Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση τώρα?


FasTaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συστημα εχει ως εξης

mobo: Gigabyte Z97X- D3H

case: Zalman z12 neo black

cpu: Intel core i5 4670K overclocked 4.4GHz

ram : DDR3 Crucial ballistic Sport XT overclocked 3000MHz

psu: XFX 750W non modular

gpu : MSI GTX 970 Gaming OC

 

και παμε στο θεμα του thread. Θέλω να αναβαθμισω μνημη, mobo και cpu. Να δωσω λεφτα

για 2011-3 ή ειναι καλυτερα να περιμενω να βγουν οι AM4 και τοτε να αποφασίσω?

ΥΓ: Το budget της αναβαθμισης είναι 500Ε max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειναι κατι που θεωρειται αυτονοητο,ας το αναφερω καλου κακου.

 

Χρηση υπολογιστη και σε τι δεν μας καλυπτει το τωρινο συστημα και κοιταμε προς αναβαθμιση.

 

Επισης 500ευρω δεν φτανουν για αναβαθμιση σε 2011-3 socket.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρηση του υπολογιστη ειναι εκτος απο ολα τα φυσιολογικα (ταινιες ,μουσικη , browsing) ειναι και hardcore gaming. To ξερω οτι πρεπει να κοιταξω και για καρτα γραφικων αλλα βρηκα αλλη μια ιδια gpu με την δικια μου οποτε θα την βαλω σε sli.

Συμφωνα με την τελευταια μισθοδοσια μου τοσα εχουν μεινει αλλιως πρεπει να περιμενω μεχρι τις 28/12 για να μπει το δωρο και ο μισθος οποτε θα μπορεσω να διαθεσω κοντα στα 900 - 1000Ε. Προς το παρον με καλυπτει στα παντα αλλα επειδη αυτη την εποχη δεν εχω παιδια ,σκυλια και λεφτα στην ακρη (έχω τελειωσει με τα δωρα χριστουγενων πρωτοχρονιας κτλ) βρισκω μια καλη ευκαιρια να χτυπησω μια αναβαθμιση για να ειμαι καλυμενος για μια 3ετια.

Το βασικο θεμα ομως ειναι το κανω ή περιμενω AM4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα περίμενα, αφού βρήκες και 2ρη 970 βάλε την πάνω και συνέχισε έτσι μέχρι να μην "τραβάει" από θέμα cpu πράγμα δύσκολο βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλας την 970 και παιρνεις μια 1070,το sli χρονια τωρα εχει αθλιο scaling...τον λογο της αναβαθμισης περα απο την gpu πραγματικα ομως αδυνατω να τον κατανοησω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρηση του υπολογιστη ειναι εκτος απο ολα τα φυσιολογικα (ταινιες ,μουσικη , browsing) ειναι και hardcore gaming. To ξερω οτι πρεπει να κοιταξω και για καρτα γραφικων αλλα βρηκα αλλη μια ιδια gpu με την δικια μου οποτε θα την βαλω σε sli.

Συμφωνα με την τελευταια μισθοδοσια μου τοσα εχουν μεινει αλλιως πρεπει να περιμενω μεχρι τις 28/12 για να μπει το δωρο και ο μισθος οποτε θα μπορεσω να διαθεσω κοντα στα 900 - 1000Ε. Προς το παρον με καλυπτει στα παντα αλλα επειδη αυτη την εποχη δεν εχω παιδια ,σκυλια και λεφτα στην ακρη (έχω τελειωσει με τα δωρα χριστουγενων πρωτοχρονιας κτλ) βρισκω μια καλη ευκαιρια να χτυπησω μια αναβαθμιση για να ειμαι καλυμενος για μια 3ετια.

Το βασικο θεμα ομως ειναι το κανω ή περιμενω AM4?

Ωραια θα στο πω πιο απλα.Και σε ταινιες και σε μουσικη και σε browsing και σε gaming το συστημα σου σε καλυπτει σε οτι παιχνιδι κυκλοφορει φετος αλλα και για τα επομενα τουλαχιστον 2-3χρονια(μην πω και παραπανω).Αρα οπως αναφερθηκε τα χρηματα που διαθετεις ή θες να δωσεις,δωστα σε καλη καρτα γραφικων,καλυτερη οθονη,μεγαλυτερο ssd,16gb ram(αν εχεις 8)και παει λεγοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μνημη ειναι 16αρα ηδη δεν το εγραψα παραλειψη δικη μου SSD εχω ηδη 2 .εαν για παιχνιδια και 1 για το συστημα. Οθονη εχω 22αρα της samsung αλλα το pc ειναι συνδεδεμενο πανω στην 50αρα τηλεοραση. Απλα πιστευω οτι θα εχω καλυτερη αποδοση με μητρικη DDR4 οσο για gpu ειναι στα σχεδια για τελη φλεβαρη αλλα ειχα υποψη μου να βαλω την RX480 Gaming ή τη RX1070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ψυχολογικο κοματι και μονο μιας και θεωρω ο υπολογιστης σου ειναι τουμπανο οπως ειναι, θα σου ελεγα να πουλησεις την 970 και να αγορασεις την 1070.

Και να περιμενεις λιγους μηνες να δεις τους νεους επεξεργαστες που δεν αργουνε να βγουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μνημη ειναι 16αρα ηδη δεν το εγραψα παραλειψη δικη μου SSD εχω ηδη 2 .εαν για παιχνιδια και 1 για το συστημα. Οθονη εχω 22αρα της samsung αλλα το pc ειναι συνδεδεμενο πανω στην 50αρα τηλεοραση. Απλα πιστευω οτι θα εχω καλυτερη αποδοση με μητρικη DDR4 οσο για gpu ειναι στα σχεδια για τελη φλεβαρη αλλα ειχα υποψη μου να βαλω την RX480 Gaming ή τη RX1070.

....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...