Προς το περιεχόμενο

Το Amazon Go είναι ένα κατάστημα για ψώνια χωρίς ταμειακές μηχανές και ουρές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέρε το στην Ελλάδα και δε Θα μείνουν ούτε οι κάμερες μέσα στο μαγαζί...

για την Ελληνική greco mascara version έχει προβλεφθεί mod του drone της amazon για να παρακολουθεί και να χρεώνει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι για πολιτισμένες χώρες και λαούς. Εμείς θα τα διαβάζουμε απλά στο internet.   :)

 

Για κατι τετοια απαραδεκτα σχολια, ΜΝΗΜΟΝΙΑ μεχρι να ανατειλει ο ηλιος απο την Δυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια απορία .

 

Πες ότι πάω εκεί και παίρνω 5 πράγματα.
Την άλλη μέρα στο γραφείο βλέπω τα e-mail

και στην απόδειξη που έχει στείλει η amazon έχει 6 πράγματα.

Πώς μπορώ να αποδείξω πως πήρα 5? 

 

 

Κατά τα άλλα ακούγεται πολύ καλό !
Να μπαίνεις σε ένα μαγαζί, να παίρνεις ότι χρειάζεσαι και να φεύγεις. Πιστεύω πως αν το συνηθίσεις αυτό και πας μετά από καιρό σε μαγαζί με ταμιακή θα σου φανεί αρχαίο ... 
Σαν να έχεις κινητό και να πας σε χώρα που έχουν μόνο σταθερά ... παρωχημένο !

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αμα δεν εχω την κυρα σουλα να μου κοβει τις φετες για τα τοστ δεν παω σουπερ μαρκετ.

ειπαμε,δε μπορουν ολα να τα αντικαταστησουν οι υπολογιστες,μην το χεζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όλες οι επαναλαμβανόμενες, χαμηλών διανοητικών απαιτήσεων δουλειές επίσης πρέπει να περάσουν σε μηχανές.  Είναι το παλιό συνολικό όραμα κάποιων που λέει ότι θα οργανωθούν έτσι οι κοινωνίες ώστε οι μηχανές θα αναλαμβάνουν όλα τα διαδικαστικά, βαρετά, βαριά, κουραστικά και οι άνθρωποι θα έχουν χρόνο να αφοσιωθούν σε πολύ πιο δημιουργικές εργασίες ή hobby κτλ. Οι άνθρωποι αντιστέκονται γενικά στις αλλαγές. Αυτό είναι σίγουρα πρόβλημα.

Συμφωνώ και επαυξάνω !

 

Κάθε δουλεία που επαναλαμβάνετε, δηλαδή είναι αυτοματοποιημένη, μπορεί να εκτελεστεί από μια μηχανή

Για παράδειγμα το άνοιγμα και κλείσιμο μιας πόρτας. Φανταστείτε πως κάποτε αυτό ήταν δουλεία (σε κάποια ακριβά ξενοδοχεία κλπ) όπως και η λειτουργία του ασανσέρ ήταν επίσης δουλεία

Ο άνθρωπος ιδανικά θα έπρεπε να ασχολείται μόνο με εργασίες που εκμεταλλεύονται την φαντασία και την δημιουργικότητα είτε αυτές είναι πνευματικές είτε σωματικές. 

 

Πάντως εγώ δεν φοβάμαι την άνοδο της ανεργίας λόγο της αυτοματοποίησης. Δεν χρειάζεται καν να μετεκπαιδευτούν και να κάνουν δουλείες πιο εξειδικευμένες όσων οι δουλεία περάσει σε μηχανές. Μπορούν απλά να γίνουν πωλητές ή κάτι ανάλογο. Πωλητές αγαθών ή υπηρεσιών σήμερα σε πολλές περιπτώσεις αν όχι συνήθως παίρνουν μεγαλύτερο μισθό από υπερεξειδικευμένους επιστήμονες. Ένας πωλητής αυτοκινήτων ας πούμε εύκολα μπορεί να βγάζει πιο πολλά από χημικό που δουλεύει στο R&D της μεγαλύτερης φαρμακοβιομηχανίας

 

Ας το πάρουμε ανάποδα, μια μηχανή μπορεί να αγοράσει προϊόντα ακόμα και από ένα ecxel. Ενώ ο άνθρωπος πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά θέλει να το δει και κυρίως να ακούσει την γνώμη άλλων που το έχουν. Θέλει να δει αν αυτό το προϊών φέρνει ικανοποίηση σε κάποιων άλλο άνθρωπο. Γιαυτό και τα βίντεο reviews στο youtube έχουν τόσες προβολές. 

 

Δεν είναι το όνειρο μου, ούτε και κανενός πιστεύω, να δουλεύω ταμίας σε supermarket. Είναι μια δουλεία αγγαρεία  που θα προτιμούσα να μην υπάρχει.

 

 

φίλε "whoever81" είτε με την μέριμνα του κράτους κπλ, είτε  αφημένη στην τύχη της και την αγορά η κοινωνία θα βρει τον δρόμο της μετά την αυτοματοποίηση. Μην ξεχνάς πως οι μηχανές δεν ψηφίζουν και η ψήφος δεν είναι και τόσο δεδομένη (Τράμπ , Βrexit). 

Όσο για το "Οι άνθρωποι αντιστέκονται γενικά στις αλλαγές." Εγώ δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα, εμένα μου φαίνεται σαν δικλίδα ασφαλείας. Ο κόσμος σήμερα λειτουργεί.  Αυτό που λες και που λέω μπορεί να κάνει καλύτερο τον κόσμο, μπορεί όμως να είναι και καταστροφικό, μπορεί να λέμε μπούρδες και η μόνη ελπίδα μας σε αυτή την περίπτωση είναι οι : οι άνθρωποι που γενικά αντιστέκονται στις αλλαγές. Οπότε για μένα αυτό δεν είναι πρόβλημα είναι αντιθέτως χρήσιμο. 

 

σεντόνι και από μένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα στην Ελλαδα αυτά δεν θα ερθουν ποτε..οποτε τι τσακωνεστε?η μαλλον σας αρεσει οσοι είναι στα ταμεια που παιρνουν 360 ευρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα ,αλλα το να μενεις σαν κοτα λυρατη ετοιμη προς σφαγη και να το αποδεχεσαι τυπε ....ειναι οτι χειροτερο !! Ναι προτιμω να παω επαρχια και οχι σε σπηλια (τα παραλες λιγο ) με ενα ιντερνετ μονο και τιποτα παραπανω ....εαν εχεις προσεξει στην κοινωνια που ζεις σημερα ,η απλη επαφη με την φυση που καποτε ηταν τσαμπα ,πλεον το χρυσοπληρωνεις (εκδρομες,βενζινες,διοδια,ξενοδοχεια,δωματια,παραθαλασσια ,ιππασια,διακοπες,πεζοπορια,κυνηγι,κλπ κλπ) ,γιατι πολυ απλα σε εκαναν να δεχεσαι την μοιρα που σου επιβαλλουν και εσυ λες και ευχαριστω "αυτη ειναι πραγματικοτητα" ..για εσενα μπορει ,για καποιους ακομα οχι ....και δεν μιλαω για επαναστασεις και ξεσηκωμους ...μιλαω για τα αυτονοητα μιας φυσιολογικης ζωης.....εαν εσενα ολο το αρθρο αυτο που περιγραφει το θεωρεις αποδεκτο και θα κατσεις να το επωμιστεις ως φυσιολογικη ροη των πραγματων ,τοτε να εισαι και ετοιμος και να δεχτεις τις συνεπειες .....(ανεργεια,πεινα,αφραγκια,αρρωστιες,πολεμος ) .....οπως θα γνωριζεις και απο την ιστορια ,ολοι οι πολιτισμοι καταστραφηκαν οταν εφτασαν στο ζενιθ τους ,και οι λυσεις που παρθηκαν σε ολες τις περιπτωσεις αυτων των πολιτισμων ηταν ο πολεμος ....και ελπιζω να εχεις καταλαβει οτι στην γειτονια που ζεις ,τα πραγματα δεν πανε καθολου καλα ......η τεχνολογικη εξελιξη εφερε και την ανεργια και την φτωχεια ,που καπου πρεπει να ξεσπασει καποια στιγμη ...... ολος ο ευρωπαικος νοτος γκρινιαζει απο την κριση ....εσυ πως το κοβεις ??? οτι ολα κυλανε ωραια και θα ψωνιζεις χωρις ουρα στο καταστημα ?? εαν εχεις δουλεια ακομη, ισως.....εαν δεν εχεις ,να  δω μετα ποσα απιδια χωραει ο σακος τυπε ,κατι τετοια λεγανε και καποιοι στην αρχη της κρισης και οταν ξεμειναν απο δουλεια σημερα ,ξαφνικα την ειδαν αριστεροι επαναστατες !!! Στις ΗΠΑ συζητανε για 50 μυρια ανασφαλιστους εκτος υγειας.....καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο .....σε λιγο και στα δικα μας !!!!

 

Εκτος τοπου και χρονου. Εδω μιλαμε για τεχνολογια. Και καμια τεχνολογια δεν εφερε πεινα, ....αρρωστιες και φτωχεια. Αντιθετα μαλιστα.

 

Αν ειχες γεννηθει το 1900 θα πεθαινες απο μια απλη πνευμονια. Και το 1900 υπηρχαν πολεμοι, φτωχεια, καποιοι πλουσιοι και καποιοι πεθαιναν στον δρομο. Και το 1800 και το 1700. Υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν. Ξερεις γιατι? Γιατι το προβλημα ειναι οι ανθρωποι και η διψα τους για χρημα και εξουσια, οπως παντα. Αυτο τους κανει να φερνουν στην επιφανεια ολα τα ασχημα σε ολα τα πραγματα. Διοτι τελειο δεν υπαρχει. Ετσι και στην τεχνολογια.

 

Ο ανθρωπος μπορει να ειναι αγγελος (γιατροι που σωζουν ΚΑΘΕ μερα κοσμο και παιρνουν 1500 ευρω) και διαβολος (τυποι που πλουτιζουν εις βαρος αλλων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο φακέλωμα και τόση παρακολούθηση για μία σαλάτα, ούτε στην Ανατολική Γερμανία.

Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι υποχρεωτικό έτσι? Μπορούμε να πηγαίνουμε ακόμα στα υπόλοιπα σούπερ μάρκετ που έχουν "μόνο" καμιά 50αριά κάμερες.... :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απανταω στις παραθεσεις μου γιατι απαντησαν αλλοι για μενα. Δεν υπαρχει πρεπει. Εχει μερη στον κοσμο που δεν εχουν τετοια πρεπει. Μπορειτε να πατε ειναι επιλογη. Ζουλου π.χ. Απο τα 10 που λεει ο mikeus αυτα που λεει για τον δυτικο πολιτισμο ειναι αυτα που συμφωνω. Δεν κρινω τι επιλεγει ο καθενας για τον εαυτο του. Σεβαστο. Απλα μην εχετε την ψευδαισθηση οτι δεν ειστε φακελωμενοι και αυτο που θα σας φακελωσει ειναι η ταυτοτητα με rfid και η εφαρμογη του αμαζον. Λεω εγω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τώρα δεν έχει φακέλωμα? Κάμερες τα Σούπερ Μάρκετ δεν έχουν? Ή η καρτούλα είναι απλά για να μαζεύουμε πόντους και να πέρνουμε την έκπτωση? Αν νομίζετε πως ο μεγάλος αδερφός δεν είναι ήδη εκεί έξω και ότι περιμένει την amazon για να μπει στη ζωή μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως βλέπουμε πως τα έξυπνα τηλέφωνα έχουν γίνει αναγκαστικό κομμάτι της καθημερινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρες αυτοματοποιημένο κατάστημα -> Λιγότερες θέσεις εργασίας αλλά λιγότερα μηνιαία έξοδα -> Δυνατότητα για ανταγωνιστικότερες τιμές -> ακολουθούν το ίδιο μονοπάτι και οι υπόλοιπες πολυεθνικές -> ακόμα λιγότερες θέσεις εργασίας αλλά ακόμα ανταγωνιστικότερες τιμές -> Όσοι μένουν εκτός ανταγωνισμού κλείνουν-> Κατηγόρησε Τσίπρα, Μέρκελ, Τράμπ κλπ που η ανεργία βαράει κόκκινο. ΘΕΣΠΕΣΙΑ ΝΕΑ! Πάλι καλά που δεν θα περιμένω 10 λεπτουδάκια στην ουρά

 

LOL ρε file.. Πραγματικά.
 
Δηλαδή εσένα πριν κάτι χρονια που έγινε το μπαμ με τα PC θα έλεγες ότι: περισσότερα PC -> Λιγότερες δουλειές για γραμματικούς etc -> απολύσεις και μετά το χάος.
 
Έλα που όμως περισσότερα PC -> ΝΕΕΣ θέσεις εργασίας (computer science, engineering, άλματα σε όλους τους τομείς της ζωής μας βασικά) -> Τεραστια ανάπτυξη -> ΝΕΕΣ εταιρίες -> Πολλές περισσότερες δουλειές σε σύγκριση με πριν etc etc.
 
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει με μια νέα τεχνολογία. Σε κάθε ανακάλυψη για ευκολία στην ζωή μας, κάποιες δουλειές χάνονται αλλα και κάποιες νέες δουλειές ανοίγουν.
 
Στην τελική η ουτοπία του μέλλοντος είναι ο άνθρωπος να μην έχει καμια δουλειά και απλά να ασχολείται με την ανακάλυψη και εξερεύνηση. Όλες οι δουλειές θα γίνονται αυτόματα η με ρομπότς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, σύγκρινα τα σχόλια στο Verge με τα σχόλια εδώ μέσα.

Κατάλαβα πως φτάσαμε εδώ που είμαστε σαν χώρα..

Επειδή το Verge μαζί με το "κοινό" του φημίζεται για το quality του. Όχι δεν είχαν θέματα με το να κλείνουν και να αφαιρούν comments γιατί δεν τους άρεσαν.

 

Αλλά δεν πειράζει ας βγάζουμε ότι συμπεράσματα θέλουμε από αυτή την "εικόνα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα στην Ελλαδα αυτά δεν θα ερθουν ποτε..οποτε τι τσακωνεστε?η μαλλον σας αρεσει οσοι είναι στα ταμεια που παιρνουν 360 ευρο?

 

 

Στο μακρινό μέλλον ποτέ δεν ξέρουμε.

 

Επίσης το σύστημα δεν θα είναι τρύπιο προφανώς για τα κλεφτρόνια οι οποίοι δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό προνόμιο... 

 

Γαμάτη ιδέα πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...