Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα σύστημα με motherboard IPIBL-LB (Benicia), q9550, 8gb, ssd και τρέχει win10 64bit. Έχω έναν cpu xeon E5450 και θέλω να τον τοποθετήσω στο σύστημα μου. To bios αυτήν την την στιγμή είναι το 5.43. Έχει δοκιμάσει κάποιος να τοποθετήσει τον Ε5450 σε παρόμοιο σύστημα? Το bios που αναφέρεται σε άλλα forum λένε ότι πρέπει modified. Επιπλέον υπάρχει κίνδυνος να δημιουργηθεί πρόβλημα με το bios και να μην μπορώ να εκκινήσω τον υπολογιστή ή να χρειαστεί format στα windows? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, keeper5511 είπε

Έχω έναν cpu xeon E5450 και θέλω να τον τοποθετήσω στο σύστημα μου. To bios αυτήν την την στιγμή είναι το 5.43. Έχει δοκιμάσει κάποιος να τοποθετήσει τον Ε5450 σε παρόμοιο σύστημα?

Τι chip εχει η μητρικη ? Αν ειναι  αυτη η  μητρικη    https://support.hp.com/us-en/document/c01324212 με το G33. Ο τύπος λέει ότι δεν κάνει    https://www.aliexpress.com/item/2041514744.html

1.png.fe55a4766133d921f2d9a1ebf9481360.png

Tωρα αν διαβασεις την πρωτη σελιδα του θεματος  λεει 

  • Τα chipsets P45, P43, P35, P31, P965, G45, G43, G41, G35, G33, G31, nForce 790i, 780i, 740i, 630i, GeForce 9400, 9300 είναι τα ποιο συμβατά.
Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι η μητρική μου αυτή είναι. Δεν εμπιστεύομαι τόσο τους πωλητές στο  aliexpress όσο τις προσωπικές εμπειρίες στα φόρουμ. Για παράδειγμα στο https://www.bios-mods.com/forum/Thread-request-Update-microcode-in-HP-BIOS-for-IPIBL-LB-Motherboard?page=4  γράφουν οτι γίνεται. Επιπλέον μπορεί να αναφέρουν ότι δεν μπαίνει λόγω του ότι χρειάζεται modified bios και για να είναι σίγουρος ο πωλητής σε περίπτωση dispute. Θα ήθελα να το επιβεβαιώσω και από κάποιον στο φόρουμ εδώ Ελλάδα για την συγκεκριμένη μητρική..

Επεξ/σία από keeper5511
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, keeper5511 είπε

αλλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσω και απο κάποιον στο φόρουμ εδώ Ελλάδα.

δεν έχεις να χάσεις τίποτα  Αφού  τον έχεις  και έχει γίνει η προετοιμασία δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις  Με βολεύει και μένα  να μας πεις ;) που έχω μια gigabyte με chip 33 άλλα δεν έχω προχωρήσει καθ όσον δεν έχω επεξεργαστή για δοκιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεν έχω χάσω κάτι είναι σχετικό, καθώς πιθανότατα θα πρέπει να πάρω κάποιο ρίσκο βάζοντας modified bios και να ελπίσουμε να μην παρουσιαστεί κάποιο θεματάκι στα windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, keeper5511 είπε

Θα ήθελα να το επιβεβαιώσω και από κάποιον στο φόρουμ εδώ Ελλάδα για την συγκεκριμένη μητρική..

Είχα πέρυσι τη μητρική αυτή, αλλά πλέον βρίσκεται σε γνωστό μου, οπότε είναι λίγο δύσκολο να κάνω κάποια δοκιμή...

Το modded bios που θα χρειαστεί είναι αυτό. Στο φόρουμ από όπου προέρχεται το mod αρκετοί αναφέρουν ότι δεν έμπαινε στα Windows και ήθελε έξτρα παραμετροποίηση. Τελικά ανέφεραν ότι δούλεψε κανονικά. Δεν κατάλαβα και πολλά...

*Γιατί θέλετε να κάνετε αυτή την αλλαγή; 

**Ο επεξεργαστής ποιος είναι ακριβώς, SLANQ ή SLBBM;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής είναι ο SLBBM. Ξέμεινε ο επεξεργαστής σε έναν γνωστό μου και αφού είναι διαθέσιμος έλεγα να παω στα 3Ghz αντί για 2.83 που είναι το τωρινός επεξεργαστής, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, keeper5511 είπε

Ο επεξεργαστής είναι ο SLBBM. Ξέμεινε ο επεξεργαστής σε έναν γνωστό μου και αφού είναι διαθέσιμος έλεγα να παω στα 3Ghz αντί για 2.83 που είναι το τωρινός επεξεργαστής, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο..

κανε ενα απλο oc παει ανετα στα 3ghz η cpu που εχεις ουτε ρευμα δεν θελει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, keeper5511 είπε

Ο επεξεργαστής είναι ο SLBBM.

Σε αυτόν έγινε αναφορά ότι δεν ήταν συμβατός...

4 λεπτά πριν, keeper5511 είπε

να μπει σε άλλο μηχάνημα.

Με ποια μητρική, μήπως μπορεί να μπει εκεί ο Xeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, keeper5511 είπε

το αναφέρει κάπου?

Το αναφέρει στο site απ' όπου έβαλα το link για το bios: https://ideafix.name/?p=1492. Πατήστε Ctrl+G και στο παράθυρο που θα ανοίξει πατήστε IPIBL-LB και θα βγάλει 28 αποτελέσματα. Από αυτά θα δείτε τι προβήματα αντιμετώπισαν οι χρήστες που το έκαναν.

*Η σελίδα είναι στα Ρώσικα οπότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε Google translate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Το αναφέρει στο site απ' όπου έβαλα το link για το bios: https://ideafix.name/?p=1492. Πατήστε Ctrl+G και στο παράθυρο που θα ανοίξει πατήστε IPIBL-LB και θα βγάλει 28 αποτελέσματα. Από αυτά θα δείτε τι προβήματα αντιμετώπισαν οι χρήστες που το έκαναν.

*Η σελίδα είναι στα Ρώσικα οπότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε Google translate.

Πέραν του επεξεργαστή (Xeon)το bios για τους 771 που ανέβηκε στα προηγούμενα post θα λειτουργήσει κανονικά για τον υπάρχον q9550 και αν ναι ποιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω σε περιβάλλον win10 64bit για να το κάνω flash (στο σύστημα που έχω δεν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης δισκέτας)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, keeper5511 είπε

Πέραν του επεξεργαστή (Xeon)το bios για τους 771 που ανέβηκε στα προηγούμενα post θα λειτουργήσει κανονικά για τον υπάρχον q9550 και αν ναι ποιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω σε περιβάλλον win10 64bit για να το κάνω flash (στο σύστημα που έχω δεν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης δισκέτας)?

φτιαξε stick dos bootable με τα compatibility από το rufus και βαλε μέσα το bios  

υπαρχη και η λύση του floppy usb , παντα εχω ενα 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...