Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστα, δεν θα εχεις προβλημα.

Το BIOS μην ξεχασεις να περασεις απο εδω http://genius239239.myweb.hinet.net/771/

Αυτό που με προβληματίζει είναι που κάποιοι αναφέρουν πως ο Ε5472 δούλευε στα 2,5Ghz με μητρικές όπως P5Q SE , P5QLD PRO κλπ.

Anyway θα το ψάξω λίγο ακόμα να δω αν βγάλω άκρη και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δούλευε στα 2,5 μάλλον επειδή οι μητρικες αυτες βλεπανε fsb 333 max οποτε τον χρονιζανε εκει.

Κατα 99% δουλεύει ση δική σου μητρική αλλά πιο σιγουράκι θα ήταν ο Ε5450.

Στην τελική τοσο φτηνός που είναι αν δε σου κανει τον πουλάς και παίρνεις εναν Ε5450.

Εγώ περιμένω τον Ε5472 σήμερα-αύριο αλλά μάλλον δεν θα τον βάλω να δουλέψει ακόμα μιάς και ο Ε5450 στα 3.6 με FSB 400 δουλεύει καλά προς το παρόν.

Αν δω ότι το o/c δεν πάει καλά θα  βάλω τον Ε5472 stock να ησυχάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έτσι που λες θα το κάνω.

Αν το τροφοδοτικό μου ήταν της προκοπής και είχα και μια σχετικά καλή ψήκτρα θα πήγαινα σίγουρα για τον Ε5450 να πειραματιστώ λίγο και με oc.

Αν είσαι με την μαμά ψήκτρα στα 3,6 πάντως και είναι σταθερός ούτε του παπά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω μέτριο τροφοδοτικό έχω ~ 400W.

Με την μαμα ψύκτρα είπα και πιο πάνω ότι στα 3.6 με 1.2 volt ανεβάζει θερμοκρασίες με το intelburntest που γενικά σκίζει τον επεξεργαστή.

Μετά όμως είδα ότι για την χρήση που του κάνω και με τα προγράμματα που χρησιμοποιώ (ακόμα και σε ενα παιχνίδι που έχω εγκατεστημένο - γενικά δεν παίζω παιχνίδια) δεν ανέβασε πάνω απο 65 βαθμούς σε full load και σε idle είναι κάτω απο 30.

Αρα λέω καλά είμαι και το κρατάω εκεί μέχρι να δω αν θα μου παρουσιάσει κάποιο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παν είναι να κρατήσεις τα volt όσο πιο χαμηλά γίνεται για να μη "ψήσεις" με το καιρό το -ήδη επιβαρυμένο- cpu.

Ναι μεν τα τσιπάκια είναι κατασκευασμένα με τα καλύτερα υλικά για  χρήση σερβερ ώστε να αντέξουν μακροχρόνια αλλά αν στα πόσα χέρια που έχει περάσει το έχουν "ζεματίσει" οι προηγούμενοι κάτοχοι, το εκτιμώμενο ζωής του chip μειώνεται αντιστρόφως ανάλογα.

Για αυτό το overclock να έχει ως μπούσουλα τα volt και όχι τα GHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό είναι να δουλεύει η μνήμη σε 1:1 fsb:dram γιατί οι επιδόσεις είναι καλύτερες.

Επισυνάπτω 2 εικόνες απο το memory benchmark του AIDA64.

Και στις δύο περιπτώσεις η μνήμη δουλεύει στα 400x2 ενώ στη μια περίπτωση το fsb είναι στα 333 και στην άλλη στα 400.

Είναι προφανές πως στην δεύτερη περιπτωση οι επιδόσεις της μνήμης είναι αρκετά καλύτερες.post-56810-0-21744200-1489573978_thumb.pngpost-56810-0-44026100-1489573987_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ αλλά όχι άμεσα γιατί έχω ένα θέμα με την οθόνη και έχει πάει για επισκευή.

Γενικά σε single core θα είναι το ίδιο. Στο multicore ο xeon έχει διπλάσιες επιδόσεις απο τον E8400 (πριν είχα τον E8500 και σύγκρινα).

Επειδή ο βασικός μου η/υ είναι AMD FX6300 και κάνω άμεση σύγκριση με τον xeon μπορώ να πω ότι στα 3.6 ο xeon έχει καλύτερο single core performance ενώ στο multicore κερδίζει ο FX και είναι λογικό αφού έχει 6 πυρήνες.

Επίσης ο xeon υστερεί λόγω DDR2 έναντι DDR3 στην περίπτωση μου αλλά γενικά τα ευρώ που δίνεις είναι πολύ λίγα για τις επιδόσεις που παίρνεις.

Εδώ o FX και εδώ ο xeon στα 3.6

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το userbenchmark αλλά είναι μια ένδειξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω τον e5450 kai απο πισω εχει το αυτοκολλητακι εγω το βγαζω αυτο το αυτοκολλητακι  πριν το βαλω τοn cpu  στην μητρικη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχω τον e5450 kai απο πισω εχει το αυτοκολλητακι εγω το βγαζω αυτο το αυτοκολλητακι πριν το βαλω τοn cpu στην μητρικη ???

Εχμμμμμ όχι;

Καλά βρε παλικάρι μου πήγες σε 775-771 και δεν διάβασες τα βασικά;

Με τι κριτήρια έκανες αυτή την αγορά τότε; Εκτός και αν είχες μητρική και σου είπε κανας φίλος να πάρεις Xeon και πάει λέγοντας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμμμμμ όχι;

Καλά βρε παλικάρι μου πήγες σε 775-771 και δεν διάβασες τα βασικά;

Με τι κριτήρια έκανες αυτή την αγορά τότε; Εκτός και αν είχες μητρική και σου είπε κανας φίλος να πάρεις Xeon και πάει λέγοντας

εχω μια asus p5e3 deluxe kai θελω να βαλω τον e5450 και θελω και γω σιγα σιγα να μαθαινω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια asus p5e3 deluxe kai θελω να βαλω τον e5450 και θελω και γω σιγα σιγα να μαθαινω!

Εάν το ήθελες δεν θα πήγαινες στην τελευταία σελίδα αλλά στην πρώτη.

Ορίστε http://www.insomnia.gr/topic/630164-intel-xeon-cpus-socket-771-σε-motherboards-με-socket-775/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...