Προς το περιεχόμενο

Back-End Developer


CookieMonster80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο σκοπός μου είναι πάω σε κάποιο internship το επόμενο/παραεπόμενο(το πιο πιθανό) καλοκαίρι.

Οπότε θέλω μέσα σε αυτόν τον 1 χρόνο να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου με κάτι έξω από την σχολή μου και νομίζω ότι η υλοποίηση τέτοιων "συστημάτων" είναι αυτό που θέλω.

 

Τώρα: Οι πιο πολλές αγγελίες που βλέπω λένε για Java σαν web development και ίσως έχω επηρεαστεί όμως από την άλλη η ευκολία της python σε συγγραφή όπως πχ είπε και ο iceblade με κρατάει πίσω.

Γνωρίζω ότι προτιμάται η Java γιατί είναι ιδανική για μεγάλες εφαρμογές ενώ σε αντίθεση η python είναι καλύτερη για μικρότερα projects.

 

Αλήθεια, δεν μπορώ να αποφασίσω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μένα συνέχισε με c++.Τώρα γιατί το λέω καταρχάς είναι η ποιο γρήγορη απο τις παραπάνω και έχω βρεθεί σε project που απαιτεί γρηγοράδα και ήταν μονόδρομος η c++.Επίσης μπορείς να φτιάξεις παιχνίδια.Όλα τα πασίγνωστα παιχνίδια είναι φτιαγμένα σε c++ και κάποιες scripting γλώσσες.Με c# ασχολείται η unity η οποία έρχεται τελευταία στο gaming.Ολες οι αλλες δουλεύουν με c++ ακόμα και οι ίδιες μηχανές γραφικών ειναι γραμμένες σε c++.Η c++ είναι δύσκολη σε σύγκριση με τις παραπάνω.Αλλά μόλις μάθεις να την δουλεύεις δεν θα δυσκολευτεις να μάθεις την επόμενη.Αλλά πρέπει να αποκτήσεις σφαιρική γνώση για το πως δουλεύει μια γλώσσα.Αν ενδιαφέρεσαι για web php δυστυχώς αλλά πρέπει να την μάθεις που δεν ειναι και τόσο δύσκολο αν εχεις μάθει απο πριν c/c++.Τώρα αν θες να φτιάξεις μια εφαρμογή για Windows και θες να την ανεβάσεις στο windows store πάνε c#.Να πούμε ότι η c# και η java έχουν μεγαλύτερη ζήτηση αλλά πιθανόν και ποιο μικρό μισθό απο ότι θα βρεις στη c++.Άποψη μου καλό για τον καθένα θα ηταν να ξεκίναγε με c.Ωστόσο αν φύγεις απο c++ και πας python θα δεις ποσο εύκολη είναι η python που θα γελάς με τις ανέσεις της.Γενικά θα μαθαίνεις μια γλώσσα όταν την χρειάζεσαι αφού έχεις φάει στην μάπα c/c++.Μετράει ο τρόπος σκέψης οι αλγοριθμικες σου ικανότητες περισσότερο απο ότι μια γλώσσα.

Και για να φτιάξεις κάτι που σου αρέσει και έχεις μεγάλες βλέψεις χρειάζεσαι συνδυασμό 2 και παραπάνω γλωσσών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kwstaskara το ξερουμε οτι η c++ δεν εχει <p> element αλλα χρησιμοποιησε το που και που πρεπει να το διαβασει καποιος 3 φορες για να βγαλει νοημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα: Οι πιο πολλές αγγελίες που βλέπω λένε για Java σαν web development και ίσως έχω επηρεαστεί όμως από την άλλη η ευκολία της python σε συγγραφή όπως πχ είπε και ο iceblade με κρατάει πίσω.

Γνωρίζω ότι προτιμάται η Java γιατί είναι ιδανική για μεγάλες εφαρμογές ενώ σε αντίθεση η python είναι καλύτερη για μικρότερα projects.

 

Μικρά projects, όπως ας πούμε youtube, dropbox, pinterest, instagram, reddit, quora? Θα αστειεύεσαι βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ευχαριστώ σε όλους.

 

Λοιπόν.

  • Σε java βρήκα το head first servlets τα οποία (head first) λατρεύω σαν σειρά αλλά είναι ένα βιβλίο 900 σελίδες και φαίνεται ότι είναι φτιαγμένο για να περάσεις κάποιο certification. Διάβασα τις πρώτες 50 σελίδες και μου αρέσει που εξηγεί γενικά για το τι συμβαίνει σε ένα browser και μου αρέσει.
  • Σε python σκέφτομαι ότι πάει: Learn Python the Hard Way (έχω ασχοληθεί παλαιότερα με python οπότε αυτό το βιβλίο είναι πιο πολύ σαν reminder για το συντακτικό και μικρές ιδιοτροπίες + ότι έχει κεφάλαιο για web dev.) και μετά να μάθω django/flask.
  • Σε ruby δεν έχω ιδέα τι/πως
  • Σε php και μόνο που βλέπω το '$' σε κάθε μεταβλητή κάτι με πιάνει και δεν με τραβάει  :P

Άρα ας πούμε ότι είμαι ανάμεσα σε python/java. Θέλω να προχωρήσω μετά να μάθω βάσεις μέσα από αυτά και γενικά τεχνολογίες που δεν γνωρίζω οπότε ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη επιλογή;

 

Το Web Programming(W.P) δεν είναι διαλέγω μια γλώσσα κι αρχίζω το coding αλλά διαλέγω μια συλλογή από κατάλληλες γλώσσες..

Κάθε γλώσσα έχει τον δικό της -γενικό- σκοπό, οπότε μην βάζεις "ταμπέλες" και κυρίως μην κλείνεις πόρτες.

Για το W.P έχεις να μάθεις πολλά. 

Βέβαια προφανώς αν φτιάχνεις κάτι μόνος δεν έχει και πολύ νόημα -στη γενική περίπτωση- την μια να χρησιμοποιείς JAVA, την άλλη Python και την άλλη Ruby.

 

Όσον αφορά τα $ της PHP, θα τα δεις και στην javascript όπου σίγουρα θα χρειαστείς για το front-end.

Αυτό βέβαια σε περίπτωση που θέλεις να εκμεταλλευτής τις ευκολίες της JQuery και δεν θες να μπλέξεις -ενδεικτικά- με pure ajax request και γενικότερα pure javascript για events..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα και η Java έχει libraries που μάλλον δεν έχουν άλλες γλώσσες, για παράδειγμα ότι ειναι XML oriented.

 

XML -> πλεονέκτημα; :shock: Που είμαστε στο 200κάτι;  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XML -> πλεονέκτημα; :shock: Που είμαστε στο 200κάτι;  :-D

? Ένα παράδειγμα έδωσα.. επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος οτι το μεγαλύτερο ποσοστό των libraries σε Java κάνουν outperform τα αντίστοιχα άλλων γλωσσών. Άσε που είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάποιο επιχείρημα για το XML..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Java είναι μακράν καλύτερη των άλλων και επειδή την έχει η Oracle θα συνεχίσει να εξελίσσεται για πολλά χρόνια ακόμα.. Με τη Java δέν χάνεις ποτέ.. 

Εγώ μαθαίνω το Spring τώρα και είμαι κατενθουσιασμένος.. μετά δέν ξέρω με τι θα ασχοληθώ.. προτείνετέ μου εσείς.. EJB μάλλον... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

? Ένα παράδειγμα έδωσα.. επίσης είμαι σχεδόν σίγουρος οτι το μεγαλύτερο ποσοστό των libraries σε Java κάνουν outperform τα αντίστοιχα άλλων γλωσσών. Άσε που είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάποιο επιχείρημα για το XML..

 

α) Απάντηση στο παράδειγμα που έδωσες... πήρες. Οπότε τι παραπονιέσαι;  :-D

 

β) Outperform? :-( Νομίζεις ότι το performance έχει καμία σχέση με το γιατί κάποιος που πουλάει στο enterprise κομμάτι της αγοράς θα προτιμήσει μια υλοποίηση ενός π.χ. CRM σε Java;  :-D

 

γ) Το ότι είσαι σίγουρος, απλώς σημαίνει ότι δεν έχεις αρκετή εμπειρία.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Απάντηση στο παράδειγμα που έδωσες... πήρες. Οπότε τι παραπονιέσαι;  :-D

Ποια απάντηση? δεν έχω καταλάβει τι προσπαθείς να πεις (για άλλη μια φορά). Σίγουρα δεν είμαστε στο 200, πάμε για το 2017.

 

γ) Το ότι είσαι σίγουρος, απλώς σημαίνει ότι δεν έχεις αρκετή εμπειρία.  :-)

Ωραίος τρόπος να αποφύγεις την "ερώτηση"... όταν θα έχεις κάτι να πεις, εδώ θα είμαι να το συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια απάντηση? δεν έχω καταλάβει τι προσπαθείς να πεις (για άλλη μια φορά). Σίγουρα δεν είμαστε στο 200, πάμε για το 2017.

 

Ωραίος τρόπος να αποφύγεις την "ερώτηση"... όταν θα έχεις κάτι να πεις, εδώ θα είμαι να το συζητήσουμε.

 

Εγώ λοιπόν που ήμουν εκεί το 200κάτι, θυμάμαι πολύ καλά to jubilation της επανάστασης που έφερε η XML (και τα assorted τύπου XSLT και δεν συμμαζεύεται) τότε και κατόπιν την περίοδο του "εεεεεεε, οκ, νταξ" που ακολούθησε.

 

Όσο για τα περί αποφυγής, αν νομίζεις ότι προτίθεμαι επειδή με "προκάλεσες", να κάθομαι να γράφω τα προφανή για την ιστορία της που μπορείς να τα βρεις στο google αλλά δεν το κάνεις γιατί βαριέσαι, θα περιμένεις πολύ.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λοιπόν που ήμουν εκεί το 200κάτι, θυμάμαι πολύ καλά to jubilation της επανάστασης που έφερε η XML (και τα assorted τύπου XSLT και δεν συμμαζεύεται) τότε και κατόπιν την περίοδο του "εεεεεεε, οκ, νταξ" που ακολούθησε.

 

Όσο για τα περί αποφυγής, αν νομίζεις ότι προτίθεμαι επειδή με "προκάλεσες", να κάθομαι να γράφω τα προφανή για την ιστορία της που μπορείς να τα βρεις στο google αλλά δεν το κάνεις γιατί βαριέσαι, θα περιμένεις πολύ.  :-D

Μπλα μπλα μπλα μπλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...