Προς το περιεχόμενο

Κατεστραμμένη κάρτα γραφικών;


dexter 4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(προετοιμαστειτε ψυχολογικα για την πιο νουμπικη ορολογια ever)

 

Καλημερα σε ολους. Χθες το βραδυ οσο επαιζα ενα παιχνιδι στο λαπτοπ, εμφανίστηκαν στην οθονη κατι σαν "παρεμβολες", φρίζαρε και μετα με πεταξε στην επιφανεια εργασιας. Το ανοιξα ξανα και εγινε το ιδιο με τη διαφορα οτι αφου κρασαρε εκλεισε το λαπτοπ! Απο τοτε μπορει να κανει boot μονο με safe mode, διαφορετικα αμεσως μετά το σημα του vaio πετάει ένα blue screen με error "video tdr failure".

 

Η οθονη εχει διαρκως (οχι μονο οταν μπαινει στα windows) κατι σαν τα "χιονια" της τηλεορασης (σας το ειπα οτι δεν ξερω τη σωστη ορολογία). Οταν υπαρχει οποιαδηποτε κινηση στην οθονη, ειτε λογω του δεικτη του ποντικιου ειτε λογω καποιου βιντεο πχ, τα χιονια "κινουνται", αλλιως μένουν στάσιμα.

 

Δοκίμασα να κανω update των driver της καρτας γραφικων αλλα ηταν ηδη ενημερωμενοι. Δοκίμασα επίσης να σβήσω το παιχνιδι που ισως δημιουργησε το προβλημα, τιποτα. Δοκιμασα να κανω επαναφορα συστηματος, τα ιδια. Τωρα κανω format μεσω της λειτουργιας assist των vaio αλλα δεν εχω και πολλες ελπιδες. 

 

Δεν εχω ιδεα απο αυτά αλλά με μια αναζητηση που εκανα στο google, ειδα οτι παρομοια προβληματα στην οθονη λενε οτι οφείλονται σε κατεστραμμενη καρτα γραφικων.

Εσεις τι λετε;

 

ΥΓ Έχω windows 10 εδω και πολύ καιρό και ειναι η πρωτη φορα που εχω οποιοδηποτε προβλημα.

 

(συγγνώμη για την κακή ποιότητα της φωτογραφιας)

 

edit Μαλλον με την πρωτοβουλια μου να κανω φορματ κατεστρεψα τις οποιες πιθανοτητες υπηρχαν να φτιαχτει. Αφου σβηστηκε το λογισμικο επρεπε να κανει επανεκκινηση για να ολοκληρωθει η εγκατασταση των windows, κατι που δε γινεται λογω ενος σφαλματος που λέει "Your PC couldn't start properly" και προτεινει να εγκαταστησω ξανα τα windows.

post-228097-0-39089500-1481355143_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το δοκιμασω εξαιτιας αυτου που συνεβη στο edit που προσθεσα στο αρχικο ποστ.

 

Το παιχνιδι εφταιξε ή απλα ειχε ερθει η ωρα της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το δοκιμασω εξαιτιας αυτου που συνεβη στο edit που προσθεσα στο αρχικο ποστ.

 

 

Το παιχνιδι εφταιξε ή απλα ειχε ερθει η ωρα της;

Ήταν ή ώρα της. Το παιχνίδι απλά βοήθησε να βγει ένα λίγο νωρίτερα, μπορεί να το έκανε σε 2-3 μπορεί σε 10 μέρες. Όπως και να έχει δεν φταίει το παιχνίδι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται επιδιoρθωση; Και αν ναι, αξίζει; Το λάπτοπ ήταν μετριoτατο και το ηθελα μονο για σερφαρισμα και καμιά ταινία (για τα άλλα εχω το pc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες εάν ήταν η κάρτα δεν θα εμφάνιζε σωστά και τα γράμματα , χωρίς να αποκλείω την κάρτα για ψάξε το μην παίζει κάτι άλλο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παίδες εάν ήταν η κάρτα δεν θα εμφάνιζε σωστά και τα γράμματα , χωρίς να αποκλείω την κάρτα για ψάξε το μην παίζει κάτι άλλο

Πόσο σίγουρος είσαι; Από την στιγμή που δεν δέχεται drivers, say bye bye GPU.

Χωρίς drivers όλα κανονικά δουλεύουν για αυτό και μπαίνει safe mode. Ας βγάλει drivers και να μπει κανονικά στα windows πάλι θα παίζει μέχρι να βάλει driver's

Γίνεται επιδιoρθωση; Και αν ναι, αξίζει; Το λάπτοπ ήταν μετριoτατο και το ηθελα μονο για σερφαρισμα και καμιά ταινία (για τα άλλα εχω το pc)

Γίνεται αλλά αν βρείς μάστορα με σταθμό εργασίας ετοίμασε το 80αρι διαφορετικά με κάνα 50αρι θα στο κάνει με το σεσουαρ και σε λίγο καιρό θα έχεις πάλι τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να κανω update των driver της καρτας γραφικων αλλα ηταν ηδη ενημερωμενοι

δεν ειπε οτι δεν δεχεται , αλλα οτι ηταν ηδη  ενημερωμενοι,,,, ξαναλεω δεν αποκλειω  την καρτα αλλα αν εχει προβλημα δεν επρεπε να φαινοταν σωστα και τα γραμματα  ???? δεν μου εχει τυχη τετοια περιπτωση οσες φορες μου εχει καει καρτα πολυ απλα εμφανιζει ολη την οθονη με χιονια και αρτιφακτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν η οθονη τοτε οτι και να εβγαζε δεν θα ειχε κανενα προβλημα να φορτωσει τα windows κανονικα με drivers κτλ, ακομα και να παιξει και παιχνιδι. Απαξ και δεν μπορει να φορτωσει drivers ειναι στανταρ η καρτα γραφικων. Επισης αν ηταν η οθονη το προβλημα δεν θα φριζαριζε ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...