Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε περίπτωση που έχετε ένα παλιό motherboard με Socket 775 και αργή CPU (π.χ Core 2 Duo E6320), μπορείτε να δώσετε νέα πνοή στο μηχάνημα σας βάζοντας έναν φθηνό Intel Xeon Quad Core.

 

Παρακάτω είναι οι περιορισμοί συμβατότητας των Socket 775 motherboards με τον Intel  XEON:
 

  • Το DTP/FSB του 775 motherboard σας πρέπει να είναι ίδιο η μεγαλύτερο του επιλεγμένου intel Xeon επεξεργαστή που θέλετε να τοποθετήσετε.
  • Τα chipsets P45, P43, P35, P31, P965, G45, G43, G41, G35, G33, G31, nForce 790i, 780i, 740i, 630i, GeForce 9400, 9300 είναι τα ποιο συμβατά.
  • Τα chipsets Q45, Q43, Q35, Q33, X38, X48 δεν είναι συμβατά (τουλάχιστον με την 5xxx σειρά Xeon).
  • Κανένα motherboard το οποίο έχει φτιαχτεί από την Ιntel δεν είναι συμβατό με τον Xeon επεξεργαστή ακόμα και αν έχει συμβατό chipset.
  • PCs φτιαγμένα από γνωστές εταιρίες (π.χ DELL, HP κ.τ.λ) πολύ πιθανόν να έχουν το ίδιο θέμα συμβατότητας όπως τα Intel made motherboard.
  • Είναι απαραίτητη η αγορά ενός modding sticker που κάνει reverse κάποια pins του Intel Xeon επεξεργαστή (Link.png Site: ebay ).
  • Υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί να φορτώσετε ένα modded BIOS στο motherboard σας για σωστή υποστήριξη του Intel Xeon επεξεργαστή (BIOS mods στο Link.png Site: www.overclock.net ).
  • Ανάλογα την έκδοση του Intel Xeon επεξεργαστή ίσως να χρειαστεί να κόψετε τα guides του Socket 775 ώστε να μπορέσετε να βάλετε τον Intel Xeon.

 

Στην σελίδα Link.png Site: www.delidded.com θα βρείτε όλες τις τελευταίες πληροφορίες από επιτύχεις/ανεπιτυχείς προσπάθειες modding ανά κατηγορία κατασκευαστή motherboard και επιτυχείς εγκαταστάσεις Intel Xeon επεξεργαστών.

 

Πρόσφατα έκανα επιτυχής αναβάθμιση σε ένα PC μου με ASUS P5KPL-MA SE motherboard / Intel G31 Chipset, σε Intel Xeon L5420 Quad Core 2.5GHz / 12MB / FSB 1333 χωρίς να χρειαστεί να κάνω εγκατάσταση modded BIOS.

 

Προσοχή: Για σωστή αναφορά θερμοκρασιών στα Windows κάνετε τις αλλαγές που αναφέρονται σε αυτό το Link.png Site: post απο το χρήστη Sheogorath ή στο Link.png Site: www.overclock.net από τον χρήστη Wojton.

Επεξ/σία από skapodis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα πινακια και καλυπτοντας δυο, κανεις την δουλεια σου. Δεν ειναι απαραιτητο το στικερ.

 

Γραψε και για την αλλαγη στο .ini του hardware monitor να βλεπεις σωστες θερμοκρασίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πινακια και καλυπτοντας δυο, κανεις την δουλεια σου. Δεν ειναι απαραιτητο το στικερ.

 

Γραψε και για την αλλαγη στο .ini του hardware monitor να βλεπεις σωστες θερμοκρασίες.

 

 

μπορεις να πεις περισσοτερα για το ποια πινακια καλυπτεις? 

δεν το ηξερα αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει ένα φθηνό 771/775 για αρχή media player/χαλαρό gaming στο σαλόνι; (40" fhd Sammy)

Πόσα pc θα πάρεις ρε άνθρωπε? :P

 

Ναι μια χαρά βαστάει, εγώ για κύριο rig το έχω.

 

Τα πινάκια που καλύπτει το αυτοκολητάκι αν θες τα καλύπτεις με κάτι σαν κόλλα. Δεν έχω φωτογραφίες τώρα πρόχειρες.

Όσο για το hardware monitor, αλλάζουμε το tjmax απο 100.0 σε 85.0, το αποθηκεύουμε και το κάνουμε μόνο για ανάγνωση. Προσοχή για να το επεξεργαστούμε το μεταφέρουμε εκτός απο τον φάκελο που βρίσκεται αρχικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sticker ομως κανει reverse τα 2 πινακια ,δεν τα καλυπτει απλως 

 

μηπως ξερει κανεις γιατι η σειρα Ε δεν ειναι συμβατη με x38 - x48 ?

H σειρά 5 απλά. Τα 771. Τα 775, η σειρά Χ3### πχ μια χαρά παίζουν. Το γιατί, μυστήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα pc θα πάρεις ρε άνθρωπε? :P

 

Ναι μια χαρά βαστάει, εγώ για κύριο rig το έχω.

 

Τα πινάκια που καλύπτει το αυτοκολητάκι αν θες τα καλύπτεις με κάτι σαν κόλλα. Δεν έχω φωτογραφίες τώρα πρόχειρες.

Όσο για το hardware monitor, αλλάζουμε το tjmax απο 100.0 σε 85.0, το αποθηκεύουμε και το κάνουμε μόνο για ανάγνωση. Προσοχή για να το επεξεργαστούμε το μεταφέρουμε εκτός απο τον φάκελο που βρίσκεται αρχικά.

χαχα δεν είναι για μένα, φίλος ψάχνεται για ένα φθηνό τώρα. Είπαμεε, όχι και τρίτο, εγώ έχω τον penti! ;-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

-- ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ --

 

Σε περίπτωση που πρέπει να ενημερώσετε το BIOS του motherboard το οποίο είναι τύπου AWARD και κατά το update του BIOS αρχείου με τα Xeon microcode αρχεία έχετε το παρακάτω error:

 

 

 

BIOS.BIN have not enough space for adding ROM. (Over XXXXX bytes)

!!! Combine NC_CPUCODE have some error.

 

 

 

σημαίνει ότι το BIOS αρχείο σας δεν έχει αρκετό χώρο για άλλα CPU microcodes. Μπορείτε όμως στην σελίδα Link.png Site: www.delidded.com να κατεβάσετε μικρότερα microcode αρχεία με την απολύτως απαραίτητη υποστήριξη CPUs (π.χ Όλες οι 775 και Xeon CPUs χωρίς Pentium 4 και Mobile CPU support).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, 

βρήκα 2 site με έτοιμα bios για xeon

1: http://genius239239.myweb.hinet.net/771/

και

2: http://tanieprocesory.pl/en/bios2-2/

 

έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει bios από εκεί ή να ακολουθήσω τις οδηγίες του oc.net με mod του official bios?

 

είναι κρίμα να brickάριστει ένα άριστο s775 mobo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, 

βρήκα 2 site με έτοιμα bios για xeon

1: http://genius239239.myweb.hinet.net/771/

και

2: http://tanieprocesory.pl/en/bios2-2/

 

έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει bios από εκεί ή να ακολουθήσω τις οδηγίες του oc.net με mod του official bios?

 

είναι κρίμα να brickάριστει ένα άριστο s775 mobo. 

Ναι από το 1ο σαιτ έχω περάσει σε 2-3 μητρικές χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απο Ali εναν Ε5450 για να μπει σε μια ASUS P5Q PRO. Ελπίζω να δουλέψει με BIOS update.

Ξέρει κανεις που μπορώ να βρω φτηνές μνήμες 2x4GB DDR2 800? τώρα έχω 4x1GB και θέλει κάτι παραπάνω. εναλλακτικά πάω σε 4x2GB που απ'οτι βλέπω είναι γύρω στα 30€ στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

(itx) Intel DG45FC + L5420 δούλεψε αμέσως και πετάει. Πάει για HTPC αυξημένων δυνατοτήτων.

 

Το μονο πρόβλημα είναι οτι το MoBo έχει πολλά εξαρτήματα στο κάτω μέρος και δεν μπορεί να πάρει ψύκτρα με βάση. Οπότε παραμένω στην μαμα intel με 4 καλώδια. Δεδομένου του επεξεργαστη, δουλευει συνέχεια χαμηλά, αλλά και πάλι κάνει λίγο θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απο Ali εναν Ε5450 για να μπει σε μια ASUS P5Q PRO. Ελπίζω να δουλέψει με BIOS update.

Ξέρει κανεις που μπορώ να βρω φτηνές μνήμες 2x4GB DDR2 800? τώρα έχω 4x1GB και θέλει κάτι παραπάνω. εναλλακτικά πάω σε 4x2GB που απ'οτι βλέπω είναι γύρω στα 30€ στο ebay.

Οι 4άρες non-ecc ddr2 μνήμες για intel είναι μια πονεμένη ιστορία σπανιότητας, κόστους και ασυμβατότητας...

Ψάξε για 800άρες 4x2=8g ddr2. Μπορείς να βρεις επώνυμες μνήμες με 40-50 ευρώ στις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...