Προς το περιεχόμενο

Asus TURBO-GTX1080-8G


tzonaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και υπάρχει θέμα..

 

H καλύτερη υλοποίηση είναι της XFX και η χειρότερη της Gigabyte. H MSI υπερκοστολογημένη γι' αυτά που προσφέρει, και η Sapphire η 2η καλύτερη υλοποίηση μαζί με την Asus (?).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδη το ψηνω και εγω ασχημα για την καρτα θα προτεινα να την παρεις απο amazon παιζουν καλυτερες τιμες και μαλλον η asus ειναι απο τις καλυτερες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υπάρχει θέμα..

 

H καλύτερη υλοποίηση είναι της XFX και η χειρότερη της Gigabyte. H MSI υπερκοστολογημένη γι' αυτά που προσφέρει, και η Sapphire η 2η καλύτερη υλοποίηση μαζί με την Asus (?).

μπορεις να μου πεις τους λογους που λες ολα αυτα;

 

επειδη το ψηνω και εγω ασχημα για την καρτα θα προτεινα να την παρεις απο amazon παιζουν καλυτερες τιμες και μαλλον η asus ειναι απο τις καλυτερες!!!!

μπα δεν μπορω να περιμενω..τριτη οποιο μαγαζι την εχει αμεσα διαθεσιμη την τσιμπησα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου πεις τους λογους που λες ολα αυτα;

 

μπα δεν μπορω να περιμενω..τριτη οποιο μαγαζι την εχει αμεσα διαθεσιμη την τσιμπησα!

να γραψεις εντυπωσεις B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η xfx GTR είναι η πιο ισορροπημένη υλοποίηση της 480, όχι απαραίτητα η πιο γρήγορη, όμως η πιο "όλα σε ένα πακέτο" 480 της αγοράς... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η xfx GTR είναι η πιο ισορροπημένη υλοποίηση της 480, όχι απαραίτητα η πιο γρήγορη, όμως η πιο "όλα σε ένα πακέτο" 480 της αγοράς... 

 

Παρολαυτα χωρις να ειμαι ο πλεον αρμοδιος μου δινει την εντυπωση πως σηκωνει πολυ γαργαλημα στα ρολογια της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να μου πεις τους λογους που λες ολα αυτα;

Όπως είπαν και παραπάνω, η XFX είναι η "all around" λύση. Έχει το καλύτερο (custom) PCB, ψύξη, OC headroom και χαμηλές θερμοκρασίες.

 

Η Sapphire κυμαίνεται (όπως η EVGA για την Nvidia), εννοώντας ότι οι κάρτες μια θα είναι καλές και μια όχι. Στην σειρά R7/9 3xx, είχε ίσως και την καλύτερη υλοποίηση, στην σειρά RX 4xx έχουν υψηλότερες θερμοκρασίες (σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις), προτείνεται όμως. 

 

Η MSI έκανε τσιγκουνιές στο PCB και η τροφοδοσία είναι χαμηλότερης ποιότητας ακόμα και απο τις reference. Υπερκοστολογημένη για αυτά που προσφέρει, θεωρώ.

 

Η Gigabyte έχει παράδοση στις AMD κάρτες να μην έχει καλές υλοποιήσεις.

 

Για την σειρά RX 4xx κοιτάς XFX/Asus/HIS/Sapphire και μετά MSI, και μακριά από Gigabyte :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολαυτα χωρις να ειμαι ο πλεον αρμοδιος μου δινει την εντυπωση πως σηκωνει πολυ γαργαλημα στα ρολογια της...

Όχι απλά γαργάλημα...πάει τρένο χωρίς να κάνει κιχ...μάλιστα στον συγκεκριμένο που την δοκιμάζει, καταναλώνει λιγότερα watt σε μεγαλύτερο oc από την gigabyte υδρόψυκτη (με customια η ψύξη και πανάκριβη)...παρότι η xfx έχει ανεμιστήρες και η άλλη όχι!! Και δεν πέφτει ούτε ένα mhz από το overclock που της έχει κάνει κατά την διάρκεια του stress test...ζωγράφισαν εκεί στην xfx και μπράβο τους...

 

https://www.youtube.com/watch?v=zWASNajSdpg&t=614s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από εμένα, xfx rx 480 gtr 8gb (black edition).

Απλά κορυφαία, αθόρυβη με πολυ καλά κομμάτια πάνω της και πολυ καλό over clocking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά από την Nitro+ της sapphire είμαι πολύ ευχαριστήμενος από θερμοκρασίες/απόδοση/φασαρία/τιμή. Σε αντίστοιχο ερώτημα με το δικό σου που είχα κάνει πριν διαλέξω κλειδώθηκε το θέμα ενώ στο νήμα για αναβάθμιση δεν μου απάντησε κανείς οπότε πήρα της sapphire γιατί είχε δώρο και το CIV6 (δεν ξέρω αν η προσφορά ισχύει για όλες της RX480). Αν θες να τσεκάρω/συγκρίνω κάτι συγκεκριμένο πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά από την Nitro+ της sapphire είμαι πολύ ευχαριστήμενος από θερμοκρασίες/απόδοση/φασαρία/τιμή. Σε αντίστοιχο ερώτημα με το δικό σου που είχα κάνει πριν διαλέξω κλειδώθηκε το θέμα ενώ στο νήμα για αναβάθμιση δεν μου απάντησε κανείς οπότε πήρα της sapphire γιατί είχε δώρο και το CIV6 (δεν ξέρω αν η προσφορά ισχύει για όλες της RX480). Αν θες να τσεκάρω/συγκρίνω κάτι συγκεκριμένο πες μου.

Η δικιά σου εχει backplate? Στείλε Λίνκ Σκρουτζ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά σου εχει backplate? Στείλε Λίνκ Σκρουτζ.

 

Ναι έχει backplate. Κάτι άσχετο που μου άρεσε επίσης, επειδή έχω clear panel στο κουτί, είναι το LED στο πλάι της κάρτας (ελάχιστης σημασίας βέβαια). Τεράστια προσοχή επίσης στους χρονισμούς της μνήμης/πυρήνα δεν έχουν όλες οι υλοποιήσεις το ίδιο. Ιδίως σε περιπτώσεις όπως το δική μου που δεν θέλω να κάνω OC προτίμησε μια εργοστασιακή oc'ed έκδοση. Δεν θυμάμαι λεπτομέρεις για κάθε μοντέλο γιατί έχει μερικούς μήμες από τότε που έψαχνα. Μην εμπιστεύεστε τα τεχνικά χαρακτηριστικά από το skroutz γιατί δεν είναι πάντα 100% σωστα.

 

http://sapphirenitro.sapphiretech.com/en/480-8.html

 

SKROUTZ:

http://www.skroutz.gr/s/9523644/Sapphire-Radeon-RX480-8GB-Nitro-OC-11260-01-20G.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...