Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση παλιού Laptop


xristakis1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Laptop  φίλης,  μοντέλο ASUS A6R που είχε επάνω ΧΡ. Επεξεργαστή CELERON Μ360 με 1,70GHz  και 80αρη σκληρό. Πότε το αγοράστηκε …  άγνωστο, περισσότερο από 7 χρόνια πριν. Ενώ είχε 512 μνήμη σε παλαιότερη αναβάθμιση έβαλε 2GB μνήμη και τα 7αρια. Το έδωσε πριν 20 μέρες για αναβάθμιση. Ο τεχνικός της έβαλε τα 10 Home. Τώρα δουλεύει αλλά σε αργούς ρυθμούς. Κάνει 4 λεπτά για να ετοιμαστεί να δουλέψει. Εκτός από τα βασικά προγράμμαρα Windows office 2007, adobe reader, vlc, ashampoo, 7-zp, mozilla, google earth άλλα δεν έχει. Ο υπολογιστής είναι αργός. Μπορεί-γνωρίζει κάποιος από πού προέρχεται αυτό; Από την μητρική; τον επεξεργαστή; από…. πού; κάποιος με τεχνικές γνώσεις μπορεί να βοηθήσει; Μήπως δεν σηκώνει τα 10 Home;

Ευχαριστώ όσους διάβασαν το μήνυμα και περιμένω απαντήσεις από γνώστες του αντικειμένου, για το τι πρέπει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, να κάνετε εγκατάσταση το πρόγραμμα CPU-Z (http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html) και να ανεβάσετε όλες τις καρτέλες ως εικόνα, ωστέ να έχουμε συνολική εικόνα των χαρ/κων του υπολογιστή. Με 1 SSD τών 120Gb θα πάρει μια ανάσα το μηχάνημα εάν και είναι παλιό.Πρώτα όμως να δούμε τα χαρ/κα του απο το πρόγραμμα.

Ελπίζω η έκδοση των Windows 10 να είναι 32 bit, λόγω οτι έχει 2 Gb μνήμη Ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με celeron επεξεργαστη μην περιμενεις και πολλα...μαλλον μην περιμενεις τιποτα.

μονο με τα xp θα δεις καποια βελτιωση στην ταχυτητα του υπολογιστη...

τωρα για να βαλει καποιος win 10 σε μονοπυρηνο μηχανημα ειναι εγκλημα κατα την γνωμη μου...

σορυ αν σου εκοψα τα φτερα αλλα η τεχνολογια προχωραει και οι απαιτησεις του ιντερνετ και τον εφαρμογων εχουν ανεβει παρα πολυ.


Καλησπέρα, να κάνετε εγκατάσταση το πρόγραμμα CPU-Z (http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html) και να ανεβάσετε όλες τις καρτέλες ως εικόνα, ωστέ να έχουμε συνολική εικόνα των χαρ/κων του υπολογιστή. Με 1 SSD τών 120Gb θα πάρει μια ανάσα το μηχάνημα εάν και είναι παλιό.Πρώτα όμως να δούμε τα χαρ/κα του απο το πρόγραμμα.

το μηχανημα λιγο που το εψαξα φοραει ide δισκο οποτε δεν μπορει να παρει ssd....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το μηχάνημα το έχω εγώ στο σπίτι μου χθες και σήμερα. Ναι είναι 32 bit. Όσο για το πρόγραμμα που προτείνει ο meletis_m δεν θα το βάλω για απλούς λόγους. Δεν είναι δικός μου ο υπολογιστής και δεν έχει αντιβάριους, οπότε δεν το σύνδεσα στο internet και το πρόγραμμα αν το βάλω μπορεί να ακούσω διάφορα ... και δεν θα το ήθελα.

Σας ευχαριστώ για την ΤΑΧΥΤΑΤΗ ανταπόκριση στις ερωτήσεις μου.

Σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν είσαι πρόθυμος να βάλεις ούτε αυτό το προγραμματάκι γιατί το πήρες σπίτι σου για να ασχοληθείς? Δώστο λοιπόν πίσω να ασχοληθεί αυτός.

 

Τζάμπα καθόμαστε να ψάχνουμε και να γράφουμε. Μην ανοίγεται τότε λοιπόν θέματα για να περάσει η ώρα σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν είσαι πρόθυμος να βάλεις ούτε αυτό το προγραμματάκι γιατί το πήρες σπίτι σου για να ασχοληθείς? Δώστο λοιπόν πίσω να ασχοληθεί αυτός.

 

Τζάμπα καθόμαστε να ψάχνουμε και να γράφουμε. Μην ανοίγεται τότε λοιπόν θέματα για να περάσει η ώρα σας.

Ο υπολογιστής είναι φίλης (γνωστής) που δεν γνωρίζει τίποτα από υλικά και λειτουργία υπολογιστών, εκτός από το office word, ecxel, και internet. Όλες τις αναβαθμίσεις τις έκανε σε τεχνικό. Της έλεγαν για κάποιον και το πήγαινε. Ο λόγος που δεν βάζω από μόνος μου το προγραμματάκι είναι ότι θα ήθελα την δική της άδεια. Μάλιστα έγραψα παραπάνω ότι έχει μόνο βασικά προγράμματα μέσα, τίποτε άλλο. Αύριο που θα την δω (στην εργασία) θα της ενημερώσω κι αν δεχτεί, ναι, θα προβώ σε αυτά που μου σύστησε ο meletis_m. Δεν θα ήθελα να κάνω κάτι χωρίς την άδειά της. Δεν ξερω αν με καταλαβαίνεις, θέλω να είναι εντάξει απέναντί της.

Εγώ έχω κάποιες γνώσεις από Η/Υ, όχι όμως προχωρημένες (να μην αναφέρω λεπτομέρειες). Επειδή όμως δεν μπορούσα να έχω περισσότερες γι αυτό το θέμα, γι αυτό ζήτησα κάποιες γνώμες περισσότερο ειδικών - ψαγμένων ανθρώπων σε αυτό το θέμα.

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για τον χρόνο σου που σπατάλησες για να μου δώσεις τις συμβουλές σου.

Σου ζητώ συγνώμη, αλλά και σε αυχαριστώ γι αυτά που μου σύστησες - συμβούλεψες. Να είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα ρε φίλε xristakis ... ένα προγραμματάκι απλό θα βάλεις για να δούμε τα ακριβή χαρακτηριστικά από το χρέπι μετά το αφαιρείς  ... δεν σου είπαμε να πάρεις σβαρνιά τα τσοντοπορνοσάιτ του διαδικτύου χωρίς antivirus ,ούτως ή άλλως  φορμάτ θα ξαναγίνει γιατί δεκάρια δεν τρέχουν σε αυτό ..

 

Από windows , ΧΡ μόνο και αυτά είναι ληγμένα εδώ και 2 χρόνια , το μεγαλύτερο προβλημα είναι η cpu  με το 1 ΜΒ L2 cache , αν η μητρική σηκώνει κάποιον pentium Μ Dothan με 2 ΜΒ L2 θα δεις αισθητή διαφορά .

 

Οσον αφορά το λειτουργικό δοκίμασε μια ελαφριά διανομή linux (όπως antix -lubuntu -xubuntu -wattOs-puppy -Legacy κλπ) και άσε  τα windows 7- 8 -10

Aν βρεις και ssd δίσκο  IDE (υπάρχουν αλλά είναι σχετικά ακριβοί ανά GB) θα ανασάνει λιγάκι παραπάνω αλλά μην περιμένεις τρελλά πράγματα και δεν νομίζω να συμφέρει οικονομικώς καθώς δεν θα μπορεις να τον χρησιμοποιήσεις σε άλλο μηχάνημα πιο φρέσκο στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής είναι φίλης (γνωστής) που δεν γνωρίζει τίποτα από υλικά και λειτουργία υπολογιστών, εκτός από το office word, ecxel, και internet. Όλες τις αναβαθμίσεις τις έκανε σε τεχνικό. Της έλεγαν για κάποιον και το πήγαινε. Ο λόγος που δεν βάζω από μόνος μου το προγραμματάκι είναι ότι θα ήθελα την δική της άδεια. Μάλιστα έγραψα παραπάνω ότι έχει μόνο βασικά προγράμματα μέσα, τίποτε άλλο. Αύριο που θα την δω (στην εργασία) θα της ενημερώσω κι αν δεχτεί, ναι, θα προβώ σε αυτά που μου σύστησε ο meletis_m. Δεν θα ήθελα να κάνω κάτι χωρίς την άδειά της. Δεν ξερω αν με καταλαβαίνεις, θέλω να είναι εντάξει απέναντί της.

Εγώ έχω κάποιες γνώσεις από Η/Υ, όχι όμως προχωρημένες (να μην αναφέρω λεπτομέρειες). Επειδή όμως δεν μπορούσα να έχω περισσότερες γι αυτό το θέμα, γι αυτό ζήτησα κάποιες γνώμες περισσότερο ειδικών - ψαγμένων ανθρώπων σε αυτό το θέμα.

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για τον χρόνο σου που σπατάλησες για να μου δώσεις τις συμβουλές σου.

Σου ζητώ συγνώμη, αλλά και σε αυχαριστώ γι αυτά που μου σύστησες - συμβούλεψες. Να είσαι καλά.

 Αυτά που γράφεις μεταξύ τους δεν στεκουν. Διάλεξε λοιπόν. Θα το βάλεις ή όχι το προγραμματάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήθελα να το αναφέρω, αλλά αφού το φέρνει κατά κάποιο τρόπο η συζήτηση, σας λέω ότι είναι της προϊσταμένης μου. Δεν θα το έπαιρνα αν δεν είχα τους λόγους μου: πίεση στη δουλειά. Μου φτάνουν οι σκοτούρες μου. Θα ήθελα να ήμουν τώρα κάπου ξαπλωτός να ξεκουράζομαι ή να μπορούσα κάπου με παρέα για κανένα καφέ. Αλλά η πίεση από την δουλειά, αντε και να με δει με καλό μάτι, δέχτηκα από φιλότιμο να κάνω την πρόταση να την βοηθήσω. Έτσι το πήρα εχθές. Σήμερα που το άνοιξα έγραψα όλα τα παραπάνω.

Σκεφτείτε τώρα να βάλω ένα αρχείο χωρίς να το γνωρίζει. Μπορεί να χαρεί και να έχω όφελος... καλά θα είναι. Αν όμως δεν το δει έτσι και στραβώσει το θέμα, και σε τι κατάσταση θα είναι, θα πέσω σε δυσμένεια, και άντε να καλυφτώ. Γι αυτό πρώτα θα πάρω το Ο.Κ. από μέρους της και μετά όλα τα άλλα.

Όσο για το "...ούτως ή άλλως  φορμάτ θα ξαναγίνει γιατί δεκάρια δεν τρέχουν σε αυτό.." αυτό δεν θα το κάνω εγώ (αν και γνωρίζω από τέτοια), ας το πάει σε τεχνικό. [Ανέφερα ότι όλες τις αναβαθμίσεις τις έκανε σε τεχνικό] ΔΕν θα ήθελα να μπλεχτώ περισσότερο και να τα ακούσω μετά.

Ευχαριστώ και τον cannibal για τις συμβουλές του. Να είναι καλά κι αυτός.

ΣΗΜ. Και μια που ανέφερα τις καταστάσεις μου, σας λέω ότι αυτές τις συμβουλές που μου γράψατε για το μηχάνημα, θα τις μεταβιβάσω στην προϊσταμένη μου για να καταλάβει τι υπολογιστή-μηχάνημα έχει και τι χρειάζεται την τωρινή στιγμή να πράξει.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χρέπι αυτό είναι δεκαετίας και βάλε οπότε το μόνο που μπορεί να κάνει σήμερα είναι μόνο δουλειές γραφείου (απλά υπολογιστικά φύλλα -επεξεργασία κειμένου) ελαφρύ σερφάρισμα στο internet σε σελίδες χωρίς πολλά μπιχλιμπίδια , παρακολούθηση ταινιών DVD ,

άιντε το πολύ πολύ κανένα βιντεακι στο Υοutube αλλά με SM Tube όχι μέσω browser

 

Αν θέλει να το έχει σαν γραφομηχανή ας το κρατήσει ως έχει με πιο ελαφρύ λειτουργικό .

Μνήμη μάλλον έχει ήδη την μέγιστη που μπορεί να δει η μητρική.

Αν βρεις καλύτερο επεξεργαστή όπως αυτόν που είπε ο cannibal θα μπορει να κάνει τα παραπάνω πιο άνετα (βρίσκεις μεταχειρισμένους στις αγγελίες , φθηνοί είναι όχι πάνω από 5-10 ευρω)

 

Προϊσταμένη είναι , καλούτσικο μισθό θα παίρνει , ας αγοράσει κανά καινούργιο να τονώσει και την αγορά :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχετε, ολους τους drivers σωστα, για τα 10αρια κακιστα μπηκανε :shifty:
(και δεν εννοουμε εδω, τους generic drivers, π.χ. installed απο Microsoft...)
Cpu upgrade, θα βοηθησει -σε περιπτωση που μπορεις(?) να το κανεις :ph34r:

 

~ * ~
Απο την αλλη, ενδεχομενως το καλυτερο θα ηταν να...μην εμπλακεις καθολου!
:whistle:
Δουλεια του "τεχνικου" (μα που πατε & τους βρισκετε?) δεν ειναι -ενω υπαρχει
ηδη- να εγκαταστησει αλλο λειτουργικο -> και εμφανως να τα...κανει χειροτερα!
:blink:
Αναβαθμιση? Οk θα ηταν η αναβαθμιση στον επεξεργαστη, οχι αναθμιση των...
προβληματων, ας του το δωσει πισω λοιπον να τα λυσει εκεινος. Ου μπλεξεις!
:devil:


Υποψιν οτι, σε αναλογο με: Pentium M 1.8GHz (400 fsb), 2GB Ram + Radeon Gpu,
σε καλοπαραμετροποιημενα Windows 7 + προγραμματα, η κατασταση ειναι 'ανεκτη' 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω τα στοιχεία που εφανίζει το πρόγραμμα cpu-z στο laptop, το οποίο πρότεινε ο meletis_m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας.

 

post-290461-0-81588800-1481116369_thumb.jpg

post-290461-0-21439600-1481116371_thumb.jpg

post-290461-0-51040400-1481116372_thumb.jpg

post-290461-0-88222800-1481116373_thumb.jpg

post-290461-0-34678300-1481116376_thumb.jpg

post-290461-0-61022400-1481116377_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι περιεργος να δω: τι drivers εβαλε(?) στην Ati o τεχνικαρας..!
10αρια home @ αδυναμα (old) συστηματα, απαιτουν μεγαλυτερη
παραμετροποιηση απο τα 7αρια, για να παιζουν ολοσωστα μετα :shifty:


Α, και για να μην μεινουμε μονο στην κριτικη, θα χρειαστεις:
http://www.catalog.update.microsoft.com/ScopedViewInline.aspx?updateid=7ede4de0-e6ff-40fe-82ec-bcf6b01aa286

http://www.catalog.update.microsoft.com/ScopedViewRedirect.aspx?updateid=3e5ae581-ace4-48ed-8957-fd1c4acf4550
με πιθανοτερο οδηγο τον πρωτο τους, να καθησει σωστα :-)


Θα επρεπε να δοκιμαστει ενας Pentium M 2GHz 400αρης (το πολυ 10 γιουργια σε ebay),
γιατι το +30% που θα εδινε -σε σχεση με τον Celeron- εχει νοημα στα αδυναμα λαπτοπια.
:-)
Θα μπορουσε ετσι και να δει 720p ταινιες κανονικα offline στο 10χρονο, ενω online 480p.
Απο κει και περα, ενας γατοτεχνικος(!) θα του τσεκαρε ακομη: εαν μπορει να μπει msata,
ssd με ανταπτορα -και περιορισμο σε pata speed βεβαιως, μα και παλι αισθητα γρηγορο.
B)


Ολα τα παραπανω, πουλησε τα ακριβα, το λιγοτερο σαν "μεγιστη εκδουλευση ενημερωσης" (sic) :devil:

Περα απο αυτα ομως -εφοσον υπαρχει ανθρωπος που πληρωθηκε για να...καταστρεψει!- δουλεια
του ειναι να τα διορθωσει -ακομη και γυριζοντας πισω στα 7αρια, εφοσον δεν περασαν 30 ημερες..

Εκτος κι εισαι απολυτως σιγουρος για τι μπορεις να κανεις, η συμβουλη παραμενει: Ου μπλεξεις! :-D
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έναν pentium  Μ Dothan (725,735,745) θα είναι καλούλι .

Έχω ένα αντίστοιχο και λιώνει στο Youtube  μέσω browser με πέπα γουρουνάκι και μικρό Νικόλα .

Επίσης παίζει Popcorntime στα 720p χωρίς κολλήματα (αφήνω να κατεβεί η ταινία πρώτα  ..... μην είμαστε και πλεονέκτες )

αλλά και livestreaming αθλητικά μερικές φορές ....

Και φυσικά μια δυο εφαρμογές το πολύ ανοικτές την φορά , όχι παραπάνω από 3 καρτέλες στον browser ταυτόχρονα κλπ κλπ .

Με ελαφριές διανομές Linux όλα αυτά ...(του Θεμιστοκλέους βεβαίως βεβαίως  :-D  :-D ) με παραθυρια νεότερα των  ΧΡ δεν την πάλευε ιδιαίτερα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...