Προς το περιεχόμενο

Το Amazon Go είναι ένα κατάστημα για ψώνια χωρίς ταμειακές μηχανές και ουρές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φανταστική όλη αυτή η τεχνολογία... Τα πάντα αυτόματα... Όλοι εσείς που στεναχωριέστε που αυτά δεν τα έχουμε και στο Ελλαδιστάν τι δουλεια κάνετε; Αν φτάσουμε σε ενα σημείο που για κάποιες δουλειές χρειαζόντουσαν 1000 άτομα και μετα απο όλα αυτά θα χρειάζονται 10 άτομα αυτοί που δεν ήταν τυχεροί να έχουν μια θέση στην έρευνα και ανάπτυξη μίας μεγάλης εταιρίας (παράδειγμα) ή ήταν απλοί πωλητές κλπ κλπ τι θα τους κάνουμε; ανακύκλωση; Είμαι υπέρ της ανάπτυξης κάθε τεχνολογίας αλλά να υπάρχουν κάποια όρια. Δεν είμαι απο αυτούς που πιστεύουν σε διαβόλους 666 και τσιπάκι αλλα να σκεφτόμαστε λίγο πιο βαθιά τα πραγματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό. -50 (τουλάχιστον) υπάλληλοι για τη Google στο συγκεκριμένο κατάστημα χωρίς ενοχλητικούς μισθούς, ενσήματα, φόρους στο κράτος κτλ.

 

Γενικά ζήτω αυτού του είδους οι τεχνολογίες. Προτείνω να αντικατασταθεί κάθε άνθρωπος παντού από ρομπότ και υπολογιστικά συστήματα. Όποιος διαφωνεί είναι οπαδός του Λιακόπουλου, της Λουκά, βλέπει Χαρδαβέλα, ζει στο Μεσαίωνα, ψηφίζει ΚΚΕ και δεν έχει τελειώσει ούτε το γυμνάσιο.

 

Ζήτω η ανεγκέφαλη αποδοχή ΚΑΘΕ τεχνολογικού επιτεύγματος χωρίς καμία κρίση για τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις του.

Πρώτον δεν είναι του Google αλλά εσύ μάλλον άλλα σκεφτοσουν όταν το διάβασες. Και δεύτερον αυτά τα μαγαζιά θέλουν πελάτες. Έτσι όπως τα λες εσύ με την τρομακτική ανεργία που θα δημιουργήσουν δεν θα πατάει ψυχή...

 

Ο άνθρωπος μπορεί να κάνει πιο δημιουργικά πράγματα στη ζωή του από το ταμείο και άλλες παρόμοιες θέσεις στο σούπερ μάρκετ. Απλά εσύ είσαι ακόμα στην εποχή του Μαρξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως εγώ δεν φοβάμαι την άνοδο της ανεργίας λόγο της αυτοματοποίησης. Δεν χρειάζεται καν να μετεκπαιδευτούν και να κάνουν δουλείες πιο εξειδικευμένες όσων οι δουλεία περάσει σε μηχανές. Μπορούν απλά να γίνουν πωλητές ή κάτι ανάλογο. 

 

 

Εδώ που τα λέμε και οι πωλήσεις δεν βλέπω πώς θα την γλιτώσουν μεσοπρόθεσμα από "αποδοτική" αυτοματοποίηση. Τις πληροφορίες για ένα προϊόν μπορεί να στις δώσει, και ακριβέστερα μάλιστα, ένας υπολογιστής, ειδικά ένας που θα επικοινωνεί μαζί σου και λεκτικά. Νομίζω οι θέσεις που θα γλιτώσουν μακροπροθεσμα, θα είναι ρόλοι όπου θα εμπεριέχουν λήψη αποφάσεων με αστάθμητες μεταβλητές, διαισθητικών δηλαδή και συνθετικών, υπηρεσίες ψυχικής υγείας, δημιουργικές/καλλιτεχνικές, designers πάσης φύσεως, προγραμματιστές, χειριστές μηχανών/υπολογιστικών συστημάτων..., εκπαιδευτές/δάσκαλοι πάσης φύσεως, γιατροί, δικηγόροι, content creators (αν και αυτό μπαίνει στις δημιουργικές)  κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω λίγο μια ερώτηση; Αρκετοι λέτε για χάσιμο δουλειών και τέτοια. Πως η Amazon, που δεν έχει κάποιο κατάστημα ήδη με ταμίες, θα απολύσει κόσμο; 

 

Η συγκεκριμένη τεχνολογία καλή μου φαίνεται, εμένα θα μου γλύτωνε ακόμη παραπάνω χρόνο από το να πηγαίνω στο οποιοδήποτε ταμείο (με ταμία ή self service). To κακό, οι έξτρα διαφημίσεις σε mail ή οπουδήπτε σου στέλνουν. Ναι κάποιες φορές χρήσιμες αλλά αν κάνεις κλικ/θα σηκώσεις ενα προϊόν από περιέργια (θα) σε "βαράνε" στις διαφημίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται εξαιρετικο σαν ιδεα, αν και εχω την εντυπωση οτι τα προιοντα θα ειναι ελαφρως πιο ακριβα (τουλαχιστον για αρχη).

 

αυτο που μου φαινεται περιεργο ειναι οτι παει ελαφρως κοντρα στη φιλοσοφια της Amazon για "shopping χωρις φυσικο καταστημα". τοσα χρονια μονο αποθηκες εχουν. δεν επενδυουν σε φυσικα μαγαζια.

 

εαν αυτο το πραγμα πιασει, για να μπορεσουν να το παρεχουν σε πολυ κοσμο θα πρεπει να ανοιξουν ενα σκασμο καταστηματα (φαση walmart, market basket κλπ). αυτο γενικα νομιζω ειναι λιγο αντιθετο με την ολη φιλοσοφια της Amazon.. ενιγουεης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε σιγά-σιγά να δουλεύουν τα ρομπότ χαμάληδες και να ασχοληθούμε με τις τέχνες, τον πολιτισμό, τις επιστήμες και όχι με χαμαλοδουλειές. Να ταξιδεύουμε σε όλο τον κόσμο να γνωρίσουμε κι άλλους πολιτισμούς μπας και ανοίξει το μυαλό μερικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε και οι πωλήσεις δεν βλέπω πώς θα την γλιτώσουν μεσοπρόθεσμα από "αποδοτική" αυτοματοποίηση. Τις πληροφορίες για ένα προϊόν μπορεί να στις δώσει, και ακριβέστερα μάλιστα, ένας υπολογιστής, ειδικά ένας που θα επικοινωνεί μαζί σου και λεκτικά. Νομίζω οι θέσεις που θα γλιτώσουν μακροπροθεσμα, θα είναι ρόλοι όπου θα εμπεριέχουν λήψη αποφάσεων με αστάθμητες μεταβλητές, διαισθητικών δηλαδή και συνθετικών, υπηρεσίες ψυχικής υγείας, δημιουργικές/καλλιτεχνικές, designers πάσης φύσεως, προγραμματιστές, χειριστές μηχανών/υπολογιστικών συστημάτων..., εκπαιδευτές/δάσκαλοι πάσης φύσεως, γιατροί, δικηγόροι, content creators (αν και αυτό μπαίνει στις δημιουργικές)  κ.α.

 

Ναι είναι πολύ λογικά όσα λες, παρόλα αυτά τα βρίσκω πολύ θεωρικά και χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν την τελευταία εικοσαετία. Κάθε θεωρεία πρέπει να είναι κοντά στο πείραμα για μπορεί να επιβεβαιώνεται, να βελτιώνεται ή να απορρίπτεται. 

 Η πωλητές vs αυτόματοι πωλητές δεν είναι ένα εύκολο θέμα και με τα χρόνια έχει αλλάξει εντελώς η συζήτηση. Θα πω απλά πως σήμερα υπάρχουν υπολογιστές και ακόμα καλύτερα ιντερνετ (οπότε βρίσκεις τις πληροφορίες για κάθε προϊόν) παρόλα αυτά υπάρχουν ακόμα περισσότερες θέσεις εργασίας στις πωλήσεις από ότι στο παρελθόν. Υπάρχει μεγάλη διαφορά το να πληροφορηθείς για ένα προϊών από το να το αγοράσεις. Πολλές φορές βρίσκεσαι σε δίλημμα να πάρω κάτι ή όχι και εκεί είναι που ο πωλητής δίνει ένα μικρό σπρώξιμο και τελικά το αγοράζεις. Αυτό θα το κάνει πάρα πολύ δύσκολα μια μηχανή γιατί ο (καλός) πωλητής μπορεί και παίζει με την ψυχολογία σου την λογική σου και τα συναισθήματα σου και αναλόγως πάντα τον άνθρωπο και την διάθεσή του. 

Επίσης παρόλο που το ίντερνετ σου δίνει τις πληροφορίες ενός προϊόντος είναι φανερό πως αυτό δεν αρκεί γιαυτό και ακόμα και εκεί έχει μπει ο άνθρωπος (βλέπε βίντεο review προϊόντων στο youtube).

Πιστεύω πως ο άνθρωπος αναζητά την ανθρώπινη επαφή όταν πρόκειται να λάβει αποφάσεις (όπως τι να αγοράσει).

Τελικά την αξία την έχει και την δίνει ο άνθρωπος στην ύλη. Ακόμα και σε αυτόν τον υλιστικό κόσμο.

 

Επίσης κάποια άλλα εξειδικευμένα επαγγέλματα μάλλον κινδυνεύουν περισσότερο (αν και δεν πιστεύω στον τεχνο-κίνδυνο). "χειριστές υπολογιστικών συστημάτων" όπως καταλαβαίνεις αυτό έχει ήδη χαθεί. Δεν αποτελεί επάγγελμα πια εδώ και πάνω από 20 χρόνια. Όλοι είμαστε πλέων χειριστές υπολογιστικών συστημάτων. 

 

Εκπαιδευτικοί και γιατροί. 

κάθε μέρα βγαίνουν νέες αυτόματες εφαρμογές σε αυτούς τους τομείς. Δεν ξέρω αν στο μέλλον θα πηγαίνεις σε γιατρό ή θα έχεις από το σπίτι σου αυτοματοποιημένη εξέταση - διάγνωση. Εντάξει, δεν πιστεύω πως θα χαθούν ούτε οι δάσκαλοι ούτε οι γιατροί, απλά η δουλεία τους θα αλλάξει, όπως και με τους πωλητές και με όλα τα άλλα επαγγέλματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ αγορι μου για να παρεις ενα λαχανο κατσε να σε τσιπαρουν κιολας ,εγω δεν γουσταρω ,σορυ κιολας δλδ που εκφερω διαφορετικη γνωμη 

 

Έχεις απλό Κινητό ή Smartphone; Χρεωστική; Αν η απάντηση είναι ναι, τότε είσαι τσιπαρισμένος ήδη. Διπλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για όσους αναφέρουν τις θέσεις εργασίας κλπ, δεν είναι λογικό να αλλάζουν αυτά? Οι θέσεις εργασίας είναι μόνιμες και για πάντα? Δεν πρέπει να υπάρχει καμία εξέλιξη πουθενά, για να προστατεύονται για πάντα οι σχετικές θέσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο ειναι να αλλαζουν οι ισορροπιες στην αγορα, λογω εξελιξεων. βεβαιως και θα υπαρχει εξελιξη. 

 

αλλα προς τα που?  πρεπει να εχουμε και καποιες ισορροπιες.  

αν γινουν -θεωρητικα- ολα αυτοματοποιημενα, που θα βρισκεις θεση εργασιας?

 

ειναι λεπτο το ζητημα, αλλα δεν μπορει και να μην υπαρξει εξελιξη...!  ειναι περιπλοκο το θεμα "εργασια".  αν δεν ηταν, θα το ειχαν λυσει τοσοι υπουργοι εργασιας, εν μια νυκτι..!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε σιγά-σιγά να δουλεύουν τα ρομπότ χαμάληδες και να ασχοληθούμε με τις τέχνες, τον πολιτισμό, τις επιστήμες και όχι με χαμαλοδουλειές. Να ταξιδεύουμε σε όλο τον κόσμο να γνωρίσουμε κι άλλους πολιτισμούς μπας και ανοίξει το μυαλό μερικών.

Ωραια ολα αυτα και συμφωνω αρκει να μας πληρωνουν για τις δουλειες που θα εξαλειφθουν και τα κανω εις διπλουν(!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα και συμφωνω αρκει να μας πληρωνουν για τις δουλειες που θα εξαλειφθουν και τα κανω εις διπλουν(!)

 

Εξυπακούεται αυτό. Όσοι διαμαρτύρονται για τις θέσεις εργασίας και την ανεργία, έχουν βασικές ελλείψεις γνώσεων πάνω στα οικονομικά συστήματα. Ας υποθέσουμε ότι όντως χάνονται κάποια εκατομμύρια θέσεων εργασίας σε 20-30 χρόνια από σήμερα. Επίσης, ας υποθέσουμε ότι όλες οι εταιρείες έχουν στόχο την ολοένα και αυξανόμενη μεγιστοποίηση του κέρδους. Ποιός θα αγοράζει για να αυξάνουν τα κέρδη τους αυτές οι εταιρείες αν χαθούν τόσες θέσεις εργασίας, άρα και εισοδήματα;

 

Ήδη έχει ξεκινήσει αυτό με το ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα που εφαρμόζεται στην ΕΕ και αλλού. Βέβαια, αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείται ως δικαιολογία/μέτρο κατά της φτώχειας, αλλά θα μετασχηματιστεί στο μέλλον. Δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσουν εκατομμύρια κόσμου να ψοφήσουν. Στον δυτικό κόσμο αυτό, γιατί στις χώρες του τρίτου κόσμου, τον αφήνουν ήδη. Αν και ακόμα και εκεί χρήμα βγάζουν μέσω των ΜΚΟ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τολμησει να ανακοινωσει μια εταιρια μια εναλλακτικη προταση(που δεν εχει εφαρμοστει καν για να ξερουμε τα πραγματικα αρνητικα της),κατευθειαν να τα διαλυσουν ολα ορισμενοι.

Λες και επιβαλλει στους παντες να πανε απο αυτο το καταστημα να ψωνιζουν.Μια εναλλακτικη προταση παει να δοκιμασει το Amazon,και ο κοσμος θα κρινει αν αξιζει ή οχι να μεγαλωσει.

Αυτη ειναι η φυση του ανθρωπου του 21ου αιωνα. Για αυτο υπαρχει ενα τοσο μεγαλο γκαπ αναμεσα στην ποιοτητα ζωης ανα των ανθρωπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια "βλακεία" που λες, μπορεί σε λίγα που θα χρησιμοποιείται από όλους να περάσει στη λίστα σου με τα "επειδή πρέπει". Τα ίδια έλεγαν κάποιοι και πιο παλιά για το internet, τα κινητά, το web banking κλπ...

Με την διαφορά όμως πως τότε δεν ήταν τίποτα υποχρεωτικό. Στις περισσότερες δουλειές σου ζητάνε υποχρεωτικά κινητό τηλέφωνο, όπως επίσης και για τα περισσότερα θέματα σπουδών χρειάζεται αναγκαστικά ίντερνετ, facebook κ.λ.π για χίλιους και δυο λόγους (σημειώσεις, εργασίες). Το web banking εγώ προσωπικά το χρησιμοποιώ επειδή το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου το περνάω σε επαρχία και η κοντινότερη τράπεζα απέχει 15 χιλιόμετρα, κάνω την όποια ενημέρωση θέλω απευθείας και με διευκολύνει για τους λόγους που σου είπα.

 

Επίσης εάν διαβάσεις καλύτερα τα όσα έγραψα θα καταλάβεις πως δεν αναφέρομαι για τα τωρινά υποχρεωτικά μέσα προσωπικών δεδομένων ( σταθερό, κινητό, ιντερνετική τράπεζα ). Αναφέρομαι σε καταστάσεις που ΔΕΝ σε υποχρεώνουν να χρησιμοποιείς όπως το AMAZON GO. Αν σε μερικά χρόνια ας πούμε όλα τα σουπερμαρκετ λειτουργούν με τέτοιου είδους συναλλαγή... τότε έχεις κάθε δίκιο να λες τα όσα λες, Όταν το 2025 ( παράδειγμα ) καταργηθούν τα νομίσματα και για την κάθε αγορά χρησιμοποιείς κάρτα... τότε αναγκαστηκά θα έχεις κάρτα, μέχρι τότε εγώ θα αγοράζω με τον παραδοσιακό τρόπο και θα αποφεύγω όσο μπορώ τις χρεωστικές και τα μέσα που κρατάνε προσωπικά μου δεδομένα. Οπότε αφήστε εμας τους βλάκες να λέμε βλακείες κι εσείς δείξτε μέχρι και την κωλοτρυπίδα σας, κι εγώ δεν έχω λόγο να φοβηθώ κάτι άλλα δεν έχω και λόγο να δίνω τα πάντα για μέσα στην κάθε ακυρίλα του κερατά.

 

Αρκετά είπαμε πάλι, σε όποιον αρέσει. Ούτε γνώμες προσπάθησα να αλλάξω, ούτε και για να πλακωθώ ασχολήθηκα με το θέμα.

Εχω βαρεθει σε καθε παρομοια ειδηση να πεταγονται τα κλασσικα σχολια περι φακελωματος. Και ποιοι τα λενε?

 

Αυτοι που σχολιαζουν σε site, εχοντας internet, χρησιμοποιωντας email, κανοντας search μεσω google/ms/whatever, εχοντας smartphone με gps, εχοντας facebook, viber, what's up, τραπεζικους λογαριασμους, αφμ, αμκα, κανοντας αγορες και μεταφορες χρηματων μεσω καρτας και e-banking, κανοντας οι ιδιοι δηλωσεις για ολη τους την περιουσια στην εφορια κτλ κτλ. Δεν υπαρχει ανθρωπος στον πλανητη ο οποιος ζει σε νορμαλ χωρα και δεν εχει τουλαχιστον τα μισα απο οσα ανεφερα.

 

Σεβομαι το γεγονος οτι σε καποιον μπορει να μην αρεσει αλλα σταματηστε τα περι φακελωματος. ΝΑΙ εχουμε φακελωθει ΟΛΟΙ μεχρι το κοκαλο. Τελος, αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Απο 'δω και περα θα κοιταξουμε να κανουμε πιο ευκολη την ζωη μας μεχρι ενος ηθικου οριου φυσικα.

 

Οποιος δεν θελει, πουλαει τα παντα και παει σε σπηλια.

ΤΖΙΖΟΥΖ ΚΡΑΙΣΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...