Προς το περιεχόμενο

Το Amazon Go είναι ένα κατάστημα για ψώνια χωρίς ταμειακές μηχανές και ουρές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα γαμαει. Οποιος νονιζει οτι ειναι πειθηνιος επειδη ψωνιζει χωρις να περιμενει στην ουρα στο σουπερμαρκετ μαλλον δεν εχει ιδεα ποσο βαθια φακελωμενος ειναι σε 2000 βασεις δεδομενων συο κρατος. Ποσο φακελωμα του κανρι η ip του. Και μαλλον ειναι καλο να κλεισει το ιντερνετ και να παει σε ενα βουνο. Οταν θα γινει επανασταση ας επιστρεψει. 40 χρονια μετα που θα ειναι ο εξοπλισμος που απαιτειται ξεπερασμενος και θα τον πουλανε κοψοχρονια θα ερθει και εδω

 

εσυ αγορι μου για να παρεις ενα λαχανο κατσε να σε τσιπαρουν κιολας ,εγω δεν γουσταρω ,σορυ κιολας δλδ που εκφερω διαφορετικη γνωμη 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πολιτισμενες = πειθηνιες σε οτιδηποτε γουσταρει η εκαστοτε πολυεθνικη

 

οπως

 

τεχνολογικη εξελιξη = ακριτη υοθετηση προιοντων κ πρακτικων

 

 

 

ετσι για να καταλαβαινεις την αργκο μεριδας του insomnia φιλε αναγνωστη

 

Το μανιφέστο περί καταναλωτισμού, παγκοσμιοποίησης, καπιταλισμού και επανάστασης ξέχασες...

εσυ αγορι μου για να παρεις ενα λαχανο κατσε να σε τσιπαρουν κιολας ,εγω δεν γουσταρω ,σορυ κιολας δλδ που εκφερω διαφορετικη γνωμη 

 

666 the number of the beast?  :devil:

 

(δεν σε κατηγόρησε κανείς για τη διαφορετική άποψη. Απλά δεν συμφωνούν όλοι μαζί σου)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ αγορι μου για να παρεις ενα λαχανο κατσε να σε τσιπαρουν κιολας ,εγω δεν γουσταρω ,σορυ κιολας δλδ που εκφερω διαφορετικη γνωμη 

 

Αν δεν εχεις facebook (ή παρόμοιο social account) και Google account και τα λες αυτα, σε παραδεχομαι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ αγορι μου για να παρεις ενα λαχανο κατσε να σε τσιπαρουν κιολας ,εγω δεν γουσταρω ,σορυ κιολας δλδ που εκφερω διαφορετικη γνωμη 

 

το τσιπαρισμα που το ειδες; το καταστημα λειτουργει με μια λογικη που ηδη συμβαινει ουσιαστικα σε καθε εφαρμογη στο smartphone σου, απλα στο λεει καταμουτρα αντι να στο κρυβει. και δεν θα μπορουσε να λειτουργησει και αλλιως. σιγα την παρακολουθηση, φανταζομαι πως θα μπορεις να κανεις ενα νεο amazon με ψευτικα στοιχεια και να ψωνιζεις απο εκει.

 

προσωπικά πιο πολύ με ενοχλει οταν στο κεντρο οι τουριστες με βγαζουν φωτογραφια παιρνοντας μπροστα απο αγαλματα και θα καταληξω στο fb τους, παρα να με τραβανε για να δουνε τι ψώνισα που το επελεξα και όλας να μπω εκει μεσα. προτιμω αυτον τον τροπο απο το να ακουω για 1000στη φορα την ηλικιωμενη μπροστα μου να λεει "τι πραγματα είναι αυτά, 10 λεπτα περιμενουμε στην ουρά, δεν θα ξαναπατησω ποτέ εδώ". ή να μου παιρνει 'διακριτικα' την θεση επειδη με περναει 20-40 χρόνια και ας κουβαλαω μονο ενα γάλα επειδη ξερει οτι αν πω τιποτα εγω θα ειμαι ο κακος της υποθεσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το τσιπαρισμα που το ειδες; το καταστημα λειτουργει με μια λογικη που ηδη συμβαινει ουσιαστικα σε καθε εφαρμογη στο smartphone σου, απλα στο λεει καταμουτρα αντι να στο κρυβει. και δεν θα μπορουσε να λειτουργησει και αλλιως. σιγα την παρακολουθηση, φανταζομαι πως θα μπορεις να κανεις ενα νεο amazon με ψευτικα στοιχεια και να ψωνιζεις απο εκει.

 

προσωπικά πιο πολύ με ενοχλει οταν στο κεντρο οι τουριστες με βγαζουν φωτογραφια παιρνοντας μπροστα απο αγαλματα και θα καταληξω στο fb τους, παρα να με τραβανε για να δουνε τι ψώνισα που το επελεξα και όλας να μπω εκει μεσα. προτιμω αυτον τον τροπο απο το να ακουω για 1000στη φορα την ηλικιωμενη μπροστα μου να λεει "τι πραγματα είναι αυτά, 10 λεπτα περιμενουμε στην ουρά, δεν θα ξαναπατησω ποτέ εδώ". ή να μου παιρνει 'διακριτικα' την θεση επειδη με περναει 40 χρόνια και ας κουβαλαω μονο ενα γάλα.

 

"Παίζαμε" με τέτοιες πειραματικές τεχνολογίες πολλά χρόνια πριν στην Cebit στο Αννόβερο και μας φαινόταν μαγικό που μπορούσαν να δουν ποια προϊόντα κοιτάζεις περισσότερο στα ράφια πριν καν τα επιλέξεις. Και πλεον ήρθε η ώρα να εφαρμοστούν και στην πράξη! Εντυπωσιακό σε κάθε περίπτωση. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα γαμαει. Οποιος νονιζει οτι ειναι πειθηνιος επειδη ψωνιζει χωρις να περιμενει στην ουρα στο σουπερμαρκετ μαλλον δεν εχει ιδεα ποσο βαθια φακελωμενος ειναι σε 2000 βασεις δεδομενων συο κρατος. Ποσο φακελωμα του κανρι η ip του. Και μαλλον ειναι καλο να κλεισει το ιντερνετ και να παει σε ενα βουνο. Οταν θα γινει επανασταση ας επιστρεψει. 40 χρονια μετα που θα ειναι ο εξοπλισμος που απαιτειται ξεπερασμενος και θα τον πουλανε κοψοχρονια θα ερθει και εδω

Τι επιχείρημα είναι αυτό;

 

- Χρησιμοποιείς κινητό τηλέφωνο ( επειδή πρέπει ).

- Χρησιμοποιείς ίντερνετ ( επειδή πρέπει ).

- Χρησιμοποιείς σταθερό ( επειδή πρέπει ).

- Χρησιμοποιείς τραπεζικούς αριθμούς, κάρτες, i-bank ( επειδή πάλι πρέπει ).

 

Την κάθε όμως βλακεία που μπορείς να αποφύγεις και αναφέρομαι πάντα για τα προσωπικά σου δεδομένα... μπορείς να την αποφύγεις. 

 

Εγώ προσωπικά ανήκω στην μερίδα ανθρώπων που θεωρώ πως όσα λιγότερα προσωπικά σου δεδομένα δημοσιεύεις, τόσο το καλύτερο για σένα.

 

Κλείνοντας τα παραπάνω που σου ανέφερα δεν μπορείς να τα αρνηθείς εάν θες να ζεις στο 2016,΄για όλα τα υπόλοιπα όμως είναι καθαρά στο χέρι σου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τι επιχείρημα είναι αυτό;

 

- Χρησιμοποιείς κινητό τηλέφωνο ( επειδή πρέπει ).

- Χρησιμοποιείς ίντερνετ ( επειδή πρέπει ).

- Χρησιμοποιείς σταθερό ( επειδή πρέπει ).

- Χρησιμοποιείς τραπεζικούς αριθμούς, κάρτες, i-bank ( επειδή πάλι πρέπει ).

 

Την κάθε όμως βλακεία που μπορείς να αποφύγεις και αναφέρομαι πάντα για τα προσωπικά σου δεδομένα... μπορείς να την αποφύγεις. 

 

Εγώ προσωπικά ανήκω στην μερίδα ανθρώπων που θεωρώ πως όσα λιγότερα προσωπικά σου δεδομένα δημοσιεύεις, τόσο το καλύτερο για σένα.

 

Κλείνοντας τα παραπάνω που σου ανέφερα δεν μπορείς να τα αρνηθείς εάν θες να ζεις στο 2016,΄για όλα τα υπόλοιπα όμως είναι καθαρά στο χέρι σου.

 

Η ίδια "βλακεία" που λες, μπορεί σε λίγα που θα χρησιμοποιείται από όλους να περάσει στη λίστα σου με τα "επειδή πρέπει". Τα ίδια έλεγαν κάποιοι και πιο παλιά για το internet, τα κινητά, το web banking κλπ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό. Το μέλλον. Έχει τα μειονεκτήματά του αλλά όταν γίνει mainstream μια τέτοια τεχνολογία θα εξοικονομηθεί τεράστιος χαμένος χρόνος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να συζητάμε σχετικά με το πώς μπορεί να δουλεύει ένα τέτοιο κατάστημα, την τεχνολογία που πιθανόν να χρησιμοποιεί αναλώνουμε το χρόνο μας στο αν μας παρακολουθούν και άλλες τέτοιες μπούρδες χιλιοειπωμένες 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι για πολιτισμένες χώρες και λαούς. Εμείς θα τα διαβάζουμε απλά στο internet.   :)

εδώ δεν εχουν μπει ακόμα αυτόματα μηχανήματα γιατί θα γίνει το πλιάτσικο του αιώνα στα σουπερ τι συζηταμε τώρα.

 

Ωραία ιδέα θα πιάσει ειδικά σε μέρη που έχει εταιρίες (lunch κτλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό. -50 (τουλάχιστον) υπάλληλοι για τη Google στο συγκεκριμένο κατάστημα χωρίς ενοχλητικούς μισθούς, ενσήματα, φόρους στο κράτος κτλ.

 

Γενικά ζήτω αυτού του είδους οι τεχνολογίες. Προτείνω να αντικατασταθεί κάθε άνθρωπος παντού από ρομπότ και υπολογιστικά συστήματα. Όποιος διαφωνεί είναι οπαδός του Λιακόπουλου, της Λουκά, βλέπει Χαρδαβέλα, ζει στο Μεσαίωνα, ψηφίζει ΚΚΕ και δεν έχει τελειώσει ούτε το γυμνάσιο.

 

Ζήτω η ανεγκέφαλη αποδοχή ΚΑΘΕ τεχνολογικού επιτεύγματος χωρίς καμία κρίση για τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απογοητεύει το γεγονός ότι από όλα τα μεγάλα προβλήματα που έχει ο άνθρωπος σήμερα και σχετίζονται με την ασφάλειά του στην καθημερινότητά του και την υγεία του, ένας κολοσσός όπως η amazon την νοιάζει απλά να μην περιμένουμε 10 λεπτά σε μια ουρά.

Αυτό είναι το τραγικό. Όταν βλέπω νέους ανθρ'ωπους να κατεβάζουν απίστευτες ιδέες με το μυαλό τους για να μας κάνουν τη ζωή καλύτερη, όταν έχεις έναν τύπο σαν τον Elon Musk, όταν μέσα σε μια δεκαετία η φωτογραφική σου μηχανή, το σημειωματάριο, το μαγνητόφωνο, ο φακός, το τηλέφωνο και ο Η/Υ σου έγιναν μία συσκευή (πέίτε την tablet, phablet, iphone, ό,τι βολεύει τον καθένα), όταν γίνονται απίστευτες ενέργειες να εξαληφθούν θανατηφόροι ιοί - ακόμα και με την πρωτοβουλία φαρμακευτικών εταιριών (ναι, αυτών των διαόλων) με την χορήγηση δωρεάν φαρμάκων ύψους εκατομμυρίων δολλαρίων.

Και αντί αυτού, εμείς πιστεύουμε ότι δεν είμαστε πολιτισμένοι επειδή δεν θα έχουμε τι? έναν ακόμα υπολογιστή για να γλυτώνουμε 10 λεπτά την εβδομάδα από την ζωή μας?

 

Προσωπικά πιστεύω πως δεν χρειάζεται να είσαι ούτε κομμουνιστής ούτε τίποτα για να δεις πού το πάει το πράγμα η amazon. Εξυπηρετεί του ίδιους ανθρώπους που εκμεταλεύονται τους εργαζομένους τους.

Το πρόβλημα με τις ουρές στα καταστήματα δεν πηγάζει από την ύπαρξη των προσωπικού στα ταμεία. Πηγάζει από την ΕΛΛΕΙΨΗ προσωπικού στα ταμεία. Έχετε ψωνίσει ποτέ από τα Harrods? Από τον Σκλαβενίτη στην Χαλκηδόνα? Από οποιοδήποτε μεγάλο κατάστημα που σέβεται τους υπαλλήλους και τους πελάτες του? Περιμένετε πολύ ώρα στην ουρά εκεί?

 

Και 'μένα μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι όταν πάω στο γειτονικό μου supermarket και έχω να κάνω με ουρές νευρα κλπ. Αλλά δεν μου φταίει ούτε η ταμίας που είναι ξινή και αργή, ούτε η γιαγιά στην τελική. Μου φταίει ο εργοδότης που εκμεταλεύεται το γεγονός ότι έχει κατάστημα σε περιοχή της οποίας ο Μ.Ο. ηλικίας είναι αυξημένος (Κυψέλη) και γνωρίζει ότι οι ηλικιωμένοι άνθρωποι δεν έχουν εναλλακτικές, και που βάζει 3-4 ταμίες για να εξυπηρετούν 50 και 60 άτομα ταυτόχρονα. Που δεν έχει ταμείο για 10 τμχ. που δεν έχει προσωπικό για συγκεκριμένες δουλειές και όλοι τα κάνουν όλα, και όταν τους ρωτάς κάτι, ξυνίζουν όταν σου απαντάνε, που που που.....

Η λύση στην ταχύτητα και τη σωστή εξυπηρέτηση είναι ο σωστός επιμερισμός / προγραμματισμός της δουλειάς και η ύπαρξη του απαραίτητου προσωπικού.

Η λύση της Amazon είναι ημίμετρο του οποίου την πατέντα και θέλει να εκμεταλευτεί, ξεκινώντας ένα μεγάλο κύμα απολύσεων ή τελος πάντων έλλειψης θέσεων εργασίας για τις θέσεις του ταμία.

 

Και στο κάτω κάτω σκεφτείτε. Θέλετε να σας εξυπηρετεί ένας ευγενικός πωλητής που αν γίνει κάποιο λάθος από μέρους του είναι υποχρεωμένος να ζητήσει συγνώμη και να σας βοηθήσει ή να σας εξυπηρετεί μηχάνημα που με το πρώτο λάθος, θα κολλήσει, θα χαλάσει κλπ κλπ. Και ναι, θα μου πείτε το μηχάνημα δεν κάνει λάθος. Και θα εθελοτυφλείτε ξεκάθαρα. Όλοι και όλα κάνουν λάθη - αρκεί να είναι σχεδιασμένα ή γεννημένα από ανθρ'ωπους. Το πρόβλημα δεν είναι τα λάθη. Είναι ο χειρισμός αυτών.

 

Η εξυπηρέτηση ΔΕΝ μπορεί να είναι ποιοτική ποτέ όταν την αναλαμβάνει μια απρόσωπη αυτόματη διαδικασία.

 

Οι μεγάλες εταιρίες χρησιμοποιούν τους ανθρώπους για να αποκτήσουν ταυτότητα, φήμη καλή βάση πελατών και κερδοφορία.

Οι μικρές εταιρίες χρησιμοποιούν αποκλειστικά συστήματα και αυτόματες διαδικασίες.

Αν δω κάτι τέτοιο στην Ελλάδα που υποτίθεται ότι παρ' όλη την κακομοιριά μας είμαστε ακόμα άνθρωποι, θα απογοητευτώ.

 

Οπότε, ναι. Ας ΜΕΙΝΟΥΝ στην Αμερική και την δυτική Ευρώπη τέτοιες ενέργειες και ας μας αφήσουν εμάς με τουςκακούς ταμίες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν πρόσφατης επίσκεψής μου σε υποκατάστημα της εταιρίας Πλαίσιο, στο ταμείο παρατήρησα το εξής φαινόμενο.

 

Η πωλήτρια πριν την έκδοση δελτίου απόδειξης, ζήτησε επανειλημμένα:

 

1. Λογ/μό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

2. Λογ/μό faceboob.

 

Αφού προηγήθηκε δόκιμη ερώτηση, η πωλήτρια μου απάντησε ότι τα ανωτέρω στοιχεία χρειάζονται για την εγγύηση του προϊόντος. Δε τόλμησε να πεί ότι ενδέχεται να καταχωρήσει τις αγορές μου στο λογ/μό που ενδέχεται να δημιουργήσει πίσω από την πλάτη μου (mailing (spam) list), ούτε ότι ενδέχεται να με spamάρει με ενημερωτικό (διαφημιστικό) υλικό προς όφελος της εταιρίας στην οποία εργάζεται.

 

Ως κοινοί απατεώνες, συλλέγουν μεθοδικά τα προσωπικά δεδομένα του καθενός, δήθεν για την εγγύηση και δεν έχουν τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια να πουν τί τα κάνουν.

 

Βέβαια εάν κάποιος το υποθέσει τότε, σύμφωνα με όσους τα δίνουν δεξιά και αριστερά είναι παρανοϊκός.

Οπότε, ναι. Ας ΜΕΙΝΟΥΝ στην Αμερική και την δυτική Ευρώπη τέτοιες ενέργειες και ας μας αφήσουν εμάς με τουςκακούς ταμίες.

Δεν άνοιξε στη Σουηδία / Νορβηγία / Φινλανδία.

Άνοιξε στην Αμερική, όπου οι πολιτισμένοι ποδοπατούν μέχρι θανάτου άλλους πολιτισμένους για να προλάβουν κάποια προσφορά, ή τους περιμένουν στο πάρκινγκ για να τους πυροβολήσουν διότι μάλλον δεν πρόλαβαν (βλ πολιτισμένα έθιμα τύπου black friday).

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...