Προς το περιεχόμενο

Χαλασμένο (καινούργιο) laptop


jmo_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω (ή τουλάχιστον είχα????) το Laptop Asus R556LJ-XO739. Στην απόδειξη γράφει πως η κάρτα γραφικών είναι NVIDIA GeForce 920M. Το έχω λιγότερο από 3 μήνες αλλα δυστυχώς μου έπεσε νερό, αρκετό κιόλας και στην αρχή η οθόνη άλλαζε χρώματα και από τοτε μου εμφανίζεται η εικόνα έτσι όπως στη φωτογραφία. Εγώ νομίζω πως χάλασε η κάρτα γραφικών, αλλα υπάρχει περίπτωση να είναι η μητρική; Ή κάτι άλλο; Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει πόσο περίπου θα μου στοιχήσει να το φτιάξω στη κάθε περίπτωση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

post-423213-0-46832100-1481128545_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα φανει στην εγγυηση οτι επεσε νερο? Λεω εγω τωρα...

Λογικά δεν θα φανεί; Νομίζω ότι πάντα φαίνεται λόγω των μηχανήματων που χρησιμοποιούνται για τη διάγνωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πως δεν θα φανεί ρε παιδιά, είναι δυνατόν; Αφού το νερό διείσδυσε μέσα στο εσωτερικό, όταν στέγνωσε θα άφησε άλατα. Και ένας άπειρος θα μπορούσε να το καταλάβει αμέσως μόλις το ανοίξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα φανει στην εγγυηση οτι επεσε νερο? Λεω εγω τωρα...

Δεν εχεις και άδικο. Άλλωστε εκεί που παίζει να έχει αφήσει σημάδια δεν νομίζω να φτάσουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα φανει στην εγγυηση οτι επεσε νερο? Λεω εγω τωρα...

Μονο το πληκτρολογιο να βγαλεις απο ενα λαπτοπ που εχει πεσει νερο θα το καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορείς τουλάχιστον να δοκιμάσεις την τύχη σου με την εγγύηση μήπως και το παραβλεψουν και περάσει στην εγγύηση (εννοείται ότι δεν πρέπει να κάνεις αναφορά ότι έπεσε νερό κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει περασει στην εγγυηση ενα λαπτοπ που κατα λαθος αδεισα πανω του γυρω στα 50ml υγρό βασης απο ηλεκτρονικο τσιγαρο!

12mg νικοτινης αν νομιζεται οτι εχει σημασια. Του εβγαλα το πληκτρολογιο καθαρισα με πανι και λιγο WD40 το πηγα στο e-shop και κανονικα περαστικε στην εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα πρεπει να στηριχθεις  στο ποσο  πτωχος τω πνευματι θα ειναι αυτος που θα το κοιταξει εκει. Αλλα γενικα το νερο αφηνει και σταμπες και υγρασια οσο πιο μεσα παει  για πολυ καιρο λογο του οτι δεν στεγνωνει ευκολα..  Κι αν εχουν πρασινησει κιολας μεταλλικα σημεια, δυσκολα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε πάει το νερό στην κάρτα δεν θα είχες εικόνα, κατά 99% δεν θα είχες καν ρεύμα τουλάχιστον θα είχες σίγουρα ένα short circuit που είτε δεν θα σου έδινε ρεύμα είτε θα σου έδινε μαύρη οθόνη η reboot.Πιστεύω πως είναι οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή οθόνη είναι.

Λογικά μπήκε νερό ανάμεσα στα φύλλα για αυτό και είπα μπας και δεν φαίνεται εύκολα αν το ανοίξουν.

Δεν ξέρω και πολλά από φορητά αλλά πιστεύω κάποιος που ασχολείται μπορεί να το καθαρίσει από εμφανή σημάδια νερού.

Για να δει εαν ειναι ή κάρτα που δεν νομίζω απλά το συνδέει με μια εξωτερική οθόνη/τηλεοραση ότι τον βολευει και βλέπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχει πέσει νερό θα έχει οξείδωση [λόγω ηλεκτρολύσης] στο εσωτερικό και είναι εμφανές γιατί φαίνεται αλλού σαν ασπρίλα και αλλού μαυρίλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...