Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα πινακια και καλυπτοντας δυο, κανεις την δουλεια σου. Δεν ειναι απαραιτητο το στικερ.

 

Γραψε και για την αλλαγη στο .ini του hardware monitor να βλεπεις σωστες θερμοκρασίες.

kalhspera agorasa enan xeon γ το σοκετ 775 mporw να βαλω επανω μια 212x evo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε ο xeon. Φλάσαρα το BIOS και τον ειδε κανονικα το συστημα.

Δύο προβλήματα, πρώτον στο BIOS έχει default τα C-States Disabled με αποτέλεσμα η cpu να δουλεύει μονιμα στα 3Ghz. Αν ενεργοποιήσω τα C-States δεν ξεκινανε τα windows (7) και κολλάει στο λογότυπο.

Δεύτερο (δεν ξερω αν ειναι προβλημα πιο πολυ με bug μου μοιαζει) στο cpu-z κάνω benchmark και στο single core βγαζει το αναμενομενο αποτέλεσμα ~ 1030 και στο multi core την πρωτη φορά βγάζει ~3500 - ολα καλα μεχρι εδω - αν ξανακανω benchmark αρχιζει και μειωνεται σταδιακα (το multi core μονο) σε σημειο που πεφτει κατω απο 100. Μπορει να φταιει η εκδοση 1.74;

ΑΚΥΡΟ ΤΟ 2- το ιδιο κανει και σε laptop στο σπιτι.

Δεν εχω προλαβει να κανω αλλα τεστ (επονται) αλλα αυτα ειδα με πρωτη ματια. Σας λενε κατι;

ΑΚΥΡΟ ΚΑΙ ΤΟ 1 - με καποιο τροπο διορθωθηκε μονο του το προβλημα και η cpu δουλευει οπως πρεπει.

Τωρα μενει να αλλαξω μνημες σε DDR2 800 να δω μηπως μπορω να τον παω σε 400FSB στα 3.6.

Απο θερμοκρασιες παντως βλεπω ~30 idle και ~ 50 full load με στοκ ψυκτρα και ο ανεμιστηρας στο χαμηλο.

Επεξ/σία από gto234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μια χαρά ήρθαν οι μνήμες, έβαλα και το FSB στα 400 με την cpu στα 3.6Ghz και το σύστημα πετάει.

Αυτό που μένει είναι να δω πόσο μπορώ να χαμηλώσω το voltage γιατι με intelburn test έπιασε τους 80 με vcore 1.20.

Γενικά μπορεί κάποιος να μου πει τις ασφαλείς θερμοκρασίες για τους xeon αυτης της σειράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κανένα καλό παλληκάρι μπορεί να μου φλασάρει το bios για την Asus P5K για τον Xeon X5460 έκδοση SLBBA;

Κατέβασα κάποια που βρήκα αλλά δεν κάνουν.

Παρακαλώ χρησιμοποιείστε το bios με το AHCI που χρησιμοποιω τώρα και που ανέβασα εδώ:

 

http://www99.zippyshare.com/v/UnWCT2Os/file.html

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου μιας δεν γνωρίζω ιδιαίτερα την οικογένεια των xeon.

Σε μητρική Link.png Site: asusp5q-vm ποιον xeon θα προτείνατε προς αντικατάσταση ενός Ε7400;

Θα μείνει η ιδία ψύχρα που έχω τώρα και το τροφοδοτικό δεν είναι και κανένα της προκοπής επομένως μάλλον η σειρά Χ5... μένει εκτός.

Έλεγα για E5472 που έχει τις ίδιες επιδόσεις με Ε5450 και είναι φθηνότερος.Το σκέφτομαι σωστά ή παίζει να μείνω με το cpu στο χέρι;

Επίσης ποια η διαφορά μεταξύ e0 και c0;Υπερτερεί κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το ψάξιμο που έχω κάνει, ο Ε5472 έχει stock FSB στα 400 και δουλεύει με χαμηλό multi ωστε να μένει στα 3Ghz.

O E5450 έχει 333 FSB με 9 multi.

Αν η μητρική σου σηκώνει FSB 400 και δεν κάνεις overclock τοτε σίγουρα καλύτερη επιλογή είναι ο Ε5472.

Αν όμως κάνεις overclock τοτε ο Ε5450 είναι πολύ καλύτερη επιλογή.

Εγώ προσωπικά πήρα και έναν Ε5472 με 14€ να τον έχω για καβάτζα σε περίπτωση που τα φτύσει ο Ε5450.

Οσο για την ψύκτρα εγω έχω την παλιά του Core 2 Duo που είχα και σε stock τουλάχιστον είναι μια χαρά (max 55C)

Τωρα όμως που πειραματίζομαι με overclocking βλέπω ότι ίσως είναι λίγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ήρθαν οι μνήμες, έβαλα και το FSB στα 400 με την cpu στα 3.6Ghz και το σύστημα πετάει.

Αυτό που μένει είναι να δω πόσο μπορώ να χαμηλώσω το voltage γιατι με intelburn test έπιασε τους 80 με vcore 1.20.

Γενικά μπορεί κάποιος να μου πει τις ασφαλείς θερμοκρασίες για τους xeon αυτης της σειράς;

Έφτιαξες το Tjmax=85.0 ή ακόμα βλέπεις λάθος θερμοκρασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το ψάξιμο που έχω κάνει, ο Ε5472 έχει stock FSB στα 400 και δουλεύει με χαμηλό multi ωστε να μένει στα 3Ghz.

O E5450 έχει 333 FSB με 9 multi.

Αν η μητρική σου σηκώνει FSB 400 και δεν κάνεις overclock τοτε σίγουρα καλύτερη επιλογή είναι ο Ε5472.

Αν όμως κάνεις overclock τοτε ο Ε5450 είναι πολύ καλύτερη επιλογή.

Εγώ προσωπικά πήρα και έναν Ε5472 με 14€ να τον έχω για καβάτζα σε περίπτωση που τα φτύσει ο Ε5450.

Οσο για την ψύκτρα εγω έχω την παλιά του Core 2 Duo που είχα και σε stock τουλάχιστον είναι μια χαρά (max 55C)

Τωρα όμως που πειραματίζομαι με overclocking βλέπω ότι ίσως είναι λίγη.

Τhanks για την απάντηση

Η μητρική μου είναι η asus p5q vm αυτή Link.png Site: εδώ

και λέει

  • Front Side Bus
    1600/1333/1066/800 MHz
οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα με τον E5472.
Αν κάνω λάθος διορθώστε με
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...