Προς το περιεχόμενο

Λάστιχα για Ford Fiesta 2010 μοντέλο


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος έχω αρχίσει να ψάχνω για Λάστιχα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Ρίξτε καμιά ιδέα γιατί είμαι παντελώς άσχετος σε αυτά(είμαι προγραμματιστής).

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πρεπει να δωσεις διαστασεις, οπως διαμετρο, πλατος ελαστικου και προφιλ.

Μπορεις να δεις στα υφισταμενα ελαστικα σου, αυτο που χρειαζεται να πεις ειναι οι αριθμοι που θα ειναι γραμμενοι σε αυτο το pattern: 185/60R15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες κι άλλα. Ποιο Fiesta είναι; Άλλο λάστιχο θέλει το 1.0 100ps και άλλο το Red Edition. :P Επίσης γράψε τι χρήση κάνεις. Αστική μετακίνηση, ταξίδια, χώμα - χαλίκι, καβάλημα πεζοδρομίων, καιρικές συνθήκες στα μέρη που κινείσαι, πως οδηγείς εσύ, κλπ.

 

Επίσης γράψε τι διαστάσεις αναφέρει το αυτοκίνητο ως "μαμίσιες". Συνήθως τις γράφει στο πορτάκι της βενζίνης, ή στο πλαίσιο όταν ανοίγεις κάποια πόρτα, ή στο εγχειρίδιο, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα δίκιο, βλέπω το 2012 άρχισε να πουλιέται ο EcoBoost. Άκυρο τότε. Αλλά και πάλι πρέπει να δούμε ποιο μοτέρ έχει. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιτάξω το εγχειρίδιο παιδιά.

Οντως δεν υπήρχε το ecoboost τότε και πληρώνει τέλη το αμάξι 135 ευρώ.


Πες κι άλλα. Ποιο Fiesta είναι; Άλλο λάστιχο θέλει το 1.0 100ps και άλλο το Red Edition. :P Επίσης γράψε τι χρήση κάνεις. Αστική μετακίνηση, ταξίδια, χώμα - χαλίκι, καβάλημα πεζοδρομίων, καιρικές συνθήκες στα μέρη που κινείσαι, πως οδηγείς εσύ, κλπ.

 

Επίσης γράψε τι διαστάσεις αναφέρει το αυτοκίνητο ως "μαμίσιες". Συνήθως τις γράφει στο πορτάκι της βενζίνης, ή στο πλαίσιο όταν ανοίγεις κάποια πόρτα, ή στο εγχειρίδιο, κλπ.

 

Δεν κινούμαι σε χαλίκια-χωματόδρομους ούτε ανεβαίνω πεζοδρόμια.

Είμαι κεντρική ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τα τέλη που πληρώνω και αυτόν τον πίνακα (https://www.elastikaleader.gr/elastiko-autokinito/ford/fiesta) πρέπει να είμαι ο κωδικός :

 

175/65 R14 82T

 

Πιστεύω να συμφωνείτε.

Θα κοιτάξω και το manual αύριο βέβαια.

 

PS : Το 82Τ τι σημαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεικτης βαρους και δεικτης ταχυτητας ειναι αυτα που ρωτας. Το Τ σημαινει max 190km/h και το 82, 475kg.

Εδω για περισσοτερα:

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο τίτλος έχω αρχίσει να ψάχνω για Λάστιχα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Ρίξτε καμιά ιδέα γιατί είμαι παντελώς άσχετος σε αυτά(είμαι προγραμματιστής).

Ευχαριστώ!

Μου άρεσε αυτή η διευκρίνιση - δικαιολογία! :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προ μηνος ,σε 2012 φιεστα 1.2 ,εβαλα τα κορμοραν στα 160 ευρω 175/65 R14 .μια χαρα προς το παρον .εκει που γλυστρουσαν τα παλια 3ετιας μισλεν,με πελμα ακομη,γλυστρανε και αυτα,ενα κλικ πιο δυσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα δηλαδή να μείνω στο προτεινόμενο από την εταιρία 82T φαντάζομαι έτσι;


Πιστεύω ότι το σωστό search είναι αυτό έτσι;

 

https://www.elastikaleader.gr/elastiko-autokinitou-175-65-14-82-T/?s=G&t=T

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ContiPremiumContact 5 που σου πρότειναν πιο πάνω τα είχα δοκιμάσει και ήταν εξαιρετικά λάστιχα.

 

Μόνο τύπου "οικολογικά" - "οικονομίας καυσίμου" μη βάλεις διότι θα γλυστράς και στο γυαλόχαρτο!
 

Να μην πάω σε 4 εποχές δηλαδή;

 
Γι αυτό σε ρώταγα τα πάντα για τη χρήση του αυτοκινήτου. :) Άμα μένεις σε υψόμετρο και αντιμετωπίζεις συχνά χαμηλές θερμοκρασίες, το all-season πιθανώς να είναι καλύτερα. Στο τυπικό κλίμα στην Ελλάδα όμως αρκούν τα θερινά, για τον περισσότερο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...