Προς το περιεχόμενο

απορίες για το θόρυβο υδρόψυξης


grab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έστω πως αντικαθιστούμε αερόψυξη με ένα mini σύστημα υδρόψυξης και χρησιμοποιούμε περίπου τον ίδιο αριθμό ανεμιστήρων (δεδομένο, μην μου αρχίσετε τα 'μα θα είναι πιο αποδοτική άρα θα μειώσεις τους ανεμιστήρες', το γνωρίζω αυτό)

δεν θα χαλάσω χρόνο να εξηγήσω τι, γιατί και πώς, απλά έχω δύο απορίες σχετικά με το θόρυβο

 

α) ο ίδιος 12άρης ανεμιστήρας, κάνει λιγότερο/ίδιο/περισσότερο θόρυβο στο radiator της υδρόψυξης από ότι κάνει στην ψύκτρα της αερόψυξης; γιατί από τις εικόνες που βλέπω θα έλεγα πως φαίνεται να παιρνά πιο δύσκολα ο αέρας από το radiator από ότι από την απλή ψύκτρα

 

β) οι αντλίες κάνουν θόρυβο; παίρνοντας κάτι ακριβότερο μειώνεται ο θόρυβος; για πόσο ακριβότερο και πόσο λιγότερο θόρυβο μιλάμε;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Πάνω κάτω στα ίδια. Αλλά δεν βάζεις τον ίδιο σε ψυγείο ;)

 

Β) όλες ίδιες είναι από θόρυβο, ουσιαστικά δεν την ακούς πρέπει να δώσεις πολύ προσοχή για να πεις την ακούς

 

Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα οπότε δύσκολα να βγει συμπέρασμα.

Προσωπικά σε browsing και light gaming μπορώ να κλείσω εντελώς τα φανακια ειδικά τώρα τον χειμώνα, το καλοκαίρι κλειστά σε browsing και 500 στροφές σε gaming. Εάν μπορεί μία αεροψυξη να φτάσει αυτές τις αποδόσεις και αυτές τις θερμοκρασίες εγώ την παίρνω χτες κιόλας ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

β) οι αντλίες κάνουν θόρυβο; παίρνοντας κάτι ακριβότερο μειώνεται ο θόρυβος; για πόσο ακριβότερο και πόσο λιγότερο θόρυβο μιλάμε;

 

 

Θα πάρεις D5 αντλία. Είτε ekwb είτ xspc είτε όποια μάρκα - όλες ίδιες είναι.

Αν δεν πάρεις D5 και πάρεις καμιά φτηνιάρα dc-400 (ειδικά χωρίς pwm) θα την

ακούς από το δίπλα δωμάτιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέγεται ότι η υδρόψυξη είναι αθόρυβη είναι αστικός μύθος. Όπως πολύ καλά το σκέφτεσαι, το ίδιο fan θα κάνει περίπου τον ίδιο θόρυβο, πίσω απο ψύκτρα είτε πίσω από ψυγείο υδρόψυξης.

Ωστόσο αν η υδρόψυξη είναι πιο αποδοτική, τότε το ίδιο fan ενδέχεται να γυρίζει σε λιγότερες στροφές και άρα να κάνει λιγότερο θόρυβο.

 

Σε γενικές γραμμές για τον απλό, μέσο, αρχάριο, η υδρόψυξη θα έχει ίδιο ή περισσότερο θόρυβο με μια καλή σχετικά αερόψυξη.

Αν δεν κοιτάξεις σε AIO Cooler αλλά κάτι πιο custom, όπως λέει και ο Whitefanged από πάνω, οι D5 αντλίες είναι η καλύτερη λύση σε θέμα θορύβου. Δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά σε θέμα τιμής. Σαν τύπος αντλίας έχει λιγότερο θόρυβο απο τις περισσότερες και για απλές υλοποιήσεις υδρόψυξης, δεν θα δείς τα μειονεκτήματα πουθενά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστικός μύθος είναι κάτι που δεν ισχύει.

Όπως πολύ σωστά είπες ο ίδιος ανεμιστήρας θα κάνει το ίδιο θόρυβο αν είναι στις ίδιες στροφές.

Απλά με ένα σωστό loop μπορείς να παίζεις με κλειστούς ή έστω 500-600 στροφές το χειμώνα και 1200-1500 το καλοκαίρι.

Οι διαφορές των custom σε θερμοκρασία είναι μεγάλες ειδικά το καλοκαίρι αλλά στον αντίποδα είναι και το κόστος.

Βέβαια όλα αυτά είναι ανάλογα το πάθος του καθενός, όσοι όμως έβαλαν νερό ιδιαίτερα σε GPU δεν αλλάζουν με τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

για όσους δεν κατάλαβαν ακόμη, η προτεραιότητα είναι τα επίπεδα θορύβου, όχι οι θερμοκρασίες και για αυτό επεξεργάζομαι όλες τις επιλογές και για πρώτη φορά μελετώ το θέμα υδρόψυξη

αυτό που σκέφτομαι δεν είναι το αν στην ίδια μέση απόδοση θα έχεις χαμηλότερα επίπεδα θορύβου με w/c αλλά το ποια θα είναι τα ελάχιστα επίπεδα θορύβου με την κάθε λύση

αφού η αντλία παράγει κάποιο θόρυβο, τότε με υδρόψυξη έχεις αναγκαστικά ένα δεδομένο κατώτατο όριο που δεν μπορείς να πας πιο χαμηλά

θα μου πεις με αερόψυξη τι θα κάνεις, θα χαμηλώσεις τους ανεμιστήρες σε σημείο που να ακούγονται λιγότερο από την αντλία; θα το ψήσεις...

ναι, απλά από τη στιγμή που μου λέτε ότι θα κάνει κάποιο θόρυβο η αντλία, τότε με απασχολεί και η χροιά, όχι μόνο η ένταση του θορύβου

τώρα το να ρωτήσω το καθένα από εσάς για την εμπειρία του νομίζω πως δεν θα χρησιμεύσει σε τίποτα, ο καθένας θα πει το μακρύ του και το κοντό του, οπότε είναι κάτι που πρέπει να διαπιστώσω ο ίδιος

για να πάρετε μια ιδέα για το τι ψάχνουμε, μιλάμε για χώρο που θα χει μέσα μικρόφωνα, ηχεία κτλ και χρειάζεται και η αναπαραγωγή του ήχου μες στο χώρο να είναι αναλλοίωτη σε χαμηλά επίπεδα έντασης αλλά ταυτόχρονα να μην επηρρεάζεται και η εγγραφή (εδώ μπαίνει το θέμα της χροιάς σε αντίθεση με την ένταση του θορύβου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις μεγάλη fanless ψύκτρα για την cpu, και με έναν αθόρυβο 12άρη στις 600-700 σροφές στο πίσω του κουτιού και έναν ίδιο στο μπροστινό, θα ψύχεται μια χαρά. GPU δεν θες λογικά, και τροφοδοτικό ένα fanless platinum.

 

Μια χαρά θα δουλέψει, και δεν θα ακούς τίποτα.

Πάρε μια ιδέα πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα δεν νομίζω, χειρότερα θα ναι

εγώ για cpu/κουτί σκεφτόμουν 14άρη καλό με semi ανοιχτό κουτί σε χαμηλές στροφές και τίποτα άλλο edit: ειδικά τώρα με τους καινούργιους επεξεργαστές που δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερο airflow στις μητρικές

αλλά χαίρω πολύ αν δεν έπαιζε κάρτα δεν θα το συζητούσαμε, από που συμπέρανες ότι δεν θέλουμε gpu;  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις μεγάλη fanless ψύκτρα για την cpu, και με έναν αθόρυβο 12άρη στις 600-700 σροφές στο πίσω του κουτιού και έναν ίδιο στο μπροστινό, θα ψύχεται μια χαρά. GPU δεν θες λογικά, και τροφοδοτικό ένα fanless platinum.

 

Μια χαρά θα δουλέψει, και δεν θα ακούς τίποτα.

Πάρε μια ιδέα πχ.

Και στην κάρτα γραφικών τι θα βάλει; Περιστέρι να πεταρίζει...;

Στο δικό μου σύστημα, τον περισσότερο θόρυβο, η κάρτα γραφικών τον κάνει...

Ανάλογα τι έχει ο καθένας, γιατί δεν αναφέρει αν θα βάλει full kit ή μόνο cpu, είναι σημαντική η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει νόμιζε ότι δεν χρειάζομαι κάρτα γραφικών για κάποιο λόγο

δεν ανέφερα τίποτα για gpu γιατί δεν πίστευα ότι υπάρχει περίπτωση να σκέφτεται κάποιος w/c χωρίς να χει κάρτα γραφικών

αλλά όπως είπα, αν δεν κάνω σύγκριση ο ίδιος δεν μπορεί να βγει αποτέλεσμα, το ιδανικό θα ήταν να πάει το κουτί σε άλλο χώρο αλλά δεν υπάρχει άλλος χώρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα δεν νομίζω, χειρότερα θα ναι

εγώ για cpu/κουτί σκεφτόμουν 14άρη καλό με semi ανοιχτό κουτί σε χαμηλές στροφές και τίποτα άλλο edit: ειδικά τώρα με τους καινούργιους επεξεργαστές που δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερο airflow στις μητρικές

αλλά χαίρω πολύ αν δεν έπαιζε κάρτα δεν θα το συζητούσαμε, από που συμπέρανες ότι δεν θέλουμε gpu;  :confused:

To link για κάποιον λόγο δεν μπήκε. Δες εδώ να καταλάβεις.

 

Και με κάρτα γραφικών μια χαρά είναι αθόρυβο. Οι νέες καλές υλοποιήσεις δεν ακούγονται. Αλήθεια σε μουσική παραγωγή τι θες την κάρτα?

Και στην κάρτα γραφικών τι θα βάλει; Περιστέρι να πεταρίζει...;

Στο δικό μου σύστημα, τον περισσότερο θόρυβο, η κάρτα γραφικών τον κάνει...

Ανάλογα τι έχει ο καθένας, γιατί δεν αναφέρει αν θα βάλει full kit ή μόνο cpu, είναι σημαντική η διαφορά.

Τις εξυπνάδες αλλού.

 

Με την χρήση που περιέγραψε, δεν εννοείται ότι θέλει και dedicated κάρτα. Αλλά και πάλι, οι νέες είναι αθόρυβες.

 

Όπως και να έχει, απο την αντλία και μόνο θα έχει περισσότερο θόρυβο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εξυπνάδες αλλού.

 Καμία διάθεση για ειρωνεία. Συγνώμη αν το πήρες στραβά, απλά αστειεύτηκα.

 

Με την χρήση που περιέγραψε, δεν εννοείται ότι θέλει και dedicated κάρτα. Αλλά και πάλι, οι νέες είναι αθόρυβες.

Μια GTX 970 είναι στα 30db Idle και φτάνει >40db. Τυχαίο παράδειγμα, αλλά δεν ξέρω τι κάρτα έχει. Υπάρχουν όμως και μουσικά προγράμματα που χρησιμοποιούν CUDA cores, οπότε είναι λογικό.

 

Όπως και να έχει, απο την αντλία και μόνο θα έχει περισσότερο θόρυβο.

Η αντλία μου, (MCP655/Laing D5) είναι στα 32db στη μέγιστη ταχύτητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My bad λοιπόν.

 

Αν φτιάξει τώρα υπολογιστή αξίζει να δει κάποιο αθόρυβο μοντέλο, και πάλι αξίζει μπροστά στο να δώσει 2 κατοστάρικα για ψύξη να δώσει λίγα για αναβάθμιση της κάρτας.

 

Αυτο για το cuda σε προγράμματα για επεξεργασία ήχου δεν το είχα ξανακούσει αλλά βγάζει νόημα, συνεπώς κάτι έμαθα. Μακάρι να θέλει cuda κιόλας, οι κάρτες της nvidia είναι πιο οικονομικές στην κατανάλωση και λίγο πιο εύκολες στην ψύξη. Με προσεκτική επιλογή θα είναι αν όχι απολύτως αθόρυβη (zero rpm), έστω αρκετά αθόρυβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για να μην επαναλαμβάνω όσα ειπώθηκαν, πάνω κάτω θα έλεγα τα ίδια με το Sheogorath.

Το μόνο που έχω να προσθέσω σαν πρόταση είναι αυτό: 

 

xFileServer.php,qsrc=be-quiet.net,_volum

 

Είναι "κτήνος" και low profile, αθόρυβη και αποδίδει πολύ καλύτερα απο τις περισσότερες mid range ΑΙΟ της αγοράς, ίσως κι απο της πιο high range. Αν αφιερώσεις 5-10 λεπτά να σετάρεις και temp curve / rpms, κάνει θαύματα (σχεδόν).

Ακριβή αερόψυξη μεν, αλλά μπροστά της οι ΑΙΟ coolers είναι απλά φωτάκια, σωληνάκια και μόστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω διαφορα αλλα δεν ειδα ή μαλλον δεν εδωσα σημασια στο build.

Λοιπον εαν προκειται για studio δεν αξιζει να πας σε νερα, δεν ξερω τι απαιτησεις εχουν σε CPU αυτα τα προγραμματα φυσικα.

Οταν ακουω για θορυβο αντλιας...... η Noctua που εχω στο HTPC της υπογραφης χαμηλομενη ακουγεται περισσοτερο απο το gaming setup!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...