Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση RAM σε laptop


Arkoudelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα.

 

Έχω πάρει το παρακάτω laptop και θέλω να του βάλω 16GΒ RAM. Έχει δυο 4άρια μέσα αυτή τη στιγμή οπότε θα αναγκαστώ να τα βγάλω και να βάλω 2 8άρια. (μαξ 16 παίρνει).

 

Καμμία πρόταση για σετάκι/μάρκα;

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

 

http://www.e-lenovo.gr/index.php?route=product/product&product_id=489.

http://www.msystems.gr/index.php?category=1138&product=21449

8192MB (2x4096MB) DDR4 2133MHz, up to 16GB maximum memory (2x slots)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις να βάλεις 16GB σε λάπτοπ; Τα θέλεις για κάποια συγκεκριμένη χρήση;

 

Αν είναι για παιχνίδια πάντως δεν θα σε βοηθήσει και πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα μπας και με βοηθήσει στο EXCEL. Τρέχω κάποια addins για τη σχολή (MEXL, @Risk, Precision Tree) και έχω βαρεθεί να με πετάει έξω από το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα μπας και με βοηθήσει στο EXCEL. Τρέχω κάποια addins για τη σχολή (MEXL, @Risk, Precision Tree) και έχω βαρεθεί να με πετάει έξω από το πρόγραμμα.

Απλα κλεινε οτι αλλο εχεις και ασε antivirus μονο να τρεχει στο παρασκηνιο.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα κλειστά τα έχω, ιους δεν έχω, φρεσκοφορμαρισμένο είναι κιόλας. Save κάθε 5 λεπτά και ο αλλάχ βοηθός...... :shock:

 

Eυχαριστώ πολύ που μου γλιτώσατε μερικά φράγκα :-) και καλές γιορτές εύχομαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν έχει κάτσει καλά το πρόγραμμα, η έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα software η με drivers. Δοκίμασε να ξαναπεράσεις τα προγράμματα η βάλε πιο καινούριες εκδόσεις αν μπορείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα office που δουλεύεις είναι γνήσια; 

Τα πάντα γνήσια (Windows, Office, plugins)

Μήπως δεν έχει κάτσει καλά το πρόγραμμα, η έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα software η με drivers. Δοκίμασε να ξαναπεράσεις τα προγράμματα η βάλε πιο καινούριες εκδόσεις αν μπορείς

 

Είχα περάσει 32bit office ( γελάστε ελεύθερα). Πέρασα 64bit και έχει βελτιωθεί πολύ η κατάσταση τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Το καλοκαίρι πήρα ένα Lenovo Ideapad 300 με 4GB RAM και σκέφτομαι να βάλω άλλη μία 4GB RAM για να έχω 8. Έχετε προτάσεις για συμβατές και οικονομικές RAM για αυτό το μοντέλο? Επειδή δεν έχω ξαναλλάξει RAM, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ή κάποιο βήμα που πρέπει να γνωρίζω?

Επεξ/σία από Koromaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Το καλοκαίρι πήρα ένα Lenovo Ideapad 300 με 4GB RAM και σκέφτομαι να βάλω άλλη μία 4GB RAM για να έχω 8. Έχετε προτάσεις για συμβατές και οικονομικές RAM για αυτό το μοντέλο? Επειδή δεν έχω ξαναλλάξει RAM, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ή κάποιο βήμα που πρέπει να γνωρίζω?

Άνοιξε το καπάκι της ΡΑΜ για αρχή και δες ακριβώς πια μάρκα, μοντέλο και συχνότητες είναι. Αν βρείς ίδιο τσιπάκι αγοράζεις ένα ίδιο και είσαι κομπλέ. Είναι πολύ εύκολο να αλλάξεις την ΡΑΜ, είναι κουμπωτές βάλε/βγάλε με κάτι κλιψάκια πιάνονται.

 

Αν δυσκολευτείς δες κανένα βίντεο στο youtube, αλλά είναι πολύ εύκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το καπάκι της ΡΑΜ για αρχή και δες ακριβώς πια μάρκα, μοντέλο και συχνότητες είναι. Αν βρείς ίδιο τσιπάκι αγοράζεις ένα ίδιο και είσαι κομπλέ. Είναι πολύ εύκολο να αλλάξεις την ΡΑΜ, είναι κουμπωτές βάλε/βγάλε με κάτι κλιψάκια πιάνονται.

 

Αν δυσκολευτείς δες κανένα βίντεο στο youtube, αλλά είναι πολύ εύκολο

Σ'ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...