Προς το περιεχόμενο

Ποιές βιβλιοθήκες/frameworks/APIs να μάθω? Τί έχει ζήτηση στη αγορά;


makis5423

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το εξής πρόβλημα: Για τα επόμενα 1-2 χρόνια, μέχρι να πάρω το πτυχίο μου, θα πρέπει να βιοποριστώ κάπως.

Δεδομένου ότι δουλειές τύπου σερβιτόρος δεν είναι τόσο ευχάριστες, και και δεδομένου ότι έχω ένα κάποιο υπόβαθρο στον προγραμματισμό, λέω να εκπαιδευτώ ολοκληρωμένα σε κάποιο API/framework/platform και να δουλέψω σ'αυτό. Φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται να με προσλάβει κανείς όπότε πάω για freelancing.

 

Οι γλώσσες που ξέρω είναι κυρίως Java (σε καλό επίπεδο, ξέρω αρκετές από τις βασικές βιβλιοθήκες της) και Matlab.

Απ'ότι το βλέπω εγώ, οι επιλογές μου είναι οι εξής: Είτε πάω για Android, είναι πάω για servlets/backends σε Java, είτε μαθαίνω Python πάλι για backends.

Η ανησυχία μου για τα backends με java και python είναι ότι φαντάζομαι πως δεν έχουν τόση ζήτηση σε δουλειές τύπου freelance, αλλά περισσότερο σε εταιρικές θέσεις για αρκετά έμπειρους developers.

 

 

Τί πιστεύετε ότι θα είναι καλύτερο να μάθω; Έχετε μήπως κάποια πρόταση ή κάτι που θα προτιμούσατε να κάνατε εσείς αν ξαναρχίζατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περνα μια βολτα απο τα nanodegrees του udacity και δες τι μισθοι παιζουν και τι ζητηση υπαρχει. Απο κει και περα το quora ειναι οτι πρεπει να κανεις μια σχετικη αναζητηση θα βρεις απειρες απαντησεις απο γκουρου του χωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ΕΣΥ πιστεύεις ότι σου αρέσει περισσότερο.

 

Το ζήτημα δεν είναι τί μου αρέσει, αλλά τί μπορώ να μάθω σε εύλογο χρόνο που μπορεί να μου προσφέρει κάποιο εισόδημα.

 

Θα μπορούσα να φάω εβδομάδες παίζοντας με διάφορα κομμάτια ανάπτυξης web apps (λχ να γράφω δικό μου κώδικα για διαχείρηση πιστοποιητικών, sessions, templates, JS physics libraries και πολλά άλλα) ενώ υπάρχουν ήδη ένα σωρό εργαλεία για να τα κάνεις αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτούς δεν μπορείς να τους ανταγωνιστείς ούτως ή άλλως. Αλλά δεν πας να ανταγωνιστείς αυτούς. Υπάρχουν (αρκετοί) εργοδότες που δεν ψάχνουν τον φτηνότερο freelancer. Σε αυτούς απευθύνεσαι... O φτηνότερος freelancer συχνά κοστίζει περισσότερο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

> Το ζήτημα δεν είναι τί μου αρέσει, αλλά τί μπορώ να μάθω σε εύλογο χρόνο που μπορεί να μου προσφέρει κάποιο εισόδημα.

 

Web scraping.

Παλιά το είχα κάνει για πλάκα. Αλλά ποιός θα αγοράζει τα δεδομένα;

Άσε που οι σύγχρονες πλατφόρμες  με τα analytics και διάφορα κόλπα Javascript το κάνουν πιό δύσκολο απ'ότι ήταν.

 

 

Και θα ανταγωνίζεται πακιστανούς και ινδούς που δουλεύουν για δύο ευρώ την ώρα.

Και πιά είναι η εναλλακτική; 3 ευρώ την ώρα στην καφετέρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί πιστεύετε ότι θα είναι καλύτερο να μάθω; Έχετε μήπως κάποια πρόταση ή κάτι που θα προτιμούσατε να κάνατε εσείς αν ξαναρχίζατε;

 

Δεν ξέρω απο που να αρχίσω να απαντάω. Αρχικά από το ότι δεν θέλεις να δουλέψεις σαν σερβιτόρος. ΟΚ, έχεις εμπειρία σε προγραμματισμό, σου αρέσει, μην το κάνεις. Αλλά αν δουλέψεις σερβιτόρος θα δεις τα καλά και τα κακά του προγραμματισμού με άλλο μάτι. Όσο για τα λεφτά, συνήθως του σερβιτόρου είναι περισσότερα απο του junior προγραμματιστή στην Ελλάδα.

 

Δεύτερον, υποθέτεις ότι δεν θα σε προσλάβει κανείς. Εξαρτάται, αν πας σαν αρχάριος χωρίς πτυχίο και ζητήσεις 2000 ευρώ, ναι δεν θα σε πάρει κανείς. Αλλά νομίζω υπάρχουν εταιρίες που ψάχνουν άτομα με όρεξη και ας μην έχουν πτυχίο η μεγάλη εμπειρία. Και μόλις πάρεις το πτυχίο δεν θα είσαι ένας άσχετος που ψάχνει για δουλειά, αλλά ένας developer με 2-3 χρόνια προυπηρεσία. 

 

Γενικά νομίζω ότι ψάχνεις την εύκολη λύση, να κάθεσαι σπίτι να δουλέυεις μερικές ώρες και να βγάζεις καλά λεφτά. Το οποίο δεν λέω, μακάρι να μπορέσουμε να το κάνουμε όλοι μας κάποια στιγμή, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Μάλλον θα πρέπει να φτιάξεις βιογραφικό, να στείλεις αιτήσεις, να σου στείλουν κάποιο test με κώδικα, να το υλοποιήσεις, να ξανακάνεις συνέντευξη, κ.α.. Κάτι τελευταίο, δουλειά και σπουδές δεν πάνε μαζί. Λίγοι τα καταφέρνουν, οι περισσότεροι απλά καθυστερούν το πτυχίο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα ανταγωνίζεται πακιστανούς και ινδούς που δουλεύουν για δύο ευρώ την ώρα.

 

Τον ποιον ανταγωνίζεσαι υπεύθυνος είσαι εσύ και οι επιλογές που κάνεις. Αν νομίζεις ότι το μόνο σημείο διαφοροποίησης στο freelancing είναι η τιμή, είσαι πολύ βαθιά νυχτωμένος.

Τί πιστεύετε ότι θα είναι καλύτερο να μάθω; Έχετε μήπως κάποια πρόταση ή κάτι που θα προτιμούσατε να κάνατε εσείς αν ξαναρχίζατε;

 

Σου απαντώ στο πλαίσιο του freelancing, μιας και εκεί έχω πολυετή εμπειρία. Ξεκίνα με WordPress. Είναι η καλύτερη επιλογή για έναν αρχάριο επειδή:

 

α) Χαμηλό όριο εισόδου. Γρήγορα θα μάθεις να είσαι χρήσιμος.

 

β) Σταθερά μεγάλη ζήτηση.

 

γ) Μπορείς να βγάλεις λεφτά πουλώντας themes/plugins

 

δ) Θα σου φέρει μια ροή χρημάτων η οποία σίγουρα δεν θα είναι τεράστια στην αρχή αλλά ούτε εσύ είσαι ο γαμήκουλας προγραμματιστής ... ακόμα :)

 

ε) Όταν αποκτήσεις κύκλο πελατών, θα σου έρχονται referrals και repeat δουλειές, οπότε και δεν θα κυνηγάς πελάτες όπως θα κάνεις τώρα. Π.χ. χτες:

qEbw7XL.png

 

Παράλληλα θα κοιτάς να βελτιώσεις τις γνώσεις σου και σε άλλες τεχνολογίες, ώστε να μπορείς να πάρεις και άλλες δουλειές με καλύτερο περιθώριο κέρδους. 

 

Δεν είναι όλα ρόδινα φυσικά και δεν θα σου τρέχουν τα λεφτά από την μια μέρα στην άλλη, αλλά κανείς που ξέρει καλά WP δεν πείνασε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εντάξει, εσύ πήγαινε κάνε web scraping με είκοσι ευρώ την ώρα. Γιατί είσαι μάγκας κι έτσι.

 

Για κάνε κλικ στην εικονίτσα να δεις πόσα ευρώ την ώρα. Και μόλις το δεις, έχεις 2 επιλογές:

 

α) Επειδή είμαι μάγκας κι έτσι.

 

β) Επειδή αυτό που λέω είναι η πραγματικότητα και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να στρώσεις κώλο και να σχεδιάσεις τα βήματά σου αντί να κλαψομ@@@ιάζεις για τον άδικο ντουνιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάστορα για web scraping μιλάμε. Συγκεντρώσου καμιά φορά αντί να πουλάς διαρκώς μούρη. Και μίλα λίγο καλύτερα, δεν σε κάνει μάγκα το να μιλάς σαν βόθρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάστορα για web scraping μιλάμε. Συγκεντρώσου καμιά φορά αντί να πουλάς διαρκώς μούρη. Και μίλα λίγο καλύτερα, δεν σε κάνει μάγκα το να μιλάς σαν βόθρος.

 

α) Μάστορα, μας λες τώρα ότι έχει περισσότερους Πακιστανούς που κάνουν web scraping με ελάχιστα χρήματα από ότι Πακιστανούς που κάνουν WordPress δουλειές με ελάχιστα χρήματα; Αυτό είναι το επιχείρημά σου;  :-D

 

β) Όταν μιλήσω σαν βόθρος, να είσαι σίγουρος ότι θα το καταλάβεις.  :devil: Προς το παρόν, μιλάω εξαιρετικά χαλαρά για την πάρτη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...