πασάρουν" μούφα, που το θεωρώ λίγο απίθανο να μπορεί να συμβεί σε σοβαρό κατάστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Από πολύ γνωστό eshop και κατάστημα αλυσίδα (pm για περισσότερα) είχα πάει να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Fujitsu - Siemens laptop (πρόσφατα δηλαδή). Ο καταστηματάρχης το ενεργοποίησε μπροστά μου, κάλεσε τα κεντρικά της αντιπροσωπείας, μου έδειξε το Serial και με ανοιχτή ακρόαση τους άκουσα πως επιβεβαίωναν ότι το μηχάνημα έχει 8 μήνες ακόμη ενεργή εγγύηση.

 

Σου έχει τύχει ποτέ να αγοράσεις συσκευή σφραγισμένη και να την ανοίγεις και να είναι μούφα τελείως; Μου έχει συμβεί φίλε @dkotanid και σε εμένα και σε φίλη μου. Σου εύχομαι να μην σου συμβεί ποτέ :-)

 

Εσύ που γνωρίζεις ότι η πολιτική των καταστημάτων είναι να μην το ανοίγεις εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σχετική εμπειρία...ελπίζω όλα να πάνε καλά στις αγορές σου και να είναι εξαίρεση αυτά που έχετε βιώσει και οι δύο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...