Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!


IgnaKing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, απόφοιτος λυκείου (18 ετών) ήθελα να μπω σε ΑΕΝ μέσω απολυτηρίου δεν τα κατάφερα και έτσι το προχώρησα. Εξέδωσα ναυτικό φυλλάδιο και ψάχνω να μπαρκάρω ώστε να μαζέψω τα απαραίτητα μόρια ώστε να ξανά δηλώσω στην προκήρυξη του χρόνου καθώς η προϋπηρεσία λαμβάνεται υπόψιν.

Είμαι από Θεσσαλονίκη κατέβηκα Πειραιά με μεγάλο κόστος μεταφορά και διαμονή και όλα αυτά από τα λεφτά που είχα στη άκρη. Άφησα αιτήσεις σε όλες τις γνωστές ακτοπλοϊκές εταιρίες και σε κάποιες οι οποίες ασχολούνται με ποντοπόρα, ψάχνω να ναυτολογηθώ ως τζόβενο/επίκουρος/χυτροκαθαριστής/καθαριστή μηχανής και ΟΤΙΔΙΠΟΤΕ άλλο. Τα περιθώρια στενεύουν επικίνδυνα καθώς το αργότερο αρχές Γενάρη πρέπει να έχω μπαρκάρει.

Να όμως που τώρα ξεκιναεί το πρόβλημα καθώς εγώ ξοδεύω λεφτά χρόνο και χαλάω την ψυχολογία μου καθώς δεν μπορώ να μπαρκάρω ως γνωστών μου λενε θα σε παρουμε τηλεφωνο αν προκύψει κάτι και τα κλασικά την ίδια στιγμή που άλλα παιδιά από τα σωστικά με ένα τηλεφωνάκι στον γνωστό τους σε μια μέρα έχουν ναυτολογηθεί ήδη. Εγώ το κυνηγάω τόσο καιρό και δεν βγάζω άκρη... Αιώνια Ελλάς δυστυχώς αυτό είναι το σύστημα και αυτή η ζωή.

Και τώρα λοιπόν ζητώ τις συμβουλές σας τι μπορώ να κάνω ώστε να φτάσω ακόμα πιο κοντά στον στόχο μου ;
Η απελπισία έχει φτάσει 9/10... 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πλάκα κάνεις; δώσε πανελλήνιες αγόρι μου και μπες στην ΑΕΝ. Αντε μπράβο.

Μάλλον δεν έχεις ιδέα πως είναι πλέον περιττό να σου πω πως από την τάξη μου πέρασαν 2 άτομα και αυτά σε σχολή κατώτερης βάσης δεδομένου ότι η ΑΕΝ θέλει 1.600+ μόρια. +++ φροντιστήρια!

Μην πω ότι η περσινές πανελλήνιες ήταν σκέτη αποτυχία..

Δεν ζήτησα στην τελική να μου πείτε πώς αν αξίζει να δώσω πανελλήνιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει φροντιστήριο για να βγάλεις 2000 και 3000 μόρια; Αφού βλέπεις ότι στενεύουν τα περιθώρια και δεν έχεις "δόντι" όπως αναφέρεις ότι χρειάζεται δίνεις πανελλήνιες όπως είπε και ο προηγούμενος φίλος. Ζητάς πώς να φτάσεις πιο κοντά στον στόχο σου και σου λέμε δώσε πανελλήνιες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση προσπάθεια χρειάζεται για να βγάλεις 1600 μόρια στις πανελλήνιες; Βρες μία δουλειά του ποδαριού ίσα να ζεις μέχρι να σε πάρουν ή γύρνα στο πατρικό σου και περίμενε μέχρι να δώσεις πανελλήνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχει αλλάξει ο υπολογισμός μορίων? Όταν έδινα εγώ τα 1600 θα ήταν βαθμός κάτω του δύο, τώρα πως είναι?

 

Όταν έδινα εγώ το 1600 ήταν κάπου γύρω στο 5 (στα 20). :D :D

 

Ο TS μάλλον έρχεται από ΕΠΑΛ για αυτό και το 1600, οι βασεις για τις σχολές ΕΑΝ πρέπει να είναι κάπου στις 10-11000 μόρια, περίπου δηλαδή λίγο πάνω από το 10 (μα άριστα το 20).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ηρεμήστε δεν ανέφερα ότι είμαι ΕΠΑ.Λ sorry, μιλάμε για 1,600+ με άριστα το 2.000 είναι αρκετά τα μόρια δεν είναι λίγα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο δύσκολο να μπαρκαρεις με σκέτο ναυτικό φυλλάδιο από το να μπεις στην ΑΕΝ.

Και στην τελικη,(ααααααααν βρεις να μπαρκαρεις) θες να καθαρίζεις σκατά, χύτρες ή οτιδηποτε αλλο ή να γίνεις αξιωματικός μηχανής/γεφυρας?

your life your choice. εγώ απλά ποσταρα, επειδή ρωτησες για συμβουλες. Καλή επιτυχία ο.τι κι αν επιλέξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι θες να μπαρκαρεις και αν εισαι μια κινητη συντεταγμενη χωρις οικογενεια/φιλους?

μονο για τα $$$$?

δεν ειναι το νοημα της ζωης τα λεφτα δικε μου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω το λαθος του συστηματος.ποιο ειναι το λαθος οτι καποιος με χαρτια και γνωσεις θα παρει τη δουλεια ευκολοτερα και γρηγοροτερα? λογικο και φυσικο μου ακουγετε


 

 

Να όμως που τώρα ξεκιναεί το πρόβλημα καθώς εγώ ξοδεύω λεφτά χρόνο και χαλάω την ψυχολογία μου καθώς δεν μπορώ να μπαρκάρω ως γνωστών μου λενε θα σε παρουμε τηλεφωνο αν προκύψει κάτι και τα κλασικά την ίδια στιγμή που άλλα παιδιά από τα σωστικά με ένα τηλεφωνάκι στον γνωστό τους σε μια μέρα έχουν ναυτολογηθεί ήδη. Εγώ το κυνηγάω τόσο καιρό και δεν βγάζω άκρη... Αιώνια Ελλάς δυστυχώς αυτό είναι το σύστημα και αυτή η ζωή.
 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλύτερα το να μπαρκάρω παρά να δώσω πανελλήνιες!
Αν μπαρκάρω 1)Μπαίνω 100% σχολή 2)Γλυτώνω φροντιστήρια δηλαδή λεφτά 3)Γλυτώνω  τρελό διάβασμα/ταλαιπωρία και συνεχίζω αν μπαρκάρω 4)Θα μαζέψω λεφτά 5)Θα αποκτήσω εμπειρίες-θα δω και πως είναι, 5)Θα γνωρίσω νέα άτομα 6) Και στην τελική είναι δουλεία θα προτιμούσα δουλεία παρά να κάθομαι σπίτι να διαβάζω σαν τον βλάκα και ΑΝ γράψω καλά στις πανελλήνιες.. Και ας είμαι και τζόβενο και ας είμαι και χυτροκαθαριστής από πότε η δουλεία είναι ντροπή άσε που τα λεφτά π.χ σαν επίκουρος είναι τα 3+ πλασια από τον κατώτατο μισθό!!! 


 

δεν καταλαβαινω το λαθος του συστηματος.ποιο ειναι το λαθος οτι καποιος με χαρτια και γνωσεις θα παρει τη δουλεια ευκολοτερα και γρηγοροτερα? λογικο και φυσικο μου ακουγετε


 

Ρε φίλε διαβάζεις τι γράφω δεν μιλάω για αξιωματικούς μιλάω για κατώτατο πλήρωμα τι χαρτιά παραπάνω έχει ένα τζόβενο από εμένα, και στο κάτω κάτω για να τα λέω κάτι παραπάνω ξέρω αν ήσουν και εσύ στον κλάδο θα τα έβλεπες καλά καλά!!


γιατι θες να μπαρκαρεις και αν εισαι μια κινητη συντεταγμενη χωρις οικογενεια/φιλους?

μονο για τα $$$$?

δεν ειναι το νοημα της ζωης τα λεφτα δικε μου..

Δεν είναι μόνο τα λεφτά ας μην ανοίξουμε αυτή την συζήτηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε φίλε διαβάζεις τι γράφω δεν μιλάω για αξιωματικούς μιλάω για κατώτατο πλήρωμα τι χαρτιά παραπάνω έχει ένα τζόβενο από εμένα, και στο κάτω κάτω για να τα λέω κάτι παραπάνω ξέρω αν ήσουν και εσύ στον κλάδο θα τα έβλεπες καλά καλά!!

Δεν είναι μόνο τα λεφτά ας μην ανοίξουμε αυτή την συζήτηση

εμπηρια και γνωριμιες,και δεν νομιζω οτι οποιος διαβαζει ειναι βλακας και απο οτι εχω καταλαβει ουτε εσυ εισαι στον κλαδο,να μπεις θες

 

απλα κανε υπομονη φιλε και κατι θα βρεις αλλα εχουν δικιο τα παιδια διαφορετικη εξελιξη αμα μπεις σε σχολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμπηρια και γνωριμιες,και δεν νομιζω οτι οποιος διαβαζει ειναι βλακας και απο οτι εχω καταλαβει ουτε εσυ εισαι στον κλαδο,να μπεις θες

εμπειρια δεν εχει γνωριμιες εχει για αυτο και μπαρκαρουν!

Εσυ θεωρεις οτι το διαβασμα για τις πανελληνιες σε μορφωνει; το πιο ηλιθιο συστημα παγκοσμιος η αποστήθιση η ίδια..

Είμαι στον κλάδο έχω ψάξει, έχω γνωρίσει και έχω δει και με τα μάτια μου πως δουλεύουν τα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...