Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει νόημα απο Q9550 σε E5450 (*ίδιο die με 12MB L2) ειδικά με τέτοια μητρική. Είχε περάσει απο τα χέρια μου μια IPMEL Pegatron με G41 και δεν έχει επιλογή ούτε για timings!

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, Silenzio είπε

πέφτει όμως το tdp, άρα λιγότερη καταπόνηση μητρικής και θερμοκρασιών γενικότερα..

15 βαττ, μπορεί να κάνει undervolt. 
καλα αφού τον έχει ήδη, ας τον βάλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο ερώτημα μου. Τελικά αποφάσισα για να μην πάρω το ρίσκο με το modified bios για κάτι το οποίο δεν θα δω ουσιαστική διαφορά σε επιδόσεις..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ενα motherboard DFI Lanparty DK P45-t3rsb PLUS με 16GB RAM , SSD και windows 10. Εχω κανει μια αναβαθμιση στο bios απο την DFI (θυμαμαι οτι για να το βρω ειχα δυσκολευτεί) και βλέπει τον Q9550 (πριν δεν το εβλεπε σωστα).

Εχω τωρα και κάποιους X5450 αξίζει να κανω την αλλαγή; Το bios σιγουρα θελει αλλαγή μηπως ξερετε που μπορω να βρω το bios για το συγκεκριμένο; 

Ακόμα εαν δεν κανω την αλλαγη του bios για τον X5450 πως μπορω να κανω overclock ton Q9550 γιατι στα σεττινγς δεν παει αλλο!!!

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι έλεγα ότι είχε πεθάνει αυτό το thread...

14 λεπτά πριν, mihanobios είπε

Το bios σιγουρα θελει αλλαγή

Τον τοποθετήσατε και δεν δούλεψε; Έχει ειδικές εγκοπές και αυτοκόλλητο όπως αυτός; (Εμφανής) διαφορά πάντως σε στόκ μεταξύ Χ5450 και Q9550 δεν υπάρχει.

14 λεπτά πριν, mihanobios είπε

πως μπορω να κανω overclock ton Q9550 γιατι στα σεττινγς δεν παει αλλο!!!

 Μέχρι πόσα πάει;

14 λεπτά πριν, mihanobios είπε

μηπως ξερετε που μπορω να βρω το bios για το συγκεκριμένο; 

Ίσως να μην υπάρχει, αλλά μπορούμε να τροποποιήσουμε το υπάρχον!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Κι έλεγα ότι είχε πεθάνει αυτό το thread...

Τον τοποθετήσατε και δεν δούλεψε; Έχει ειδικές εγκοπές και αυτοκόλλητο όπως αυτός;

 Μέχρι πόσα πάει;

Ίσως να μην υπάρχει, αλλά μπορούμε να τροποποιήσουμε το υπάρχον!

Καλησπέρα. Δεν παει αλλο δηλαδη εχει και μια εξτρα ρυθμιση που δινει Χ8.5 και εκει τα πιανει ολα ο επεξεργαστης.

Οχι οι Χ5450 που εχω ειναι ΜΑΜΑ. Δεν εχω βαλει αυτοκοληττα κτλ. Εαν το εβαζα θα εκοβα τις εγκοπες του socket ή θα λίμαρα τον επεξεργαστή.  

Το αυτοκολλητακι απο κατω το χρειαζεται οπωσδήποτε δεν μπορω να βαλω κατι αλλο εγω; Πρεπει να αγορασω τα συγκεκριμμένα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2021 στις 3:33 ΜΜ, mihanobios είπε

Δεν παει αλλο δηλαδη εχει και μια εξτρα ρυθμιση που δινει Χ8.5 και εκει τα πιανει ολα ο επεξεργαστης.

Δεν ανεβάζουμε από εκεί τον επεξεργαστή όπως τους σημερινούς. Από το FSB frequency ανεβαίνει, δηλαδή 333 και ανεβαίνουμε (και άλλες διάφορες ρυθμίσεις).

Στις 12/10/2021 στις 3:33 ΜΜ, mihanobios είπε

Οχι οι Χ5450 που εχω ειναι ΜΑΜΑ.

Αν είναι ''ΜΑΜΑ'' δεν γίνεται τίποτα. Πρέπει να περιστραφεί 45°, αλλιώς θα πάρει λάθος τάσεις και... μπουμ, καθώς να γίνουν και τα προσθετικά που ανέφερα!

Γενικά, αν δεν έχετε επαφή με το αντικείμενο, αφήστε το όπως είναι ή πουλήστε το. Δεν (πιστεύω ότι) αξίζει να ξοδέψετε χρόνο και χρήμα για να μάθετε να χρησιμοποιείτε μια παλιά τεχνολογία στην εποχή μας και για όσο κρατήσει.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mihanobios είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ενα motherboard DFI Lanparty DK P45-t3rsb PLUS με 16GB RAM , SSD και windows 10. Εχω κανει μια αναβαθμιση στο bios απο την DFI (θυμαμαι οτι για να το βρω ειχα δυσκολευτεί) και βλέπει τον Q9550 (πριν δεν το εβλεπε σωστα).

Εχω τωρα και κάποιους X5450 αξίζει να κανω την αλλαγή; Το bios σιγουρα θελει αλλαγή μηπως ξερετε που μπορω να βρω το bios για το συγκεκριμένο; 

Ακόμα εαν δεν κανω την αλλαγη του bios για τον X5450 πως μπορω να κανω overclock ton Q9550 γιατι στα σεττινγς δεν παει αλλο!!!

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Ψαξε βρες το bios dk45d527 της μητρικης σου και θα δουλεψει

Γιατι να ξεχαστει το συγκεκριμενο θρεντ φιλε μου Τερη ;;  υπαρχει κοσμος αρκετος που εχει τετοια μηχανηματα ''κοσμημα'' , κατα την αποψη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2021 στις 3:59 ΜΜ, triplex1 είπε

Γιατι να ξεχαστει το συγκεκριμενο θρεντ φιλε μου Τερη ;;  υπαρχει κοσμος αρκετος που εχει τετοια μηχανηματα ''κοσμημα'' , κατα την αποψη μου

Κι εγώ συμφωνώ, αλλά τον τελευταίο χρόνο μόνο τρία μέλη ρώτησαν. Επίσης, το άλλο θέμα για O.C. σε 775 ξεκαρφιτσώθηκε:

 https://www.insomnia.gr/forums/topic/203949-οδηγός-overclocking-για-core-2-duo-quad-cpus/

Spoiler

Μην ξεχνάμε ότι έχω κάνει μεταπτυχιακό στο 775, όπως αναφέρει και ο Νικηφόρος 😉

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Κι εγώ συμφωνώ, αλλά τον τελευταίο χρόνο μόνο τρία μέλη ρώτησαν. Επίσης, το άλλο θέμα για O.C. σε 775 ξεκαρφιτσώθηκε: https://www.insomnia.gr/forums/topic/203949-οδηγός-overclocking-για-core-2-duo-quad-cpus/

Μην ξεχνάς ότι έχω κάνει μεταπτυχιακό στο 775 όπως αναφέρει ο Νικηφόρος: 

 

Τερη μας πολεμανε αλλα θ'αντεξουμε μη μασας , εχω πολυ παλιο πραμα για να κατσω και να φτιαξω οτιδηποτε , χρονος δεν με μενει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Δεν ανεβάζουμε από εκεί τον επεξεργαστή όπως τους σημερινούς. Από το FSB frequency ανεβαίνει, δηλαδή 333 και ανεβαίνουμε (και άλλες διάφορες ρυθμίσεις).

Αν είναι ''ΜΑΜΑ'' δεν γίνεται τίποτα. Πρέπει να περιστραφεί 45°, αλλιώς θα πάρει λάθος τάσεις και... μπουμ!

Γενικά, αν δεν έχετε επαφή με το αντικείμενο, αφήστε το όπως είναι ή πουλήστε το. Δεν (πιστεύω ότι) αξίζει να ξοδέψετε χρόνο και χρήμα για να μάθετε να χρησιμοποιείτε μια παλιά τεχνολογία στην εποχή μας και για όσο κρατήσει.

Με τι συγκεκριμένο δεν εχω αποψη γιατι δεν το εχω κανει ποτε. Ουτε γενικα εκανα Overclocking CPUs έπαιζα παντα στοκ. Δεν παιζω και παιχνιδια αντε κανενα call of duty. Τι καρτα γραφικων την εχω απασφαλίση και ειναι στο κουτί της. Αυτο το μηχανημα το εχω απο παλιά και το χρειαζομαι για καποιες δουλειες που εχουν σχεση με τον προγραμματισμό με serial port. ή να διαβαζω κανενα ηλεκτρονικο σχεδιο. 

Εχω Linux/windows και γραφω κωδικα σε python οπου κανω διαφορες εργασίες αυτοματισμου σε Arduino αλλα και Raspberry. και αλλα διαφορα κατα καιρους... Το μηχανημα βρισκεται στο εργαστήριο που αλλαζω CPUs καθαριζω παιχνιδομηχανες. Αλλαζω τσιπάκια... διαβαζω NAND απο XBOX 360... Προγραμματιζω τσιπάκια για να περνάω LINUX στις διαφορες κονσολες κτλ... και διαφορα αλλα....

Δηλαδη ειναι ενα καλο μηχανημα γιατι δουλειες που το θελω οχι για  να παιζω παιχνιδια....

Επαισαν στα χερια μου αυτοι οι επεξεργαστες και ειπα μηπως ασχοληθώ. Αλλα σε benachmark που ειδα ειναι το ιδιο και νομιζω οτι θα καιω και λιγοτερο ρευμα με το Q9550...

 

Αν υπαρχει βεβαια κανενα καλυτερο bios να το περάσω... Αλλα εαν μου κανει και αυτο που εχω μηπως να μην χασω τον χρονο μου...

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αλλάξεις επεξεργαστή και σίγουρα μην πειράξεις BIOS, οι DFI είναι λίγο περίεργες και σπάνιες για να ρισκάρεις.

Έχω την P45 UT3RS με X5470 @4.5 με 1.33V. Ο9550 σου λογικά θα πάει 3.8-4 με λογικές τάσεις. Μείνε κάτω απο 1.36 αν θες την γνώμη μου, και για τα VRM.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά άλλαξα bios και ξεκλείδωσαν FSB και τα λοιπά. Τον Ανέβασα τον Q9550 επαιξα και με τις μνημες... Ολα καλα! Τα γυρισα ολα στο stock και ησύχασα! 

Τωρα τους 5x    X5458 και τις μνημες θα τα πουλήσω αφού δεν εχει νόημα αφου εχω τον Q9550.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Επεξ/σία από mihanobios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Bρήκα λίγο χρόνο και είπα να κάνω και εγώ την αλλαγή, όμως! και εξηγούμαι :

Σε mo/bo Asus P5G41T-M LX ...βρήκα από ένα link εδώ το bios και το πέρασα με τον προηγούμενο cpu κανονικά.

Μετά έκλεισα pc έβαλα αυτόν με πάστες κτλ/κτλ  και ενώ αρχικά τον βλέπει με το 1o boot.

 '' Χαρούμενος εγώ '' λέω όλα καλά , μπαίνω bios βλέπω θερμοκρασία κάπου 37 βαθμούς λέω όλα cool  και όπως πατάω f10 κλείνει και μετά για να μπει χρειάστηκε να βγει από το ρεύμα και να περιμένεις λίγο.

Στην συνέχεια μπαίνω με την μια F2  εκεί που λέει κάτω ότι τοποθετήθηκε νέος cpu για boot  windows και εκεί που μπήκε κανονικά ,να σου πάλι το ίδιο μετά από 5 λεπτά (βαράει κλείσιμο μόνο τους) και πριν απλό λίγο το άφησα σε περιβάλλον bios για να δω τι θα κάνει και εκεί και έκανε FREEZE BIOS και δεν μπορούσα να πατήσω καμία επιλογή.

Επιστήμονες , έχουμε να προτείνουμε κάτι ;  

ΥΓ. Το τροφοδοτικό είναι ένα παλιό 400w , δεν έχει πάνω κάρτα γραφικών και είχαν βγάλει και τα drive (2 dvdrw) για να μην τραβάνε. Μνήμη υπάρχει 1 dimm 2gb (1066) πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...