Προς το περιεχόμενο

Αθήνα, Παρίσι και Μαδρίτη θα απαγορεύσουν τα αυτοκίνητα diesel μέχρι το 2025


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ για την Αττική:

"Το δίκτυο σταθμών παρακολούθησης ατμοσφαιρικής ρύπανσης κατέγραψε στην Αττική, υψηλά επίπεδα αιωρουμένων σωματιδίων ΑΣ10, μεγαλύτερα από 100 μg/m3, για το 24ωρο της 10.12.2016. Συγκεκριμένα στο σταθμό ΠΕΙΡΑΙΑΣ 120 μg/m3, ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ 111 μg/m3, ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 110 μg/m3.
Με βάση τις προβλέψεις της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας, για σήμερα 11.12.16 θα επικρατήσουν μετεωρολογικές συνθήκες (άπνοια, θερμοκρασιακή αναστροφή) που ευνοούν τη συσσώρευση ρύπανσης από αιωρούμενα σωματίδια στην ατμόσφαιρα.
Συνιστάται στους πολίτες η αποφυγή της χρήσης τζακιών, θερμαστρών στερεών καυσίμων και θερμαστρών βιομάζας και παρακαλούμε θερμά για τη θετική τους ανταπόκριση στη σύσταση αυτή.
Η αρμόδια Υπηρεσία του ΥΠΕΝ παρακολουθεί την εξέλιξη των τιμών των συγκεντρώσεων των αιωρουμένων σωματιδίων σε 24ωρη βάση και θα προβεί σε νεότερη ανακοίνωση εφόσον υπάρχει αξιόλογη μεταβολή".

 

Δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να ξέρω αν όντως τα diesel είναι ή όχι επικίνδυνα αν συντηρούνται σωστά και υπάρχουν τα ανάλογα φίλτρα. Όμως μέχρι το 2025 πρέπει να παρθούν άμεσα μέτρα για αυτό που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια με τα τζάκια. Γιατί όχι ακόμα και να απαγορευτούν σε κάποιες περιοχές ή να επιτρέπονται μόνο τα ενεργειακά με δευτερογενή και τριτογενή καύση που έχουν ελάχιστα υπολείμματα.  Ξέρω τα επιχειρήματα ότι ο κόσμος δεν έχει χρήματα, ξεπαγιάζει κλπ αλλά νομίζω προέχει η υγεία όλων των πολιτών.. Συγγνώμη για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο κόσμος ψάχνει τρόπους για να ζεσταθεί, τώρα αν ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα αυτό είναι άλλο θέμα.

Αν θέλουν ας απαγορεύσουν μια γνωστή εταιρεία που φτιάχνει πέλλετ απο σκουπίδια.

Έλεος με αυτή τη χώρα είναι ξέφραγο αμπέλι  :mad:  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος ψάχνει τρόπους για να ζεσταθεί, τώρα αν ρυπαίνουν την ατμόσφαιρα αυτό είναι άλλο θέμα.

Αν θέλουν ας απαγορεύσουν μια γνωστή εταιρεία που φτιάχνει πέλλετ απο σκουπίδια.

Έλεος με αυτή τη χώρα είναι ξέφραγο αμπέλι  :mad:  :confused:

 

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Σαφώς και αν ισχύει το συγκεκριμένο άρθρο πρέπει να κλείσουν την εταιρεία και να τιμωρήσουν τους υπεύθυνους. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να επιτρέπεται ο καθένας να ζεσταίνετε με ότι τρόπους βρει εις βάρος της υγείας των άλλων και της δικής του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...