Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, στο Bios έβλεπα multiplier 9.5 και στο Ai Suite 6.0. Anyway το AI Suite ειναι παρελθόν τώρα. 

Έχω το UBCD 5.3.6 και του έχω τρέξει κάποια τεστ τα οποία τα περνάει, θα δοκιμάσω πάλι με memtest86 αν και θεωρώ ότι οι μνήμες είναι οκ.

Κατεβάζω το OCCT και το απόγευμα που θα γυρίσω θα το τρέξω κι αυτό.

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Stelios_Rjk είπε

Καλημερα, στο Bios έβλεπα multiplier 9.5 και στο Ai Suite 6.0. Anyway το AI Suite ειναι παρελθόν τώρα. 

Έχω το UBCD 5.3.6 και του έχω τρέξει κάποια τεστ τα οποία τα περνάει, θα δοκιμάσω πάλι με memtest86 αν και θεωρώ ότι οι μνήμες είναι οκ.

Κατεβάζω το OCCT και το απόγευμα που θα γυρίσω θα το τρέξω κι αυτό.

εε ναι σε κατασταση ηρεμιας  σου εδειχνε multi 6 σωστα  σου εδειχνε !!

πχ δες και σε μενα στον Χ5470  multi 6 δειχνει

με max το 10  multi  ετσι προκυπτει η συχνοτητα μου  333Χ10 @ 3310  του Χ5470

 

fffg.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, nikos903 είπε

Πάλι 1a είναι ο κωδικός ναι, μνήμη, δεν άλλαξε κάτι δηλαδή.

Αν του έκανε OC το πρόγραμμα ναι, μπορεί να μην αντέχει η μητρική / ο επεξεργαστής / οι μνήμες, άστα όλα στόκ.

Κατέβασε κανένα occt αν θες να δεις σε φορτίο τι κάνει (προσοχή στις θερμοκρασίες γιατί μάλλον είναι λίγο ζεστός αυτός ο επεξεργαστής).

memtest86+ bootable έχεις κάπου σε κανένα cd / usb? Αν συνεχίσει τα νούμερα και δεν το έχεις τρέξει ήδη παίρνει σειρά :P

Λίγο μετά που πατάω να τρέξει το cpu test στο occt πετάει τη μπλε οθονη, το ίδιο μηνυμα, μονο μια φορά σε safe mode μπορεσε να δώσει error στο cpu 0.

Ανάλογα το πως βάζω τις μνημες σε ποιες θέσεις μπορεί:

- να μην ποσταρει

- να κάνει ένα παρατατεμένο μπιιιιιιπ

- να μην κάνει τιποτα (ούτε boot)

 

Αν βάλω να στρεσαρω τη cpu η μπλε οθόνη είναι εγγυημένη είτε κουνήσω  αλλάξω θέσεις στις ram είτε έχω μέσα 1, 2, 3 ή 4 dimms. Πάντα θέμα memory managment.

Βάζω memtest αν και δε νομίζω να βγάλουν error. Καμιά ιδέα για παρακάτω? 

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το memtest πρώτα να αποκλείσεις τις μνήμες.

Μετά μπες στο bios και κάνε reset to defaults --> save & exit για να σιγουρέψουμε οτι δεν είναι κάποια ρύθμιση, μετά δοκίμασε occt ξανά.

Αν συνεχίζει τα bsod μπες πάλι bios και ρίξε την συχνότητα των μνημών, είναι 800; Πήγαινε τες 666 ρίξε και χρονισμούς δώσε και λίγο τάση . Ξανά occt.

Αν ξανακλατάρει μπες πάλι bios, κλείσε τους 2 πυρήνες απο τους 4, ξανά occt μετά. Ποιο τροφοδοτικό έχεις κιόλας;

Αν συνεχίζει πάλι ξανά bios και αρχίνα να κλείνεις περιφερειακά, τα πάντα οτι κλείνει και γίνεται disabled κάντο, ξανά occt μετά...

Συνεχίζει πάλι μετά; Δοκιμή με άλλες μνήμες...

Το mod κάτω απο τον επεξεργαστή είναι κομπλέ ε;

Η ψήκτρα που ψύχει τα mos δίπλα στον επεξεργαστή δεν ζεματάει μετά απο λίγο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikos903 είπε

Δες το memtest πρώτα να αποκλείσεις τις μνήμες.

Μετά μπες στο bios και κάνε reset to defaults --> save & exit για να σιγουρέψουμε οτι δεν είναι κάποια ρύθμιση, μετά δοκίμασε occt ξανά.

Αν συνεχίζει τα bsod μπες πάλι bios και ρίξε την συχνότητα των μνημών, είναι 800; Πήγαινε τες 666 ρίξε και χρονισμούς δώσε και λίγο τάση . Ξανά occt.

Αν ξανακλατάρει μπες πάλι bios, κλείσε τους 2 πυρήνες απο τους 4, ξανά occt μετά. Ποιο τροφοδοτικό έχεις κιόλας;

Αν συνεχίζει πάλι ξανά bios και αρχίνα να κλείνεις περιφερειακά, τα πάντα οτι κλείνει και γίνεται disabled κάντο, ξανά occt μετά...

Συνεχίζει πάλι μετά; Δοκιμή με άλλες μνήμες...

Το mod κάτω απο τον επεξεργαστή είναι κομπλέ ε;

Η ψήκτρα που ψύχει τα mos δίπλα στον επεξεργαστή δεν ζεματάει μετά απο λίγο ε;

Δεν έχει ψύκτρα, οπότε θα πρότεινα αυτά.

images?q=tbn:ANd9GcTJ8FW4PrLoxqGf4VH3iWn

Λογικά βράζουν με το load και πετάει ότι να ναι error.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

120W cpu (γράφει οτι σηκώνει και 130ριδες στο cpu support βέβαια...) και δεν έχει ψύξη σε 4phase? WTF....

Spoiler

Plot twist, βλέπει τα fet και γράφουν NIKOS :D:D Σε αυτήν την περίπτωση όλα εξηγούνται :lol:

Μπορεί να βάλει το χέρι του πριν τρέξει τίποτα στα fet και να δει θερμοκρασίες πάντως αν θέλει, αν με το που βάλει occt μετά νιώσει και ψήνονται ναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2018 στις 9:40 ΜΜ, nikos903 είπε

Δες το memtest πρώτα να αποκλείσεις τις μνήμες.

Μετά μπες στο bios και κάνε reset to defaults --> save & exit για να σιγουρέψουμε οτι δεν είναι κάποια ρύθμιση, μετά δοκίμασε occt ξανά.

Αν συνεχίζει τα bsod μπες πάλι bios και ρίξε την συχνότητα των μνημών, είναι 800; Πήγαινε τες 666 ρίξε και χρονισμούς δώσε και λίγο τάση . Ξανά occt.

Αν ξανακλατάρει μπες πάλι bios, κλείσε τους 2 πυρήνες απο τους 4, ξανά occt μετά. Ποιο τροφοδοτικό έχεις κιόλας;

Αν συνεχίζει πάλι ξανά bios και αρχίνα να κλείνεις περιφερειακά, τα πάντα οτι κλείνει και γίνεται disabled κάντο, ξανά occt μετά...

Συνεχίζει πάλι μετά; Δοκιμή με άλλες μνήμες...

Το mod κάτω απο τον επεξεργαστή είναι κομπλέ ε;

Η ψήκτρα που ψύχει τα mos δίπλα στον επεξεργαστή δεν ζεματάει μετά απο λίγο ε;

Στο bios δε βρηκα που ριχνεις τη συχνοτητα των μνημών, δε βρήκα επίσης πως κόβεις πυρήνες, το ξεψάχνισα, κάτι που να είναι 800 και να μπορώ να το πάω πχ 533 δεν βρέθηκε.

 Έτρεξα memtest86 σε αυτα τα 8GB. Άλλαξα όλες τις μνήμες και έβαλα 4x512ΜΒ όλες kingstone KVR533D2N4 (σετ). Άλλαξα με άλλον Χ5460 (έχω δυο). Η μπλε οθόνη ακάθεκτη αν το ζορίσω. (ολες οι μνήμες περασμένες memtest86)

Ακολούθησα λοιπόν τη συμβουλή φίλου. Chipset intel.

Οπότε είμαστε εδώ χωρίς modded bios.

 

Έτρεξα OCCT και δίνει τα παρακάτω. Μπορείτε να μου δώσετε μια εκτίμηση please? Όλα οκ or what?

Τώρα λέω να κοιτάξω για 775 cpu για την P5N-D κι αν δεν είναι σε προσιτές τιμές μάλλον θα τη στείλω.

OCCTPT.rar

HWinfo.jpg

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συχνότητα μνήμης: Advanced -->Jumperfree (manual)-->FSB & memory config --> FSB - memory ratio άλλαξε το μέχρι να βγάλει απο κάτω 667.

Πυρήνες μάλλον δεν έχει επιλογή να κλείσεις απο το bios η μητρική σου, δοκίμασε να τους κλείσεις απο το msconfig--> Εκκίνηση--> Για προχωρημένους-->Αριθμός επεξεργαστών 2.

Είδες αν ζορίζεται η τροφοδοσία στην άλλη μητρική;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikos903 είπε

Συχνότητα μνήμης: Advanced -->Jumperfree (manual)-->FSB & memory config --> FSB - memory ratio άλλαξε το μέχρι να βγάλει απο κάτω 667.

Πυρήνες μάλλον δεν έχει επιλογή να κλείσεις απο το bios η μητρική σου, δοκίμασε να τους κλείσεις απο το msconfig--> Εκκίνηση--> Για προχωρημένους-->Αριθμός επεξεργαστών 2.

Είδες αν ζορίζεται η τροφοδοσία στην άλλη μητρική;

Δεν πρέπει να εχει επιλογή για  κλείσιμο πυρήνων σε 775-771

Ούτε σε εμένα έχει σε p45 και σε p35 που παίζω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές οι μνήμες που έχω τώρα πάνω είναι 4x512ΜΒ 533Mhz. Οπότε το ίδιο δεν είναι με το να το κατεβάσω από bios? Πάλι σκάει. Αν κρίνω από τους υποστηριζόμενους επεξεργαστές μεταξύ των δυο mobo η Gigabyte υποστηρίζει πιο μεγάλους/μεταγενέστερους επεξεργαστές.

Επίσης το stepping των τωρινών X5460 που έχω είναι C0, σκεφτόμουν να δοκίμαζα E0 αλλά είναι μεταγενέστερο το δεύτερο. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα κάτσω να μελετήσω τι δέχεται η P5N-D μήπως βρώ κάτι να του βάλω. Αλλά ποιος ο λόγος κιόλας εάν το Gigabyte σετ πάει καλά..

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, απο το bios κατεβάζεις ακόμα πιο κάτω, και 400 λογικά θα έχει διαιρέτη να τις πας. Αλλά πρώτα δες τον επεξεργαστή με 2 πυρήνες, πιο πιθανό μου φαίνεται να χτυπάει θέμα απο τα ρεύματα που ζητάει ο επεξεργαστής.

Και οι 2 στα χαρτιά υποστηρίζουν δυνατούς επεξεργαστές, το θέμα είναι οτι η μια έχει ψύξη στα VRM η άλλη όχι και έχει και λιγότερες φάσεις, γενικά αφού έχεις την Gigabyte γιατί έχεις απάνω την asus?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ήταν λάθος που πήγες σε τόσο ζεστό cpu, πολλά watt= πολύ ρεύμα άρα πολύ ζέστη που ζορίζει την μητρική, η Gb οκ, έχει ψύξη στα vrm πες έχεις και καλή ψήκτρα στον επεξεργαστή είσαι κομπλέ. Η άλλη όμως; Και να βγάλεις άκρη να μην σου πετάει bsod η μητρική θα τραβάει ένα ζόρισμα...

Κανένα xeon E5xxx παίζει να βρεις να δοκιμάσεις πως συμπεριφέρεται με αυτόν; Να δούμε δηλαδή έχει θέμα με τους xeon ή με τα ρεύματα;

Είδες τα VRM αν ζεσταίνονται πολύ όσο τρέχεις το pc?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2018 στις 9:32 ΜΜ, nikos903 είπε

Για μένα ήταν λάθος που πήγες σε τόσο ζεστό cpu, πολλά watt= πολύ ρεύμα άρα πολύ ζέστη που ζορίζει την μητρική, η Gb οκ, έχει ψύξη στα vrm πες έχεις και καλή ψήκτρα στον επεξεργαστή είσαι κομπλέ. Η άλλη όμως; Και να βγάλεις άκρη να μην σου πετάει bsod η μητρική θα τραβάει ένα ζόρισμα...

Κανένα xeon E5xxx παίζει να βρεις να δοκιμάσεις πως συμπεριφέρεται με αυτόν; Να δούμε δηλαδή έχει θέμα με τους xeon ή με τα ρεύματα;

Είδες τα VRM αν ζεσταίνονται πολύ όσο τρέχεις το pc?

Καλημέρα!

Καλά μη φανταστείς ότι είχα καμιά ιδιαίτερη εμπειρία όταν πήρα τους δυο X5460, είχα δει στο dellibed οτι σε κάποιους είχαν δουλέψει και είπα why not?

Ψάχνω Ε5450 για δοκιμή αλλά δεν έχει κανένας κοντινός μου. Μάλλον θα φέρω κανέναν απ'έξω. Αν παίξει όμως θα έχω θέμα να βρίσκω μνήμες.. με 4x512gb τσάμπα το στήσιμο.

 

Τα VRM 3-4λεπτα μετά απο testing OCCT καίνε. Τώρα κατάφερα να κάνω ένα τεστ.

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...