Προς το περιεχόμενο

Σπάσιμο συμβολάιου


kostas.xatzigeorgiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω συμβόλαιο με μιά εταιρία που δέν θέλω να πώ για τηλέφωνο-ιντερνετ-κινητο-τηλεόραση εδώ και κανά μήνα αλλά θέλω να το σπάσω και να πάω σε άλλη εταιρία που δέν θέλω να πώ επίσης.. 

 

μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω ρήτρα κάποια χρήματα.. και θέλω να ρωτήσω άν μπορώ να τα αποφύγω.. δηλαδή άν δέν δηλώνονται στην εφορία, δέν τοκίζονται, δέν μπορούν να τα απαιτήσουν με δικηγόρο κτλ να τους γράψω και να μην τα πληρώσω.. 

 

Γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πρέπει να δεις τι υπέγραψες στο συμβόλαιο. Γενικώς δεν μπορείς να το αποφύγεις χωρίς να πληρώσεις την ρήτρα εκτός από μια περίπτωση, αν σου προσφέρουν ελαττωματικές υπηρεσίες (στην αιτιολογία λες ότι δεν σου προσφέρονται απρόκοπα οι υπηρεσίες για τις οποίες έκανες συμβόλαιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε guys με πήραν κάτι πωλητές τηλέφωνο σπίτι μου και μου λένε ότι μπορώ να πάω σε αυτούς και να μην την πληρώσω τη ρήτρα του συμβολαίου που έχω τώρα και δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. πρέπει να τα πληρώσω τα χρήματα μονο άν ξαναγυρίσω στη παλιά για νέο συμβόλαιο.. και το ποσό δέν μπορούν να το απαιτήσουν με δικηγόρο γιατί είναι μικρό..  

ισχύει αυτό ή οι πωλητές μου λένε βλακείες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πες τους, "αν ήμουν στην δικιά σας εταιρεία και μου έλεγαν τα ίδια για να φύγω τι θα μου λέγατε?"

 

Προφανώς λένε μλκίες για να σε καβατζώσουν πελάτη, από εκεί και πέρα χέστηκαν, δεν θα τρέχουν αυτοί...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να με πάρουν σε 2-3 μήνες τηλέφωνο οι πωλητές της εταιρίας που είμαι τώρα και να μου λένε τα ίδια για να ξαναγυρίσω σε αυτούς και άντε να πάει στα κομμάτια η ρήτρα.. για μια παλιορήτρα θα χαλαστούμε.. χα χα χα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να ξέρετε ότι γνωστή εταιρία τηλεπικοινωνιών έβγαλε ανακοίνωση ότι οι πελάτες της μπορούν να αποχωρήσουν απο το συμβόλαιό τους χωρίς να πληρώσουν ρήτρα γιατί ανακοίνωνε αδικαιολόγητες αυξήσεις με το έτσι θέλω... και καλά για να το παίξουν μετανοημένες Μαγδαληνές..

και η μαύρη αλήθεια είναι ότι ο περισσότερος κόσμος πληρώνει και δέν το ψάχνει.. έχω συμβόλαιο τώρα - πάει τελείωσε..   


το είδα το λινκ αλλά τα λεφτά είναι λεφτά.. και το 1 Ευρώ το υπολογίζουμε έτσι όπως έχουμε γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να κάνεις καταγγελίας σύμβασης (δεν ισχύει αν έχεις πάρει επιδότηση συσκευής), δεν φεύγεις απλά έτσι κι όλα καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε guys με πήραν κάτι πωλητές τηλέφωνο σπίτι μου και μου λένε ότι μπορώ να πάω σε αυτούς και να μην την πληρώσω τη ρήτρα του συμβολαίου που έχω τώρα και δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα.. πρέπει να τα πληρώσω τα χρήματα μονο άν ξαναγυρίσω στη παλιά για νέο συμβόλαιο.. και το ποσό δέν μπορούν να το απαιτήσουν με δικηγόρο γιατί είναι μικρό..  

ισχύει αυτό ή οι πωλητές μου λένε βλακείες? 

Όσες φορές έχω ακούσει για τέτοιες περιπτώσεις τελικά την πληρώνεις την ρήτρα, οπότε να είσαι προσεκτικός στις κινήσεις σου. Αν επιμένουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα στην πληρώσουν να τους το ζητήσεις και γραπτώς πριν προχωρήσεις.

Πάντως να ξέρετε ότι γνωστή εταιρία τηλεπικοινωνιών έβγαλε ανακοίνωση ότι οι πελάτες της μπορούν να αποχωρήσουν απο το συμβόλαιό τους χωρίς να πληρώσουν ρήτρα γιατί ανακοίνωνε αδικαιολόγητες αυξήσεις με το έτσι θέλω... και καλά για να το παίξουν μετανοημένες Μαγδαληνές..

και η μαύρη αλήθεια είναι ότι ο περισσότερος κόσμος πληρώνει και δέν το ψάχνει.. έχω συμβόλαιο τώρα - πάει τελείωσε..   

το είδα το λινκ αλλά τα λεφτά είναι λεφτά.. και το 1 Ευρώ το υπολογίζουμε έτσι όπως έχουμε γίνει

Για τις αυξήσεις έχεις το δικαίωμα να φύγεις εντός ενός (1) μήνα από τότε που θα βγει επίσημα η ανακοίνωση για την αύξηση, χωρίς να πληρώσεις τίποτα. Αν περάσει ο μήνας τότε θεωρούν ότι δέχεσαι να συνεχίσεις με τις νέες χρεώσεις. Αν δεν έχει βγει πρόσφατα κάποια επίσημη ανακοίνωση για αυξήσεις στο πρόγραμμα που έχεις τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δεν έχει βγει πρόσφατα κάποια επίσημη ανακοίνωση για αυξήσεις στο πρόγραμμα που έχεις τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Βγήκε για τη Wind πριν 3 μέρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ρώτησα άμα είναι έτσι τόσο εύκολα τότε γιατί τα κάνουμε τα συμβόλαια? για να μας βρίσκονται? και μου απάντησαν.. ξέρετε κύριοι πόσα χρήματα μας χρωστάνε εμάς παλιοί συνδρομητές μας και δέν μπορούμε να τα διεκδικησουμε γιατί είναι μικροποσά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε για τη Wind πριν 3 μέρες...

Δεν διαφωνώ, αλλά ο TS δεν μας διευκρινίζει σε ποια εταιρία είναι. Αν είναι στην Wind και η αύξηση επηρεάζει κάπως το πρόγραμμά του τότε μπορεί να κάνει καταγγελία της σύμβασης εντός ενός μήνα (παρά 3 μέρες αφού λες ότι η ενημέρωση βγήκε πριν 3 μέρες) και να φύγει.

Τους ρώτησα άμα είναι έτσι τόσο εύκολα τότε γιατί τα κάνουμε τα συμβόλαια? για να μας βρίσκονται? και μου απάντησαν.. ξέρετε κύριοι πόσα χρήματα μας χρωστάνε εμάς παλιοί συνδρομητές μας και δέν μπορούμε να τα διεκδικησουμε γιατί είναι μικροποσά? 

Κάνουν καταγγελίες για μικροποσά αλλά δεν πάνε σε δικηγόρο για τον καθένα ξεχωριστά γιατί δεν τις συμφέρει τις εταιρίες, περιμένουν να μαζευτούν πολλοί και κάνουν μια μαζική καταγγελία σε όλους (ή/και περιμένουν να μεγαλώσουν τα ποσά καθώς με τον καιρό θα τοκίζονται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Wind εννοούσα αλλά δέν θέλω να κάνουμε διαφήμιση τις εταιρίες γιατί έχουν πολύ ανταγωνισμό ποιά θα φεσώσει περισσότερο κόσμο.. 

 

Παλιά είχαμε τις τράπεζες με τα επιπλοδάνεια, διακοποδάνεια, ταξιδοδάνεια κτλ και τις κάρτες τώρα έχουμε τις εταιρίες ιντερνετ να μας πρίζουν με τα τηλέφωνα απο το πρωί  μέχρι το βράδυ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Wind εννοούσα αλλά δέν θέλω να κάνουμε διαφήμιση τις εταιρίες γιατί έχουν πολύ ανταγωνισμό ποιά θα φεσώσει περισσότερο κόσμο.. 

 

Παλιά είχαμε τις τράπεζες με τα επιπλοδάνεια, διακοποδάνεια, ταξιδοδάνεια κτλ και τις κάρτες τώρα έχουμε τις εταιρίες ιντερνετ να μας πρίζουν με τα τηλέφωνα απο το πρωί  μέχρι το βράδυ.. 

Για το φέσωμα δεν φταίνε οι εταιρίες αλλά οι πελάτες που πάνε και κάνουν συμβόλαια τα οποία τελικά αδυνατούν να πληρώσουν (και τα οποία κιόλας δεν διαβάζουν πριν τα υπογράψουν). Εγώ φέτος δεν μπορούσα να πληρώσω γιατί απολύθηκα από την δουλειά και αντί να φεσωθώ αποφάσισα απλώς να κάνω μια υποχώρηση στις ανάγκες μου και να έκανα μετάβαση σε φθηνότερο πρόγραμμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...