Προς το περιεχόμενο

Κάπνισμα σε εσωτερικό χώρο


aranos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 ώρα πριν, adi32 είπε

Ξέρει κανείς τι έχει γινει με το κάπνισμα σε καφετέριες εστιατόρια κλπ? 

Όπου πάω είναι τεκες 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις στον υπεύθυνο και αν δεν τους κάνει να το κόψουν να κάνεις επιτόπου καταγγελία να δεις για πόσο θα τους το κόψει για όση ωρα είσαι εκει :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρώην καπνιστής ΚΤ, νυν ατμιστής και περιστασιακούς χρήστες iqos,  θεωρώ απαράδεκτο να μην εφαρμόζεται ένας νόμος που θέλει να προστατεύσει αυτούς που δεν επιθυμούν  να εισπνέουν ουσίες που η Ιατρική επιστήμη  θεωρεί επιβλαβείς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις στον υπεύθυνο και αν δεν τους κάνει να το κόψουν να κάνεις επιτόπου καταγγελία να δεις για πόσο θα τους το κόψει για όση ωρα είσαι εκει :)

Καταγγελία που κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Πρώην καπνιστής ΚΤ, νυν ατμιστής και περιστασιακούς χρήστες iqos,  θεωρώ απαράδεκτο να μην εφαρμόζεται ένας νόμος που θέλει να προστατεύσει αυτούς που δεν επιθυμούν  να εισπνέουν ουσίες που η Ιατρική επιστήμη  θεωρεί επιβλαβείς. 

Υποθέτω ξέρεις οτι ουτε ο ατμισμός επιτρέπεται σε καταστήματα υγειονομικου ενδιαφέροντος. Νυν καπνιστης και ο ιδιος δεν πάω σε μαγαζιά τεκέδες, με ενοχλεί για πάρα πολλους λογους. Υπερ του συγκεκριμένου νόμου αλλά να δουμε το οξύμωρο οτι το καπνισμα να μην επιτραπει, αλλά η κατανάλωση αλκοολ (που επισης μαμαει τον οργανισμο) να επιτρεπεται σε τετοια καταστήματα. Χμμμ

2 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Καταγγελία που κάνεις; 

Στο πιο κοντινο βενζινάδικο.

Spoiler

Δημοτική αστυνομια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα μαγαζιά απαγορεύεται? Μπορω να πάρω ανώνυμο τηλέφωνο και να το καταγγείλω την ώρα που είμαι μέσα ? 

Θα φιλοτιμηθεί να έρθει κανείς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Spect~ είπε

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις στον υπεύθυνο και αν δεν τους κάνει να το κόψουν να κάνεις επιτόπου καταγγελία να δεις για πόσο θα τους το κόψει για όση ωρα είσαι εκει :)

Το σκέφτηκα κι εγώ να μιλήσω στον υπεύθυνο γιατί κάποιοι κάπνιζαν στο εστιατόριο, αλλά όταν είδα τον υπεύθυνο να καπνίζει σαν φουγάρο, κατάλαβα ότι δεν είχε νόημα!

Και ενώ παλιά είχε πινακίδα στην είσοδο ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, την τελευταία φορά που πήγαμε δεν υπήρχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, isay είπε

Υποθέτω ξέρεις οτι ουτε ο ατμισμός επιτρέπεται σε καταστήματα υγειονομικου ενδιαφέροντος. Νυν καπνιστης και ο ιδιος δεν πάω σε μαγαζιά τεκέδες, με ενοχλεί για πάρα πολλους λογους. Υπερ του συγκεκριμένου νόμου αλλά να δουμε το οξύμωρο οτι το καπνισμα να μην επιτραπει, αλλά η κατανάλωση αλκοολ (που επισης μαμαει τον οργανισμο) να επιτρεπεται σε τετοια καταστήματα. Χμμμ

Στο πιο κοντινο βενζινάδικο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δημοτική αστυνομια

 

Δεν ειναι το ιδιο.Το καπνισμα απαγορευεται σε κλειστους χωρους διοτι ο δικος σου καπνος κανει κακο στον οργανισμο των αλλων.Τωρα το ποτο που πινεις εσυ δεν νομιζω οτι θα βλαψει καποιον αλλο,τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?20 χρονια καπνιστης εχω 3 μηνες που το εκοψα.Τωρα καταλαβαινω απολυτα ολους τους μη καπνιστες που διαμαρτυρονται για τον καπνο των καπνιστων,δεν αντεχεται με τιποτα.Ειλικρινα απορω πως με ανεχοντουσαν οι μη καπνιστες,ερχεται κανενας καπνιστης κοντα μου και δεν μπορω να αντεξω τη βρωμα πανω απο 5 δευτερολεπτα.

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, LouCi4er said:

Δεν ειναι το ιδιο

Συμφωνώ ότι δεν είναι ίδιο, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι κι αυτό απαγορεύεται πλεον. 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν ειναι το ιδιο.Το καπνισμα απαγορευεται σε κλειστους χωρους διοτι ο δικος σου καπνος κανει κακο στον οργανισμο των αλλων.Τωρα το ποτο που πινεις εσυ δεν νομιζω οτι θα βλαψει καποιον αλλο,τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?20 χρονια καπνιστης εχω 3 μηνες που το εκοψα.Τωρα καταλαβαινω απολυτα ολους τους μη καπνιστες που διαμαρτυρονται για τον καπνο των καπνιστων,δεν αντεχεται με τιποτα.Ειλικρινα απορω πως με ανεχοντουσαν οι μη καπνιστες,ερχεται κανενας καπνιστης κοντα μου και δεν μπορω να αντεξω τη βρωμα πανω απο 5 δευτερολεπτα.

Σημασία δεν εχει η προσεγγιση του θεματος αλλα το αποτελεσμα. Και τα 2 γαμάνε τον οργανισμο, αλλα κυκλοφορουν γιατί ειναι φορολογικά ελεγχόμενη η κυκλοφορία τους.

Χωρίς να ενδιαφερομαι να μπω σε φιλονικια πιο ειναι χειροτερο (καπνος ή αλκοολ) αλλά δεν θα δεις καπνιστή να κάνει κακο σε αλλο άνθρωπο, ενω ειμαι σιγουρος οτι εχεις ακουσει για θανατηφορα ατυχήματα και εγκλήματα υπο επήρεια μέθης. Το οξύμωρο ειναι οτι και τα δυο δεν παρέχουν κανενα όφελος ώστε να ζυγίσουμε τα υπέρ και κατα μπας και βρουμε ισορροπία. Π.χ. και η καυση ορυκτών καυσίμων παραγει ρύπους που μαμανε το ανθρωπινο σώμα, αλλά παραλληλα μας ζεσταίνουν, μας μετακινουν, μαγειρευουμε, παραγουμε, χτίζουμε, κλπ κλπ. Αλλο παραδειγμα ειναι η ζάχαρη που επισης μαμαει τον οργανισμο, αλλα παραλληλα δινει ενέργεια που χρειαζεται το σώμα μας για να λειτουργήσει. Ο καπνος και το αλκοολ δεν εχουν κανενα positive side effect αλλα επιτρέπονται οσο ειναι ελεγχόμενα φορολογικά.

Με δυο λογια θεωρώ αστείο οτι πρεπει ενας νομος να καθορισει τον άγραφο κανονα του αυτονοητου σεβασμου προς τους άλλους, δηλαδη προς τον εαυτό μας. Συμφωνώ απολυτα με το νομο του μη καπνισματος αλλα γελώ με αυτους που λενε οτι τους βλάπτει το παθητικό καπνισμα και στο χέρι κρατάνε ενα ποτήρι αλκοολ. 

Και ολα αυτά απο κάποιον που καπνιζει (με ενδιάμεση διακοπή 5 ετων) και οποτε βολέψει θα πιει το κρασάκι του και τη ρακουλα του. Δεν καπνιζω ομως σε κλειστους χώρους (ουτε καν στο σπιτι μου) και αν πιω εστω και λιγο, παιρνω ταξι και οχι το αμαξι μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, isay είπε

Σημασία δεν εχει η προσεγγιση του θεματος αλλα το αποτελεσμα. Και τα 2 γαμάνε τον οργανισμο, αλλα κυκλοφορουν γιατί ειναι φορολογικά ελεγχόμενη η κυκλοφορία τους.

Χωρίς να ενδιαφερομαι να μπω σε φιλονικια πιο ειναι χειροτερο (καπνος ή αλκοολ) αλλά δεν θα δεις καπνιστή να κάνει κακο σε αλλο άνθρωπο, ενω ειμαι σιγουρος οτι εχεις ακουσει για θανατηφορα ατυχήματα και εγκλήματα υπο επήρεια μέθης. Το οξύμωρο ειναι οτι και τα δυο δεν παρέχουν κανενα όφελος ώστε να ζυγίσουμε τα υπέρ και κατα μπας και βρουμε ισορροπία. Π.χ. και η καυση ορυκτών καυσίμων παραγει ρύπους που μαμανε το ανθρωπινο σώμα, αλλά παραλληλα μας ζεσταίνουν, μας μετακινουν, μαγειρευουμε, παραγουμε, χτίζουμε, κλπ κλπ. Αλλο παραδειγμα ειναι η ζάχαρη που επισης μαμαει τον οργανισμο, αλλα παραλληλα δινει ενέργεια που χρειαζεται το σώμα μας για να λειτουργήσει. Ο καπνος και το αλκοολ δεν εχουν κανενα positive side effect αλλα επιτρέπονται οσο ειναι ελεγχόμενα φορολογικά.

Με δυο λογια θεωρώ αστείο οτι πρεπει ενας νομος να καθορισει τον άγραφο κανονα του αυτονοητου σεβασμου προς τους άλλους, δηλαδη προς τον εαυτό μας. Συμφωνώ απολυτα με το νομο του μη καπνισματος αλλα γελώ με αυτους που λενε οτι τους βλάπτει το παθητικό καπνισμα και στο χέρι κρατάνε ενα ποτήρι αλκοολ. 

Και ολα αυτά απο κάποιον που καπνιζει (με ενδιάμεση διακοπή 5 ετων) και οποτε βολέψει θα πιει το κρασάκι του και τη ρακουλα του. Δεν καπνιζω ομως σε κλειστους χώρους (ουτε καν στο σπιτι μου) και αν πιω εστω και λιγο, παιρνω ταξι και οχι το αμαξι μου. 

Συμφωνω με οσα λες σε γενικες γραμμες,αν θελει καποιος να το πιασει πιο συγκεκριμενα αλλαζει λιγο το πραγμα.Πχ ο διπλανος σου που πινει σαν νεροφιδα μπορει να ειναι με αυτοκινητο αλλου,να μην οδηγει καν,να μενει 2 τετραγωνα πιο κατω κτλ(δεν αποτελει τον παραμικρο κινδυνο δλδ),ο καπνος που φυσαει ο αλλος θα τον εισπνευσω εγω σιγουρα και θα μου κανει "κακο" σιγουρα.Εμενα προσωπικα με ενοχλουσε πολυ ενα μαγαζι τεκες ακομα και πριν που καπνιζα.Πολλες φορες ελεγα στην παρεα παμε να φυγουμε γιατι εχει πολυ καπνο εδω μεσα και μου λεγαν,ενταξει μωρε,παλευεται,ατομα μη καπνιστες,Οπως επισης ποτε δεν καπνιζα σε κλειστο χωρο ακομα και αν ενας δυο μεσα στο χωρο καπνιζαν.Σιγα,δεν θα πεθανει καποιος αν δεν καπνισει 1-2 ωρες.Τεσπα η κουβεντα αυτη δεν νομιζω οτι θα βγαλει καπου,απλα σαν πρωην καπνιστης πιστευω οτι εχω πιο σφαιρικη εικονα του ποσο ενοχλητικο ειναι.Το σημαντικοτερο ειναι αυτο που λες,ο σεβασμος προς τον αλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεις να κοιτά μεμονομένα τη χρονικη στιγμή και χάνεις την ευρύτερη εικονα οτι και τα δυο ειναι σχεδον ισοδυναμα βλαπτικά και χαζά για να υπάρχουν, οποτε δεν εχει καμια λογική να λέμε ναι ή οχι, πως και γιατί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις διαπιστώσω μυρωδιά καπνού (σε καφετέρια ή εστιατόριο) κάνω το εξής: μεταβολή και δρόμο. Όποιος δεν μπορεί να τηρήσει τον κανονισμό (επαγγελματίας ή πελάτης), θα τον τηρήσω εγώ με τον τρόπο μου. Βάλτε τους στην blacklist, μη κάνετε το χατήρι της παρέας, σηκώστε ανάστημα και πείτε "εγώ εκεί δεν έρχομαι", δεν θα τους πάρω τον "αέρα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, isay είπε

Υποθέτω ξέρεις οτι ουτε ο ατμισμός επιτρέπεται σε καταστήματα υγειονομικου ενδιαφέροντος. Νυν καπνιστης και ο ιδιος δεν πάω σε μαγαζιά τεκέδες, με ενοχλεί για πάρα πολλους λογους. Υπερ του συγκεκριμένου νόμου αλλά να δουμε το οξύμωρο οτι το καπνισμα να μην επιτραπει, αλλά η κατανάλωση αλκοολ (που επισης μαμαει τον οργανισμο) να επιτρεπεται σε τετοια καταστήματα. Χμμμ

Στο πιο κοντινο βενζινάδικο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δημοτική αστυνομια

Φιλε μου τι σχέση έχει το αλκοόλ?Αν πιεις εσυ ένα σκασμό,ενοχλεί εμένα που Βρισκομαι στο διπλανό τραπέζι?Υπαρχουν τόσες και τόσες κακές συνήθειες,το θέμα είναι να μην ενοχλείς τον διπλανό σου με την κακή σου συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giodoul είπε

Φιλε μου τι σχέση έχει το αλκοόλ?Αν πιεις εσυ ένα σκασμό,ενοχλεί εμένα που Βρισκομαι στο διπλανό τραπέζι?Υπαρχουν τόσες και τόσες κακές συνήθειες,το θέμα είναι να μην ενοχλείς τον διπλανό σου με την κακή σου συνήθεια.

Διαβασε και την υπολοιποη συζητηση, μετα απο την απαντηση μου που εκανες quote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...