Προς το περιεχόμενο

Asus TURBO-GTX1080-8G


tzonaras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποσα λεφτα μονο κοτσοβολος;


και γιατι να πω ψεμματα?τι συμφερον εχω?ετσι ειναι.κι εγω ι7 6700 εχω και ειναι αχρηστος προς το παρων οσο εχω 1060.για να τον εκμεταλλευτω πρεπει να βαλω τουλαχιστον 1070.αν δεν με πιστευετε θα δωσω λινκ αλλα θα πρεπει να καθομαι να ψαχνω ενα ενα τα θεματα και τους οδηγους.δεν εχω λογο η συμφερον να πω ψεμματα και να σαμποταρω τον εαυτο μου.διαβαζω συνεχεια για τα πισι και κανω και επισκευες και ενημερωνομαι διαρκως.θα δωσω λινκ να τελειωνει και η φασαρια με την πρωτη ευκαιρια

ΣΥγνωμη αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα,υπαρχουν παρα πολυ παραγοντες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρα τη τερματιζει την 1080 ο i5.

Πριν τον 6700Κ @ 4.5 ειχα τον 3570Κ@ 4.5 με τη 1080 και μια χαρα τη τερματιζε.

οπου κερδισα ηταν μονο απο παιχνιδια που εκμεταλευοταν το HT και ηταν ετσι κι αλλιως cpu limited.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας θα ήθελε να ρωτήσω αν κάποιος φίλος γνωρίζει και έχει εμπειρία. Έχω μια palit GTX 780 θα ήταν καλύτερα να βάλω μια 2η ή να πάω για μια 980?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα μονή. Εκτός αν το θες για υπολογιστικές εφαρμογές που εκεί θες cuda cores.

 

Και όχι 980, ειδικά αν λες για μονή. Μια 1060 6άρα είναι καλύτερη σε κάθε περίπτωση. Είχα χρόνια sli GTX470 και με το που πήγα σε 780 βρήκα την υγειά μου.

Λιγότερος θόρυβος, κατανάλωση, ζέστη, περισσότερη Vram, καλύτερη υποστήριξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υπάρχει θέμα..

 

H καλύτερη υλοποίηση είναι της XFX και η χειρότερη της Gigabyte. H MSI υπερκοστολογημένη γι' αυτά που προσφέρει, και η Sapphire η 2η καλύτερη υλοποίηση μαζί με την Asus (?).

 

 

Όπως είπαν και παραπάνω, η XFX είναι η "all around" λύση. Έχει το καλύτερο (custom) PCB, ψύξη, OC headroom και χαμηλές θερμοκρασίες.

 

Η Sapphire κυμαίνεται (όπως η EVGA για την Nvidia), εννοώντας ότι οι κάρτες μια θα είναι καλές και μια όχι. Στην σειρά R7/9 3xx, είχε ίσως και την καλύτερη υλοποίηση, στην σειρά RX 4xx έχουν υψηλότερες θερμοκρασίες (σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις), προτείνεται όμως. 

 

Η MSI έκανε τσιγκουνιές στο PCB και η τροφοδοσία είναι χαμηλότερης ποιότητας ακόμα και απο τις reference. Υπερκοστολογημένη για αυτά που προσφέρει, θεωρώ.

 

Η Gigabyte έχει παράδοση στις AMD κάρτες να μην έχει καλές υλοποιήσεις.

 

Για την σειρά RX 4xx κοιτάς XFX/Asus/HIS/Sapphire και μετά MSI, και μακριά από Gigabyte :P

Για ποιό λόγο ειναι καλύτερη υλοποίηση της XFX?

 

H Nitro+ ακόμη και οι "κουτσουρεμένες" νεες εκδοχές της έχουν καλύτερο PCB

 

 

Αν και ποτέ μου δεν έχω αγοράσει κάρτα απο Saphire και έχω πάρει διάφορες απο XFX και ειμαι πολύ ικανοποιημένος με το customer support τους που στην δική μου περίπτωση (δεν ξέρω αν το αλλάξανε ) ειναι lifetime.

 

 

απο εκει και πέρα όμως απο τεχνικά χαρακτηριστικά η Nitro+ ειναι ανώτερη.

 

Σίγουρα και οι δύο κάρτες ειναι καλές όμως επειδή ειναι κατώτερη η XFX κατασκευαστικά δεν σημαίνει πως δεν ειναι καλή κάρτα γενικά. 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=GBWs_7vRWkA

 

https://www.youtube.com/watch?v=EPwsLOX7Y_k&t=561s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι να πω ψεμματα?τι συμφερον εχω?ετσι ειναι.κι εγω ι7 6700 εχω και ειναι αχρηστος προς το παρων οσο εχω 1060.για να τον εκμεταλλευτω πρεπει να βαλω τουλαχιστον 1070.αν δεν με πιστευετε θα δωσω λινκ αλλα θα πρεπει να καθομαι να ψαχνω ενα ενα τα θεματα και τους οδηγους.δεν εχω λογο η συμφερον να πω ψεμματα και να σαμποταρω τον εαυτο μου.διαβαζω συνεχεια για τα πισι και κανω και επισκευες και ενημερωνομαι διαρκως.θα δωσω λινκ να τελειωνει και η φασαρια με την πρωτη ευκαιρια

 

Καλή τύχη να τον εκμεταλλευτείς με 1070. Με δυο titan σε sli ίσως ζοριστεί λιγάκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι να πω ψεμματα?τι συμφερον εχω?ετσι ειναι.κι εγω ι7 6700 εχω και ειναι αχρηστος προς το παρων οσο εχω 1060.για να τον εκμεταλλευτω πρεπει να βαλω τουλαχιστον 1070.αν δεν με πιστευετε θα δωσω λινκ αλλα θα πρεπει να καθομαι να ψαχνω ενα ενα τα θεματα και τους οδηγους.δεν εχω λογο η συμφερον να πω ψεμματα και να σαμποταρω τον εαυτο μου.διαβαζω συνεχεια για τα πισι και κανω και επισκευες και ενημερωνομαι διαρκως.θα δωσω λινκ να τελειωνει και η φασαρια με την πρωτη ευκαιρια

Για να δικαιολογήσεις την επιλογή σου και οτι ενας i7 εχει ιδιαίτερο νόημα στα παιχνίδια ενω δεν έχει (οχι οτι ειναι κακη επιλογή αλλά για games αυτα τα επιπλέον 80-100€ βαλτα καλύτερα στη κάρτα σου) και ενας i5 ειναι αρκετός στο 99% των περιπτώσεων;

 

Το hyperthreading δε θα βοηθησει και πολύ στο οποίο μπουκάλι σε σχέση με το overclock που μπορείς να κάνεις σε εναν Κ

 

Εκτος αν μιλαμε για στοκ i5 στα 3.5 και στοκ i7 στα 4Ghz

 

Θεωρώ όμως οτι μιλάμε για o/c σε καθε περίπτωση αν θες τα μέγιστα που θα είναι περιπου τα ίδια και στις δυο περιπτώσεις

 

Σε αλλες εργασίες ίσως εχει νόημα ο i7 αλλα στα games το κοστος του τον κάνει περιττό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας και παλι.Τελικα με πεισατε και πηρα την XFX RX 480 8GB GTR.Δυστυχως δεν μπορουσα να βρω την Black edition που ερχοταν στα 1338mhz εναντι 1288mhz της δικιας μου,και αυτη που πηρα ηταν διαθεσιμη μονο σε ενα καταστημα,απο οπου και την πηρα (δεν ξερω ανεπιτρεπετε να το αναφερω,αν ναι θα το πω πιο μετα).Μεσα στο κουτι υπηρχε φυσικα η καρτα,ενα καλωδιο 2x6 πιν σε ενα 8πινο,ενα πολυ μικρρο manual που σου ελεγε πως να την βαλεις τι να προσεξεις και τα σχετικα,και ενα χαρτακι που σου ελεγε αν εχεις προσβαση στο διαδικτυο να κατεβασεις τους τελευταιους drivers και να μην βαλεις αυτους που ειχε μεσα στο cd της συσκευασιας.

Η καρτα χωρεσαι στο HAF 922 ισα ισα.και οταν λεμε ισα ισα δειτε παρακατω.

Στα δια ταυτα τωτα,BF1 με εναν i5 4430,ultra,1080, παιζω στα 60-70 fps, αλλα οταν σκανε γυρω σου βομβες και τα σχετικα φτανω 40-45fps.Μπορει να ειναι και ο επεξεργαστης βεβαια (ναι ξερω ειμαι οριακος) αλλα τι να κανουμε..Φυσικα ολα αυτα με ssd.

Απο την αλλη Overwatch παιζω στα 110+ fps στα epic.

Η καρτα εινα παααααρα πολυ ησυχη,βασικα εγω δεν την ακουω καθολου.πανω απο 72c στο BF1 δεν εχω δει χωρις να πειραξω τιποτα.

Τωρα εχω να κανω τις εξης ερωτησεις.Στο site της xfx υπαρχουν bios για την καρτα μου και για αλλες της ιδιας σειρας.Το ενα το λενε Performance και το αλλο Stealth.Ξερει κανεις τι διαφορες εχουν με τo stock;Επισης μπορω να φλασαρω το bios της black edition ή θα εχω θεματα;Επισης εχω συνδεση την καρτα με ενα καλωδιο το οποιο ομως δεν ειναι καθαρα 6πινο.Τι εννοω,ειναι καθαρα 6 και απλα στα 2 κανει μια γεφυρα και βγαζει αλλα 2.Το θεμα ειναι οτι πανω στην καρτα υπαρχει ενα led εκει κοντα στην τροφοδοσια το οποιο αναβει κοκκινο οταν δεν εχεις συνδεσει κατι σωστα,και μπλε οταν ολα ειναι ενταξει.Εμενα φυσικα ειναι μπλε.Στην συσκευασια ειχε ενα καλωδιο το οποιο εκανε 2 6απινα,ενα 8πινο.Μηπως να το βαλω καλυτερα με αυτο λετε;

15970812_10212036131009031_925374615_n.j

Καλά πόσο μεγαλη ειναι η xfx και μπηκε τοσο οριακά;;;

 

Γιατι και το 922 δεν είναι κανα μικρό κουτί

 

Η στριξ πάντως που έβαλα εγω στο 922 ειναι αρκετά άνετα θα ανεβασω φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη να τον εκμεταλλευτείς με 1070. Με δυο titan σε sli ίσως ζοριστεί λιγάκι :P

χαχαχα

Μια χαρα τη τερματιζει την 1080 ο i5.

Πριν τον 6700Κ @ 4.5 ειχα τον 3570Κ@ 4.5 με τη 1080 και μια χαρα τη τερματιζε.

οπου κερδισα ηταν μονο απο παιχνιδια που εκμεταλευοταν το HT και ηταν ετσι κι αλλιως cpu limited.

αυτο εννοω.φτανει στο σημειο να μην σου δινει αλλο.αλλα να τερματιζει ενας ι5 μια 1080 δεν γινεται.ειδικα τεταρτης γενιας σαν αυτον που θα παρει το παιδι. 4threads εχει ολα κι ολα. ειδικα σε παιχνιδια οπως το far cry primal η εφαμογες που θελουν πολλους πυρηνες.βεβαια αμα κανεις οβερκλοκ το ι5 μικραινει το μπουκαλι.αλλα οβερκλοκ?αξιζει?και υπαρχει και ενας απαραβατος κανονας.ΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΥΠΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΙΣΙ ΣΟΥ ΤΟ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΥΠΟΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ.ενα να ειναι αυτο επιβραδυνει ολα τα υπολοιπα υποσυστηματα.πανε με την ταχυτητα του χαμηλοτερου.με εναν ι3 αν βαλεις μια 1080 η μια 1070 τα ιδια καρε θα πιανεις το δευτερολεπτο.ενας ι7 ειναι αχρηστος σε μια 960 gtx .τα ιδια καρε θα πιανεις και με ι5.φτανει στο σημειο ο επεξεργαστης να περιμενει την καρτα.για να δεις διαφορα πρεπει να βαλεις 970 η 980.ειπαμε να βαζουμε την καλυτερη καρτα γραφικων που υπαρχει και αυτο βοηθαει στα παιχνιδια αλλα οταν ολα τα υπολοιπα υποσυστηματα ειναι κατωτερα θα ειναι το ιδιο με το να εχεις 1060.εχω δει συγκρητικα τεστ με τις δυο καρτες με συγκεκριμενους συνδιασμους hardware να εχουν την ιδια αποδοση.!!ενα παιχνιδι μπορει να ειναι απαιτητικο σε επεξεργαστη(οπως το fallout 4) και εσυ να εχεις ram ddr2 1333mhz και εναν i5 2400 2.8ghz. εκει μια 1080 θα σου δωσει εξτρα καρε μονο εαν ανεβασεις πολυ την αναλυση σε συγκριση με μια gtx 960 οπου σε αναλυση 1280χ1024 θα εχουν τα ιδια ακριβως καρε.και παμε στο αντιθετο σεναριο.πες οτι εχεις ι7 6700κ και καρτα μια 950.θα παρεις το μαξιμουμ απο την καρτα αλλα καλο δεν ειναι γιατι θα δουλευει στο φουλ.για να δεις ομως διαφορα θα πρεπει να βαλεις τουλαχιστον 980 η 1070.με τις υπολοιπες η διαφορες θα ειναι ελαχιστες και παντα πιο εμφανης σε πολυ μεγαλες αναλυσεις.ο επεξεργαστης θα φωτοαποδιδει καρε και θα περιμενει την 950 να τα αποδωσει.και θα καθεται....οποτε βαζεις εναν ι5.γιατι πολυ απλα ο ι7 σε αυτην την περιπτωση σου χρειαζεται μονο αν βαλεις καλυτερη καρτα στο μελλον! ο σκληρος δισκος δεν εχει τοση σημασια στα παιχνιδια.μονο στο loading και οχι παντα.εξαρταται απο την ποσοστητα της ραμ και το ποση εικονικη μνημη εισαι αναγκασμενος να εχεις.ταχυτητα θα σου δωσει ενας ssd οταν διαβασει τα δεδομενα απο αυτον το υπολοιπο συστημα για να τα φορτωσει στους επεξεργαστες στην ραμ και την gpu.μεσα στο παιχνιδι onplay δεν βλεπεις καμμια διαφορα!!εαν εχεις ι7 παλι και η μνημη σου ειναι αργη 1333mhz με μεγαλο cl 

(cas latency)παλι ο επεξεργαστης αχρηστευεται αφου πεφτει το bandwith επικοινωνιας με το τσιπσετ και τα υπολοιπα υποσυστηματα.αυτο που ισχυριζομουν αρχικα αποδεικνυεται απο την αλλαγη pci-e 2.0 σε pci-e 3.0.οι διαφορες σε περιπτωση που η καρτα δεν ειναι η μια απο την αλλη χαοτικη ειναι απειροελαχιστη!γιατι?γιατι την ταχυτητα της δεν την ξεπερνουσαν ευκολα καρτες σαν την 960 η την r7 370.εαν βαλεις ομως 1070 την θες την pci-e 3.0.κι αυτο γιατι η θυρα αυτη στελνει τα δεδομενα στον επεξεργαστη με συγκεκριμενη ταχυτητα.εαν ανεβασεις την ταχυτητα και βαλεις pci-e 4.0 δεν θα δεις καμια απολυτως διαφορα! ουτε ενα καρε! το ιδο ειναι να εχεις μια 1050 σε εναν ι7 7ης γενιας.ανοιγεις την λεωφορο επικοινωνιας αλλα δεν υπαρχει πολυκοσμια για να περασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτο εννοω.φτανει στο σημειο να μην σου δινει αλλο.αλλα να τερματιζει ενας ι5 μια 1080 δεν γινεται.

 

Λαθος καταλαβες, παραγινετε. Τη καρτα την ειχα μαζι με τον 3570Κ.

Μια χαρα δουλευε η καρτα μονιμα στο 100% κλοκαρισμενη στα 2100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράφεις πυκνά βάζε καμιά παράγραφο να είναι λίγο πιο εύκολο

 

κοίτα ΑΛΛΟ πράγμα ένας i5, άλλο πράγμα ένας διπύρηνος i3 

 

ο i5 έχει 4 δυνατούς πυρήνες που αυτή τη στιγμή είναι το απαραίτητο και αρκετό για παιχνίδια και όχι τα threads, αλλιώς και οι fx θα σάρωναν, αλλά από ότι φαίνεται κάτι τέτοιο δεν παίζει 

 

overclock εννοείται ότι θα κάνεις αν σε ενδιαφέρουν τα games και μπορείς, τα ρολόγια του επεξεργαστή είναι πολύ πιο σημαντικά και από τα threads και από τους πολλούς πυρήνες (εννοώ πάνω από 4, θεωρώ δεδομένο ότι μιλάμε για τουλάχιστον 4)

 

τέσπα δες συγκριτικά για το πόσο είναι χρήσιμος ένας i7 σε παιχνίδια και ξανασκέψου το 

 

και όσο για το αν ο haswell γέρασε, δεν έχει γεράσει ακόμα αφού πάνε την εξέλιξη με το σταγονόμετρο εκεί στην Intel 

 

τέλος ναι αυτός που θα δώσει 800 ευρώ για κάρτα δε θα τσιγγουνευτεί τα 100 ευρώ επιπλέον για να πάει από i5 σε i7, αυτό το βρίσκω λογικό 

 

όπως επίσης είναι λογικό ότι και αυτός που θα πάρει i5 θα πάει σε πιο οικονομική κάρτα ενδεχομένως από τις high end αφού τον ενδιαφέρει το vfm 

 

ΟΜΩΣ επειδή κάποια στιγμή κρατώντας χρόνια τη cpu του θα αναβαθμίσει κάποια στιγμή σε gpu επίπεδου μέχρι πρότινος high end θα δει την όποια διαφορά ή ενδεχόμενο μπουκάλι, από όλα αυτά έχει υπάρξει εμπειρία χρηστών εδώ και χρόνια όπως επίσης και δοκιμές/μετρήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πόσο μεγαλη ειναι η xfx και μπηκε τοσο οριακά;;;

 

Γιατι και το 922 δεν είναι κανα μικρό κουτί

 

Η στριξ πάντως που έβαλα εγω στο 922 ειναι αρκετά άνετα θα ανεβασω φωτο

λαθος μου...το 912 εχω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...