Προς το περιεχόμενο

Θέμα με D-LINK DAP-1330 N300 wifi extender


foris7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα,

έγινα πελάτης της cosmote και πήρα την 24αρα adsl γραμμή και επειδή μόνο στο σαλόνι έπιανε το wifi καλά (εκέι είναι το router Speedport Entry 2i της cosmote) και ήθελα να έχει και καλό σήμα στα δωμάτια ,επειδή είνα μεγαλούτσικο το σπίτι και έχει πολλούς τοίχους ανάμεσα, αποφάσισα να αγοράσω το wifi extender D-LINK DAP-1330 N300 (http://www.e-shop.gr/d-link-dap-1330-n300-wi-fi-range-extender-p-PER.615459) που ήταν σε καλή τιμή. Το θέμα μου είναι οτι μεγάλη διαφορά στο κατέβασμα δεν είδα.. Δηλαδη κατέβασα ένα ίδιο τορρεντ συνδεδεμένος και στα 2 δικτυα και η διαφορά στην μέση ταχύτητα κατεβασματος ήταν στα 8 kb/s..το μόνο διαφορετικό έιναι οτι στην ένδειξη του wifi στο pc έχει πιο πολλές γραμμούλες :P .. Το extender έχει και τις 3 γραμμούλες του πράσινες πράγμα που σημαίνει οτι το έχω βάλει σε καλή θέση ανάμεσα στο router και το χώρο που ενδιαφέρομαι.. τα φώτα σας παρακαλω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε ένας ενισχυτής ασύρματου δικτύου αυξάνει και την ταχύτητα κατεβάσματος?

Πίστευω οτι εφόσον είναι ενισχυτής σήματος ,θα είναι και τότε ενισχυτής ταχύτητας.. Τι νόημα έχει τότε? για να βλέπω και τις 3 γραμμούλες γεμάτες και όχι μόνο την μία στο δωμάτιο μου και να χαίρομαι ?? :P Το αγόρασα ώστε να "προσομοιώνει" το router σαν να έιναι δίπλα μου (όπως είναι στο σαλόνι) .. ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς.. το αγόρασες για να προσομοιώνει το ρούτερ… σα να έχεις ένα ρούτερ σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού. Δεν καταλαβαίνω πως θα αυξήσει την ταχύτητα του ιντερνέτ? Αν πχ η γραμμή σου κατεβάζει με πραγματική ταχύτητα ένα τορεντ με πχ 800kb/sec τι να κάνει ο ενισχυτής σήματος? Πάλι με 800kb/sec θα κατεβάζει απλά θα έχεις δυνατό wifi σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού για να συνδεθείς στο δίκτυο σου. Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο και δεν μπορώ να σε καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς.. το αγόρασες για να προσομοιώνει το ρούτερ… σα να έχεις ένα ρούτερ σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού. Δεν καταλαβαίνω πως θα αυξήσει την ταχύτητα του ιντερνέτ? Αν πχ η γραμμή σου κατεβάζει με πραγματική ταχύτητα ένα τορεντ με πχ 800kb/sec τι να κάνει ο ενισχυτής σήματος? Πάλι με 800kb/sec θα κατεβάζει απλά θα έχεις δυνατό wifi σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού για να συνδεθείς στο δίκτυο σου. Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο και δεν μπορώ να σε καταλάβω.

Δήλαδή όταν κατεβάζω στο σαλόνι με 1,1 mb/s και στο δωμάτιο (επειδή είναι μακριά απο το router) με 500 kb/s ,το extender δεν βοηθάει καθόλου σε αυτό το θέμα?δηλαδή τι κερδίζω απο αυτό ? απλά να συνδέομαι γρήγορα στο δίκτυο και να μειωθεί ο κίνδυνος να αποσυνδεθώ όταν είμαι στο δίκτυο? όταν θέλω να δω ένα βιντεάκι στο youtube στο δωμάτιο μου, το extender δεν βοηθάει στο να φορτωθεί γρηγορότερα ,δλδ να αυξήσει την ταχύτητα κατεβάσματος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το έθεσες πιο καλά και κατάλαβα τη εννοείς.

 Εννοείς ότι δεν βλέπεις διαφορά στο κατέβασμα όταν είσαι στο απομακρυσμένο δωμάτιο είτε συνδέεσαι στον ενισχυτή σήματος είτε συνδέεσαι στο απλό δίκτυο..

Λογικά θα έπρεπε να βλέπεις διαφορά…

Εγώ έχω αυτό το μηχάνημα και κατεβάζω με την ίδια ταχύτητα και στα δυο δίκτυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το έθεσες πιο καλά και κατάλαβα τη εννοείς.

 Εννοείς ότι δεν βλέπεις διαφορά στο κατέβασμα όταν είσαι στο απομακρυσμένο δωμάτιο είτε συνδέεσαι στον ενισχυτή σήματος είτε συνδέεσαι στο απλό δίκτυο..

Λογικά θα έπρεπε να βλέπεις διαφορά…

Εγώ έχω αυτό το μηχάνημα και κατεβάζω με την ίδια ταχύτητα και στα δυο δίκτυα.

με κατάλαβες... τώρα με βάζεις σε διλημματα γιατί αυτο κάνει ενα 10ευρο λιγότερο απο αυτό που πήρα σήμερα..να σε ρωτήσω,λες να φταίει που το λαμπακι wps του router είναι κλειστό ενώ το extender δείχνει οτι είναι κανονικά συνδεδεμένο με το rοuter? αυτό συνέβει μέτα απο μια επανεκκίνηση του extender απο μια αλλαγή ονόματος που έκανα στο δίκτυο που δημιούργησε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...