Προς το περιεχόμενο

Back-End Developer


CookieMonster80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θέλω να ασχοληθώ με back-end web development αρχικά να πάρω μια ιδέα τι γίνεται(Φτιάχνοντας κάτι)

και ύστερα να αποφασίσω αν θα ασχοληθώ σοβαρά.

 

Υπάρχει ας πούμε ένας μπούσουλας τι πρέπει να μάθω? 

Ξέρω ότι οι γλώσσες που μπορώ να μάθω είναι Python/PHP/Ruby με αντίστοιχα frameworks.

 

Απλά ο όγκος της πληροφορίας είναι τεράστιος και πραγματικά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω.

Αν υπάρχει κάποιο σχετικό reference/tutorial θα το εκτιμούσα.

 

Πληροφοριακά έχω λίγη εμπειρία σε C/C++/Java.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπαρχει και back end με javascrpit, το nodejs.

 

Καλα εισαγωγικα αλλα και μερικα advanved μαθηματα για ολα τα αναφερθεντα εχει το teamtreehouse με καλους καθηγητες. Μετα coursera, udemy, pluralsight, lynda, youtube.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έχω δει και αυτό απλά έχει πάρα πολλά. Python/Java web development και πολλά πράγματα στο καθένα.

 

Επίσης είναι και στα 25$/month το οποίο δεν είναι και πολύ αμελητέο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ασχοληθείς με το back-end θα πρέπει να έχεις και το κατάλληλο front-end. 

Οπότε αν δεν το κάνει κάποιος άλλος για εσένα, θα πρέπει να ξεκινήσεις HTML, CSS & JS.

 

Αν θες να πάρεις μια "γεύση" για το back-end και αφού ξέρεις Java, ξεκίνα να μαθαίνεις για τα Servlets, προχώρα σε JSP, JavaBeans, Spring framework κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να πάρεις μια "γεύση" για το back-end και αφού ξέρεις Java, ξεκίνα να μαθαίνεις για τα Servlets, προχώρα σε JSP, JavaBeans, Spring framework κλπ

Κανονικά θα συμφωνούσα, αλλά θέλει να δει αν του αρέσει το web development, μέχρι να μάθει τα servlets κτλπ θα τα έχει σιχαθεί. Μήπως να ξεκινούσε απο κάτι πιο απλό? Η php είναι πιο εύκολη ας πουμε για να ξεκινήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ασχοληθείς με το back-end θα πρέπει να έχεις και το κατάλληλο front-end. 

Οπότε αν δεν το κάνει κάποιος άλλος για εσένα, θα πρέπει να ξεκινήσεις HTML, CSS & JS.

 

Αν θες να πάρεις μια "γεύση" για το back-end και αφού ξέρεις Java, ξεκίνα να μαθαίνεις για τα Servlets, προχώρα σε JSP, JavaBeans, Spring framework κλπ

Εγώ θα σου πρότεινα αν όντως θες να παίξεις με java επειδή είσαι familiar πάνε κατευθείαν σε spring

Επεξ/σία από akis_fc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα Python/Django και Django REST Framework για REST API. Εναλλακτικά nodejs γιατί έχει το πλεονέκτημα ότι χρησιμοποιείς την ίδια γλώσσα για Frontend/Backend.

Με Javascript πχ όμως δε μπορείς να κάνεις και πολλά άλλα πράγματα στο backend εκτος από web development related. Δηλαδή τι θα κάνεις μετά αν πχ θες να βάλεις λειτουργίες machine learning, data mining κλπ? Για Python υπάρχουν πολλά και πολύ καλά libraries. Για PHP/Ruby επίσης δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο στο backend. Τι επιπλέον λειτουργίες εκτός από Web related stuff προσφέρουν αυτές οι γλώσσες;

Εκτός φυσικά αν θες για κάποιο λόγο να πας σε κάποιο συγκεκριμένο CMS πχ Wordpress, τότε οκ php αναγκαστικά.

H Java ναι είναι μια άλλη επιλογή αλλά Java ρε φίλε; Για να γράφεις σε 100 LOC και να μη δουλεύει αυτό που γράφεις στην Python με 10 και δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Java ναι είναι μια άλλη επιλογή αλλά Java ρε φίλε; Για να γράφεις σε 100 LOC και να μη δουλεύει αυτό που γράφεις στην Python με 10 και δουλεύει;

Αντίστοιχα και η Java έχει libraries που μάλλον δεν έχουν άλλες γλώσσες, για παράδειγμα ότι ειναι XML oriented. Και έχει και το performance πλεονέκτημα.

 

Υποθέτω και η php έχει τα δικά της. (π.χ hhvm) Μια χαρά είναι και η python. Όπου θες κάνεις web dev, το θέμα είναι να σε βολεύει κιόλας (C++ web framework, rust web framework, etc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα και η Java έχει libraries που μάλλον δεν έχουν άλλες γλώσσες, για παράδειγμα ότι ειναι XML oriented. Και έχει και το performance πλεονέκτημα.

 

Σίγουρα η Java έχει libraries και είναι δυνατή στον τομέα του Enterprise απλά κατά τη γνώμη μου για web dev δεν είναι ιδανική (ενώ είναι πχ για Android Apps). Επειδή πριν ασχοληθώ με Web dev έκανα scientific computing, μπορώ να πω ότι στο συγκερκιμένο τομέα για κάθε 1 μάπα Java library έβρισκα 5 καλές Python, και το λέω αυτό έχοντας υλοποιήσει αρκετά πολύπλοκο αλγόριθμο σε Java σε δημοσιεύση. Το "performance" πλεονέκτημα ειδικά σε web apps είναι πολύ σχετικό γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις σπάνια είναι το bottleneck σε CPU (συνήθως είναι σε network I/O).

 

 

 

Υποθέτω και η php έχει τα δικά της. (π.χ hhvm) Μια χαρά είναι και η python. Όπου θες κάνεις web dev, το θέμα είναι να σε βολεύει κιόλας (C++ web framework, rust web framework, etc)

 

Συμφωνώ σε αυτό, βέβαια φαντάζομαι ότι και σε brainfuck υπάρχει web framework αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλή επιλογή να κάνεις web dev σε αυτή :D. Σε μη web dev σκηνικά επίσης, η PHP π.χ. είναι έτη φωτός πίσω από την Python.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "performance" πλεονέκτημα ειδικά σε web apps είναι πολύ σχετικό γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις σπάνια είναι το bottleneck σε CPU (συνήθως είναι σε network I/O).

OK απλά το ανέφερα σε σύγκριση με αυτο που είπες, αν θες να προσθέσεις παραπάνω λειτουργίες και services. Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να έγραφα μόνο python και για web και για τα άλλα, αλλά την ίδια στιγμή, επειδή δεν το κάνω, έχω μάθει να εκτιμώ την Java και αυτα που προσφέρει :P

και το λέω αυτό έχοντας υλοποιήσει αρκετά πολύπλοκο αλγόριθμο σε Java σε δημοσιεύση

Off topic: έχεις τελειώσει κάπου bio-informatics? Το έψαχνα ένα καιρό αλλά ποτέ δεν κατάλαβα αν με ενδιέφερε :P

 

Off topic 2: τελείως φιλικά και καλοπροαίρετα, έριξα μια ματιά στον κώδικα, και είδα ότι έχεις συνήθειο να κλείνεις τους readers / streams μέσα στο try και όχι στο finally. Και κανα δυο utility class που δεν είναι final. Και ένας logger δεν θα ήταν άσχημος ;) Κατα τα άλλα καθαρός κώδικας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ευχαριστώ σε όλους.

 

Λοιπόν.

  • Σε java βρήκα το head first servlets τα οποία (head first) λατρεύω σαν σειρά αλλά είναι ένα βιβλίο 900 σελίδες και φαίνεται ότι είναι φτιαγμένο για να περάσεις κάποιο certification. Διάβασα τις πρώτες 50 σελίδες και μου αρέσει που εξηγεί γενικά για το τι συμβαίνει σε ένα browser και μου αρέσει.
  • Σε python σκέφτομαι ότι πάει: Learn Python the Hard Way (έχω ασχοληθεί παλαιότερα με python οπότε αυτό το βιβλίο είναι πιο πολύ σαν reminder για το συντακτικό και μικρές ιδιοτροπίες + ότι έχει κεφάλαιο για web dev.) και μετά να μάθω django/flask.
  • Σε ruby δεν έχω ιδέα τι/πως
  • Σε php και μόνο που βλέπω το '$' σε κάθε μεταβλητή κάτι με πιάνει και δεν με τραβάει  :P

Άρα ας πούμε ότι είμαι ανάμεσα σε python/java. Θέλω να προχωρήσω μετά να μάθω βάσεις μέσα από αυτά και γενικά τεχνολογίες που δεν γνωρίζω οπότε ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ας πούμε ότι είμαι ανάμεσα σε python/java. Θέλω να προχωρήσω μετά να μάθω βάσεις μέσα από αυτά και γενικά τεχνολογίες που δεν γνωρίζω οπότε ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη επιλογή;

Δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή. Και οι δύο δρόμοι κάπου οδηγούν. Και οι δύο έχουν θετικά και αρνητικά. Αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς πολύ καιρό μην μπλέξεις με Java. 

 

Αν αρχίσεις με Java πάντως, δεν χρειάζεται να πας κατευθείαν στα "βαθιά" π.χ Spring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...