Προς το περιεχόμενο

To πρώτο Dell Exclusive Store της Ελλάδας στην Αθήνα


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Oktabit ανακοινώνει τη δημιουργία του πρώτου καταστήματος, αποκλειστικά για τη διάθεση προϊόντων της Dell Technologies, στο “The Mall Athens”. Στο νέο concept store, οι καταναλωτές έχουν την ξεχωριστή εμπειρία να γνωρίσουν από κοντά, αντιπροσωπευτικά προϊόντα του κορυφαίου κατασκευαστή, νέες προτάσεις στις κατηγορίες των Commercial & Consumer λύσεων και διάφορα αξεσουάρ σε μεγάλη ποικιλία. H Oktabit ανέλαβε τη δημιουργία του καταστήματος ως επίσημος συνεργάτης και διανομέας των προϊόντων της Dell EMC στην Ελλάδα.

Στόχος του premium καταστήματος είναι να ανταποκριθεί με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο στην ανάγκη των χρηστών να γνωρίσουν τα προϊόντα της Dell από κοντά και να αποκτήσουν εμπειρία χρήσης πριν την αγορά τους.

 

Dell_Exclusive_Store_Opening_Athens_Nov2

Στο χώρο του καταστήματος, προβάλλονται παράλληλα όλα τα μοντέλα της εξειδικευμένης gaming σειράς Alienware. Οι ενθουσιώδεις φίλοι του gaming έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν τις εκπληκτικές τους δυνατότητες, από κοντά.

Η συνολική προσπάθεια έχει σχεδιαστεί για να φέρει τα καινοτόμα προϊόντα & τις υπηρεσίες της Dell ακόμα πιο κοντά στους Έλληνες καταναλωτές και να αναδείξει την ποιοτική & τεχνολογική τους υπεροχή.

«Η Oktabit ανταποκρίνεται με συνέπεια στο επιχειρηματικό της προφίλ. Το Dell Exclusive Store ενισχύει την παρουσία και την αναγνωρισιμότητα των λύσεων Dell με εκτεταμένο και προβεβλημένο display σε περιβάλλον υψηλής αισθητικής. Ιδιαίτερη έμφαση έχει δοθεί στην προβολή των business λύσεων τις οποίες επίσης οι καταναλωτές θα έχουν τη δυνατότητα να δουν από κοντά.

 

Dell_Exclusive_Store_Opening_Athens_Nov2

To όραμα μας είναι το Dell Exclusive Store να αποτελέσει έναν εξαιρετικό χώρο τεχνολογίας που θα φιλοξενεί ανθρώπους παθιασμένους με την Dell & την τεχνολογία της και περιμένουμε από τους συνεργάτες μας να ενισχύσουν αυτή μας την προσπάθεια» ανέφερε ο κ. Αλέξανδρος Παπαϊωάννου, Γενικός Διευθυντής της Oktabit.

post-1-0-44255200-1480983328_thumb.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και ένα apple store και θα είμαστε καλυμένοι απο τους 2 μεγάλους

Aυτος ειναι διακαης ποθος ,αλλα η αγορα ειναι μικρη και ποσοτικα και ποιοτικα και δεν δικαιολογει την υπαρξη του .Για την dell  πηρε στην ουσια πρωτοβουλια η επισημη αντιπροσωπεια  (αν δεν κανω λαθος ).

Η αpple δεν εχει  απευθειας επισημη αντιπροσωπεια  στην Ελλαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η dell έχει μεγάλη παρουσία στο δημόσιο όπου παίρνει τις δουλειές απ'ευθείας χωρίς μεσάζοντες.  Και σε τράπεζες, ναυτιλιακές εταιρίες κλπ

 

Πριν χρόνια αν θυμάμαι καλά για ένα μικρό χρονικό διάστημα πουλούσε και σε τελικούς χρήστες (λιανική και μικρές εταιρίες) αλλά για κάποιο λόγο το σταμάτησε αυτό και πέρασε τις πωλήσεις σε διάφορους.  Μια θεωρία που έχω στο κεφάλι μου είναι ότι οι μεγάλοι του χώρου θεώρησαν ότι θα χάσουν πολλά αν περάσει το μοντέλο της Dell του εξωτερικού στην Ελλάδα - δηλ πώληση χωρίς μεσάζοντες και με κάποιο τρόπο πίεσαν να μην γίνει αυτό.

 

Από το κείμενο βλέπω ότι η octabit το έκανε το μαγαζί στο Mall, οπότε πάλι δεν βλέπω την dell μπροστά - που σημαίνει ότι οι τιμές και η ποικιλία (ή το customisation) δεν θα πλησιάζουν αυτά του εξωτερικού.

 

Dellάκιας είμαι και εγώ, αλλά οι αγορές μου όλα τα χρόνια έγιναν από Γερμανία κυρίως, γιατί υπήρχε τεράστια διαφορά τιμής.

 

Πάντως μακάρι να πάνε καλά οι δουλειές - ειδικά στο Mall τα έξοδα πρέπει να είναι αρκετά οπότε υποθέτω ότι το άνοιγμα αυτό είναι μεγάλο επιχειρηματικό στοίχημα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η dell έχει μεγάλη παρουσία στο δημόσιο όπου παίρνει τις δουλειές απ'ευθείας χωρίς μεσάζοντες.  Και σε τράπεζες, ναυτιλιακές εταιρίες κλπ

 

Πριν χρόνια αν θυμάμαι καλά για ένα μικρό χρονικό διάστημα πουλούσε και σε τελικούς χρήστες (λιανική και μικρές εταιρίες) αλλά για κάποιο λόγο το σταμάτησε αυτό και πέρασε τις πωλήσεις σε διάφορους.  Μια θεωρία που έχω στο κεφάλι μου είναι ότι οι μεγάλοι του χώρου θεώρησαν ότι θα χάσουν πολλά αν περάσει το μοντέλο της Dell του εξωτερικού στην Ελλάδα - δηλ πώληση χωρίς μεσάζοντες και με κάποιο τρόπο πίεσαν να μην γίνει αυτό.

 

Από το κείμενο βλέπω ότι η octabit το έκανε το μαγαζί στο Mall, οπότε πάλι δεν βλέπω την dell μπροστά - που σημαίνει ότι οι τιμές και η ποικιλία (ή το customisation) δεν θα πλησιάζουν αυτά του εξωτερικού.

 

Dellάκιας είμαι και εγώ, αλλά οι αγορές μου όλα τα χρόνια έγιναν από Γερμανία κυρίως, γιατί υπήρχε τεράστια διαφορά τιμής.

 

Πάντως μακάρι να πάνε καλά οι δουλειές - ειδικά στο Mall τα έξοδα πρέπει να είναι αρκετά οπότε υποθέτω ότι το άνοιγμα αυτό είναι μεγάλο επιχειρηματικό στοίχημα.

Ωραια αναλυση απο ατομο,καθως φαινεται,γνωστη της αγορας.Οντως μεγαλο το στοιχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν οι τιμές που πουλάνε είναι οι ίδιες της αγοράς είναι πολύ ακριβές. Παλιά μπορούσες σαν ιδιώτης να αγοράσεις απευθείας από τη Dell Ελλάδας και σου έκαναν τηλεφωνικά πολύ μεγάλες εκπτώσεις 30+% στις τιμές καταλόγου και με φοβερή υποστήριξη. Το κόψανε όμως πριν από αρκετά χρόνια λόγο πίεσης από τους μεταπωλητές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η dell έχει μεγάλη παρουσία στο δημόσιο όπου παίρνει τις δουλειές απ'ευθείας χωρίς μεσάζοντες.  Και σε τράπεζες, ναυτιλιακές εταιρίες κλπ

 

Πριν χρόνια αν θυμάμαι καλά για ένα μικρό χρονικό διάστημα πουλούσε και σε τελικούς χρήστες (λιανική και μικρές εταιρίες) αλλά για κάποιο λόγο το σταμάτησε αυτό και πέρασε τις πωλήσεις σε διάφορους.  Μια θεωρία που έχω στο κεφάλι μου είναι ότι οι μεγάλοι του χώρου θεώρησαν ότι θα χάσουν πολλά αν περάσει το μοντέλο της Dell του εξωτερικού στην Ελλάδα - δηλ πώληση χωρίς μεσάζοντες και με κάποιο τρόπο πίεσαν να μην γίνει αυτό.

 

Από το κείμενο βλέπω ότι η octabit το έκανε το μαγαζί στο Mall, οπότε πάλι δεν βλέπω την dell μπροστά - που σημαίνει ότι οι τιμές και η ποικιλία (ή το customisation) δεν θα πλησιάζουν αυτά του εξωτερικού.

 

Dellάκιας είμαι και εγώ, αλλά οι αγορές μου όλα τα χρόνια έγιναν από Γερμανία κυρίως, γιατί υπήρχε τεράστια διαφορά τιμής.

 

Πάντως μακάρι να πάνε καλά οι δουλειές - ειδικά στο Mall τα έξοδα πρέπει να είναι αρκετά οπότε υποθέτω ότι το άνοιγμα αυτό είναι μεγάλο επιχειρηματικό στοίχημα.

 

Μπορεί να αγοράσει ιδιώτης απο Dell Γερμανίας σε Ελληνική διεύθυνση; ή έστω με τον παράπλευρο τρόπο της υπηρεσίας που χρησιμοποιούμε στο amazon ;

 

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά , πιο πολύ σαν κράχτη το βλέπω , παρά σαν ευκαιρία για πραγματικά καλές τιμές από την "πηγή". Μην  το ψάχνετε παιδιά , όλα στο Ελλαδιστάν τρώνε καπέλλο στο κεφάλι , που ζαλίζεσαι . Εδώ στις παλιές καλές εποχές πουλούσαν με καπέλλο , δεν θα πουλάνε τώρα , που λόγω υπερφορολόγησης δεν έχουν και άλλη επιλογή . Και μη μου πείτε για κρίση , γιατί τα μηλόφωνα και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις , φεύγουν σαν κουλούρια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτος ειναι διακαης ποθος ,αλλα η αγορα ειναι μικρη και ποσοτικα και ποιοτικα και δεν δικαιολογει την υπαρξη του .Για την dell  πηρε στην ουσια πρωτοβουλια η επισημη αντιπροσωπεια  (αν δεν κανω λαθος ).

Η αpple δεν εχει  απευθειας επισημη αντιπροσωπεια  στην Ελλαδα.

 

Πιο πολυ θεωρω οτι το προβλημα ειναι με την αντιπροσωπεια παρα με το μεγεθος της αγορας. Δεν νομιζω οτι η Αθηνα ειναι μικροτερη αγορά απο το Huntsville της Αλαμπαμα που εχει Apple Store. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ θεωρω οτι το προβλημα ειναι με την αντιπροσωπεια παρα με το μεγεθος της αγορας. Δεν νομιζω οτι η Αθηνα ειναι μικροτερη αγορά απο το Huntsville της Αλαμπαμα που εχει Apple Store.

 

 

Το Huntsville εχει διεθνες αεροδρόμιο, 5 πανεπιστήμια, 6 γήπεδα γκολφ, 10 τηλεοπτικά κανάλια. Α! Εκεί δραστηριοποιούνται και 57 επιχειρήσεις του Fortune 500.

 

Μου ηρθε μια θλίψη ξαφνικά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, πρώτα από όλα η oktabit δεν είναι αντιπρόσωπος είναι ο βασικός διανομέας της Dell. Υπάρχει σχετικό γραφείο στην Ελλάδα που κάνει το marketing και καθοδηγεί τις πωλήσεις. Το direct μοντέλο της Dell άλλαξε παγκόσμια πριν από αρκετά χρόνια -νομίζω κάπου μετά το 2006- οπότε και άρχισε να χρησιμοποιεί τα κλασσικά κανάλια με μεταπωλητές και καταστήματα. Έως τότε τηλεφωνικά και μέσω Internet μπορούσες όντως να αγοράσεις με πολύ καλές τιμές -ειδικά αν ήσουν εταιρία-. Στη συνέχεια μπορούσες να αγοράσεις direct μόνο τα business προϊόντα και τελικά όλα τα πήγαν στη μεταπώληση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ θεωρω οτι το προβλημα ειναι με την αντιπροσωπεια παρα με το μεγεθος της αγορας. Δεν νομιζω οτι η Αθηνα ειναι μικροτερη αγορά απο το Huntsville της Αλαμπαμα που εχει Apple Store.

 

 

Το Huntsville εχει διεθνες αεροδρόμιο, 5 πανεπιστήμια, 6 γήπεδα γκολφ, 10 τηλεοπτικά κανάλια. Α! Εκεί δραστηριοποιούνται και 57 επιχειρήσεις του Fortune 500.

 

Μου ηρθε μια θλίψη ξαφνικά...

 

Επισης εχει βαση της αεροποριας και κεντρο της NASA. Και ολα αυτα με λιγοτερο απο μισο εκατομμυριο πληθυσμο σε metro. Still ειναι μικρη αγορα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης εχει βαση της αεροποριας και κεντρο της NASA. Και ολα αυτα με λιγοτερο απο μισο εκατομμυριο πληθυσμο σε metro. Still ειναι μικρη αγορα :P

Δεν γνωριζω λεπτομερειες  για την συγκεκριμενη αγορα .Mπορω να εικασω ομως πως  ισως ειναι και θεμα αγοραστικης δυναμης μεταξυ αλλων.

Το Λαγος στην Νιγηρια  εχει 8 εκατομμυρια  ,δεν εχει ουτε dell oyte apple store .

Επισης η Αθηνα εχει 5 εκατομμυρια και ουτε ενα εξειδικευμενο  καταστημα  με εξοπλισμο αλπινιστη .Το  chamonix 10.000  πληθυσμο   και εχει πανω απο 15...

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...