Προς το περιεχόμενο

Asus TURBO-GTX1080-8G


tzonaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά από την Nitro+ της sapphire είμαι πολύ ευχαριστήμενος από θερμοκρασίες/απόδοση/φασαρία/τιμή. Σε αντίστοιχο ερώτημα με το δικό σου που είχα κάνει πριν διαλέξω κλειδώθηκε το θέμα ενώ στο νήμα για αναβάθμιση δεν μου απάντησε κανείς οπότε πήρα της sapphire γιατί είχε δώρο και το CIV6 (δεν ξέρω αν η προσφορά ισχύει για όλες της RX480). Αν θες να τσεκάρω/συγκρίνω κάτι συγκεκριμένο πες μου.

οχι ενταξει δεν χρειαζεται..Σε ευχαριστω πολυ!

 

Ναι έχει backplate. Κάτι άσχετο που μου άρεσε επίσης, επειδή έχω clear panel στο κουτί, είναι το LED στο πλάι της κάρτας (ελάχιστης σημασίας βέβαια). Τεράστια προσοχή επίσης στους χρονισμούς της μνήμης/πυρήνα δεν έχουν όλες οι υλοποιήσεις το ίδιο. Ιδίως σε περιπτώσεις όπως το δική μου που δεν θέλω να κάνω OC προτίμησε μια εργοστασιακή oc'ed έκδοση. Δεν θυμάμαι λεπτομέρεις για κάθε μοντέλο γιατί έχει μερικούς μήμες από τότε που έψαχνα. Μην εμπιστεύεστε τα τεχνικά χαρακτηριστικά από το skroutz γιατί δεν είναι πάντα 100% σωστα.

 

http://sapphirenitro.sapphiretech.com/en/480-8.html

 

SKROUTZ:

http://www.skroutz.gr/s/9523644/Sapphire-Radeon-RX480-8GB-Nitro-OC-11260-01-20G.html

Παιδια εδω ο φιλος εχει απολυτο δικιο!Στο σκρουτζ γραφουν οτι να ναι.υπαρχουν στο ιδιο ακριβως μοντελο 2-3 κωδικοι με διαφορετικους συγχρονισμους.Εγω εβλεπα τον κωδικο του μοντελου στο σκρουτζ και στο συγκρινα με αυτο στο σαιτ της εκαστοτε εταιριας για να βγαλω ακρη!Προσοχη!

 

Όχι απλά γαργάλημα...πάει τρένο χωρίς να κάνει κιχ...μάλιστα στον συγκεκριμένο που την δοκιμάζει, καταναλώνει λιγότερα watt σε μεγαλύτερο oc από την gigabyte υδρόψυκτη (με customια η ψύξη και πανάκριβη)...παρότι η xfx έχει ανεμιστήρες και η άλλη όχι!! Και δεν πέφτει ούτε ένα mhz από το overclock που της έχει κάνει κατά την διάρκεια του stress test...ζωγράφισαν εκεί στην xfx και μπράβο τους...

 

https://www.youtube.com/watch?v=zWASNajSdpg&t=614s

Οντως..το ειδα και εγω το βιντεακι!Αυτο ελεγε και αυτος για τα ρευματα πως καταφεραν εκει στην xfx να το κανουν!

 

 

Σας ευχαριστω πολυ ολους.και αφου απεκλεισα την gigabyte και msi,κατεληξα σε XFX.Αν και οι 2 προηγουμενες καρτες μου ηταν msi δεν ειχα ποτε θεμα,για να λετε οτι δεν αξιζει κατι θα ξερετε παραπανω!Αυριο ή τριτη με το καλο,οταν την παρω θα σας γραψω εντυπωσεις!Σας ευχαριστω πολυ ολους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αιντε άκυρο ποστ. Που το στηρίζεις αυτό; Έχεις κάποια άποψη για κάποια κάρτα;

ΟΧΙ, βέβαια!

Το έγραψα στην τύχη επειδή το "sapphire" μου αρέσει περισσότερο στην ονομασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να αγοράσω μια 1050ti

To pc m

Cpu=i3 3220

Ram= 8gb ddr3

Psu = turbo X 450

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αναγκαίο να αλλάξω το psu λόγο σφιχτου μπατζετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό θα το αλλάξεις θες δε θες ώστε να πάρεις κάτι ποιο ποιοτικό.

Κρίμα είναι να σου μείνει το σύστημα λόγο σάπιου τροφοδοτικού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο) Δε νομίζω να είναι κάτι που να χρειάζεται ΒΟΉΘΕΙΑ ΑΜΕΣΑ. Βοήθεια άμεσα πχ θα ήταν να μη δουλεύει η κάρτα γραφικών και αύριο να πρέπει να παραδώσεις μια εργασία. Click bait τίτλοι θεωρώ πως δε χρειάζονται. Αν κάποιος ξέρει/μπορεί να σε βοηθήσει, θα σε βοηθήσει ό,τι τίτλο και να βάλεις.

 

2ο) Θεωρητικά είσαι εντάξει. 75 τραβάει η κάρτα και η nvidia προτείνει 300άρι τροφοδοτικό. Αυτά αλλάζουν λίγο από υλοποίηση σε υλοποίηση κάρτας, αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό.

Πρακτικά, ανώνυμο τροφοδοτικό (όπως είναι τα turbo-x) δε θα έβαζα ούτε στο πιο budget σύστημα. Παλιότερα που δεν υπήρχαν επιλογές, ίσως. Τώρα πια που μπορείς πχ με 45 ευρώ να πάρεις αυτό (στην τύχη το κατάστημα και το συγκεκριμένο psu), το να δώσεις 35 να πάρεις turbo-x δεν το καταλαβαίνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαξε το τροφοδοτικο οπωσδηποτε.εαν θες πουλαω εγω ενα καλο.700WATT με εγγυηση 2,5 χρονια ακομη.ειναι το kcas aerocool 80+ bronze.το τροφοδοτικο που εχεις δεν θα το εβαζα σε 1050ti που ειναι πανακριβη για κανενα λογο.μπορει να ειναι και το χειροτερο που υπαρχει!!!και οταν φτιαχνουμε πισι ξεκιναμε απο το τροφοδοτικο.!!αυτο δεν το λεω επειδη πουλαω τροφοδοτικο ουτε επειδη θελω να παρεις το δικο μου!μην το παρεις εαν δεν θες  αλλα το τροφοδοτικο πρεπει να το αλλαξεις πριν προχωρησεις σε αναβαθμιση αλλιως αργοτερα θα το μετανιωσεις και ειναι κριμα.ασε που δεν θα παρεις και ποτε το 100% της καρτας ετσι και θα εχεις fps drops....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια. ενας ι5 δεν μπορει να παρει ποσοστο επιδοσεων ικανο χωρις μπουκαλι απο μια 1080. παει η καρτα χαμενη.αφου την κραταει πισω ο επεξεργαστης.υπαρχουν συγκεκριμενα αρθρα για τους συνδιασμους επεξεργαστων -καρτων γραφικων στο pc steps & pcbuilding (ελλαδας )που αφου εχεις ι5 μπορεις να τα διαβασεις για να σου λυθουν οι αποριες. το ιδιο ισχυει αν εχεις ι7 6ης γενιας και 1060. παει στραφι ο επεξεργαστης.διαβασε λοιπον τα αρθρα αυτα και τους οδηγους για να μαθεις και κατι καινουριο και να ξεχασεις αυτα που ξερεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια. ενας ι5 δεν μπορει να παρει ποσοστο επιδοσεων ικανο χωρις μπουκαλι απο μια 1080. παει η καρτα χαμενη.αφου την κραταει πισω ο επεξεργαστης.υπαρχουν συγκεκριμενα αρθρα για τους συνδιασμους επεξεργαστων -καρτων γραφικων στο pc steps & pcbuilding (ελλαδας )που αφου εχεις ι5 μπορεις να τα διαβασεις για να σου λυθουν οι αποριες. το ιδιο ισχυει αν εχεις ι7 6ης γενιας και 1060. παει στραφι ο επεξεργαστης.διαβασε λοιπον τα αρθρα αυτα και τους οδηγους για να μαθεις και κατι καινουριο και να ξεχασεις αυτα που ξερεις....

Για δώσε κανένα link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας και παλι.Τελικα με πεισατε και πηρα την XFX RX 480 8GB GTR.Δυστυχως δεν μπορουσα να βρω την Black edition που ερχοταν στα 1338mhz εναντι 1288mhz της δικιας μου,και αυτη που πηρα ηταν διαθεσιμη μονο σε ενα καταστημα,απο οπου και την πηρα (δεν ξερω ανεπιτρεπετε να το αναφερω,αν ναι θα το πω πιο μετα).Μεσα στο κουτι υπηρχε φυσικα η καρτα,ενα καλωδιο 2x6 πιν σε ενα 8πινο,ενα πολυ μικρρο manual που σου ελεγε πως να την βαλεις τι να προσεξεις και τα σχετικα,και ενα χαρτακι που σου ελεγε αν εχεις προσβαση στο διαδικτυο να κατεβασεις τους τελευταιους drivers και να μην βαλεις αυτους που ειχε μεσα στο cd της συσκευασιας.

Η καρτα χωρεσαι στο HAF 922  ισα ισα.και οταν λεμε ισα ισα δειτε παρακατω.
Στα δια ταυτα τωτα,BF1 με εναν i5 4430,ultra,1080, παιζω στα 60-70 fps, αλλα οταν σκανε γυρω σου βομβες και τα σχετικα φτανω 40-45fps.Μπορει να ειναι και ο επεξεργαστης βεβαια (ναι ξερω ειμαι οριακος) αλλα τι να κανουμε..Φυσικα ολα αυτα με ssd.
Απο την αλλη Overwatch παιζω στα 110+ fps στα epic.
Η καρτα εινα παααααρα πολυ ησυχη,βασικα εγω δεν την ακουω καθολου.πανω απο 72c στο BF1 δεν εχω δει χωρις να πειραξω τιποτα.
Τωρα εχω να κανω τις εξης ερωτησεις.Στο site της xfx υπαρχουν bios για την καρτα μου και για αλλες της ιδιας σειρας.Το ενα το λενε Performance και το αλλο Stealth.Ξερει κανεις τι διαφορες εχουν με τo stock;Επισης μπορω να φλασαρω το bios της black edition ή θα εχω θεματα;Επισης εχω συνδεση την καρτα με ενα καλωδιο το οποιο ομως δεν ειναι καθαρα 6πινο.Τι εννοω,ειναι καθαρα 6 και απλα στα 2 κανει μια γεφυρα και βγαζει αλλα 2.Το θεμα ειναι οτι πανω στην καρτα υπαρχει ενα led εκει κοντα στην τροφοδοσια το οποιο αναβει κοκκινο οταν δεν εχεις συνδεσει κατι σωστα,και μπλε οταν ολα ειναι ενταξει.Εμενα φυσικα ειναι μπλε.Στην συσκευασια ειχε ενα καλωδιο το οποιο εκανε 2 6απινα,ενα 8πινο.Μηπως να το βαλω καλυτερα με αυτο λετε;

15970812_10212036131009031_925374615_n.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας και παλι.Τελικα με πεισατε και πηρα την XFX RX 480 8GB GTR.Δυστυχως δεν μπορουσα να βρω την Black edition που ερχοταν στα 1338mhz εναντι 1288mhz της δικιας μου,και αυτη που πηρα ηταν διαθεσιμη μονο σε ενα καταστημα,

[...]

Στο site της xfx υπαρχουν bios για την καρτα μου και για αλλες της ιδιας σειρας.Το ενα το λενε Performance και το αλλο Stealth.

 

http://www.insomnia.gr/topic/606957-βοηθεια-για-αναβαθμιση-καρτασ-γραφικων/?p=55374257

 

http://www.insomnia.gr/topic/632292-amd-rx-480/?p=55377859 (διάβασε και τα πιο πάνω posts από αυτό)

 

Stealth: Πιο ήσυχη λειτουργία

Performance: Μεγαλύτερα clocks, πιο «φασαριόζικη»

 

Κάπου δίπλα στην τροφοδοσία η κάρτα σου πρέπει να έχει ένα διακοπτάκι. Αυτό αλλάζει μεταξύ των δύο bios.

 

Πάντως ισχύει:

«Αν δεν ξέρεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις, μην το κάνεις»

Ανώνυμος overclocker, Νέο Δελχί, 1999

 

Οπότε αν σε καίει τόσο πολύ καλύτερα να ανεβάσεις τα clocks από το MSI Afterburner ή κάποιο αντίστοιχο

 

Επισης εχω συνδεση την καρτα με ενα καλωδιο το οποιο ομως δεν ειναι καθαρα 6πινο (εννοείς 8πινο μάλλον).Τι εννοω,ειναι καθαρα 6 και απλα στα 2 κανει μια γεφυρα και βγαζει αλλα 2.Το θεμα ειναι οτι πανω στην καρτα υπαρχει ενα led εκει κοντα στην τροφοδοσια το οποιο αναβει κοκκινο οταν δεν εχεις συνδεσει κατι σωστα,και μπλε οταν ολα ειναι ενταξει.Εμενα φυσικα ειναι μπλε.Στην συσκευασια ειχε ενα καλωδιο το οποιο εκανε 2 6απινα,ενα 8πινο.Μηπως να το βαλω καλυτερα με αυτο λετε;

 

 

Καλά είσαι με την τροφοδοσία που έχεις, είναι φυσιολογικό το 6+2 του τροφοδοτικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/606957-βοηθεια-για-αναβαθμιση-καρτασ-γραφικων/?p=55374257

 

http://www.insomnia.gr/topic/632292-amd-rx-480/?p=55377859 (διάβασε και τα πιο πάνω posts από αυτό)

 

Stealth: Πιο ήσυχη λειτουργία

Performance: Μεγαλύτερα clocks, πιο «φασαριόζικη»

 

Κάπου δίπλα στην τροφοδοσία η κάρτα σου πρέπει να έχει ένα διακοπτάκι. Αυτό αλλάζει μεταξύ των δύο bios.

 

Πάντως ισχύει:

«Αν δεν ξέρεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις, μην το κάνεις»

Ανώνυμος overclocker, Νέο Δελχί, 1999

 

Οπότε αν σε καίει τόσο πολύ καλύτερα να ανεβάσεις τα clocks από το MSI Afterburner ή κάποιο αντίστοιχο

 

 

Καλά είσαι με την τροφοδοσία που έχεις, είναι φυσιολογικό το 6+2 του τροφοδοτικού

μεγαλυτερα clocks απο το "μαμα"?Εκανα μια αποπειρα απο το wattman αλλα δεν τα καταφερα..

Μολις διαβασα αυτο http://www.tomshardware.co.uk/forum/319142-33-dual-6pin-8pin-adaptor-confusion και ηδη το εχω αλλαξει  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι να πω ψεμματα?τι συμφερον εχω?ετσι ειναι.κι εγω ι7 6700 εχω και ειναι αχρηστος προς το παρων οσο εχω 1060.για να τον εκμεταλλευτω πρεπει να βαλω τουλαχιστον 1070.αν δεν με πιστευετε θα δωσω λινκ αλλα θα πρεπει να καθομαι να ψαχνω ενα ενα τα θεματα και τους οδηγους.δεν εχω λογο η συμφερον να πω ψεμματα και να σαμποταρω τον εαυτο μου.διαβαζω συνεχεια για τα πισι και κανω και επισκευες και ενημερωνομαι διαρκως.θα δωσω λινκ να τελειωνει και η φασαρια με την πρωτη ευκαιρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...