Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση παλιού Laptop


xristakis1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω τα στοιχεία που εφανίζει το πρόγραμμα cpu-z στο laptop, το οποίο πρότεινε ο meletis_m.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας.

Παντως το μηχανημα δεν τραβαει,επρεπε να μεινει στα 7αρια με μερικες απενεργοποιησεις στα εφε και 360 security+ccleaner.Το ιδιο εκανα στο netbook μου(atom n270

και 1GB Ram).και δεν κολλουσε,αλλα λογω μνημης εκανε κολληματα.Για εμενα ας κρατησει τα Windows για office μονο,χωρις ιντερνετ(ας κλεισει και τις ενημερωσεις αμα χρειαστει),βαζοντας linux mint 18 xfce.Στο νετμπουκ μου το αφησα χωρις Windows μαζι,

γιατι απλα δεν τραβουσε και XP απλα ειναι πλεον παρατημενα.Τα Mint με περασμενους τους drivers σε wifi και γραφικα πετανε,κανενα κολλημα.

Με έναν pentium Μ Dothan (725,735,745) θα είναι καλούλι .

Έχω ένα αντίστοιχο και λιώνει στο Youtube μέσω browser με πέπα γουρουνάκι και μικρό Νικόλα .

Επίσης παίζει Popcorntime στα 720p χωρίς κολλήματα (αφήνω να κατεβεί η ταινία πρώτα ..... μην είμαστε και πλεονέκτες )

αλλά και livestreaming αθλητικά μερικές φορές ....

Και φυσικά μια δυο εφαρμογές το πολύ ανοικτές την φορά , όχι παραπάνω από 3 καρτέλες στον browser ταυτόχρονα κλπ κλπ .

Με ελαφριές διανομές Linux όλα αυτά ...(του Θεμιστοκλέους βεβαίως βεβαίως :-D :-D ) με παραθυρια νεότερα των ΧΡ δεν την πάλευε ιδιαίτερα ...

Συμφωνω μαζι σου,τα μονοπυρηνα πλεον με linux παλευονται ωστε να δουλευουν αξιοπρεπως.Windows απλα τζαμπα κοπος ειναι να τα βαλεις.Για εμενα,το καλυτερο θα ηταν να κρατησει Windows μονο για office.Εκτος αμα δουλευει openoffice/libreoffice,οποτε στα Linux θα βαλει libreoffice και θα μπορει να κανει τη δουλεια της.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...