Προς το περιεχόμενο

Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο


aranos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φίλη μου παλια , είχαμε πάει στο Βαρελάδικο (τέλη 90) , και είχε τοοοοοσο πολύ κοσμο(πολυ παραπάνω απο το επιτρεπτό) και τόση καπνίλα , που λιποθύμισε.....

 

Το μαγαζί μας έκανε δώρο τραπέζι και 2 μπουκαλες ουίσκι για επόμενη φορά , για να μην τους κανουμε μήνυση...

Επρεπε να τους είχαμε κάνει.....Γιατι ενώ ΕΙΧΑΝΕ εξαερισμό , δεν τον είχανε βάλει σε λειτουργεία , + τον κόσμο που ητανε ακομα και πανω στα ηχεία.

 

Ξαναλεω ότι ο εξαερισμός θα έλυνε πολλά προβλήματα.

 

Πχ δεν είναι να πας σε καφετέρια όταν παίζει ντέρμπι. ΤΕΖΑ κόσμος μέσα , και το ντουμανι σύνεφο. Παρακαλάμε για να ανοίξουν καμια πόρτα , μπας και ανασάνουμε.Εμεις οι ίδιοι οι καπνιστες που το δημιουργούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν νομίζω να είδε ποτέ κανένας από εσάς άνθρωπο να καπνίζει στο γυμναστήριο, στο σούπερ, στην δουλειά

 

Δουλευεις καιρο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνιζω απο τα 14 κανω 40+ τσιγαρα την μερα θα πεθανω νεος, αφηστε με να ζησω την συντομη ζωη μου όπως θελω, παλιορατσιστες αντικαπνιστες

 

ε και λες αφού θα πεθάνεις εσύ να πάρεις μαζί για παρέα και τους υπόλοιπους που δεν καπνίζουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα τους παρω; η μαλακιες που τρωνε; τα ποτα; τα ξενύχτια;

Κ στην τελική αν σας ενοχλεί το κάπνισμα αρχιστε κ εσεις να καπνιζετε, μετα θα σας αρέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο ασπρο-μαυρο?
για μενα η πιο σωστη λυση ειναι τα μαγαζια να διαλεγουν αν θα ειναι καπνιστων ή οχι

αυτα που θα ειναι καπνιστων να πληρωνουν καποιο φορο ή τελη παραπανω (αναλογα με τα καθισματα κτλ)

και αυτα που απαγορευουν το καπνισμα (να το απαγορευουν πραγματικα ομως αλλιως αφαιρεση αδειας) να εχουν καποιες ελαφρυνσεις σε θεματα φπα κτλ τουλαχιστον για καποια χρονια ωστε να δοθει κινητρο στους καταστηματαρχες...
αλλα πιστευω οτι πρεπει να υπαρχουν και τα 2 και ο καθενας να επιλεγει που θα παει....αυτο ειναι δημοκρατια

ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε, τι να μας πει κ ο κυριος αυγολεμονος.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχουμε πει χιλιες φορες το πιο δημοκρατικο για εμενα ειναι ή επιλογη μαγαζιου καπνιστων και μη ή υποχρεωτικη διαμορφωση χωρου (αλλιως να μην παιρνει αδεια να ανοιξει και οχι μισο μισο αλλα χωρος εντος του καταστηματος οπως στα αεροδρομια ωστε να μην αναγκαζεται να βγαινει στους μειον 10 εξω) και το αναφερω αυτο το εξω στο κρυο γιατι οταν το βλεπω σε ταινιες ή στο εξωτερικο μου θυμιζει κατι σε στυλ ξυρισμα κεφαλι και ταμπελα ειμαι τεντι μπους.

Και το καπνιζουμε οπου θελουμε ειναι τραγικο για εμενα αλλα και το δεν καπνιζεις πουθενα και αν σαρεσει ειναι τραγικο

 

Εσωτερικοί χώροι απαγορεύεται, ανοιχτοί όλα καλά δεν αρκεί; Δεν είναι δεδομένο ότι ο κλειστός χώρος αποτελεί αποπνικτικό χώρο για χρήση τσιγάρου; Ούτε ο εξαερισμός βοηθάει, έχω δουλέψει γκαρσόνι σε ένα κάρο μαγαζιά, σε μαγαζιά που δεν είχαν καλό εξαερισμό και σε μαγαζιά που σε έπαιρνε τα μαλιά η ρουφήχτρα. Η διαφορά μεταξύ των δυο; Καμιά ουσιαστική. Απλά αλλάζει το μέγεθος της ενόχλησης και αηδίας που αισθάνομαι. Τα ρούχα και το δέρμα μου συνεχίζει να βρωμοκοπάει το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις και η υγεία μου εξαρτάται πλήρως από τις ορέξεις του άλλου που δεν σέβεται τίποτα. Μην προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε, είναι μια κάκιστη συνήθεια για κακομαθημένους σταρχιδιστές. Ακριβώς όπως το παρκάρισμα με την δικαιολογία ότι "δεν έχει κάπου αλλού". 

 

Το πιο σωστό είναι να τρώει το πρόστιμο ο μαγαζάτορας και ταυτόχρονα να τρώει πρόστιμο και ο πελάτης. Ο μαγαζάτορας μεγαλύτερο γιατί το επέτρεψε και ο πελάτης ένα Χ ποσό (ας πούμε 50 ευρώ) επειδή παρανόμησε εις γνώση του.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σωστό είναι να τρώει το πρόστιμο ο μαγαζάτορας και ταυτόχρονα να τρώει πρόστιμο και ο πελάτης. Ο μαγαζάτορας μεγαλύτερο γιατί το επέτρεψε και ο πελάτης ένα Χ ποσό (ας πούμε 50 ευρώ) επειδή παρανόμησε εις γνώση του.  

 

Αυτό ισχύει νομοθετικά, αλλά έχει ατονήσει και ουσιαστικά δεν εφαρμόζεται.

Ειδικά μετά την κατάργηση της Δημοτικής Αστυνομίας το 2013, ο νόμος αυτός μπήκε στο χρονοντούλαπο και δεν ξεθάφτηκε ούτε μετά την επανασύσταση των εν λόγω υπηρεσιών (απουσία πολιτικής βούλησης ίσως;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικοί χώροι απαγορεύεται, ανοιχτοί όλα καλά δεν αρκεί; Δεν είναι δεδομένο ότι ο κλειστός χώρος αποτελεί αποπνικτικό χώρο για χρήση τσιγάρου; Ούτε ο εξαερισμός βοηθάει, έχω δουλέψει γκαρσόνι σε ένα κάρο μαγαζιά, σε μαγαζιά που δεν είχαν καλό εξαερισμό και σε μαγαζιά που σε έπαιρνε τα μαλιά η ρουφήχτρα. Η διαφορά μεταξύ των δυο; Καμιά ουσιαστική. Απλά αλλάζει το μέγεθος της ενόχλησης και αηδίας που αισθάνομαι. Τα ρούχα και το δέρμα μου συνεχίζει να βρωμοκοπάει το ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις και η υγεία μου εξαρτάται πλήρως από τις ορέξεις του άλλου που δεν σέβεται τίποτα. Μην προσπαθείτε να το δικαιολογήσετε, είναι μια κάκιστη συνήθεια για κακομαθημένους σταρχιδιστές. Ακριβώς όπως το παρκάρισμα με την δικαιολογία ότι "δεν έχει κάπου αλλού". 

 

Το πιο σωστό είναι να τρώει το πρόστιμο ο μαγαζάτορας και ταυτόχρονα να τρώει πρόστιμο και ο πελάτης. Ο μαγαζάτορας μεγαλύτερο γιατί το επέτρεψε και ο πελάτης ένα Χ ποσό (ας πούμε 50 ευρώ) επειδή παρανόμησε εις γνώση του.  

Σε παρακαλω μη με φουντωνεις προχθες εψαχνα σαν τον ηλιθιο 40 λεπτα για να παρκαρω.

Εγω απλα λεω οτι δεν μου αρεσει αυτη η λογικη του με το ζορι εισαι μια χωρα που μεχρι προσφατα ο χειρουργος καπνιζε την ωρα που δουλευε,θεωρω οτι μακροπροθεσμα θα λειτουργουσε ενα προγραμμα που θα απαγορευε σταδιακα το καπνισμα ενω τωρα ο νομος εκανε μια τρυπα στο νερο.Θα ημασταν ολοι κερδισμενοι ενω τωρα μαλωνουμε για το αν εφαρμοζεται η οχι που αποψη μου ειναι οτι και σε 20 χρονια δεν θα εφαρμοστει με αυτους τους ρυθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει νομοθετικά, αλλά έχει ατονήσει και ουσιαστικά δεν εφαρμόζεται.

Ειδικά μετά την κατάργηση της Δημοτικής Αστυνομίας το 2013, ο νόμος αυτός μπήκε στο χρονοντούλαπο και δεν ξεθάφτηκε ούτε μετά την επανασύσταση των εν λόγω υπηρεσιών (απουσία πολιτικής βούλησης ίσως ;)

 

To θέμα είναι ότι οι δημοτικοί επιστρέψανε και πάλι αλλά δεν αναλώνονται σε τίποτα άλλο εκτός από το να γράφουν παρκαρισμένα και να ξηλώνουν πινακίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι η μειοψηφια μαλλον ετυχε στην περιοχη σου γιατι γενικοτερα δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.Αντιθετα στην πολη μου οποιο μαγαζι αποφασισε να εφαρμοσει τον αντικαπνιστικο η αλλαξε στην πορεια επειδη δεν ειχε ψυχη ή εκλεισε.Ουτε εγω εκτιμω την τσιγαριλα και που βρομαω σαν τασακι αλλα μην λεμε οτι ναναι.

Επισης εσεις μπορειται να κανετε οτι νομιζετε εγω απο την στιγμη που θα υπαρχει ενας καπνιστης στην παρεα θα παω σε μαγαζι που να μπορει να καπνιζει.

Συμφωνώ ειδικά με αυτό το τελευταίο. Άσχετα που δεν καπνίζω και θα προτιμούσα να μη μυρίζω τσιγάρο όταν φεύγω από το μαγαζί πλέον το έχω συνηθίσει ας πούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, στην Κύπρο πάντως που μιά χαρά τίνγκα στους καπνιστές είναι όπως και στην Ελλάδα, καί ο αντικαπνιστικός νόμος δούλεψε, αλλά καί τα μαγαζιά έχουν τον κόσμο τους.

 

Χώροι για καπνιστές, χώροι για μή καπνιστές, και αν είσαι με μή καπνιστές και χαρμάνιασες, βγαίνεις 2 λεπτά έξω και κάνεις το τσιγαράκι σου.

 

Θέμα κουλτούρας και παιδείας είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Η απαγόρευση του καπνίσματος στους κλειστούς χώρους έχει ως βασικότερο μέλημα την προστασία της υγείας των εργαζομένων. Προστατεύει μεν και τους πελάτες, αλλά αυτοί έχουν και μια επιλογή. Ο εργαζόμενος δεν έχει και είναι ανήθικο και μεσαιωνικό να αναγκάζεται να εργαστεί σε ένα περιβάλλον αποδεδειγμένα βλαπτικό για την υγεία του. Δεν είναι αστείο αυτό, έχουν υπάρξει πολλαπλές μελέτες που δείχνουν τις επιπτώσεις στην υγεία των σερβιτόρων π.χ. Άρα δεν υπάρχει και επιχείρημα περί καταστημάτων για καπνιστές. Όπως δεν υπάρχει επιλογή να δουλεύεις σε οικοδομή χωρίς μέτρα ασφαλείας (με βάση τον νόμο προφανώς).

 

- Το "εμένα δεν με ενοχλεί να καπνίζει ο διπλανός μου" είναι σαν να λες "εμένα δεν με πειράζει να μένω σε σπίτι με αμίαντο". Δικαίωμά σου να μη σε νοιάζει η υγεία σου, αλλά δεν μπορείς να θεωρείς λογικό να σκέφτονται και οι άλλοι έτσι. Για τους περισσότερους ανθρώπους η υγεία είναι σημαντική.

 

- Το επιχείρημα ότι η Ελλάδα είναι ξεχωριστή περίπτωση πρέπει κάποια στιγμή να τελειώσει. Αφού είμαστε τόσο μανιώδεις καπνιστές, γιατί κανείς δεν διανοείται να ανάψει τσιγάρο στο μετρό; Γιατί προφανώς η απαγόρευση τηρείται εκεί και θα τον πάρουν σηκωτό αν καπνίσει. Εξάλλου οι καπνιστές είναι όντως μειονότητα στο σύνολο του πληθυσμού (γύρω στο 35% πλέον).

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...