Προς το περιεχόμενο

Χωρίς υποδοχή 3.5mm για ακουστικά το Samsung Galaxy S8;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντωμεταξύ αντιγράφει συνέχεια την Apple. Δεν λέω οτι η apple το έκανε πρώτη αλλά μόλις κάνει κάτι η apple κατευθείαν και η Samsung.

Ε ποιον θα ειχε ανταγωνιστη ρε συ,την Motorola που ανοικει στην lenovo ή την Htc με την ανυπαρκτη διαφημιση και την μια κωλοτουμπα πισω απο την αλλη(μεχρι και στην αντιμετωπιση πελατων εχει πιο ευνοικα προγραμματα στην Αμερικη απο οτι στην Ευρωπη)??

Τωρα παει να χωθει σιγα σιγα και η Huawei στο παιχνιδι(και ως τωρα εχει κερδισει μεγαλο μεριδιο απο τις γκαφες των παραπανω δυο εταιριων)κυριως στην Ευρωπη(γιατι στην Αμερικη κλασσικα θα στηριχθει το μηλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε ποιον θα ειχε ανταγωνιστη ρε συ,την Motorola που ανοικει στην lenovo ή την Htc με την ανυπαρκτη διαφημιση και την μια κωλοτουμπα πισω απο την αλλη(μεχρι και στην αντιμετωπιση πελατων εχει πιο ευνοικα προγραμματα στην Αμερικη απο οτι στην Ευρωπη)??

Τωρα παει να χωθει σιγα σιγα και η Huawei στο παιχνιδι(και ως τωρα εχει κερδισει μεγαλο μεριδιο απο τις γκαφες των παραπανω δυο εταιριων)κυριως στην Ευρωπη(γιατι στην Αμερικη κλασσικα θα στηριχθει το μηλο).

 

 

Indeed :)

 

iPhone grabs a bigger slice of US phone market in wake of Note 7 debacle

 

Missing headphone jack is apparently a 'non-issue' for Americans

 

 

http://www.theverge.com/2016/12/7/13866646/kantar-worldpanel-iphone-7-galaxy-note-7-sales

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Indeed :)

 

iPhone grabs a bigger slice of US phone market in wake of Note 7 debacle

 

Missing headphone jack is apparently a 'non-issue' for Americans

 

 

http://www.theverge.com/2016/12/7/13866646/kantar-worldpanel-iphone-7-galaxy-note-7-sales

Αν δεν πουλησει το Iphone στην Αμερικη που εχει εδρα η εταιρια και υπαρχουν και παραπανω προσφορες/προγραμματα,που θα πουλησει :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάτε... ούτε εμένα μ' αρέσει, διότι έχω πανάκριβα ακουστικά (ψίρες και μη) με 3,5 "τζακ"...

...Αλλά γενικά, η τεχνολογία εξελίσεται. Δηλαδή, είχαμε ένα τόνο utilities και games σε... floppy disks. Ε, θέλαμε δεν θέλαμε, πήγαμε στα CDs. Μετά, τα "σουτάραμε" και πήγαμε στα DVDs κι έπειτα στα BluRay...

 

...Εάν ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για το experience να πάμε σε μη-3,5 "τζακ" ακουστικά, καλώς να πάμε. Θα με "χαλάσει" που θα αναγκαστώ να ξαναπάρω σιγά-σιγά νέα ακουστικά, αλλά τί να κάνουμε; Και η πρώτη μου καλή τηλεόραση (λυχνίας) κόστισε 3,000 ευρώ (τότε). Τώρα, υπερτέλειες ψηφιακές "φλατ", κοστίζουν κάνα 400άρι...

Είσαι λάθος. Τα παραδείγματα που αναφέρεις αποτέλεσαν όντως εξέλιξη και δεν αντικαταστάθηκαν/αφαιρέθηκαν επειδή έτσι ήθελε κάποιος.

Αφήσαμε τις δισκέτες γιατί κυρίως δεν επαρκούσε πλέον ο αποθηκευτικός τους χώρος. Το ίδιο και με άλλα μέσα που ανέφερες.

 

Στην περίπτωση του jack δεν πρόκειται για κάποια εξέλιξη/βελτίωση αλλά για trend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο θετικο οτι τουλαχιστον θα ειναι usb-c τα ακουστικα και η θυρα και ετσι θα συνδεονται και σε υπολογιστες/tablet/smartphone αλλων εταιρειων με την ιδια θυρα και δεν θα ειναι proprietary υποδοχη τυπου lightning, ωστε να μην μπορεις να χρησιμοποιησεις αλλου τα ακουστικα.

Δεν είναι σίγουρο αυτό. Άνετα η κάθε Samsung, θα μπορεί να απορρίπτει τα ακουστικά άλλης εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα περι του ποιος αντιγραφει ποιον αλλα οταν λενε οτι παμε προς κοινη χρηση της type-c ειναι αναγκαστικο να τις αλλαζουν και μελλοντικα θα μιλαμε για τις εταιριες που το εκαναν πρωτες. Δε νομιζω οτι το μηλο7 επαθε ζημια στις πωλησεις του με την αλλαγη, ετσι και η κυρα-samy δεν εχει λογο να μη το κανει. Πιο πολυ εχασε με την ιστορια περι εκρηξεων. Ετσι πηγαμε και στις κοινες usb υποδοχες και χαιρομασταν που που βρισκαμε φορτιστη παντου και σε λιγο θα ειναι ολα ιδια. I like. Οσον αφορα τον ηχο αν ειναι να φορτιζεις και να ακους προφανως δε θα εισαι στο δρομο αρα με οποιδηποτε ανταπτορακι δε θα σε ενοχλει στη χρηση. Δε βλεπω ουσιαστικο προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως απορω κ ολας που εν ετη 2016 χρησιμοποιουμε ακομα 3,5mm jack..

Σε ενα πληρως ψηφιοποιημενο κοσμο θεωρουμε πως η ελλειψη αυτου του χαρακτηριστικου ειναι πισογυρισμα...

 

Εγω περισσοτερο ως φυσικη εξελιξη των πραγματων το αντιλαμβανομαι..

Επισης να περιμενετε να εξαφανιστει εν καιρω η συγκεκριμενη θυρα και απο αλλες συσκευες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μέλλον πιστεύω πολλοί θα λένε οτι κινήσεις τέτοιου τύπου απο τις εταιρίες άνοιξαν τον δρόμο για καλύτερο design, μεγαλύτερες μπαταρίες και ποιος ξέρει τι ακόμα. Moving forward λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα παίρνουν φωτιά οι μπαταρίες, μετά αφαιρούν το 3.5mm jack.... Δεν βλέπω να έχει πολύ μέλλον η Σάμμυ!

 

Samsung:

"Τελικά η ομάδα μηχανικών μας ανακάλυψε ότι έφταιγε η θύρα headphone-jack για την ανάφλεξη της συσκευής μας. Πήραμε λοιπόν τα κατάλληλα μέτρα και την αφαιρούμε από τα επόμενα μοντέλα μας από δω και στο εξής".

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα θελω εναν ανθρωπο με επιχείρηματα  να μου πει γιατι θελει να ειναι με καλωδio ?

 

 

Εγώ θέλω να είμαι με καλώδιο καρφιου για να ακούω από το κινητό στο αυτόκινητο και στα ηχεία σπίτι μου. Και να το κάνω κάθε μέρα. Και όχι δεν θέλω να γεμίσω τον κόσμο αντάπτορες ή να πάρω νέο αμάξι (!).

 

 

Τα ίδια ακούστηκαν όταν κατήργησε το dvd-drive, το ethernet port, κλπ, κλπ

 

 

Ναι και σήμερα τρέχουμε να τραβάμε καλώδια γιατί το wifi απλά δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος των mb που διακινούνται σε ένα εσωτερικό δίκτυο. Ξέρω ξέρω, πάρε αντάπτορα...

Τα ίδια ακούστηκαν όταν κατήργησε το dvd-drive, το ethernet port, κλπ, κλπ

 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δε νομιζω οτι το μηλο7 επαθε ζημια στις πωλησεις του με την αλλαγη, ετσι και η κυρα-samy δεν εχει λογο να μη το κανει.

Τι ανταγωνισμο εχει το μηλοτηλεφωνο απο πλευρας λειτουργικου(κοινως αλλες συσκευες με Ios)και τι η Samsung απο πλευρας Android,αυτη ειναι η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις που αν ισχυουν τα παραπανω,θα εξελιχθει σε κελεπουρι η τωρινη γενια του S7/s7 edge.

Κοινως οπως λεγαμε για την LG''μετα το G2 το χαος'',πλεον θα λεμε και για την Samsung''μετα το S7 το χαος''.

Για μένα ισχύει το μετά το s3 (αν εξαιρέσεις το πλαστικό) και το note 4(για την note σειρά) το χάος.

 

Χάνονται features και δυνατότητες ανά γενιά. Πρώτα το ραδιόφωνο, μετά το IR Blaster που κάποιοι χρησιμοποιούν και φυσικά η αποσπωμενη μπαταρία που και αυτη έχει την σημασία της αν θέλεις να κρατήσεις την συσκευή σου περισσότερο από 4ετια πχ... Λες ευχαριστώ που σου έδωσαν την micSD πίσω και σου παίρνουν την υποδοχή τώρα. Τρελό πισωγύρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ακουσω τωρα τι θα λενε μερικοι μερικοι.

Εμενα παντως προσωπικα δεν μου εχει ληψει καθολου η αφαιρεση του στο Iphone, λογικα θα το κανει και η Sammy (και πολυ καλα θα το κανει) και θα ακολουθησουν και οι υπολοιποι.

Στο κατω κατω οποιος θελει τα παλαιου τυπου ακουστικα τα βαζει με ανταπτορακι το οποιο εχει αμελητεο μεγεθος-βαρος.

Στο θεωρητικο κομματι, δεν αλλαζει κατι.

Παλι αναλογικος ηχος θα μεταδιδεται, ειτε μεσω usb-c ειτε μεσω lightning θυρας.

 

Πιστευω πως ειναι ανωριμο το timing για τετοια αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...