Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να μπαρκάρω, τεράστια απόγνωση!


IgnaKing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στην τελική είναι δουλεία θα προτιμούσα δουλεία παρά να κάθομαι σπίτι να διαβάζω σαν τον βλάκα 

what? δηλαδη οποιος εχει κατσει κι εχει διαβασει ειναι βλακας; αυτο μας λες εδω περα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

πολλοί είναι σε απόγνωση ή "απόγνωση" για χειρότερα πράγματα.

 

τώρα στο δικό σου θέμα τι περιμένεις να σου πούνε; δεν υπάρχει κάποια λύση. ε, διάβασε να περάσεις στις εξετάσεις ή αν δε βλέπεις προκοπή κοίταξε να στραφείς σε κάτι άλλο. έστω και προσωρινά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τι αλλο ειναι ωραιο δηλαδη εκτος τα λεφτα ( εκει συμφωνουμε)

εισαι σιγουρος οτι κανεις? εχω περιπτωσεις κοντινες μου που πηγαν, και αντεξαν 1 εξαμηνο και ο ενας ειναι ντελιβερι, ο αλλος βοσκει προβατα...

απλα ξανα σκεψου...

 

Γυρίζεις όλο τον κόσμο, γνωρίζεις ανθρώπους κλπ κλπ. Αλλά είναι τρελό μανίκι και όχι για όλους. Έχω πολύ καλό φίλο που έχει τελειώσει ΑΕΝ στον Ασπρόπυργο και μπορεί να είναι 9 μήνες μέσα. Βέβαια τους υπόλοιπους 3-4 που είναι στεριά δεν έχει να κάνει απολύτως τίποτα και είναι διακοπές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπαρκαρεις σε εμπορικο;η σε φερυ μποτ για παρο, τηνο, ναξο;

Προτιμότερο φερυ μποτ και αν δεν κατσει κατι και σε εμπορικα ποντοπορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι θες να μπαρκαρεις και αν εισαι μια κινητη συντεταγμενη χωρις οικογενεια/φιλους?

μονο για τα $$$$?

δεν ειναι το νοημα της ζωης τα λεφτα δικε μου..

 

Εγώ πάντως ξέρω ότι μπορεί να είσαι μια κινητή συντεταγμένη, αλλά διαπιστώνω από εντελώς πρώτο χέρι ότι τα επαγγέλματα του πλοιάρχου και του μηχανικού είναι από τα ελάχιστα πλέον επαγγέλματα στην Ελλάδα που σου δίνουν έναν ΠΑΡΑ πολύ καλό μισθό (αν έχεις βγάλει, εννοείται, σχολή) και αν ψαχτείς (ξέρεις πολύ καλά αγγλικά και ίσως κάνεις και κάποιο μάστερ στην πορεία της καριέρας σου), το πολύ στα 40-45, με τις σωστές κινήσεις και τα κατάλληλα records, έχεις βγει σε γραφείο ως αρχικαπετάνιος ή αρχιμηχανικός και παίρνεις πάλι έναν πάρα πολύ καλό μισθό, σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη δουλειά. Εγώ έφαγα τα χρόνια μου (με την καλή έννοια, από άποψη μόρφωσης και καλλιέργειας), προσπαθησα και προσπαθώ να εδραιωθώ επαγγελματικά ως ελεύθερος επαγγελματίας, και ακόμα δεν βγάζω ούτε ψύγμα από το μισθό πχ ενός πλοιάρχου. Βρίσκω μόνο αναποδιές έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, θα γινόμουν καπετάνιος σε ποντοπόρα πλοία, αδιαπραγμάτευτα, αν και είναι από τις πιο δύσκολες από όλες τις πλευρές δουλειές που υπάρχουν (πιστέψτε με το γνωρίζω πάρα πολύ καλά). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξέρω ότι μπορεί να είσαι μια κινητή συντεταγμένη, αλλά διαπιστώνω από εντελώς πρώτο χέρι ότι τα επαγγέλματα του πλοιάρχου και του μηχανικού είναι από τα ελάχιστα πλέον επαγγέλματα στην Ελλάδα που σου δίνουν έναν ΠΑΡΑ πολύ καλό μισθό (αν έχεις βγάλει, εννοείται, σχολή) και αν ψαχτείς (ξέρεις πολύ καλά αγγλικά και ίσως κάνεις και κάποιο μάστερ στην πορεία της καριέρας σου), το πολύ στα 40-45, με τις σωστές κινήσεις και τα κατάλληλα records, έχεις βγει σε γραφείο ως αρχικαπετάνιος ή αρχιμηχανικός και παίρνεις πάλι έναν πάρα πολύ καλό μισθό, σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη δουλειά. Εγώ έφαγα τα χρόνια μου (με την καλή έννοια, από άποψη μόρφωσης και καλλιέργειας), προσπαθησα και προσπαθώ να εδραιωθώ επαγγελματικά ως ελεύθερος επαγγελματίας, και ακόμα δεν βγάζω ούτε ψύγμα από το μισθό πχ ενός πλοιάρχου. Βρίσκω μόνο αναποδιές έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, θα γινόμουν καπετάνιος σε ποντοπόρα πλοία, αδιαπραγμάτευτα, αν και είναι από τις πιο δύσκολες από όλες τις πλευρές δουλειές που υπάρχουν (πιστέψτε με το γνωρίζω πάρα πολύ καλά).

 

 

Εσυ εχεις μπει σε πλοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εχεις μπει σε πλοιο;

 

Έτσι θέλω να πιστεύω. Έχω μεγαλώσει σε τζενεραλάδικα φίλε μου, μέχρι που γύρισα για να πάω σχολείο. 4 σερί χρόνια με διακοπές 2 μηνών κάθε χρόνο. Όλοι οι άντρες της οικογένειάς μου είναι πλοίαρχοι, εκτός από εμένα κι ένα ξάδελφό μου που πήγε αλλά τα παράτησε. Και οι πατεράδες μας, εννοείται. Αρχικαπετάνιοι πλέον και αρχιμηχανικοί ή surveyors. Εγώ δεν έγινα, ίσως λόγω της αποστροφής που μου δημιουργήθηκε από τις αναμνήσεις που μέχρι και σήμερα έχω, καθώς δεν είχα άλλα παιδιά να παίξω. Διαφορετικές εποχές, μεγάλες συγκεκριμένες ανάγκες τότε, που δεν γράφονται σε ένα φόρουμ. Ελπίζω ότι σε κάλυψα. Λεφτά σήμερα έχουν όσοι ακολουθούν τη θάλασσα, σε σχέση με οποιαδήποτε νόμιμη δουλειά της στεριάς. Τα δέκα χιλιάρικα το μήνα στα 38-40 χρόνια ενός ανθρώπου είναι πάντα δέκα χιλιάρικα, όσους φόρους και κρατήσεις κι αν βάλουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου ειπανε οτι αυτη η δουλειά δεν πληρώνεται, οσα κ να παρεις ειναι λιγα

 

Σ' αυτό συμφωνούμε απόλυτα και φαντάζομαι ότι συμφωνείς ότι δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για να αντέξουν τέτοια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...