Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, spokaria είπε

1 ερωτηση ακομα σε asus p5qc p45 chipset exei συνολο 6 ραμ σλοτ 2 για ddr3 4 gia DDr2  ΕΑΝ ΒΑΛΩ 2 8ΑΡΙΑ DDR3 πιστευεται οτι θα μου τα βλεπει σαν 16gb συνολο??

Όχι μέχρι 8 βλέπει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, spokaria είπε

1 ερωτηση ακομα σε asus p5qc p45 chipset exei συνολο 6 ραμ σλοτ 2 για ddr3 4 gia DDr2  ΕΑΝ ΒΑΛΩ 2 8ΑΡΙΑ DDR3 πιστευεται οτι θα μου τα βλεπει σαν 16gb συνολο??

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν βάλεις και ddr2 ΚΑΙ ddr3 στην μητρική δεν θα τις αναγνωρίζει......τσεκαρε να δεις η μητρική σου μέχρι πόσα GB Ram αναγνωρίζει.....

Εγώ στην θέση σου θα έβαζα ddr3 μιας και τις βρίσκεις φθηνότερα και είναι και πιο γρηγορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι!! η μητρικη ειναι η asus p5qc εχει 2 σλοτ gia ddr3 και 4 για ddr2..αναγραφει στα σπεκς της μητρικης οτι ddr3 δεχεται max  nexri 8gb!! φανταζομαι επειδη οταν βγηκε η μητρικη δεν υπηρχαν 8 αρια diims για αυτο το αναφερει!! εχει καποιος τη συγκεκριμενη μητρικη?? εχει δοκιμασει καποιος να βαλει 2 8 αρια? τα εβλεπε σωστα τα 16gb?? επισης ενα αλλο μοντελο της asus to p5q3 εχει 4 σλοτ ddr3 kai σε αυτο αναγραφει max mexri 16gb!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα βάλε 4gb×2 ddr3 και είναι υπεραρκετά για τέτοιο σύστημα!

Και εγώ στο δικό μου έχω ddr2 1066mhz 8gb με xeon x5460

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ηδη μια kington hyper x blue 1333 πρεπει να βρω αλλη μια 1333 παλι kingston η δεν θα μου παιξει σωστα και με αλλη μαρκα.γνωριζουμε παιζουν ολες οι μαρκες η υπαρχουν ασυμβατοτητες.ψαχνω για 1 4αρα μεταχειρ 1333.εαν εχει καποιο μελος μου λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spokaria είπε

εχω ηδη μια kington hyper x blue 1333 πρεπει να βρω αλλη μια 1333 παλι kingston η δεν θα μου παιξει σωστα και με αλλη μαρκα.γνωριζουμε παιζουν ολες οι μαρκες η υπαρχουν ασυμβατοτητες.ψαχνω για 1 4αρα μεταχειρ 1333.εαν εχει καποιο μελος μου λεει

Ναι υπάρχουν πολλές ασυμβατοτητες, μόνο λίγες 4αρες παίζαν 

Αλήθεια τι το θες το καημένο 775; Το 2019 άλλαξα μέχρι και του πατέρα μου, εγώ άντεξα έως το 2018 με 16γιγα στα 1800 και 5470 στα 4500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αδικο!! ενα πισακι παλιο του ανιψιου ειναι!! τι εννοεις 1800? 4500??

 

πας μεχρι και σε α320 με ryzen 2600. eιπα λιγο να του παρατεινω την ζωη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η δικια μου ειναι η kigston Hyper x blue 

KHX 1333C9D3B1 /4G 1.5V EINAI ONE SIDED η DOUBLE εχει τα ψυκτρακια πανω και δεν μπορω να καταλαβω; εαν ειναι DOUBLE μπορω να επιλεξω και αλλη μαρκαDOUBLE SIDED  εαν δεν βρω ιδια την kingston? η λιστα που εστειλες λιγικα θα παιζουν ακομα και εαν ειναι αλλη μαρκα

Επεξ/σία από spokaria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτη παιζει κανονονικα!! απλα θελω να προσθεσω αλλη μια 4αρα 

οποτε κοιταω μονο ραμ απο τη λιστα που μου εστειλες ακομα και εαν ειναι αλλη μαρκα

αλλα δυστηχως δεν βρισκω την ιδια kingston! opote pao σε double sided σε αλλη εταιρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 20/4/2020 στις 1:02 ΜΜ, spokaria είπε

καλημερα σε ολους και χρονια πολλα!! μια ερωτηση το χ48  συγκεκριμενα η gigabyte x48 ds5 chipset παιρνει μονο τους χεον 3χχχ σειρα;; πχ χ3360 χ3370 χ3380 socket 775?? 

αυτη η σειρα τι διαφορα σε επιδοσεις εχουν σε σχεση με χ5460 χ5470; επισης ποια η διαφορα p45 vs x48 καποιες μητρικες σοκετ 775 παιρνουν και ddr3 μνημες υπαρχει οφελος στις επιδοσεις ddr2 vs ddr3?

Σχετικά με τις μνήμες που ρωτάς η απάντηση είναι ότι οι επιδόσεις δεν αλλάζουν ιδιαίτερα. Το κέρδος είναι ότι οι ddr3 είναι φτηνότερες και έχουν και 4άρια dimms που παίρνουν πολλές ddr3 775 μητρικές ενώ στις ddr2 τα 4αρια είναι πανάκριβα,δυσεύρετα και δε λειτουργούν σε πολλές ddr2 775 μητρικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο xeon 1155 1260L 4 cores 8 threads πόσο γρηγορος μπορει να ειναι,

σαν ι7 2600? ο ξεον σηκωνει κ οβερκλοκ? πρακτικα δεν εχω μητρικη για οβερκλοκ

απλως ενημερωτικα.

thank you!😀

παντως μια 1050 τι πρεπει να την σηκωνει αρκετα ανετα.

ειναι κ 45w. δηλαδή ο 1155 εχει περιθωρια για πολλες εφαρμογες, δευτερης γενιας 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...