Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για wine bar


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν λέτε καλό κρασί θεωρείται; Για πόσα χρήματα μιλάμε;

Οταν πάτε 2 άτομα τι παίρνετε; Μπουκάλι ή ποτήρια; Και πόσα χρήματα χρειάζομαι, στο περιππου;

Είμαι στο κρασί του Super market, και προσπαθώ να μάθω το καλό που λέτε.

 

Επίσης λέτε "bar" οποτε μιλάμε για δυνατη μουσικη, σκοτεινά, τσιγάρα κτλ..ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέτε καλό κρασί θεωρείται; Για πόσα χρήματα μιλάμε;

Οταν πάτε 2 άτομα τι παίρνετε; Μπουκάλι ή ποτήρια; Και πόσα χρήματα χρειάζομαι, στο περιππου;

Είμαι στο κρασί του Super market, και προσπαθώ να μάθω το καλό που λέτε.

 

Επίσης λέτε "bar" οποτε μιλάμε για δυνατη μουσικη, σκοτεινά, τσιγάρα κτλ..ε;

 

δεν παει παντα με το χρημα το καλο.

 

και μπουκαλι παιρνουμε και ποτηρια παιρνουμε,

αναλογα ποσο θα πιουμε - παιρνουμε οτι κρινουμε πως μας συμφερει στο τελος.

 

μπαρ = χαλαρη μουσικη, χαλαρη διαθεση. δεν ειπαμε κλαμπ κ νταπα ντουπα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικές μου προτάσεις είναι το Heteroclito, Sideways, by the Glass και το Stinking Bishop, αλλά έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι πηγαίνω πολύ περισσότερο για το κρασί και λιγότερο για το φαγητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@orpheas δεν ειναι παράλογο το σκεπτικό σου , απλά έχει να κάνει με το γιατί πας οπου πας :) Εγώ όταν θέλω να δοκιμάσω ενα ιδιαίτερο κρασί που δεν έχω ξαναδοκιμασει, θα διαλέξω ενα μαγαζί οπου θα παρω κατι απλά σαν συνοδευτικό όχι για να χορτάσω,

Στο ίδιο μήκος κύματος ανέφερα και τις ποικιλίες με τα αξιόλογα αλλαντικά/τυριά , που δεν έχω κάθε μερα σπίτι μου, κι όχι τις απλές γραβιέρες και τα ανθότυρο του Σκλαβενίτη που βάζουν καποια μαγαζιά.

 

Είναι καιρός να περάσεις μια βόλτα από το delicatessen του Βασιλόπουλου (δεν έχει σχέση με τα ΑΒ) στη Σταδίου και να "χαζέψεις" αρχικά στο ψυγείο με τα τυριά και τα αλλαντικά. Θα βρεις επιλογές που δεν έχεις δει πουθενά αλλού και θα αρχίσεις να φτιάχνεις σιγά σιγά μόνη σου διάφορα ...πλατό (με "ο" ή με "ω" γράφεται?) κρασιού! Δεν είναι φθηνά προφανώς αλλά σε μικρές ποσότητες που χρειάζεσαι για μια ποικιλία δεν θα ξεφύγει και πάρα πολύ ο λογαριασμός.

 

Bill ρίξε μια πρόταση μιας που μπήκες!

 

Ο άλλος ο ξινός ειναι εγωιστής ακόμα δε λεει :P

 

Στα είπα από πάνω! Δεν έχω βρει ακόμη καλό wine bar με έμφαση στις ποικιλίες τυριών και αλλαντικών. Τα περισσότερα που δοκίμασα είχαν μεν μια καλή κάβα, αλλά στο φαγητό είχαν κανονικό πλήρες μενού κλπ. 

 

Οταν λέτε καλό κρασί θεωρείται; Για πόσα χρήματα μιλάμε;

Οταν πάτε 2 άτομα τι παίρνετε; Μπουκάλι ή ποτήρια; Και πόσα χρήματα χρειάζομαι, στο περιππου;

Είμαι στο κρασί του Super market, και προσπαθώ να μάθω το καλό που λέτε.

 

Επίσης λέτε "bar" οποτε μιλάμε για δυνατη μουσικη, σκοτεινά, τσιγάρα κτλ..ε;

 

Η τιμή δεν είναι πάντα κριτήριο για να πεις πως κάτι είναι καλό. Γενικώς σίγουρα δεν εννοούμε καλό το "κρασί της παρέας" style που τα πουλάνε χύμα σε 2-5λιτρα ή τη ...mostra (που είναι μεν ΟΚ αλλά δεν το βάζεις στην κατηγορία με τα καλά). Μια φιαλη ας πούμε μπορεί να κοστίζει πολλά γιατί βγήκε σε περιορισμένες ποσότητες κλπ αλλά αν ψάξεις μπορεί να πετύχεις μια αντίστοιχη γεύση με τα μισά χρήματα.

 

Αν τολμούσα παρόλα αυτά να ορίσω μια ένδειξη τιμής για κάτι που περιμένω να είναι καλό κρασί θα έλεγα:

 

Λευκό: 7-25 ευρώ / φιάλη

Κόκκινο: 8-30 ευρώ / φιάλη

 

Οι τιμές αυτές είναι λιανικής. Αν τα πάρεις στο εστιατόριο, ξέρεις πως οι τιμές διπλασιάζονται...

 

Και φυσικά δεν υπολογίζω σπάνιες ετικέτες ή παλαιωμένα χαρμάνια, που μπορείς άνετα να ξεφύγεις στις τιμές (χωρίς όμως να σημαίνει πως θα ενθουσιαστείς απαραίτητα αν δοκιμάσεις ένα κρασί των 100-200 ευρώ!)

 

:)

 

PS: Το bar είναι απλά πιασάρικό σαν όνομα. Ένα σοβαρό wine bar πρέπει να είναι πεντακάθαρο, χωρίς τσιγάρα, να έχει χαμηλό φωτισμό και ήρεμη μουσική (καθώς και ήρεμους πελάτες). 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σωστός τρόπος γραφής εφόσον ειναι ξένη λέξη που απλά αποδίδουμε με ελληνικούς χαρακτήρες :)

 

Οσο για τα ντελικατέσεν τα έχω υπόψη (στο συγκεκριμένο δεν έχω παει θα το επισκεφθω) , αλλα αλλο να στα σερβίρουν στο μαγαζί, αλλο στο σπίτι.. άλλωστε και σε κάβα μπορείς να βρεις ιδιαίτερα - καλα κρασιά αν ειναι για σπιτικές καταστάσεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Divino wine case στο Θησείο Μαργαρίτα. Ξεκίνα από εκεί. Καλό θα ήταν να σας αναλάβει η κοπέλια (Οινοχόος) που είναι εκεί .

------

Όταν πάμε για κρασί πάμε για αυτό. Τα συνοδευτικά είναι πάντα επιλογή του καταστήματος ανάλογα της προτίμησης σας στο κρασί.

------

Τα Ελληνικά κρασιά είναι υπερεκτιμημένα. Προπαντώς τα παλαιομένα.Υπάρχουν στην αγορά οικονομικά Αργεντίνικα και Καλιφορνέζικα "τεχνικά παλαιομένα" πεντανόστιμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το Vintage στη Μητροπολεως ειναι αρκετα καλο με βαση αυτα που ζητας. 

 

Bill ειμαι σιγουρος πως θα εχεις παει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS: Το bar είναι απλά πιασάρικό σαν όνομα. Ένα σοβαρό wine bar πρέπει να είναι πεντακάθαρο, χωρίς τσιγάρα, να έχει χαμηλό φωτισμό και ήρεμη μουσική (καθώς και ήρεμους πελάτες). 

Ποια είναι αυτα τα wine bar που είναι έτσι; ή θα ήθελες να είναι έτσι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω το Vinarte στη γλυφάδα είναι μια πολύ καλή επιλογή! Τελευταία φορά κέρασαν πίτσα με μέλι(!) και σύκο(!).. Κορόϊδευα μέχρι που δοκίμασα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Vintage στη Μητροπολεως ειναι αρκετα καλο με βαση αυτα που ζητας. 

 

Bill ειμαι σιγουρος πως θα εχεις παει :P

 

Χμ, όχι! Για να δω... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...