Προς το περιεχόμενο

Intel XEON CPUs Socket 771 σε Motherboards με Socket 775


skapodis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 475
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasx.7 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω μια asus p5p43td pro με έναν core 2 duo e8500 πάνω και προσεχώς θα βάλω q9500. Αξίζει να ασχοληθώ με xeon ή θα μαι οκ με τον q?

 

Γειά σας και χρόνια πολλά 

εξαρτάται για τη χρήση τον θες πρώτον αν θες Xeon θα πρέπει να του βάλεις και bios update με microcode της cpu ενώ σε σύγκριση με τον επεξεργαστή που είπες παραπάνω θα σου βάλω ως μέτρο σύγκρισης τον E5450(3,00GHz/12Mb/1333MHz Fsb/80watt)είναι μόλις λίγο ποιο γρήγορος αλλά έχει χαμηλότερο tdp που σημαίνει ότι στα 4ghz overclock ο ένας μπορεί να καίει 120(e5450) ενώ ο άλλος 135 επίσης έχει και την διπλάσια μνήμη και στο eBay κάνει 17ε αν τον βρήκες μέχρι 30 θα σου έλεγα αγόρασε τον αν όχι πάρε xeon ούτως ή άλλος οι περισσότεροι harpertown και yorkfield επεξεργαστές είναι ο e8600

Επεξ/σία από elgreco2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Χρόνια πολλά! Τον q9500 τον πήρα 15 από aliexpress. Δευτέρα θα τον πάρω από ταχυδρομείο. Δεν κάνω βαριά χρήση,άρα νομίζω θα μαι οκ! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις April 5, 2018 στις 1:51 ΠΜ, Sheogorath είπε

Περίπου 1/3 ή και 1/4 κυανοακρυλικη. Δεν ανακατεύεις πολύ, ίσα ίσα να μην είναι χωριστά. Αν ανακατεύεις πολύ γίνεται σαν στόκος, ναι. Βάζεις πρώτα την πάστα στην ψυκτρα, σταζεις την κόλλα, και ψιλοανακατευεις την μυξα :P ένα δυο δευτερα. Μετα τοποθετείς.

Γινεται στόκος γρήγορα, όποτε όσο ταχύτερα μπορείς.

Θες άλλη ψυκτρα, 120βαττ είναι αυτά. Προσωρινά, ρίξε μια σταγόνα κόλλα σιλικόνης πάνω στο hubακι της ψύκτρας (εκεί που γράφει Ιντελ) και βάλε έναν δωδεκαρι ανεμιστήρα, να φυσάει προς την ψυκτρα.

Θα κολλήσεις πρακτικά το hub του ενός με το hub του άλλου.

Το είχα κάνει παλιότερα, και κέρδισα 6-8 βαθμούς.

Χρόνια πολλά! Ελπίζω να περάσατε ωραία στις γιορτές!

Μετά την τοποθέτηση των custom ψυκτρών στα VRM και ενός επιπλέον ανεμιστήρα στην πλάτη του κουτιού, με default ρυθμίσεις στο bios, δλδ 1333 fsb, 3.16Ghz cpu και 800 ram ολοκλήρωσε ένα τεστ OCCT για CPU το οποίο και επισυνάπτω. Οι θερμοκρασίες στη CPU διατηρήθηκαν χαμηλότερες. Πάρα πολύ ωραία ως εδώ.

Και μετα την ολοκλήρωση του τεστ ξεκίνησα κι εβαλα voodooShield και comodo και αρχισε συνεχόμενα να μου χαρίζει bsod με μήνυμα για memory managment (1a).

Απεγκατέστησα τα δυο αυτά προγράμματα αλλά συνέχισε να μου χαρίζει ίδιο bsod.

Τώρα για να μπορέσω να γράψω αυτό το μήνυμα τον έχω ρίξει στα 1066 fsb και 533 ram, άρα 2.53Ghz cpu. Απορώ πως κατάφερε και έτρεξε όλο το OCCT (μια ώρα διάρκεια) με τα default στο bios και πήρε να μου δίνει bsod μετά.

Η αλήθεια είναι ότι στο socket του επεξεργαστή ένα pin έχει φύγει και το έχω επισκευάσει με χαλκινο καλώδιο ψιλό και ηλεκτρικα αγώγιμη κόλλα. Για να παίξει η cpu θελει λίγη κόλλα και στη θέση που πατάει το pin. Αυτό όμως ή θα παίξει ή δε θα παίξει. Τουλάχιστον με τον Q8300 ποτέ δεν είχα θέμα. Υπάρχει περίπτωση να οφείλονται εκεί τα bsod?

 

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

Χρόνια πολλά! Ελπίζω να περάσατε ωραία στις γιορτές!

Μετά την τοποθέτηση των custom ψυκτρών στα VRM και ενός επιπλέον ανεμιστήρα στην πλάτη του κουτιού, με default ρυθμίσεις στο bios, δλδ 1333 fsb, 3.16Ghz cpu και 800 ram ολοκλήρωσε ένα τεστ OCCT για CPU το οποίο και επισυνάπτω. Οι θερμοκρασίες στη CPU διατηρήθηκαν χαμηλότερες. Πάρα πολύ ωραία ως εδώ.

Και μετα την ολοκλήρωση του τεστ ξεκίνησα κι εβαλα voodooShield και comodo και αρχισε συνεχόμενα να μου χαρίζει bsod με μήνυμα για memory managment (1a).

Απεγκατέστησα τα δυο αυτά προγράμματα αλλά συνέχισε να μου χαρίζει ίδιο bsod.

Τώρα για να μπορέσω να γράψω αυτό το μήνυμα τον έχω ρίξει στα 1066 fsb και 533 ram, άρα 2.53Ghz cpu. Απορώ πως κατάφερε και έτρεξε όλο το OCCT (μια ώρα διάρκεια) με τα default στο bios και πήρε να μου δίνει bsod μετά.

Η αλήθεια είναι ότι στο socket του επεξεργαστή ένα pin έχει φύγει και το έχω επισκευάσει με χαλκινο καλώδιο ψιλό και ηλεκτρικα αγώγιμη κόλλα. Για να παίξει η cpu θελει λίγη κόλλα και στη θέση που πατάει το pin. Αυτό όμως ή θα παίξει ή δε θα παίξει. Τουλάχιστον με τον Q8300 ποτέ δεν είχα θέμα. Υπάρχει περίπτωση να οφείλονται εκεί τα bsod?

bro !! εχω την εντυπωση οτι δε τη παλευει η μητρικη σου  επειδη εχεις κανει τα παντα μνημες -βιος ψυκτρες- ρυθμισεις  κλπ μαλλον παιζουν ασυμβατοτητες  ειτε με τις μνημες η με το βιος ειτε με το cpu-xeon  κατασταση  δυσκολα θα πει καποιος με σιγουρια  100%

θα σου προτεινα  χωρις παρεξηγηση για να μη φας τα χρονια  σου με αυτη  σπρωξε τη μητρικη με κανα core 2 duo  πανω οπου απο οτι μας λες δουλευει σωστα και πανε  βρες μια  μητρικουλα με p35-p45  που δουλευουν σωστα με xeon  (Χ5460 -Χ5470 κατοχος) και μη τυρανιεσαι αλλο  στο φιναλε τζαμπα θα σε βγει  η αγορα αν τα πουλησεις  σετ στο συνολο !!!

παντα φιλικα !!

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro !! εχω την εντυπωση οτι δε τη παλευει η μητρικη σου  επειδη εχεις κανει τα παντα μνημες -βιος ψυκτρες- ρυθμισεις  κλπ μαλλον παιζουν ασυμβατοτητες  ειτε με τις μνημες η με το βιος ειτε με το cpu-xeon  κατασταση  δυσκολα θα πει καποιος με σιγουρια  100%

θα σου προτεινα  χωρις παρεξηγηση για να μη φας τα χρονια  σου με αυτη  σπρωξε τη μητρικη με κανα core 2 duo  πανω οπου απο οτι μας λες δουλευει σωστα και πανε  βρες μια  μητρικουλα με p35-p45  που δουλευουν σωστα με xeon  (Χ5460 -Χ5470 κατοχος) και μη τυρανιεσαι αλλο  στο φιναλε τζαμπα θα σε βγει  η αγορα αν τα πουλησεις  σετ στο συνολο !!!

παντα φιλικα !!

Εχω τσιμπήσει μια gigabyte και με τον δευτερο X5460 που εχω παίζει απροβλημάτιστα. Απλά εχω σκυλιάσει με την p5n-d να την τρέξω. Δε θέλει όμως η ριμάδα. Περιμένω και εναν Ε5450.

Αν θέλει κανείς το set P5N-D X5460 χαλαρά ή κανέναν C2D που έχω διάφορους πολύ ευχαριστως να τα δώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Stelios_Rjk είπε

Εχω τσιμπήσει μια gigabyte και με τον δευτερο X5460 που εχω παίζει απροβλημάτιστα. Απλά εχω σκυλιάσει με την p5n-d να την τρέξω. Δε θέλει όμως η ριμάδα. Περιμένω και εναν Ε5450.

Αν θέλει κανείς το set P5N-D X5460 χαλαρά ή κανέναν C2D που έχω διάφορους πολύ ευχαριστως να τα δώσω.

κανε ενα σετακι  τη μητρικη  σου  με εναν core 2 duo  στις αγγελιες  και σπρωξτα ολα με μια καλη τιμουλα  θα φυγουν υπαρχει ζητηση ακομα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοχοχο παρέλαβα 8GB DDR2 800 και τον E5450. Σκάει με τα 8GB, fsb 1333 και ram 800 χωρίς να το ζορίσω. Τώρα τρέχω ένα OCCT στα 1066 fsb και 533 ram (cpu στα 2.53Ghz αντί για τα 3.16Ghz που είναι το κανονικό) και μετά θα βάλω πάνω Ε5450.

Και μετά που θα σκάει φαντάζομαι και με τον E5450 αγγελία! Ας μην είμαι αρνητικός, μπορεί η P5N-D να τα βρει με τον Ε5450 και να κάνουν παρεούλα.

 

Will let you know..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιποοον, με τον E5450 slanq/c0 επίσης έχω bsod με θέμα μνήμες (1a) με τα default στο  bios: 1333fsb, 800ram.

Μπορώ όμως αν τρέξω τις μνήμες πιο αργα με τιμές 1333fsb  και 666.7ram (linked & synced) να έχω σταθερό σύστημα. Το κέρδος είναι ότι έτσι έχω cpu στα 3Ghz.

Με τις παραπάνω ρυθμίσεις ο X5460 slanp/c0 δίνει  bsod  και ζητάει 1066fsb, 533ram όποτε cpu στα 2.53Ghz.

Βγαίνει κανένα συμπέρασμα?

Ίσως κάτι στο δίαυλο north bridge με ram ή απλά το north bridge δε θέλει να συνεργαστεί?

Και οι δύο επεξεργαστές έχουν stepping c0.

Τα vrm έχουν ψύκτρες από το προηγούμενο επεισόδιο..

Επεξ/σία από Stelios_Rjk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...