Προς το περιεχόμενο

50 εκατομμύρια πωλήσεις για το PlayStation 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθε 3 χρονια; σε ποιο πλανητη ζεις εσυ; το ps3 κυκλοφορησε το 2006 και παιζει (10χρονια μετα) ΑΚΟΜΑ οτιδηποτε κυκλοφορει....για πες μου εσυ ενα pc του 2006 των 400€ που σημερα υπαρχει ακομα (να παιζει παιχνιδια δεν το ρωταω καν); Επισης το ps4 του 2013 παιζει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κυκλοφορει και θα κυκλοφορει τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον, σε ξαναπροκαλω να μου πεις ενα pc αξιας 400€ του 2013 και τι παιχνιδια παιζει σημερα 4 χρονια μετα, περιμενω...

Το εξαιρετικό πράγματι Last of Us κυκλοκόρησε πριν 3 χρόνια. Αυτό που είπα λοιπόν αναφέρεται στο παιχνίδι και όχι στην κονσόλα. Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να είχαμε περισσότερους αποκλειστικούς καλούς τίτλους στις κονσόλες όπως είναι το Last of Us.

Για έναν χρήστη ο οποίος έχει ένα Gaming PC, μια κονσόλα δεν φαντάζει τόσο ελκυστική. Δεν το ακουμπάω το Playstation 4. Κάθε 15 μέρες που κάνω καθαριότητα, απλά το ξεσκονίζω. Τα λεφτά του δεν μου τα έχει βγάλει. Μιλάμε για το Last of Us το οποίο το έπαιξα στο Playstation 3, όχι στο Playstation 4. Αυτό είναι που λέω και μάλλον δεν με κατάλαβες, ότι το Playstation 3 στέκεται καλύτερα για τα χρόνια του. Καταρχάς στο PSN Plus παίρνεις κανονικά παιχνίδια στο Playstation 3 τις περισσότερες φορές ενώ στο Playstation 4 χαζό Indies με ανθρωπάκια και εναλλακτικό χιπστεροGameplay.

 

Όταν κυκλοφόρησε το Playstation 4 μαζί με το Killzone Shadow Fall το οποίο ήταν επίσης εξαιρετικό FPS, τα γραφικά του τα είχαμε δει στο PC στο Battlefield 3. Δεν τρίβαμε τα μάτια μας με λίγα λόγια.

 

Έχω Playstation 4 και όλα τα προηγούμενα Playstation, οπότε δεν πάω να πίσω κάποιον για την αγορά PC ως καλύτερη λύση επειδή θέλω να προστατέψω την επιλογή αγοράς μου.

Θεωρώ όμως πως αν τα βάλεις κάτω βλέπει πως οι κονσόλες υστερούν. Δεν υστερούν στο τομέα των γραφικών μόνο.

Όλοι έχουν ένα PC σπίτι για να μπαίνουν Internet και να βλέπουν ταινίες. Το να έχουν ένα PC 300€ παραπάνω από αυτό που ήδη έχουν, ώστε να παίζουν σε καλύτερες τιμές τα παιχνίδια και σε ίδια ποιότητα εικόνας (δεν θα πω καλύτερη), κάνοντας ταυτόχρονα και άλλα πράγματα όπως Internet, ταινίες και μουσική (που ήδη έκαναν), είναι καλύτερη λύση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Mechacorn, πως κατάφερες να μετατρέψεις μια είδηση σχετικά με τις πωλήσεις του ps4 σε τρολοthread περι master race και console plebs, μονο εσυ ξες... Εντάξει κατάλαβαμε ποσο γαμανε τα pc, έχουμε και έχεις pc και βλέπουμε τι γίνεται. Δεν χρειάζεται να γεμίζεις με ανούσια ποστς ολο τo θέμα. Και στο κάτω κάτω εσεμα τι αε νοιάζει αν θα παίζει κάποιος ow η οτιδήποτε άλλο στην κονσόλα αντί για το pc?? Ότι γουστάρει κάνει ο καθένας. Ελεος δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενικά μιλώντας, φέτος ήταν μια πολύ καλή χρονιά και για τις 2 κονσόλες (PS4/XB1)... με λιγότερα από €400 μπορούσες να έχεις και τις 2 κονσόλες στο Black Friday. Με €400 δεν παίρνεις ούτε GTX 1070. Μεμονωμένα έβγαινε το XB1 κάπου €115-120. Ό,τι hardware κι αν έχει, σε τέτοια τιμή δικαίως το λες VFM.

 

Όσο για τα αποκλειστικά του XBOX, δεν θα σταθώ τόσο στα προβλήματα του porting, αλλά στην τιμολογιακή πολιτική της MS: 70άρια ακατέβατα από το Windows Store, όταν day 1 έβρισκες με €45 τα GoW4/FH3.

 

Ακόμα και όταν τα ρίξανε τα ψηφιακά, τα retail τα ρίξανε ακόμα περισσότερο. Δεν χρειάζεται να αναφέρω τα πλεονεκτήματα του φυσικού μέσου (μεταπώληση/ενοικίαση/δανεισμός). Το ψηφιακό το παντρεύεσαι, ακόμα κι αν το βαρέθηκες ή σου βγήκε μάπα το καρπούζι.

 

Όποιος ψάχνεται με προσφορές (να αναφέρω μαγαζιά εξωτερικού?) θα βρει και retail Witcher 3 GOTY στα €25 (ούτε καν €30 digital που είπε κάποιος) και πολλά άλλα... ποιός δίνει 70άρια και 50άρια; Όχι ότι δεν τα αξίζει το εν λόγω παιχνίδι, αλλά υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές αν ψαχτείς.

 

Αν τα βάλουμε κάτω και τα υπολογίσουμε, ούτε η συνδρομή είναι τόσο πρόβλημα πια... €30 έχει 1 έτος και παίρνεις κι ένα σωρό παιχνίδια. Με ποιά λογική είναι πιο ελκυστικό το 70άρι, μόνο και μόνο επειδή είναι free το online; Ναι, αν θες 4K & 60 fps είναι μονόδρομος το (ισχυρό & ακριβό) PC, αλλά και το 1080p30 δεν είναι άσχημο όταν πληρώνεις ολόκληρη την κονσόλα όσο μια low-end GPU (€120).

 

Και επειδή κάποιοι θα πουν για το Steam, συμφωνώ ότι είναι ανώτερο του Windows Store, αλλά κι αυτό έχει ψιλοχαλάσει τελευταία από άποψη sales και έχουν μείνει μόνο τα κλειδάδικα για VFM... έψαχνα π.χ. το Inside και κόστιζε €14,99 σε προσφορά στο Steam έναντι €8,99 στο PSN. Δεν ήταν και δύσκολη η απόφαση, δεδομένου κιόλας ότι το PC μου δεν είναι για πολλά-πολλά αν κρίνω από τα requirements. Θα μπορούσα βέβαια να το πάρω τσαμπέ από τον «θείο», αλλά προτίμησα να στηρίξω τον δημιουργό.

 

Φιλικά τα παραπάνω. Game on!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν βγήκε το doom το ps2 είχε ήδη 4 χρόνια στη πλάτη του, κάθε φορά που έβγαινε νέα κονσόλα μέχρι και τα ps3/360 τα pc έτρεχαν να κρυφτούν ή να κοστίζουν 2000+ ευρώ μόνο το tower για να τις φτάσουν 

 

Urban myth. Ποτέ οι κονσόλες δεν βασίζονταν σε ωμή δύναμη, αλλά σε έξυπνες τεχνικές. Το ίδιο ισχύει και για τις τωρινές (ασχέτως ISA).

 

Το ΧΒΟΧ 360 (2005) που αναφέρεις είχε unified shaders πριν έρθουν στο PC (2006), αλλά σε flops και memory bandwidth υπήρχαν πιο δυνατές GPUs... το δε PS3 με την πετσοκομμένη GeForce 7 ήταν ήδη outdated όταν πριν από αυτό είχε βγει η θρυλική GeForce 8800 GTX. ;)

 

Σαν κονσόλες άντεξαν στον χρόνο λόγω optimization & low-level coding, όχι γιατί ήταν τόσο δυνατές όσο νομίζουν κάποιοι... με την ίδια λογική το PS4 Pro έχει future-proof τεχνολογία Vega (2 x FP16) πριν έρθει στο PC (καλό 2017), όχι ωμή δύναμη. Θα δούμε κι εκεί ωραία πράγματα από όσους ασχοληθούν (ND και σία).

 

Εποχές PS2 ήταν πιο άνιση η σύγκριση εις βάρος των κονσολών σε feature set αν σκεφτείς ότι στα PC είχαμε programmable shaders με τις GeForce 3, για να μην πάω ακόμα πιο πίσω σε εποχές PS1 vs 3DFX Voodoo (βλ. texture filtering)...

 

Πλέον έχει σταθεροποιηθεί/ομογενοποιηθεί η τεχνολογία και γι' αυτό οι μόνες διαφορές που βλέπουμε είναι σε ανάλυση & fps, όπου βλέπεις παιχνίδια σαν το Doom να χτυπάνε 200άρια fps λόγω console parity (είναι και τρελά optimized όμως, ειδικά με Vulkan), όταν το Crysis 1 δεν έφτανε ούτε 30 fps σε PC rigs εκείνης της εποχής. Περασμένα μεγαλεία. Κάποιοι βέβαια γουστάρουν έτσι, γιατί βάζουν λιγότερο συχνά το χέρι στην τσέπη για αναβαθμίσεις (ειδικά στις CPUs έχει ξεφτιλιστεί η κατάσταση, βλ. 2500k επί 5 χρόνια σερί χωρίς upgrade).

 

Στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι τα παλιά τα χρόνια οι κονσόλες είχαν περισσότερα exclusives και δεν υπήρχαν τόσα multiplatform... hint: production values. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει όλο αυτό το αέναο κυνήγι με τα AAA, πάντως δεν θα πω «τεμπέλα» την ND αν σε αυτή την γενιά βγάλουν μόνο 2 (άντε 3 πες αν ισχύει το Savage Starlight) exclusives (Uncharted 4 & TLOU2) αντί για 4 στο PS3 (Uncharted 1-2-3, TLOU1). Δες τι άλμα κάνουν από γενιά σε γενιά και σαν ... λογιστής πιστεύω θα καταλάβεις και μόνος σου πόσο κοστίζει όλο αυτό και αν είναι βιώσιμο σε βάθος χρόνου. Τα παιχνίδια κολλημένα στα $60 εντωμεταξύ εδώ και 10-15 χρόνια και ό,τι extra βγάλουν από season pass/DLC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2006 για να παίζω oblivion καλύτερα από το 360 είχα pc που έκανε 2000€ μόνο το κουτί με 7900gt η οποια σύντομα δεν ήταν για πολλά πολλά. Φαντάζεσαι και θυμάμαι ότι εκείνη την εποχή δεν έτρεξαν όλοι να αναβαθμίσουν όσοι είχαν 6600gt ή ακόμα πιο κάτω δεν έπαιζαν ούτε στον ύπνο τους τα γραφικά των κονσολών. Από 8800 κι έπειτα ναι πήραν ξεκάθαρα κεφάλι τα pc αλλά μέχρι πολλοί να αποκτήσουν τέτοιο hw οι κονσόλες μεσουρανουσαν με πολύ μικρότερο κόστος

 

 

Πάμε κάποια χρόνια μετά..

Όταν βγήκε one/ps4 εγω είχα ήδη μία 7950, ξέρεις τι έκανα μέχρι πριν ένα μήνα σε ο,τι αφορά τα γραφικά μου; ΤΙΠΟΤΑ

 

προφανώς είναι τεράστια η διάφορα με το υπάρχει η τάδε high end κάρτα που πατάει κάτω τις νέες κονσόλες και εκείνη τη στιγμή έχει το 0.0001% των χρηστών με το κρατώ τη παλιά mid προς high κάρτα μου για 3.5-4 χρόνια και την αλλάζω όχι για να φτάσω τις κονσόλες που περνούσα πριν καν βγουν αλλά για να ανεβαζω κι άλλο settings

 

Κανένας urban myth λοιπόν, απλά να θυμόμαστε τα γεγονότα..

Άλλωστε δεν έκανε τυχαία 600αρι τοτε μία κονσόλα στο λανσάρισμα της και 400αρι τώρα.

Είναι γνωστό ότι τώρα έβαλαν ξεπερασμένο hw. Εκείνη τη στιγμή είχαν βάλει ο,τι πιο σύγχρονο κυκλοφορούσε.

 

Τα cross platform καλώς υπάρχουν η βάση χρηστών των pc είναι τεράστια

 

Και καλά τη Sony χεστην δεν υπάρχει ελπίδα η Microsoft ευτυχώς το είδε πιο λογικά στο τέλος και απολαμβάνουμε παιχνιδαρες και στους υπολογιστές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο.. ακόμα χειρότερα για το pc δηλαδή

 

Για να το ξεπεράσεις έπρεπε να μιλάμε για σίγουρα πάνω από 1500 (αν πούμε ότι το δικό μου 2χιλιαρο ήταν υπερβολή) και η κάρτα σου σύντομα θα ήταν για πέταμα

 

Βέβαια πολύ σύντομα τα pc ήθελαν οι χρήστες τους να μπορούν να παίζουν σε 1080 οπότε η όποια σύγκριση ίσως είναι και άκυρη, μιλάμε για άλλη κλάση

 

Να δούμε ποτε θα πάμε σε 4Κ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2006 για να παίζω oblivion καλύτερα από το 360 είχα pc που έκανε 2000€ μόνο το κουτί με 7900gt η οποια σύντομα δεν ήταν για πολλά πολλά. Φαντάζεσαι και θυμάμαι ότι εκείνη την εποχή δεν έτρεξαν όλοι να αναβαθμίσουν όσοι είχαν 6600gt ή ακόμα πιο κάτω δεν έπαιζαν ούτε στον ύπνο τους τα γραφικά των κονσολών. Από 8800 κι έπειτα ναι πήραν ξεκάθαρα κεφάλι τα pc αλλά μέχρι πολλοί να αποκτήσουν τέτοιο hw οι κονσόλες μεσουρανουσαν με πολύ μικρότερο κόστος

 

 

Πάμε κάποια χρόνια μετά..

Όταν βγήκε one/ps4 εγω είχα ήδη μία 7950, ξέρεις τι έκανα μέχρι πριν ένα μήνα σε ο,τι αφορά τα γραφικά μου; ΤΙΠΟΤΑ

 

προφανώς είναι τεράστια η διάφορα με το υπάρχει η τάδε high end κάρτα που πατάει κάτω τις νέες κονσόλες και εκείνη τη στιγμή έχει το 0.0001% των χρηστών με το κρατώ τη παλιά mid προς high κάρτα μου για 3.5-4 χρόνια και την αλλάζω όχι για να φτάσω τις κονσόλες που περνούσα πριν καν βγουν αλλά για να ανεβαζω κι άλλο settings

 

Κανένας urban myth λοιπόν, απλά να θυμόμαστε τα γεγονότα..

Άλλωστε δεν έκανε τυχαία 600αρι τοτε μία κονσόλα στο λανσάρισμα της και 400αρι τώρα.

Είναι γνωστό ότι τώρα έβαλαν ξεπερασμένο hw. Εκείνη τη στιγμή είχαν βάλει ο,τι πιο σύγχρονο κυκλοφορούσε.

 

Τα cross platform καλώς υπάρχουν η βάση χρηστών των pc είναι τεράστια

 

Και καλά τη Sony χεστην δεν υπάρχει ελπίδα η Microsoft ευτυχώς το είδε πιο λογικά στο τέλος και απολαμβάνουμε παιχνιδαρες και στους υπολογιστές

 

Το μόνο διαφορετικό που έκαναν τα PS3/X360 ήταν ότι ανέβασαν πολύ το wattage, με αποτέλεσμα να έχουμε τα γνωστά φαινόμενα (YLOD/RROD).

 

Αυτή είναι μια μάχη που δεν μπορεί να κερδηθεί από τις κονσόλες λόγω form factor:

 

LqDuMPn.png

 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεχωρίσουμε την διαφορά του ξεπερασμένου (σε feature set) με το μικρότερο wattage... σου έγραψα πιο πάνω ότι τώρα τεχνολογία Vega δεν υπάρχει στα PC, ενώ υπάρχει στο Pro. Ποιό είναι «ξεπερασμένο» τελικά; Όσο καίει μια RX 480 (Polaris) καίει όλο το Pro.

 

Αυτά με τα 2 χιλιάρικα είναι υπερβολές και δεν τα λες μόνο εσύ. Τα 900 είναι πιο ρεαλιστικό νούμερο για μια νέα κονσόλα: http://wccftech.com/ps4-pro-performance-equivalent-900pc/

 

Φυσικά ένα τέτοιο PC θα καίει τα διπλάσια από το Pro...

 

Δεν υπάρχει κάποια μαγική τεχνολογία που θα αυξήσει δραματικά τα teraflops χωρίς να αυξηθεί αναλόγως και το wattage, πάρτε το χαμπάρι. Τα PC από τα μέσα των 90s και μετά απορρόφησαν ό,τι εξωτική τεχνολογία υπήρχε εκεί έξω (από SGI -> nVidia μέχρι internal RISC cores στους x86).

 

Η δε MS έχει μακρόπνοο domination plan με Windows Store & UWP και δεν κάνει σε κανέναν χάρες όπως θέλεις να πιστεύεις. Θέλει να κονσολοποιήσει το PC α λα walled garden.

 

PC = open & modular/upgradable

 

Αν αύριο-μεθαύριο γίνει closed με soldered components, τότε παύει να είναι PC.

 

ΥΓ1: Το 2005 είχα AMD64 3000+ με 6600 GT και έπαιζε καλύτερα το Far Cry 1 από ότι όταν το ξαναέπαιξα χρόνια αργότερα στο PS3... προφανώς δεν ήταν κομμένο και ραμμένο για την αρχιτεκτονική του PS3, αλλά μου έκανε εντύπωση.

 

ΥΓ2: Δεν αμφιβάλλω ότι η 7950 είναι αρκετά δυνατή σε ωμή δύναμη, αλλά αμφιβάλλω πολύ ότι θα μπορούσε να τρέξει Uncharted 4. Σου υπενθυμίζω ότι είναι GCN πρώτης φουρνιάς και μια γενιά πίσω συγκριτικά με την semi-custom GCN 1.1 του OG PS4.

 

Αν βγει ποτέ PS4 emulator, να είσαι σίγουρος ότι θα απαιτεί το λιγότερο μια AMD GPU με το ίδιο, αν όχι ανώτερο feature set. Κατώτερο με τίποτα.

 

Δεν είναι όλα θέμα teraflops... να δούμε πότε θα γίνει κατανοητό αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πληροφοριες απο αξιοπιστη πηγη  σχετικα με τις πωλησεις   ξεχωριστα του pro? 

Aυτο θα εχει ενδιαφερον να δουμε πως τα πηγε ,ποσοι αναβαθμισαν απο το απλο στo pro και ποσοι  που επελεξαν playstation  πηγαν κατευθειαν σε αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...