Προς το περιεχόμενο

DJI Mavic Pro: Το πιο εντυπωσιακό drone του 2016, στην εκπομπή Try Me


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζείτε σε μια χώρα που δεν πέρασε ποτέ ενας αντικαπνιστικος νομος !, και πιστευτε αληθεια πως θα κατσει να ασχοληθει καποια υπηρεσια για το αν εχω αδεια να πεταω το drone? ας ειμαστε σοβαροι. δηλαδη θα το πεταω εγω στην γειτονια μου η στην παραλια και θα παρουν τηλεφωνο να ερθουν να με ελεγξουν αν εχω αδεια. !! χαχααχχαχαα καλα ας βρουν πρωτα απο που το πεταω! ελεος παιδια ολα αυτα ισχυουν σε αλλα κρατη. οχι στο ελλαδισταν!!

Βλέπω 1 μνμ οπότε trollolol αλλα ας σου απαντήσω. Μην φοβάσαι την αστυνομία, τον πατέρα απο το παιδάκι που του έπεσε το drone στο κεφάλι να φοβάσαι κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω 1 μνμ οπότε trollolol αλλα ας σου απαντήσω. Μην φοβάσαι την αστυνομία, τον πατέρα απο το παιδάκι που του έπεσε το drone στο κεφάλι να φοβάσαι κτλ

Ποιος τρολαρει τωρα? συμφωνω πως επειδη με τα drone που εχουν παραγινει πλεον, θα τα παρουν και ασχετοι που δεν θα εχουν καν την αντηληψη και την εμπειρια να το πεταξουν και ποσο μαλλον πανω απο κοσμο. απαραιτητα μαθηματα και θα ελεγα και διπλωμα χειριστη. αλλα μεχρι εκει. ολα τα αλλα ειναι γελοια που ακουω αλλα και πανε να περασουν! δηλαδη αν εχω ενα μεγαλο τηλεκατευθυνομενο ελικοπτερακι που δεν ειναι στην κατηγορια μη επανδρωμενων δεν θα μπορουσα να προκαλεσω μεγαλη ζημια αν το εριχνα καπου και να παρω κεφαλια? ισα ισα τα σημερινα drones ειναι πολυ πιο εξυπνα και με αισθητηρες που εστω τα κανουν πολυ περισσοτερο "ασφαλη". και επιμενω πως εγω τουλαχιστον πεταω 4 χρονια με ολων των ειδων τα drones και θα συνεχισω να πεταω χωρις σχεδια πτησης και @@ιες. και ας ερθουν να μου κανουν μηνυση η να με πιασουν. δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα και θα το δειτε στην πορεια. εκτος και αν προκαλεσω ατυχημα που και αυτο ειναι σχεδον αδυνατον οσον αφορα εμενα προσωπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Διάβασε όσα γράψαμε στην προηγούμενη σελιδα και θα καταλάβεις..

 

Δεν θα ασχοληθεί καμία υπηρεσία (τουλάχιστον αν δεν κάνεις κάτι "χοντρό"... όπως το να πετάς σε απαγορευμένη ζώνη. Η αστυνομία θα κληθεί ομως να εφαρμόσει τον νόμο αν κάποιος την φωνάξει εναντίον σου. Και επειδή ζεις στο ελλαδιστάν... θα βρεθεί ο γείτονας που δεν θα σε χωνεύει, και θα σου κάνει την καταγγελία εκεί που δεν το περιμένεις! Θέλω τότε να δω τι θα λες στον εισαγγελέα που θα εφαρμόσει και αυτός τον νόμο...

 

Απλά πρέπει να καταλάβεις ότι πλέον η εικόνα που είχες ότι αυτό αποτελεί απλά ένα ακόμα  γκατζετάκι δεν ισχύει και είναι λάθος να το συγκρίνεις με την παρανομοία να καπνίζεις σε δημόσιο χώρο.

 

Το MAVIC θα αποτελεί για την Ελλάδα από 1/1/2017 ένα ΣΜηΕΑ δηλαδή ΑΕΡΟΣΚΑΦΟΣ ΜΗ ΕΠΑΝΔΡΩΜΕΝΟ. Κάνε το λάθος να το πετάξεις παράνομα νομίζοντας ότι δεν θα σε πιάσουν...κάποτε θα προσγειωθεί... και αυτό και εσύ μαζι   ;)

μιλας για πτητικο μηχανημα δεν θα μπορεσουν να αποδειξουν ποτε οτι το πετουσα εγω. και αν ισχυουν και τα προστιμα που λετε, του τραβαω μια και το στελνο στο διαολο και το παραταω κιολας! λιγοτερο θα μου στοιχισει απο το προστιμο! ;) πως θα αποδειξουν πως το πετουσα εγω? αστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν εχω ενα μεγαλο τηλεκατευθυνομενο ελικοπτερακι που δεν ειναι στην κατηγορια μη επανδρωμενων δεν θα μπορουσα να προκαλεσω μεγαλη ζημια αν το εριχνα καπου και να παρω κεφαλια? 

Ποιος σου είπε οτι το τηλεκατευθυνόμενο ελικοπτεράκι δεν θα θεωρείται ΣΜηΕΑ από 1/1/2017? Μάλλον πρέπει να διαβάσεις τον νόμο.... ακόμα και ο χαρταετός αν ο σπάγγος είναι μεγαλύτερος από 50 μέτρα χρειάζεται σχέδιο πτήσης....και μιλάω σοβαρα... εε!

 

 

πως θα αποδειξουν πως το πετουσα εγω? αστο...

 

Σειριακός αριθμός...εισαγγελική εντολή... εύρεση προμηθευτή και πωλητή λιανικής... αριθμός κάρτας ή διεύθυνση / όνομα αν αγοράστηκε μετρητοίς, δακτυλικά αποτυπώματα στο drone...κλπ κλπ κλπ ....

 

Α! Ακόμα και αν τους πεις οτι μου το έκλεψαν και το πετούσε άλλος με γάντια φέρεις ευθύνη που δεν δήλωσες απώλεια στην ΥΠΑ και άρα και πάλι ευθύνη έχεις 100% εσυ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος σου είπε οτι το τηλεκατευθυνόμενο ελικοπτεράκι δεν θα θεωρείται ΣΜηΕΑ από 1/1/2017? Μάλλον πρέπει να διαβάσεις τον νόμο.... ακόμα και ο χαρταετός αν ο σπάγγος είναι μεγαλύτερος από 50 μέτρα χρειάζεται σχέδιο πτήσης....και μιλάω σοβαρα... εε!

 

 

 

Σειριακός αριθμός...εισαγγελική εντολή... εύρεση προμηθευτή και πωλητή λιανικής... αριθμός κάρτας ή διεύθυνση / όνομα αν αγοράστηκε μετρητοίς, δακτυλικά αποτυπώματα στο drone...κλπ κλπ κλπ ....

 

Α! Ακόμα και αν τους πεις οτι μου το έκλεψαν και το πετούσε άλλος με γάντια φέρεις ευθύνη που δεν δήλωσες απώλεια στην ΥΠΑ και άρα και πάλι ευθύνη έχεις 100% εσυ ;)

Πολλές ταινίες βλέπεις!! :) εδω μας κλεβουν τα σπιτια και δεν ασχολουνται με αποτυπωματα και θα ασχοληθουν με ενα drone!! Τα λες σοβαρά αυτα τωρα η για πλάκα? ΕΛΕΟΣ... εδω ειστε και εδω ειμαι θα τα ξαναπουμε του χρονου για το θεμα!!

 

Και αν το drone το χαρισω σε άγνωστο? μου το απαγορεύουν ? ρε πάτε καλά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και αν το drone το χαρισω σε άγνωστο? μου το απαγορεύουν ? ρε πάτε καλά?

 

ΝΑΙ σου το απαγορεύουν...

Διάβασέ τον νόμο πρώτα πριν γράψεις αυτά που γράφεις... γιατί σε βλέπω να τρως βαριά καμπάνα στο δικαστήριο.

 

Το MAVIC από 1/1/2017 δεν θα θεωρείται  γκατζετάκι αλλά εναέριο μη επανδρωμένο οχημα. Οπότε ένα οχημα ΝΑΙ... ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ.

 

ΠΡΕΠΕΙ να ενημερώσεις εγγράφως την ΥΠΑ συμπληρώνοντας ειδική φόρμα/ΥΔ αν θες να το "ΧΑΡΙΣΕΙΣ" στον φίλο σου/άγνωστο. Αν δεν το κάνεις τιμωρείσαι εσύ σαν νόμιμος κάτοχός του! 

 

Αριθμ. Δ/ΥΠΑ/21860/1422

 

Κανονισμός - γενικό πλαίσιο πτήσεων Συστη- μάτων μη Επανδρωμένων Αεροσκαφών- ΣμηΕΑ (Unmanned Aircraft Systems - UAS). 

 

Άρθρο 10

Καταχώρηση στο ειδικό Μητρώο των ΣμηΕΑ ή Νηολόγηση 

 

9. Ο εκμεταλλευόμενος ΣΜηΕΑ υποχρεούται να ενημερώσει εγγράφως αρμοδίως το αρμόδιο Τμήμα εγγραφής αμελλητί σε κάθε περίπτωση:

 

δ. οποιασδήποτε μεταβολής στο ιδιοκτησιακό, μισθωτικό και εν γένει λειτουργικό καθεστώς του ΣμηΕΑ. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ σου το απαγορεύουν...

Διάβασέ τον νόμο πρώτα πριν γράψεις αυτά που γράφεις... γιατί σε βλέπω να τρως βαριά καμπάνα στο δικαστήριο.

 

Το MAVIC από 1/1/2017 δεν θα θεωρείται  γκατζετάκι αλλά εναέριο μη επανδρωμένο οχημα. Οπότε ένα οχημα ΝΑΙ... ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ.

 

ΠΡΕΠΕΙ να ενημερώσεις εγγράφως την ΥΠΑ συμπληρώνοντας ειδική φόρμα/ΥΔ αν θες να το "ΧΑΡΙΣΕΙΣ" στον φίλο σου/άγνωστο. Αν δεν το κάνεις τιμωρείσαι εσύ σαν νόμιμος κάτοχός του! 

 

ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ! ΚΑΙ ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ! Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΜΑΣ ΕΦΑΓΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΧΑΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ! ΚΑΙ ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ! Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΜΑΣ ΕΦΑΓΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΧΑΧΑΧΑ

 

Το θέμα είναι να γνωρίζεις και τις υποχρεώσεις σου, να λαμβάνεις όλα τα μέτρα ασφαλείας κλπ κλπ. γιατί διαφορετικά σε βλέπω σύντομα είτε με ...σκάγια πάνω στο drone σου, είτε με ένα καλό πρόστιμο! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...