Προς το περιεχόμενο

Η Cortana των Windows 10 θα μπορεί να απενεργοποιεί το PC, να παίζει μουσική κ.ά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Cortana πρωταγωνιστεί σε ένα μεγάλο, νέο build των Windows 10 Insider Preview. Η Microsoft λέει πως ο φωνητικός έλεγχος του υπολογιστή ήταν ένα από τα κορυφαία αιτήματα των χρηστών, οπότε στην τελευταία αναβάθμιση των Windows 10, θα μπορείτε να απενεργοποιείτε, να επανεκκινείτε και να κλειδώνετε τον υπολογιστή σας ή να ενεργοποιείτε την κατάσταση ύπνωσης.

Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιείτε τη φωνή σας για την αναπαραγωγή μουσικής μέσα από δύο εφαρμογές (iHeartRadio και TuneIn) λέγοντας για παράδειγμα “Play Drake on iHeartRadio”. Μόλις ξεκινήσει η μουσική, οι χρήστες μπορούν να χρησιμοποιούν τη φωνή τους για να ελέγχουν την αναπαραγωγή και την ένταση του ήχου.

 

Αν ζητήσετε ένα τραγούδι ή είδος χωρίς να συγκεκριμενοποιήσετε την εφαρμογή, ο υπολογιστής θα θυμάται ποια εφαρμογή χρησιμοποιήσατε τελευταία και θα την εκκινήσει. Επίσης, η Cortana σας επιτρέπει να βρείτε την ονομασία ενός τραγουδιού από οποιαδήποτε εφαρμογή. Αρκεί να ρωτήσετε: “Hey Cortana, what song is playing?". Τέλος, όταν πείτε “Hey Cortana” από ένα ξεκλείδωτο PC που βρίσκεται σε κατάσταση ηρεμίας για περισσότερα από 10 δευτερόλεπτα, το app θα εκκινήσει σε ένα νέο full-screen mode, δείχνοντας πληροφορίες για τον καιρό για παράδειγμα.

 

Η αναβάθμιση επίσης περιλαμβάνει υποστήριξη για 19 επιπλέον παιχνίδια σε full-screen mode με την Windows Game Bar (συμπεριλαμβάνονται τα Battlefield 1, Fallout 4 και Dark Souls III). Επίσης οι χρήστες μπορούν να απολαμβάνουν τα χαρακτηριστικά Windows Ink, πρόσθετες επεκτάσεις στον Edge, νέο dashboard για τον Windows Defender, αναβαθμισμένα χαρακτηριστικά Narrator, περισσότερες επιλογές για το Windows Update καθώς και την νέα τεχνολογία rendering για τα Universal Windows (UWP) apps. Με άλλα λόγια, μιλάμε για μεγάλο update. Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

"φέρνει βελτιώσεις στην Cortana που μπορεί να απενεργοποιεί το PC"

 

Inc posts

 

"Τι?! Θα μου κλείνει η MS όποτε θέλει το PC?!"

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι κορτάνες και οι σίριες και δεν ξέρω εγώ ποιές άλλες αλλά Ελληνικά ρε παιδιά. Βγάλτε τα και για Ελληνικά.

Ειμαστε λιγοι πελατες για την MS.

Καμια 11M +1,5M διασπαρτοι, οποτε δεν το βλεπω συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"φέρνει βελτιώσεις στην Cortana που μπορεί να απενεργοποιεί το PC"

 

Inc posts

 

"Τι?! Θα μου κλείνει η MS όποτε θέλει το PC?!"

Αυτό κατάλαβες εσύ? ξαναδιάβασε το αρχικό ποστ... μπορεί να καταλάβεις καλύτερα την δεύτερη φορά... αν πάλι δεν τα καταφέρεις , ...εδώ είμαστε , θα το ζωγραφίσουμε :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι κορτάνες και οι σίριες και δεν ξέρω εγώ ποιές άλλες αλλά Ελληνικά ρε παιδιά. Βγάλτε τα και για Ελληνικά.

Ελλάδα = μια μικρή χώρα με ανύπαρκτη οικονομία και δύσκολη γλώσσα και μάλιστα πολύ αμφίβολο αν θα υπάρχει σύντομα σαν χωρα

 

πες μου έναν λόγο γιατί να ξοδέψει πολλά για να πάρει λίγα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κατάλαβες εσύ? ξαναδιάβασε το αρχικό ποστ... μπορεί να καταλάβεις καλύτερα την δεύτερη φορά... αν πάλι δεν τα καταφέρεις , ...εδώ είμαστε , θα το ζωγραφίσουμε :) :)

Αν κοιταξεις απο πανω σου, θα δεις την ειρωνια να φευγει ξυστα 

 

btw, know your audience. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε λιγοι πελατες για την MS.

Καμια 11M +1,5M διασπαρτοι, οποτε δεν το βλεπω συντομα.

To 1,5Μ "στρογγύλεψέ" το γύρω στα 7Μ με ελληνική καταγωγή και αρκετοί από αυτούς χρήστες της ελληνικής γλώσσας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι γελοίο να μιλάς σε μηχάνημα? Ή απλά έχω μεγαλώσει;

Έχεις μεγαλώσει λογικά. Μία γελοιότητα υπάρχει αλλά όταν και αν το μηχάνημα θα σε καταλαβαίνει απόλυτα και θα μπορεί να υποστηρίξει φυσικό διάλογο, μια χαρά χρήσιμο θα είναι. Δεν αργεί και πολύ αυτό. Άντε 10 χρόνια και ίσως λέω πάρα πολλά. Αλλά έχω στο μυαλό μου πλήρη καταννόηση με μεταφορές, αλληγορίες κτλ. και φυσική χρήση της γλώσσας από την πλευρά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλάδα = μια μικρή χώρα με ανύπαρκτη οικονομία και δύσκολη γλώσσα και μάλιστα πολύ αμφίβολο αν θα υπάρχει σύντομα σαν χωρα

 

πες μου έναν λόγο γιατί να ξοδέψει πολλά για να πάρει λίγα

η νοκια που ειχε αγορασει ειχε παλια την δυνατοτητα να λες το ονομα της επαφης και  επερνε τηλ . νομιζω οτι θα μπορουσε να το ειχε εκμεταλευτη και να το εξελιξει καταληλα για ολες τις γλωσσες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...